Hrad Špilberk patří k dominantám Brna

Stejně, jako má Praha svůj Pražský hrad, má Brno Špilberk. Hrad a pevnost v jednom nacházející se na stejnojmenném kopci. Tato stavba leží v podstatě v samotném středu Brna, což dokazuje i situování v městské části Brno – střed. Toto místo je protnuté nejenom poutavou historií, ale také řadou pravidelných kulturních akcí.

  • Prolínání gotického a barokního stylu.
  • Původně pevnost.
  • Později věznice.
  • Nyní muzeum.
  • O stavbu se postaral Přemysl Otakar II.

Hrad Špilberk a jeho historie

Prvopočátky založení hradu sahají až do 13. století. Pokud jde o nestarší písemné zmínky, budeme se bavit o roce 1277. Původně byl hrad Špilberk postavený v gotickém stylu. V rozmezí 17. a 18. století došlo k přestavbě na renesanční podobu. Právě 18. století se pojí i s využitím v roli věznice. Aktuálně je hrad Špilberk Muzeem města Brno.

Tento hrad byl prohlášen národní kulturní památkou v roce 1962. To se týká nejenom samotné stavby, ale také okolního zámeckého parku.

Dalibor S., Brno, historik.

Hrad Špilberk si turisté oblíbili

Tento hrad se do podvědomí návštěvníků zapisuje především svojí obsahovou stránkou. Ano, exteriéry jsou překrásné, kdežto interiéry jsou navíc i hodnotné a mají vzdělávací charakter. Pořádány zde byly nejrůznější akce, o jejichž úspěšnosti v letech minulých vypovídá níže uvedená tabulka.

AkceNávštěvnost
Špilberk žije v roce 20154 337
Špilberk žije v roce 20165 328
Hrad Špilberk v roce 2015115 788
Hrad Špilberk v roce 2016130 769
Víte, kolik lidí mířilo v minulých letech na Špilberk?

Je pravdou, že návštěvnost hradu se každým rokem zvyšuje, k čemuž přispívá jak nabídka muzea, tak společenské akce. Stálé expozice a výstavy jsou zde připraveny nejenom pro běžné občany, ale také studenty a celé školy. Na své si v tomto směru přijde opravdu každý. Dokazuje to například Mezinárodní hudební festival Špilberk a Letní shakespearovské slavnosti.

Na hradě Špilberk můžete obdivovat krásné muzejní prostory.

Prohlídkové trasy hradu

Když vyrazíte na hrad Špilberk, dostanete možnost výběru prohlídkových okruhů. Velice zajímavé jsou například Kasematy, které jsou unikátem svého druhu. Dále lze směřovat k Jihozápadnímu bastionu nebo dáte přednost Chrámu kamene. Vždy jde o pozoruhodné a přínosné prohlídky s možností nahlédnout do tehdejší doby.

Jaké expozice nabízí hrad Špilberk?

Stálých expozic se na hradě nachází více než dost. Dokazuje to třeba výstava Barokní lékárna, která Vám napoví, jak vše dříve fungovalo. Jestliže chcete znát další expozice tohoto hradu, potom si přečtěte níže uvedené otázky a odpovědi. V nich najdete inspiraci pro poznávání těchto prostor.

Co prezentuje expozice Chrám kamene?

Právě prostřednictvím této expozice můžete nahlédnout do cenné sbírky kamenosochařských artefaktů. Ty jsou navíc umístěny ve velice působivých prostorách.

Jaké další expozice jsou k vidění?

Dále Vás mohou zajímat expozice jako Brno na Špilberku, O nové Brno, Od moderny po současnost, Od renesance po modernu, Špilberk – od hradu k pevnosti a Špilberk – žalář národů.

Co přináší expozice Vulcanalia?

Tato expozice je primárně zaměřena na základy alchymie a hermetismu. Výsledkem jsou prvopočátky vzniku ohňostrojů a přidružených věcí.

Kolik schodů vede na tamní rozhledu?

Hrad Špilberk se pyšní rozhlednou, která poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů na město Brno. Pokud chcete vylézt až nahoru, musíte zdolat 103 schodů.

Kdy byla prováděna poslední rekonstrukce hradu?

Poslední plánované práce se týkají let 2017 až 2018 a zahrnují jak vodojemy, tak severní přístavek a severovýchodní bastion.

Muzeum města Brna

Právě název této instituce je neodmyslitelně spojen s hradem Špilberk. Otevření muzea proběhlo v roce 1904. V roce 1960 pak došlo k přestěhování na hrad Špilberk, což byl z pohledu fungování muzea zásadní okamžik. Není to však jenom hrad, který spadá pod muzeum, ale jsou to i další brněnské objekty. Typickým příkladem je Vila Tugendhat, Arnoldova vila a Měnínská brána. Muzeum má pochopitelně jednotlivá oddělení zaměřená na archeologii, zbraně, knihy, architekturu a restaurátorství.