Sluneční polibek Malty: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Malta Dovolená

Slunná Malta láká turisty

Malta, perla Středozemního moře, je destinací, která láká turisty po celý rok. S více než 300 slunečnými dny v roce, křišťálově čistou vodou a bohatou historií a kulturou si Malta získává srdce cestovatelů z celého světa. Ať už hledáte relax na pláži, aktivní dovolenou plnou vodních sportů, nebo objevování historických památek, Malta má co nabídnout.

Dovolená na Maltě je synonymem pro odpočinek a pohodu. Množství pláží s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře je ideální pro rodiny s dětmi. Milovníci šnorchlování a potápění ocení bohatý podmořský svět plný pestrobarevných ryb a korálů. Pro ty, kteří touží po aktivnějším odpočinku, Malta nabízí širokou škálu vodních sportů, jako je windsurfing, kitesurfing nebo plachtění.

Kromě nádherných pláží a moře se Malta pyšní i bohatou historií a kulturou. Hlavní město Valletta, zapsané na seznamu UNESCO, uchvátí návštěvníky svými impozantními hradbami, barokními paláci a úzkými malebnými uličkami. Za návštěvu stojí i starobylé město Mdina, nazývané také "Tiché město", nebo megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra, které patří k nejstarším stavbám na světě.

Dovolená na Maltě je zkrátka zážitkem, na který se nezapomíná. Spojení slunce, moře, historie a kultury vytváří jedinečnou atmosféru, která si získá srdce každého cestovatele.

Kdy se na Maltu vydat?

Malta, perlička Středozemního moře, láká turisty po celý rok. Kdy je ale ten nejlepší čas pro vaši dovolenou na Maltě? Záleží na vašich preferencích!

Toužíte-li po koupání a opalování, ideální doba pro dovolenou na Maltě je od května do října. Teploty vzduchu se pohybují mezi 25 a 30 stupni Celsia a moře je příjemně teplé. Hlavní sezóna, červenec a srpen, je nejteplejší, ale také nejrušnější. Pokud preferujete klidnější atmosféru, zvolte raději květen, červen nebo září.

Milovníci památek a kultury ocení mírnější klima jara a podzimu. Od března do května a od září do listopadu se teploty pohybují kolem 20 stupňů Celsia, což je ideální pro procházky historickými uličkami Valletty nebo výlety za památkami. Navíc v tomto období nepotkáte tolik turistů.

Zima na Maltě je mírná a deštivá, ale i tak má své kouzlo. Teploty se pohybují kolem 15 stupňů Celsia a ostrov je zelenější než kdy jindy. Pokud hledáte klidnou a cenově dostupnou dovolenou, zima na Maltě může být tou správnou volbou.

Letenky a doprava na ostrově

Malta, to je sluneční svit po celý rok, křišťálově čisté moře a bohatá historie. Ať už se chystáte na dovolenou na Maltě za odpočinkem na pláži, poznáváním historických památek, nebo třeba za potápěním, doprava na ostrově a letenky jsou prvním krokem k vaší vysněné cestě. Letenky na Maltu jsou dostupné z Prahy i Vídně s nízkonákladovými i klasickými leteckými společnostmi. Ceny se liší v závislosti na sezóně a také na tom, s jakým předstihem letenky kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky na Maltu pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy na jaře nebo na podzim.

Po ostrově se pak můžete pohybovat hned několika způsoby. Veřejná doprava je na Maltě poměrně spolehlivá a cenově dostupná. Autobusy spojují všechna hlavní města a turistické atrakce. Pokud preferujete větší svobodu pohybu, můžete si pronajmout auto. Pamatujte však, že na Maltě se jezdí vlevo. Pro kratší vzdálenosti a objevování skrytých zákoutí ostrova je ideální pronájem skútru nebo jízdních kol. A pokud se chcete plavit po moři a objevovat okolní ostrovy, můžete využít některou z mnoha lodních linek.

Ubytování pro každý rozpočet

Malta, perla Středozemního moře, nabízí ubytování pro každého cestovatele a každou peněženku. Ať už toužíte po luxusu pětihvězdičkového hotelu s výhledem na moře, nebo dáváte přednost útulnému penzionu v klidné vesničce, Malta vás nezklame.

Pro náročné cestovatele je tu široká škála luxusních hotelů, zejména v oblastech jako St. Julian's, Sliema a Mellieħa. Tyto hotely nabízejí špičkové služby, bazény, restaurace s výhledem a často i soukromé pláže.

Pokud hledáte cenově dostupnější variantu, apartmány a penziony jsou skvělou volbou. Najdete je po celém ostrově, často i v historických centrech měst jako Valletta nebo Mdina. Nabízejí komfort a soukromí za zlomek ceny hotelu.

