Zanzibar: Dovolená snů pod africkým sluncem

Dovolená V Zanzibaru

Exotický ráj Zanzibar

Zanzibar, perla Tanzanie, láká na pohádkovou dovolenou s nádechem exotiky. Ostrov omývaný tyrkysovými vodami Indického oceánu nabízí nekonečné pláže s jemným, bílým pískem, lemované palmami, které se ladně sklánějí k průzračné hladině. Dovolená na Zanzibaru je synonymem pro relaxaci, koupání, šnorchlování a potápění v korálových útesech plných pestrobarevných ryb. Milovníci historie a kultury ocení procházku historickým centrem Stone Townu, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Projděte se úzkými uličkami s obchůdky se suvenýry, ochutnejte místní speciality na rušných trzích a nechte se okouzlit atmosférou starého arabského světa. Dovolená v Zanzibaru je ideální volbou pro páry hledající romantiku, rodiny s dětmi toužící po dobrodružství i pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od každodenního shonu a užít si nezapomenutelnou dovolenou v exotickém ráji.

Pláže s bílým pískem

Zanzibar, to je synonymum pro pohádkové pláže s jemným, bílým pískem, který se třpytí jako čerstvě napadlý sníh. Jen si to představte: tyrkysově modrá voda Indického oceánu se něžně omývá o břeh a vy se procházíte po pláži tak bílé, až vás z ní budou bolet oči. Ať už toužíte po romantické dovolené ve dvou, dobrodružství s partou přátel nebo nezapomenutelném zážitku s rodinou, Zanzibar vás svými plážemi zaručeně okouzlí.

Na severu ostrova najdete pláže jako Nungwi nebo Kendwa, které jsou proslulé svým rušným životem, spoustou restaurací a barů. Pokud ale hledáte klidnější místa, zamiřte na východní pobřeží. Pláže jako Paje nebo Jambiani nabízejí úchvatné scenérie s palmami naklánějícími se nad tyrkysovou hladinu a možnost pozorovat místní rybáře při jejich tradičním rybolovu. Ať už si vyberete jakoukoliv část Zanzibaru, bílé pláže s jemným pískem jako stvořené pro odpočinek a relaxaci na vás budou čekat na každém kroku.

Teplé azurové moře

Zanzibar, ostrov koření na východním pobřeží Afriky, je proslulý svými nádhernými plážemi s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou, která láká k odpočinku a relaxaci. Teplé azurové moře Indického oceánu nabízí ideální podmínky pro koupání, šnorchlování a potápění. Jeho teplota se po celý rok pohybuje mezi příjemnými 25 a 29 stupni Celsia, takže si vodní radovánky můžete užívat bez ohledu na roční období.

Viditelnost v moři je vynikající a dosahuje až 30 metrů, což umožňuje pozorovat pestrobarevný podmořský svět plný korálových útesů, ryb a dalších mořských živočichů. Pro milovníky potápění je Zanzibar skutečným rájem. Na své si zde přijdou začátečníci i zkušení potápěči, kteří mohou prozkoumávat vraky lodí, podmořské jeskyně a další fascinující lokality.

Po dni stráveném šnorchlováním nebo potápěním si můžete odpočinout na pláži a kochat se pohledem na azurové moře, které se třpytí v paprscích slunce. Zanzibar je ideálním místem pro dovolenou snů, kde si užijete odpočinek, dobrodružství a krásu nedotčené přírody.

Potápění a šnorchlování

Zanzibar je ráj pro milovníky podmořského světa. Díky křišťálově čisté vodě a bohatému ekosystému si tu užijí jak zkušení potápěči, tak začátečníci. Na své si přijdou i šnorchlaři, kteří mohou obdivovat korálové útesy a pestrobarevné rybky přímo z hladiny.

Mezi nejoblíbenější potápěčské lokality patří atol Mnemba, ostrov Pemba s jeho strmými útesy a kanály plnými života, nebo vrak lodi British Wreck. Pro začátečníky jsou ideální mělčí lokality u pláží, kde si mohou vyzkoušet potápění s instruktorem.

