Záhada soch a tyrkysová voda: Velikonoční ostrovy dovolena snů

Velikonoční Ostrovy Dovolená

Letenky na Velikonoční ostrov

Cesta na Velikonoční ostrov je snem mnoha cestovatelů. Letenky na Velikonoční ostrov ale nejsou nejlevnější a je potřeba si je rezervovat s dostatečným předstihem. Cena letenek se liší v závislosti na ročním období a také na tom, odkud letíte. Nejlevnější letenky se dají sehnat z Chile, konkrétně ze Santiaga. Let z Evropy trvá přibližně 24 hodin s jedním přestupem, nejčastěji v Madridu nebo v Paříži. Při plánování dovolené na Velikonočních ostrovech je potřeba počítat s tím, že se jedná o poměrně drahou destinaci. Ubytování, stravování i doprava na ostrově jsou dražší než v jiných částech světa. Přesto se ale jedná o nezapomenutelný zážitek, který stojí za to si dopřát. Kromě letenek je potřeba si zařídit i vízum. Občané České republiky mohou na Velikonoční ostrov cestovat bez víz na dobu maximálně 90 dnů. Je ale potřeba mít platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu. Při vstupu do země budete muset předložit zpáteční letenku a doklad o dostatku finančních prostředků na pobyt.

Cena letenek a dostupnost

Letenky na Velikonoční ostrovy nepatří mezi nejlevnější a jejich cena se liší v závislosti na ročním období a také na tom, s jakým předstihem letenky kupujete. Obecně platí, že nejdražší letenky jsou v hlavní sezóně, tedy od prosince do března a pak také v červenci a srpnu. Naopak nejvýhodnější ceny letenek na Velikonoční ostrovy najdete mimo sezónu, tedy od dubna do června a od září do listopadu.

Srovnání Velikonoční ostrovy vs. Jiné destinace
Vlastnost Velikonoční ostrovy Havaj
Cena letenky (z Prahy, zpáteční) od 40 000 Kč od 35 000 Kč
Délka letu (z Prahy) cca 24+ hodin (s přestupem) cca 20+ hodin (s přestupem)
Hlavní atrakce Sochy Moai, Rano Raraku sopka, ceremoniální vesnice Orongo Pláže, sopky, turistika, surfování
Typ dovolené Kultura, historie, příroda Relaxace, dobrodružství, pláž

Cena letenek se odvíjí také od toho, odkud a s jakou leteckou společností letíte. Nejčastěji se na Velikonoční ostrovy létá se společností LATAM Airlines z chilského Santiaga. Let z Prahy do Santiaga trvá přibližně 18 hodin a cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 30 000 Kč. Zpáteční let ze Santiaga na Velikonoční ostrovy trvá okolo 5 hodin a cena letenky se pohybuje okolo 10 000 Kč.

velikonoční ostrovy dovolená

Pokud chcete na Velikonočních ostrovech strávit dovolenou, počítejte s tím, že letenky budou tvořit významnou část celkových nákladů. Doporučujeme proto sledovat akční nabídky leteckých společností a letenky rezervovat s dostatečným předstihem.

Doprava po ostrově

Velikonoční ostrov, plný záhadných soch moai, není zrovna rozlehlý. Jeho kompaktní velikost ale hraje ve váš prospěch, co se týče dopravy. Na ostrově nefunguje hromadná doprava v podobě autobusů či vlaků. Jak se tedy po Velikonočním ostrově pohybovat? Máte na výběr z několika možností. Pronájem auta je skvělý způsob, jak si ostrov užít vlastním tempem. K dispozici jsou malé hatchbacky i robustnější džípy, vhodné pro dobrodružnější výlety do vnitrozemí. Nezapomeňte, že na řízení auta na Velikonočním ostrově potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Pokud se necítíte na řízení v cizí zemi, nezoufejte. Po ostrově se dá snadno pohybovat i na kole. Půjčovny kol najdete v Hanga Roa a dalších turistických centrech. Jízda na kole je skvělý způsob, jak si užít krásy ostrova a zároveň si trochu zasportovat. Pro ty, kteří preferují pohodlí, jsou tu taxi služby. Taxíky snadno najdete v Hanga Roa a dalších obydlených oblastech. Ujistěte se, že si cenu domluvíte s řidičem předem. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, užijte si krásy Velikonočního ostrova naplno!

