Pražský hrad je významnou českou památkou

Pokud se v Česku zamyslíte nad tím, jaký hrad je tím nejznámějším, asi nebudete moc dlouho váhat. Ano, je to Pražský hrad, který svým významem překračuje zámek Sychrov a mnohé další. A možná právě proto byste jako čeští občané měli o našem nejvýznamnějším českém hradu něco vědět.

  • Původně byl raně středověkým hradištěm.
  • Výstavba započala v 9. století.
  • Stojí nad řekou Vltavou na vrchu Opyš.
  • Jeho rozloha je 7,28 hektarů.
  • Jde o symbol české státnosti.

Stručná historie pražského hradu

Ostrožna hradu byla osídlována už v období neolitu. Z písemných pramenů se lze ale dočíst až o kostelu Panny Marie. Další vývoj už je víceméně patrný. Z přemyslovského hradiště se postupem času stal středověký hrad, který si prošel vládou nejrůznějších vladařů. Od Jagellovců, přes Habsburky až po Rudolfa II. a ostatní.

Pražský hrad začal plnit roli prezidentské rezidence se vznikem První československé republiky. V této době došlo k jistým úpravám.

Adam F., Praha, historik.

Pražský hrad a jeho rozdělení

Pražský hrad se skládá hned z několika částí. Jsou to například čtyři nádvoří, ale také kostely a kaple. Tou nejdominantnější je Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde se nachází Hrobka českých králů. Pražský hrad, to je Bazilika sv. Jiří, Kaple sv. Kříže, Kostel Všech svatých a v neposlední řadě i bývalý Rožmberský palác, dnes Kaple Nejsvětější Trojice v Ústavu šlechtičen.

Současný hrad je opravdu rozlehlý, což dokazují i jeho další části. Vedle bývalého kláštera sv. Jiří je to Starý královský palác, Nový královský palác, Lobkovický palác, Letohrádek královny Anny a spousta ostatních objektů, jakými jsou věže, sály, ale i zahrady. Pražský hrad je zkrátka komplexem velkých rozměrů.

Okolí hradu je kouzelné a plné nejrůznějších památek.

Pražský hrad a jeho věže

Pokud se cílem Vašeho výletu stane Pražský hrad, potom bude asi vhodné znát také tamní věže. Je to kupříkladu Daliborka, Bílá věž, Jižní věž, Černá věž a Pražská věž. Tu můžete znát i pod označením Mihulka. Výčtem těchto věží však přehled krás pražského hradu rozhodně nekončí, o čemž Vás přesvědčíme v následujících řádcích.

Návštěvnost pražského hradu

To, že je hrad dominantou Česka se pochopitelně promítá také do návštěvnosti, která je oproti jiným historickým památkám opravdu značná. Podepisují se na tom z větší míry právě zahraniční turisté. V níže uvedené tabulce můžete vidět historická data týkající se návštěvnosti.

RokPočet návštěvníků
20151 875 814
20162 100 740
20172 377 627
20182 444 885
20192 587 492
Kolik lidí navštívilo Pražský hrad během posledních let?

Tento hrad zaujme zkrátka každého, o tom není žádných pochyb. V mnohém k tomu přispívají i jeho rozšířené části, zahrady a přidružené stavby. Samotný Pražský hrad toho má zkrátka hodně co nabídnout.

Poznejte Pražský hrad do detailu

Jestliže se chystáte na návštěvu pražského hradu, potom se Vám určitě hodí spousta dalších zajímavých informací. Prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí se Vám pokusíme přiblížit jiné dominanty pražského hradu, respektive jeho významné části.

Jaké zahrady má Pražský hrad?

Je to Jelení příkop, Královská zahrada, zahrada na Baště, Lumbeho zahrada, Palácové zahrady pod Pražským hradem, Hartigovská zahrada, ale také zahrada na Valech, Na terase Jízdárny a Rajská zahrada.

Jaké další objekty hradu jsou k vidění?

Za zmínku stojí určitě Pražský most, Zlatá ulička, Kapitulní děkanství, Zvon Zikmund, Míčovna nebo Staré proboštství.

Jaké významné sály ukrývá Pražský hrad?

Tím dominantním je bezpochyby Vladislavský sál. Hned za ním je Španělský sál. Zmínka musí padnout také o Sloupové síni a Rudolfově galerii.

U jaké studny či kašny pražského hradu se můžete zastavit?

U Letohrádku královny Anny v Královské zahradě je to například Zpívající fontána. Dále je to Kohlova kašna na druhém nádvoří, kde je mimochodem i studna, jejíž dominantou je renesanční mříž. Pokud budete v zahradě Na valech, neminete Herkulovu kašnu. Zastavit se můžete také u Orlí kašny na třetím nádvoří nebo u Medvědí kašny.

Kdo je současným majitelem hradu?

Pražský hrad už pochopitelně nepatří žádnému tehdejšímu rodu a jeho majitelem je Česká republika.