Bouzov je krásnou středověkou památkou
Ve středozápadní Moravě se nachází spousta krásných míst, která stojí za návštěvu. Jedním z takových je i hrad Bouzov ležící ve stejnojmenné obci. Ten je od roku 1964 kulturní památkou. Pyšní se velice zachovalou podobou, a hlavně účinkoval v mnoha filmech. Právě jeho vzhled je vynikající scenérií pro české pohádky.
- V roce 1643 se jej snažili neúspěšně dobít Švédi.
- Od roku 1999 je na seznamu národních kulturních památek.
- Patří do kategorie deseti nejnavštěvovanějších hradů ČR.
- Leží kousek od města Loštice.
- Obec Bouzov byla v roce 2002 vyhlášena Vesnicí roku.
Historie hradu Bouzov
Pokud Vás zajímá vznik tohoto hradu, budeme se pohybovat někdy na přelomu 13. a 14. století. To je samozřejmě podstatně déle, než vznikl například Pražský hrad. První majitel Búz z Bouzova zde žil v letech 1317 až 1337. Mezi další majitele patřili Joštovi, Haugvicové z Biskupic, ale také Eugenie Podstatská z Prusinovic.
Během druhé světové války Hitler daroval hrad Bouzov svému oblíbenci, kterým byl Himmler.
Tomáš S., Brno, historik.
Přestavba hradu Bouzov
Gotický hrad byl během své éry postupně přistavován a také přestavěn. Například po požáru v roce 1558 byla jeho obnova provedena až v roce 1620. V roce 1895 padla také velká část hradu, kterou nahradily nové hradní prostory. Je to jistě i současná podoba hradu lákající přemíru nejrůznějších návštěvníků. Dokazují to historické statistiky uvedené v tabulce níže.
Rok | Počet návštěvníků |
2015 | 99 627 |
2016 | 117 744 |
2017 | 111 601 |
2018 | 111 668 |
Hrad Bouzov je od roku 1945 majetkem České republiky a pravdou zůstává, že jeho poslední změna na současnou podobu proběhla někdy koncem 19. století. Silueta hradu s palácem a věží se mimochodem stala ikonou mnoha ploch, u nichž je tento hrad dle charakteristického vzhledu jasně zpozorovatelný.
Jinak zvaný pohádkový hrad
Díky tomu, že si hrad Bouzov vybralo mnoho filmových štábů, začalo se mu přezdívat pohádkový hrad. A není se čemu divit. Právě pohádkové žánry do jeho útrob zapadnou opravdu skvěle. Tento hrad do svých filmů zakomponoval například Zdeněk Troška, Václav Vorlíček a jiná slavná režisérská jména. I tento fakt se pozitivně promítl do celkové popularity hradu.
Kde si zahrál hrad Bouzov?
Vzhledem k tomu, že padla zmínka o pohádkovém hradu, je třeba uvést tyto informace na pravou míru. A to tak, že Vám představíme několik oblíbených pohádek, které se na tomto hradě natáčely. Provedeme to formou následujících otázek a odpovědí.
Byla to pohádka O medvědu Ondřejovi. Tu v roce 1959 režíroval Jaroslav Mach.
V roce 2020 to byla například Princezna zakletá v čase, o rok dříve Princezna a půl království a v roce 2018 to byla pohádka O zakletém králi a odvážném Matějovi.
Tento slavný režisér využil v roce 1987 hrad Bouzov pro natočení pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Tu zná bezpochyby každý.
Jmenovat lze například Kopretiny pro zámeckou paní, zahraniční produkce Princezna Fantaghiró, Rumplcimprcampr, Napola nebo Království potoků.
Ten využil tento hrad v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. Ten pochází z roku 1993.
Prohlídkové okruhy hradu
Když se rozhodnete navštívit hrad Bouzov, máte jistě na výběr. A to především z pohledu prohlídkových okruhů. Vybrat si můžete například okruh Hrad se představuje, Hradním příkopem, Zimní trasa nebo velký prohlídkový okruh s výstižným názvem Hrad Bouzov. Jestliže chcete poznat, jak vypadá zázemí hradu a prostory, kde žilo služebnictvo, vyberte si prohlídkový okruh Jak se staví středověký hrad. Děti naopak zaujme okruh Dětská trasa s Ohnivcem. Pro náročné milovníky historie a pro ty, kdo si nechtějí ujít nic důležitého a zajímavého z tohoto hradu je připravena jasná varianta. Je to Hrad Bouzov křížem krážem, tedy možnost poznat jej od A až do Z.
Publikováno: 30. 12. 2020
Kategorie: Památky