Autopůjčovny a jejich ceny

Velikonoční ostrov, s jeho tajemnými sochami moai, láká k prozkoumání. Ačkoliv je ostrov poměrně malý, pro pohodlné cestování a objevování všech jeho krás doporučujeme pronajmout si auto. Na ostrově funguje několik autopůjčoven, ceny se liší v závislosti na typu auta a délce pronájmu. Většinou se setkáte s nabídkou terénních vozů, které jsou ideální pro jízdu po nezpevněných cestách. Ceny začínají na zhruba 1500 Kč za den. Při rezervaci auta online, obzvlášť v hlavní sezóně, můžete narazit na výhodnější ceny. Nezapomeňte si s sebou vzít mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu.

Velikonoční ostrov je jako sen, ze kterého se nechcete probudit. Místo, kde se setkává minulost s přítomností a kde ticho mluví hlasitěji než slova.

Eliška Dvořáková

Veřejná doprava na ostrově

Velikonoční ostrov, s rozlohou pouhých 163 km², nenabízí širokou škálu možností veřejné dopravy. Nicméně, prozkoumávání ostrova je snadné a pohodlné i bez ní. Nejrozšířenější a nejautentičtější způsob dopravy je pěšky. Procházky po ostrově vám umožní vychutnat si krásu krajiny a objevovat skryté kouty vlastním tempem. Pro delší vzdálenosti jsou k dispozici taxi služby, které vás dopraví do vašeho cíle za rozumnou cenu. Pokud preferujete větší svobodu pohybu, můžete si pronajmout auto nebo skútr. Půjčovny aut a skútrů najdete v Hanga Roa, hlavním městě ostrova. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost pronájmu jízdních kol, která vám umožní poznat ostrov z jiné perspektivy. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, Velikonoční ostrov vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

velikonoční ostrovy dovolená

Tipy pro cestování po ostrově

Velikonoční ostrov, mystický klenot Pacifiku, láká cestovatele z celého světa svými ikonickými sochami moai. Abyste si dovolenou na tomto magickém místě užili naplno, přinášíme vám pár tipů. Kvůli odlehlosti ostrova počítejte s delším letem, ideálně s přestupem v Santiagu de Chile. Letenky si rezervujte s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Na ostrově se dá snadno pohybovat autem, které si můžete pronajmout na letišti nebo ve městě Hanga Roa. Skvělým způsobem, jak prozkoumat krásy ostrova, je také jízda na kole. Nezapomeňte na opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, slunce je zde opravdu silné. Místní měnou je chilské peso, ale ve většině obchodů a restaurací akceptují i americké dolary. Anglicky se domluvíte spíše v turistických centrech, proto se vám budou hodit alespoň základní španělské fráze. Nezapomeňte ochutnat tradiční pokrmy z ryb a mořských plodů a užijte si jedinečnou atmosféru tohoto tajemného místa.

Bezpečnost na Velikonočním ostrově

Velikonoční ostrov, tento mystický kout světa, je obecně považován za bezpečné místo pro turisty. Nízká kriminalita a přátelská atmosféra z něj dělají ideální destinaci pro klidnou dovolenou. Nicméně i zde platí základní pravidla bezpečnosti. Doporučuje se zamykat zavazadla a nenechávat cennosti bez dozoru, a to i v hotelových pokojích. Stejně jako na jiných turistických místech, i zde se mohou vyskytovat kapsáři, proto je vhodné mít cennosti uložené bezpečně u sebe.

Při toulkách po ostrově je vhodné informovat se o předpovědi počasí a zvolit vhodné oblečení a obuv. Slunce zde může být silné, proto nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy. Při návštěvě archeologických nalezišť, jako jsou slavné sochy moai, je důležité respektovat místní kulturu a památky nepoškozovat. Vždy se držte vyznačených cest a nedotýkejte se soch ani jiných artefaktů.

