Státní zámek Velké Březno

Velké Březno je malebnou obcí, která je situována v okrese Ústí nad Labem. Konkrétně se nachází na pravém břehu řeky Labe. V obci a okolí je hned několik zajímavých staveb, ať už je to kostel sv. Václava ve Valtířově, pozůstatky hradu Varta, hřebčín nebo zaniklý hrad Pustý zámek. Pokud jde o tu nejvýznamnější dominantu obce, je to Státní zámek Velké Březno, který sice nepředčí zámek Sychrov, ale stojí za to.

  • Zámek je přístupný veřejnosti.
  • Správu zajišťuje Národní památkový ústav.
  • Vlastní ho stát.
  • Je to kulturní památka.
  • Postaven byl v novorenesančním stylu.

Historie státního zámku

Státní zámek Velké Březno je relativně mladý. Budován byl totiž v letech 1842 až 1845. O jeho výstavbu se postaral Karel Chotek z Chotkova a Vojnína. Jeho první podoba se nesla v empírovém slohu. Konkrétně šlo o pozdně rakouský empírový styl. I díky datu svého vzniku jde ve své podstatě o jeden z nejmladších zámků na území České republiky.

Věděli jste o tom, že hrabě Karel Chotek z Chotkova byl svého času nejvyšší purkrabí Českého království?

Marek D., Praha, historik.

O přestavbu tohoto zámku se v letech 1885 až 1910 postaral Chotkův vnuk. Výsledkem byl romantický novorenesanční styl, který mu zůstal dodnes. Státní zámek Velké Březno si z doby původních majitelů zachoval i velice unikátní zámecké interiéry. Do své smrti v roce 1914 zde pobývala Žofie Chotková. Ta měla za manžele Františka Ferdinanda d´Este. Chotkové zámek vlastnili až do roku 1945.

Statní zámek Velké Březno – jak šel čas?

Státní zámek Velké Březno byl Chotkovým zabaven právě v roce 1945. A to na základě Benešových dekretů. Od té doby fungoval objekt k mnoha účelům. Jedním z nich byl například dětský domov. Svého času zde bývala politická škola nebo sklad Československé lidové armády. Zámek Velké Březno, to ovšem není jenom samotná budova, ale také krásný přilehlý park. Ten byl vybudován v polovině 19. století a následně byl rozdělen na malý francouzský park a velký anglický park o rozloze pěti hektarů. Zámek byl veřejnosti znovu otevřen v osmdesátých letech 20. století.

Zámek skrývající se za zelenajícími se stromy.

Zajímavosti a návštěvnost

Zámek kromě poutavé historie skrývá řadu unikátností, které je třeba vypíchnout. Jednou z nich je například pomník padlých 1. sv. války. Ten od roku 1926 stojí v zámecké zahradě. Zařazen je pochopitelně v evidenci válečných hrobů. Kapitolou samou o sobě je zámecká kaple Božského Srdce Páně. Jde o jednolodní pozdně klasicistní stavbu pyšnící se neorománskými prvky. Státní zámek Velké Březno pochopitelně souvisí i s hrobkou Chotků ve Valtířově.

Tento zámek je bezpochyby velkou zajímavostí českých dějin, a proto jej také každoročně navštíví celkem dost lidí. Zájem o zámek v posledních letech stoupá, ale i minulé roky byly z pohledu návštěvnosti velice slibné. Dokazuje to například několik níže uvedených údajů.

RokNávštěvnost
201515 961 návštěvníků
201618 861 návštěvníků
201714 884 návštěvníků
Jakou návštěvnost měl zámek v posledních letech?

Na slibnou návštěvnost má vliv i dostupnost zámku, ať už se k němu vydáte od nedaleké vlakové zastávky Velké Březno, autobusem, autem s možností bezplatného parkování nebo dáte přednost cyklotrase č. 3066 a pěší turistické stezce zelená a žlutá. Výjimkou dokonce není ani příjezd po řece Labe, protože ve Velké Březnu funguje zastávka lodní dopravy.

Státní zámek Velké Březno plný akcí

Je pravdou, že Státní zámek Velké Březno z hlediska kulturního žití rozhodně nezahálí. Pravidelně jsou zde pořádány nejrůznější akce například v podobě vinných trhů, což dokazuje Košt hraběte Chotka. Nezapomenutelný den zde mohou strávit také svatebčané, protože zámek a jeho zahrady jsou jako stvořené pro pořádání svatebních obřadů. Ty v tomto ohledu nabývají jedinečných a romantických podob.

Okolí zámku patří také k jeho krásným součástem.

Poznejte Státní zámek Velké Březno na vlastní kůži

Pokud Vás slova o tomto zámku zaujala, rozhodně neztrácejte čas a vydejte se poznat jeho ryzí krásy a příjemný kus historie na vlastní kůži. Takový zážitek Vám zprostředkuje hned šest prohlídkových okruhů. Ceny za vstupné se pohybují od 30 Kč do 130 Kč podle věku, slevy a prohlídkového okruhu. Je ale zřejmé, že Státní zámek Velké Březno má co nabídnout opravdu každému.

Prohlídkové okruhy v otázkách a odpovědích

Abychom Vám ještě více přiblížili to, na co se můžete při návštěvě zámku těšit, přinášíme několik otázek a odpovědí, které se týkají hlavně prohlídkových okruhů a toho, co lze vidět. A vězte nebo ne, bude toho jistě více než dost.

Jaké nabízí Státní zámek Velké Březno prohlídkové okruhy?

Je to Venkovské sídlo posledních Chotků, Zámek na penzi, Zámecký park s průvodcem, Sezonní výstava a vyhlídková věž, Dolní výstavní sál a Prohlídka s princeznou.

Co v sobě zahrnuje okruh Venkovské sídlo posledních Chotků?

V rámci tohoto okruhu navštívíte celé první patro. Dohromady to bude 21 zařízených místností.

V čem je zajímavý okruh Zámek na penzi?

Ten cílí na to nejhlavnější z historie zámku. Podívat se budete moci do všech hlavních reprezentačních prostor.

Co je to Prohlídka s princeznou?

Jde o zajímavou prohlídku zaměřenou primárně na děti.

Co můžete vidět při prohlídce Zámecký park s průvodcem?

Jak už prozrazuje název, okusíte krásy zámeckého parku s odborným výkladem. Park si samozřejmě můžete projít sami a čerpat informace z informačních cedulí.

Když vám bude zámek málo

Na závěr přijde vhod zmínit ještě několik tipů týkajících se okolí zámku. V okamžiku, kdy si projdete Státní zámek Velké Březno, můžete se vydat k ostatním zajímavostem poblíž. Kromě těch uvedených v úvodu jsou to ještě Pivovar Březňák, Loupežnická jeskyně, nedaleká trať Zubrnické museální železnice a socha sv. Petra.