Pro ty, kteří chtějí poznat místní kulturu a životní styl, je tu možnost ubytování v maltských rodinách. Tato varianta vám umožní zažít pravou atmosféru Malty a ochutnat tradiční kuchyni.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli možnost, ubytování na Maltě vás nezklame. Díky široké nabídce si každý najde to své a užije si dovolenou snů.

Historie a památky Malty

Maltu formovaly dějiny sahající tisíce let zpátky, o čemž svědčí i množství historických památek rozesetých po celém souostroví. Díky své strategické poloze uprostřed Středozemního moře byla Malta křižovatkou různých kultur, od Féničanů a Římanů až po Araby a Normany. Každá z těchto civilizací zanechala na ostrově nesmazatelnou stopu, ať už v podobě megalitických chrámů, jako je Hagar Qim a Mnajdra, starověkých římských katakomb, nebo impozantních středověkých opevnění, jako je Valletta, hlavní město Malty, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Dovolená na Maltě tak není jen o slunci a moři, ale také o fascinující cestě časem. Projděte se úzkými uličkami Mdiny, "tichého města", a pokochejte se panoramatickými výhledy na ostrov. Navštivte impozantní katedrálu svatého Jana ve Vallettě, která ukrývá mistrovská díla Caravaggia. Prozkoumejte podzemní labyrint Hal Saflieni Hypogeum, jedinečný prehistorický chrám vytesaný do skály. Ať už se vydáte kamkoli na Maltě, narazíte na stopy bohaté historie a kultury, které z vaší dovolené udělají nezapomenutelný zážitek.

Pláže a koupání v moři

Malta, to je také synonymum pro nádherné pláže a křišťálově čisté moře. Ať už toužíte po odpočinku na písečné pláži, šnorchlování v azurových lagunách nebo adrenalinových vodních sportech, Malta vás nezklame. Sever ostrova láká spíše na písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Vydejte se například na Mellieħa Bay, největší písečnou pláž Malty, nebo na Golden Bay, která vás okouzlí zlatavým pískem. Jih ostrova je domovem úchvatných skalnatých zátok s hlubokou vodou, jako stvořených pro potápění a šnorchlování. Objevte krásy Blue Grotto, systému mořských jeskyní zářících modrými odstíny, nebo se vydejte k laguně Blue Lagoon na ostrově Comino, která učaruje svou tyrkysovou barvou. Ať už zvolíte jakoukoli pláž, nezapomeňte na opalovací krém a vychutnejte si koupání v osvěžujícím Středozemním moři. Dovolená na Maltě je zkrátka i o vodních radovánkách a odpočinku na pláži.

Potápění a vodní sporty

Malta, to je také ráj pro milovníky potápění a vodních sportů. Křišťálově čisté vody Středozemního moře skrývají fascinující podmořský svět plný barevných ryb, korálů a jeskyní. Ať už jste zkušení potápěči, nebo se chcete ponořit poprvé, Malta vám nabídne nezapomenutelné zážitky. Na ostrově najdete řadu potápěčských center, která pořádají kurzy pro začátečníky i pokročilé a také organizují výlety k nejkrásnějším potápěčským lokalitám.

Pokud dáváte přednost spíše aktivnímu odpočinku na hladině, máte na Maltě nespočet možností. Vyzkoušejte windsurfing, kitesurfing, jízdu na vodních skútrech, vodní lyžování nebo wakeboarding. Pro klidnější zábavu se vydejte na plavbu lodí, šlapadlo nebo kajak a užijte si nádherné výhledy na pobřeží. A pokud toužíte po relaxaci, jednoduše se natáhněte na pláž a nechte se unášet sluncem a zvukem moře. Dovolená na Maltě je zkrátka skvělou volbou pro všechny, kteří milují vodu a vodní radovánky.

Maltaská kuchyně a restaurace

Maltaská kuchyně je lákavou směsicí středomořské svěžesti a arabských vlivů. Během vaší dovolené na Maltě ochutnejte speciality jako "fenek" - dušený králík s vínem a bylinkami, nebo "lampuki pie" - koláč s rybami lampuka, rajčaty a kapary. K obědu si dejte "hobz biz-zejt" - křupavý chléb potřený olivovým olejem, rajčaty a mořskou solí. Večer si vychutnejte "pastizzi" - lahodné taštičky plněné ricottou nebo hráškem.

Na Maltě najdete širokou škálu restaurací, od tradičních taveren s domácí kuchyní až po luxusní restaurace s michelinskými hvězdami. Většina restaurací nabízí menu s anglickým překladem. Ceny se liší v závislosti na lokalitě a typu restaurace.