V případě jakýchkoli problémů se neváhejte obrátit na místní policii nebo na personál vašeho ubytování. I když je Velikonoční ostrov bezpečným místem, je vždy lepší být připraven na nečekané situace.

velikonoční ostrovy dovolená

Víza a vstupní formality

Pro cestu na Velikonoční ostrovy, součást Chile, potřebují čeští občané platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu. Dobrou zprávou je, že pro turistické pobyty do 90 dnů nepotřebujete vízum. Na imigračním budete muset předložit zpáteční letenku a doklad o dostatku finančních prostředků na pobyt. Doporučuje se mít u sebe i potvrzení o ubytování. Pamatujte, že Chile zavedlo přísná pravidla pro dovoz potravin. Je zakázáno dovážet ovoce, zeleninu, maso a mléčné výrobky.

Po příletu na letiště Mataveri na Velikonočním ostrově obdržíte turistickou kartu, kterou si pečlivě uschovejte, jelikož ji budete potřebovat při odletu. Pro vstup na některé archeologické lokality na ostrově je nutné zakoupit si vstupenku. Doporučujeme ji pořídit online ještě před vaší cestou, abyste se vyhnuli frontám.

Počasí na Velikonočním ostrově

Velikonoční ostrov, ztracený klenot v rozlehlé modři Tichého oceánu, láká cestovatele nejen svými ikonickými sochami moai, ale i příjemným subtropickým podnebím. Teploty se zde po celý rok pohybují v příjemném rozmezí, což z Velikonočního ostrova dělá ideální destinaci pro dovolenou v kteroukoli roční dobu. Průměrná teplota se pohybuje mezi 20 a 25 stupni Celsia, s teplejšími dny v létě (prosinec až březen) a mírně chladnějšími večery v zimě (červen až srpen).

Srážky jsou na Velikonočním ostrově poměrně časté, ale obvykle se jedná o krátké přeháňky, které osvěží vzduch a dodají zelené vegetaci na sytosti. Nejdeštivější měsíce jsou duben, květen a červen, kdy se doporučuje přibalit si do kufru i nepromokavou bundu. Naopak nejsušší měsíce jsou leden, únor a březen, ideální pro milovníky slunce a koupání v moři. Teplota vody se pohybuje mezi 20 a 23 stupni Celsia, což zaručuje příjemné osvěžení i v horkých dnech.

Při plánování dovolené na Velikonočním ostrově je dobré vzít v úvahu i vlhkost vzduchu, která je zde poměrně vysoká. Lehké a prodyšné oblečení z přírodních materiálů vám pomůže cítit se komfortně i v horkém a vlhkém počasí. Nezapomeňte si s sebou přibalit také opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle, abyste se chránili před silným slunečním zářením.

Nejlepší doba pro návštěvu ostrova

Velikonoční ostrov, plný tajemných soch moai, má co nabídnout po celý rok. Nicméně, nejlepší doba pro dovolenou na Velikonočním ostrově je během jejich léta, od prosince do března. Teploty se pohybují okolo příjemných 25 stupňů Celsia a srážky jsou minimální, takže si užijete slunění na plážích Anakena a Ovahe nebo prozkoumávání sopečných kráterů Rano Raraku a Rano Kau.

velikonoční ostrovy dovolená

Pokud preferujete mírnější klima a menší davy turistů, zvažte návštěvu během ramenní sezóny, tedy od dubna do května nebo od září do října. Teploty jsou stále příjemné a vy si užijete klidnější atmosféru. Navíc se v dubnu koná festival Tapati Rapa Nui, kde se můžete ponořit do fascinující kultury a tradic ostrova.

Zimní měsíce, od června do srpna, jsou na Velikonočním ostrově nejchladnější a nejdeštivější. Teploty se pohybují okolo 18 stupňů Celsia. I když to není ideální období pro koupání, stále si můžete užít pěší turistiku, poznávání historie ostrova a sledování úchvatných západů slunce nad Tichým oceánem.