Hrad Kašperk je nejvýše položený hrad Česka

Krásné a zachovalé hrady patří neodmyslitelně k České republice. Dokazuje to například hrad Loket, hrad Špilberk, Karlštejn a mnohé další. Pokud hledáte jedinečnou památku tohoto typu v Šumavském podhůří, potom se Vaším cílem stane hrad Kašperk. O něm a možnosti jeho poznávání bude pojednávat tento článek.

  • Hrad leží poblíž města Kašperské Hory.
  • Je chráněnou kulturní památkou ČR.
  • Nejvýše položený hrad v České republice.
  • Pyšní se gotickou architekturou.
  • O výstavbu se postaral Karel IV.

Hrad Kašperk a něco o něm

Hrad Kašperk začal vznikat v roce 1356. O to se postaral Karel IV., po němž připadl hrad Václavu IV. To se psal rok 1378. Jeho význam byl celkem zřejmý. Díky rozvíjejícímu se hornictví v této oblasti měl úlohu strážnou – ochrana zlatých dolů. Situován je konkrétně v severovýchodním výběžku Žďárské hory. Leží ve výšce 886 metrů nad mořem.

Hrad Kašperk je také znám v souvislosti s kašpersko-horskou Zlatou stezkou, kterou měl chránit. To se týkalo i zemských hranic s Bavorskem.

Tomáš L., České Budějovice, historik.

Jak vypadá hrad Kašperk?

Když se zahledíte na hrad Kašperk, všimnete si obdélníkového tvaru a pravých úhlů. Tato stavba se totiž přizpůsobila tamnímu terénu. Kolem hradního komplexu jsou vybudovány ještě dostatečně silné hradby. Za vnějším opevněním jsou ukryté dvory a samotné jádro. Jeho součástí jsou dvě strážné věže dosahující výšky 27 metrů.

Nechybí pochopitelně ani hradní palác nacházející se mezi věžemi. Součástí vnitřních dvorů jsou například černá kuchyně nebo cisterna na dešťovou vodu. Hrad je přístupný skrze padací most. Je pravdou, že z pohledu důmyslnosti a konstrukce dělal hrad Kašperk čest svému jménu.

Kolem Kašperku se nachází husté a temné lesy.

Hrad si zahrál také ve filmu

Hrad Kašperk je z pohledu architektury překrásným gotickým hradem s typickým hradním vzhledem. Toho si ostatně všimli i filmaři. Díky tomu si hrad zahrál v jedné z velice známých pohádek s názvem Anděl Páně. Tuto pohádku režíroval Jiří Strach a vznikla v roce 2005. I to do jisté míry přispělo k vyšší návštěvnosti tohoto místa.

Kolik lidí navštíví hrad Kašperk?

Kašperk je jedním z mála hradů, který je opředen nejstrašidelnějšími a nejznámějšími pověstmi. Díky jeho rekonstrukci a sáhodlouhé historii je cílem mnohých návštěvníků. K tomu mimochodem přispívají také divadelní spolky, jimiž jsou Kašpar a Divadelní spolek Pachmajr. A jak to bylo s návštěvností hradu v dřívějších letech? O tom vypovídá tabulka uvedená níže.

RokPočet návštěvníků
201557 312
201659 387
201754 109
201858 169
Kašperk každoročně navštíví velké množství turistů.

Pokud se chcete alespoň v malé míře dopředu připravit na to, co Vám hrad Kašperk nabídne, lze využít virtuálních prohlídek. Ty zahrnují hradní interiéry, ale také exteriéry. Z malé ochutnávky pak přejděte k činům a vyrazte 2,5 kilometru severovýchodně od Kašperských Hor.

Pronikněte do tahů hradu Kašperk

Tento hrad si podmaní naprosto každého, a to nejenom svým samotným vzhledem, ale i blízkým okolím. Díky tomu, že je hrad zasazen v krásné přírodě, budete se pohybovat především v lesním prostředí a můžete vystoupat i na některé vrcholy s jedinečným výhledem. O dalším poznávání hradu si můžete něco více přečíst v následujících otázkách a odpovědích.

Jaké jsou prohlídkové okruhy na hradě?

Vybírat si můžete mezi Životem na hradě a Stavbou hradu.

Co zahrnuje okruh Život na hradě?

V rámci tohoto prohlídkového okruhu poznáte hospodářský život, prohlédnete si východní věž, bývalou hradní kapli a zříceninu hradního paláce.

Co nabízí prohlídka s názvem Stavba hradu?

Ta cílí na hradní parkán, západní věž, přízemí východní věže a samozřejmě i vyhlídku z vrchního patra. Tento okruh je navíc přístupný i se psem.

Jaké akce na hradě probíhají?

Jsou to divadla, noční prohlídky, ale také Cyklus oživené historie, nejrůznější výpravy a Dny Šumavského trojhradí.

Jaké strašidelné pověsti se pojí s hradem?

Jsou to tři povídky, které k hradu Kašperk neodmyslitelně patří. Tou první je Skřítkové pod Kašperkem. Dále je to Lesní matka a v neposlední řadě Šplhavec.