Nezapomeňte ochutnat místní víno, pivo Cisk nebo Kinnie - hořkosladký nealkoholický nápoj z pomerančů a bylin.

Noční život a zábava

Malta, ačkoliv malá rozlohou, překypuje nočním životem, který uspokojí nejednoho návštěvníka. Pro milovníky rušných večerů je jako stvořená oblast Paceville na St. Julian's, proslulá svými bary, kluby a diskotékami s hudbou všech žánrů. Hledáte-li klidnější atmosféru, vydejte se do hlavního města Valletta s jeho elegantními vinárnami a jazz kluby, kde si vychutnáte lahodný drink a živou hudbu. Pro milovníky kultury je tu možnost navštívit tradiční maltské festivaly s lidovou hudbou a tancem, které se konají po celý rok. Nezapomeňte ochutnat místní pivo Cisk a víno, doplněné o lahodné maltské speciality. Ať už toužíte po bujaré párty, romantickém večeru nebo kulturním zážitku, noční Malta vás nezklame.

Tipy na výlety po Maltě

Malta, to je sluncem zalitý ráj uprostřed Středozemního moře, který nabízí mnohem víc než jen nádherné pláže. Ať už toužíte po odpočinku na písečných březích, objevování historických památek nebo aktivní dovolené, Malta splní vaše očekávání.

Co na Maltě navštívit?

  • Hlavní město Valletta: Impozantní hradby, paláce, památky UNESCO.
  • Mdina ("Tiché město"): Úzké uličky, dechberoucí výhledy.
  • Megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra: Nejstarší stavby na světě.
  • Pláže Mellieha Bay a Golden Bay: Odpočinek a relaxace.
  • Ostrovy Gozo a Comino: Potápění, šnorchlování v křišťálově čisté vodě.

Večerní zábava

Užijte si živou atmosféru v restauracích a barech v letovisku Sliema nebo si vychutnejte romantickou večeři s výhledem na moře.

Malta je zkrátka ideální destinací pro nezapomenutelnou dovolenou plnou slunce, historie a zábavy.

Praktické informace pro cestovatele

Malta, perla Středozemního moře, láká k návštěvě po celý rok. Pro hladký průběh vaší dovolené na Maltě se vám budou hodit následující praktické informace. Oficiálním jazykem je maltština a angličtina. Domluvíte se ale i italsky a německy. Měnou je euro. Ceny jsou srovnatelné s Českou republikou, restaurace a služby bývají o něco dražší. Malta je součástí Schengenského prostoru, pro vstup vám tedy stačí platný občanský průkaz. Doporučujeme ale cestovní pas, zjednodušíte si případné řešení komplikací. Pro cestu na Maltu využijte leteckou dopravu. Z Prahy se na mezinárodní letiště v Luqa dostanete za cca 2,5 hodiny. Po Maltě se pak snadno dopravíte autobusy, které jezdí po celém ostrově. Pro větší flexibilitu si můžete půjčit auto. Nezapomeňte, že na Maltě se jezdí vlevo. Malta má subtropické středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Teplota moře se pohybuje od 15 °C v zimě do 25 °C v létě. Malta je bezpečná země s nízkou kriminalitou. Přesto dbejte na své osobní věci a cennosti nenechávejte bez dozoru. Vodu z kohoutku je možné pít, ale doporučuje se kupovat balenou vodu. Elektrické zásuvky jsou typu G s napětím 230 V. Nezapomeňte si tedy adaptér.

Malta - ideální destinace pro...?

Malta je skvělou volbou pro celou řadu cestovatelů. Milovníci pláží ocení azurové moře a jemný písek na plážích jako Mellieha Bay a Golden Bay. Rodiny s dětmi si užijí zábavu v Popeye Village, mořském parku Mediterraneo Marine Park nebo na některé z mnoha pláží s pozvolným vstupem do moře. Páry si užijí romantické procházky historickými uličkami Valletty a Mdiny, plavby lodí podél pobřeží nebo večeři při západu slunce.

Aktivní cestovatelé ocení možnosti pěší turistiky na útesech Dingli, cyklistiky po venkově nebo potápění v křišťálově čisté vodě. Milovníci historie budou nadšeni z megalitických chrámů Hagar Qim a Mnajdra, opevněného města Valletta nebo podzemních chodeb Hal Saflieni Hypogeum. Gurmány potěší rozmanitá maltská kuchyně, která je směsicí středomořských a arabských vlivů.

Ať už hledáte relaxaci na pláži, aktivní dovolenou, poznávání historie nebo ochutnávání místních specialit, Malta má co nabídnout.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: malta dovolená | dovolená na maltě