Při šnorchlování se vydejte k pláži Nungwi na severu Zanzibaru, kde můžete pozorovat mořské želvy, nebo k laguně u Jambiani na jihovýchodě ostrova, která je domovem pestrobarevných ryb a korálů. Nezapomeňte si s sebou vzít vodotěsný obal na telefon nebo kameru, abyste si z podmořského světa odnesli ty nejkrásnější vzpomínky.

Bohatý podmořský svět

Zanzibar není jen o bělostných plážích a luxusních resortech. Jeho skutečný poklad se skrývá pod hladinou tyrkysového Indického oceánu. Bohatý podmořský svět Zanzibaru láká potápěče a šnorchlaře z celého světa. Korálové útesy hýří barvami a životem. Najdete tu stovky druhů ryb, od malých klaunů schovávajících se v sasankách po majestátní manty a barakudy. Šnorchlování je možné přímo z pláže, ale pro ty, co touží po opravdovém dobrodružství, se vyplatí vydat se na některý z mnoha potápěčských výletů. Zažít můžete potápění u ostrova Mnemba, proslulého svou bohatou faunou, nebo se ponořit k vraku lodě a prozkoumat jeho tajemná zákoutí. Ať už se rozhodnete pro šnorchlování, potápění s přístrojem nebo třeba jen pro pozorování barevných rybek z loďky se skleněným dnem, podmořský svět Zanzibaru vás uchvátí svou krásou a rozmanitostí.

Luxusní resorty a hotely

Zanzibar je synonymem pro exotickou dovolenou, ale také místem, kde se luxus snoubí s krásou přírody. Dovolená na Zanzibaru v luxusním resortu je splněným snem pro ty, kteří hledají odpočinek na nejvyšší úrovni. Představte si probuzení v luxusní vile s výhledem na tyrkysové vody Indického oceánu, soukromým bazénem a služebnictvem, které se stará o vaše nejmenší přání. Dovolená v Zanzibaru nabízí širokou škálu luxusních ubytování, od butik hotelů schovaných v tropických zahradách po rozsáhlé resorty s golfovými hřišti a wellness centry. Mnoho z nich se pyšní oceněními a patří mezi nejlepší hotely světa.

Vychutnejte si gurmánské zážitky v restauracích s michelinskými hvězdami, dopřejte si relaxační masáže a procedury v luxusních spa centrech nebo se vydejte na soukromý výlet lodí za šnorchlováním a potápěním v křišťálově čistých vodách. Luxusní dovolená na Zanzibaru je o zážitcích šitých na míru, ať už toužíte po romantické dovolené ve dvou, dobrodružné cestě s přáteli nebo exotické dovolené s rodinou. Ať už si vyberete jakýkoli typ ubytování, dovolená na Zanzibaru v luxusním resortu vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky a vzpomínky na celý život.

Tradiční rybářské vesnice

Zanzibar není jen o luxusních resortech a bělostných plážích. Ostrov skrývá i autentickou tvář v podobě tradičních rybářských vesnic. Projděte se úzkými uličkami, kde se prolíná vůně koření s čerstvě ulovenými rybami. Místní rybáři vyplouvají na moře na dřevěných lodích zvaných dhow, jejichž plachty se staly symbolem Zanzibaru. Pozorujte je při práci, jak s neuvěřitelnou zručností a znalostí mořských proudů loví ryby tradičními metodami.

Navštivte místní trhy s úlovky, kde zažijete pravou atmosféru Zanzibaru. Ochutnejte čerstvé ryby a mořské plody připravené podle tradičních receptů. Místní vám rádi prozradí něco ze svého života a zvyků. Pro milovníky kultury a historie je tu možnost navštívit starobylé ruiny perských staveb a mešit, které svědčí o bohaté minulosti ostrova. Ponořte se do atmosféry starého Zanzibaru a poznejte jeho obyvatele a jejich tradice.

Historické centrum Stone Town

Stone Town, historické centrum Zanzibaru, je jako živoucí muzeum s úzkými uličkami, starobylými domy s vyřezávanými dveřmi a rušnými tržišti. Procházka tímto labyrintem vás přenese v čase a odhalí vám bohatou historii ostrova, kde se mísí arabské, indické, perské a evropské vlivy. Určitě navštivte Dům zázraků, bývalý sultánský palác, a projděte se po Forodhani Gardens, kde si večer můžete vychutnat tradiční pouliční jídlo. Nezapomeňte se toulat úzkými uličkami a objevovat skryté kouty, obchůdky s kořením a suvenýry a malé kavárny s úžasnou atmosférou. Stone Town je srdcem Zanzibaru a jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem pro každého cestovatele.

Koření a tropické ovoce

Zanzibar je tropický ráj, a to se odráží i v jeho kuchyni. Ostrov je proslulý svými kořením, které mu v minulosti vyneslo přezdívku „Ostrov koření“. Vůně hřebíčku, skořice, muškátového oříšku a pepře vás bude provázet na každém kroku. Navštivte některou z plantáží koření a seznamte se s jejich pěstováním a zpracováním. Ochutnejte i méně známé druhy, jako je kardamom, kurkuma nebo tamarind. Zanzibar je také skvělou destinací pro milovníky ovoce. Manga, papáje, ananasy, banány, kokosové ořechy – to vše a mnohem více dozrává na plantážích po celém ostrově. Dopřejte si čerstvě vymačkané šťávy, ovocné saláty nebo si kupte ovoce na některém z místních trhů. Místní vám rádi poradí, jak vybrat to nejzralejší.

Africká kultura a tradice

Zanzibar, perla Indického oceánu, láká cestovatele nejen svými bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem, ale také bohatou kulturou a tradicemi, které odrážejí staletí afrických, arabských a indických vlivů. Během dovolené na Zanzibaru se ponoříte do světa, kde se prolíná starobylé s moderním a kde si místní obyvatelé s hrdostí uchovávají své kulturní dědictví.

Hudba a tanec jsou nedílnou součástí zanzibarské kultury. Tradiční tanec Taarab, s arabskými a perskými kořeny, vás okouzlí svými elegantními pohyby a hypnotickými rytmy. Naopak rytmický Ngoma, doprovázený bubny a zpěvem, vás strhne svou energií a vášní.

Zanzibar je proslulý také svým kořením, které mu vyneslo přezdívku „Ostrov koření“. Navštivte některou z kořenářských farem a nechte se unést vůní hřebíčku, skořice, muškátového oříšku a dalších aromatických rostlin. Místní kuchyně je směsicí afrických, indických a arabských chutí a vůní. Ochutnejte pilau, rýžový pokrm s masem a kořením, nebo urojo, zanzibarskou pizzu.

Při procházkách úzkými uličkami Stone Townu, historického centra Zanzibaru, narazíte na řemeslné dílny, kde místní umělci vytvářejí krásné předměty z ebenového dřeva, stříbra a dalších materiálů. Nezapomeňte si odvézt domů nějaký ten suvenýr jako vzpomínku na nezapomenutelnou dovolenou na Zanzibaru.

Letenky a doprava

Zanzibar láká na pohádkovou dovolenou s bělostnými plážemi a tyrkysovým mořem. Než se ale do tohoto exotického ráje vydáte, je potřeba vyřešit otázku dopravy. Letenky na Zanzibar se obvykle kupují s přestupem v některém z evropských nebo blízkovýchodních uzlů, jako je Amsterdam, Istanbul nebo Dubaj. Přímé lety z Prahy bohužel neexistují. Doba letu se pohybuje okolo 12 hodin s přestupem, záleží na délce mezipřistání.

Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a dostupnosti. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte mimo hlavní turistickou sezónu, která trvá od prosince do března a od června do října. Pokud plánujete dovolenou na Zanzibaru během Vánoc nebo Velikonoc, počítejte s vyššími cenami letenek.

Po příletu na Zanzibar, konkrétně na mezinárodní letiště Abeid Amani Karume poblíž hlavního města Stone Town, se nabízí několik možností dopravy do vašeho hotelu. Taxi je nejpohodlnější, ale také nejdražší variantou. Místní autobusy zvané "dala-dala" jsou levné, ale pomalé a často přeplněné. Pro dobrodružné povahy je tu možnost pronájmu auta, ale je potřeba počítat s chaotickým provozem a horší kvalitou silnic.

Víza a cestovní doklady

Pro vstup na Zanzibar, který je součástí Tanzanie, budete potřebovat platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu. Pro turistické pobyty do 90 dnů není pro občany České republiky vyžadováno vízum. Po příletu na Zanzibar obdržíte do pasu razítko s povolenou délkou pobytu.

I přesto, že vízum není nutné, je důležité mít s sebou dokumenty, které mohou imigrační úředníci vyžadovat. Mezi tyto dokumenty patří zpáteční letenka, doklad o ubytování na Zanzibaru a dostatečné finanční prostředky na pokrytí pobytu. Doporučuje se mít u sebe hotovost v amerických dolarech, které jsou na Zanzibaru široce akceptovány.

Před cestou se vždy informujte o aktuálních podmínkách vstupu na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo zastupitelského úřadu Tanzanie v České republice.

Tipy pro cestovatele

Zanzibar láká na pohádkové pláže s bílým pískem a tyrkysovým mořem, ale nabízí mnohem víc. Než se ale vydáte do této exotické destinace, pár tipů se vám bude hodit. Pro vstup na Zanzibar potřebujete vízum, které získáte po příletu na letišti. Doporučuje se ale zažádat o něj online předem, abyste se vyhnuli frontám. Měnou na Zanzibaru je tanzanský šilink, ale v turistických oblastech bez problémů zaplatíte i americkými dolary. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek hotovosti, protože platební karty nejsou akceptovány všude.

Při balení zavazadla myslete na lehké a vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Nezapomeňte na pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém s vysokým faktorem. Zanzibar je převážně muslimskou zemí, proto je vhodné oblékat se spíše konzervativně, a to i mimo pláže.

Doprava po ostrově je možná taxíky, místními autobusy zvanými „dala-dala“ nebo pronajatým autem. Pokud se rozhodnete pro pronájem auta, počítejte s tím, že se jezdí vlevo a silnice nejsou vždy v nejlepším stavu. Zanzibar nabízí širokou škálu ubytování od luxusních resortů po skromnější bungalovy na pláži.

Při ochutnávání místní kuchyně si nenechte ujít čerstvé mořské plody, tropické ovoce a tradiční pokrmy jako pilau nebo biryani. A co se týče aktivit, Zanzibar má co nabídnout. Můžete se potápět, šnorchlovat, surfovat, plavit se na tradičních lodích dhow, navštívit historické Stone Town nebo se vydat na výlet za kořením.

Nezapomenutelná dovolená

Zanzibar, perla Indického oceánu, láká na nezapomenutelnou dovolenou plnou exotických zážitků. Bílé pláže s jemným pískem, tyrkysově modré moře a palmy kymácející se ve vánku, to je jen zlomek krás, které Zanzibar nabízí. Dovolená na Zanzibaru je synonymem pro odpočinek a relaxaci. Můžete se tu oddávat lenošení na pláži, koupání v křišťálově čisté vodě a opalování pod africkým sluncem. Pro aktivnější cestovatele je tu možnost šnorchlování, potápění, plavby na lodi nebo výletů do vnitrozemí.

Zanzibar je také domovem bohaté kultury a historie. Navštívit můžete například historické centrum Stone Townu, které je zapsané na seznamu UNESCO, a prozkoumat úzké uličky s obchůdky a kavárnami. Milovníci přírody ocení výlet do národního parku Jozani Forest, kde žijí vzácní guerézy červené. Dovolená na Zanzibaru je zkrátka nezapomenutelným zážitkem pro všechny smysly.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená v zanzibaru | dovolená na zanzibaru