Objevte Tajemství Starověku: Památky Egypt Vás Uchvátí

Památky Egypt

Tajemství pyramid v Gíze

Pyramidy v Gíze, tyčící se majestátně nad písečnou krajinou, v sobě skrývají nespočet záhad a tajemství. Staří Egypťané, mistři astronomie a matematiky, do jejich stavby vložili neuvěřitelné znalosti. Dokonalá orientace pyramid podle světových stran, záhadné chodby a komory, to vše podněcuje fantazii a vyvolává otázky, na které dodnes hledáme odpovědi.

Jak dokázali starověcí stavitelé s tehdejšími primitivními nástroji opracovat a přesunout miliony tun těžkých kamenných bloků? Jaká byla skutečná funkce pyramid? Byly hrobkami faraonů, jak se domníváme, nebo sloužily i jiným, pro nás neznámým účelům?

Tajemství pyramidy v Gíze fascinují nejen archeology a historiky, ale i laiky z celého světa. Mnoho teorií se pokouší vysvětlit jejich existenci a účel. Některé hovoří o mimozemských civilizacích, jiné o ztracených technologiích a znalostech starověkých Egypťanů. Ať už je pravda jakákoliv, pyramidy v Gíze zůstávají jedním z nejzáhadnějších a nejimpozantnějších výtvorů lidské civilizace.

Sfinga - věčný strážce

Sfingou v Egyptě myslíme obrovskou sochu s tělem lva a hlavou člověka. Je to jedna z nejznámějších památek starověkého Egypta a symbol jeho starověké civilizace. Sfinga se nachází na západním břehu řeky Nil v Gíze, poblíž tří pyramid v Gíze. Je 73 metrů dlouhá, 19 metrů široká a 20 metrů vysoká. Sfinga je vytesaná z jednoho kusu vápence a je orientována na východ, takže se zdá, že sleduje východ slunce. Přesný účel a symbolika Sfingy zůstávají záhadou. Vědci se domnívají, že byla postavena faraonem Rachefem (2558–2532 př. n. l.) jako symbol jeho moci a božství. Hlava Sfingy pravděpodobně představuje samotného Rachefa, zatímco tělo lva symbolizuje jeho sílu a moc. Sfinga byla v průběhu staletí pohřbena v písku a teprve v 19. století byla plně odkryta. Dnes je Sfinga jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Egyptě a symbolem starověké egyptské civilizace. Její tajemství a krása fascinují lidi po celém světě.

Chrámový komplex v Karnaku

Karnak v Egyptě je místo, kde se nachází ohromující chrámový komplex. Je to jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Egyptě a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Komplex se rozkládá na ploše více než 2 km² a je tvořen chrámy, kaplemi, sloupy a dalšími stavbami, které byly budovány a rozšiřovány po dobu více než 2000 let.

Dominantou komplexu je Velký hypostylní sál v chrámu Amona-Rea, který je považován za jeden z nejúchvatnějších příkladů staroegyptské architektury. Sál je podepřen 134 mohutnými sloupy, z nichž 12 centrálních sloupů dosahuje výšky 24 metrů. Stěny a sloupy jsou zdobeny reliéfy a hieroglyfy, které vyprávějí příběhy z egyptské mytologie a historie.

památky egypt

Kromě chrámu Amona-Rea se v komplexu nachází i chrám Mut, chrám Chonse, posvátné jezero a mnoho dalších staveb. Komplex v Karnaku byl důležitým náboženským centrem starověkého Egypta a dodnes je místem s magickou atmosférou, které láká turisty z celého světa.

Údolí králů a hrobky faraonů

Údolí králů, skryté v srdci Thébské nekropole na západním břehu Nilu, je místem opředeným tajemstvím a majestátností starověkého Egypta. Po více než 500 let, od 16. do 11. století př. n. l., zde egyptští faraoni nacházeli svůj poslední odpočinek v honosných hrobkách vytesaných do skalnatých úbočí. Na rozdíl od pyramid, které se staly terčem vykradačů hrobek, bylo Údolí králů navrženo tak, aby uchovalo své poklady v co největším utajení.

Srovnání památek v Egyptě
Památka Lokace Přibližné stáří (let) Význam
Velká pyramida v Gíze Gíza 4500 Hrobka faraona Chufua, jeden ze sedmi divů světa
Sfinga v Gíze Gíza 4500 Mytologická bytost s tělem lva a hlavou člověka
Chrámový komplex v Karnaku Luxor 3900 Největší náboženský komplex světa

Vstup do údolí střeží mohutné skalní masivy a samotné hrobky jsou důmyslně skryty v labyrintu chodeb a komor zdobených barevnými reliéfy a hieroglyfy. Tyto nástěnné malby vyprávějí příběhy o životě a posmrtné cestě faraonů, o jejich božské moci a spojení s bohy. Mezi nejznámější hrobky patří hrobka Tutanchamona, objevená v roce 1922 Howardem Carterem. Ačkoliv byla i tato hrobka v minulosti vykradena, uchovala si dodnes ohromující množství pokladů, včetně slavné zlaté masky Tutanchamona.

Dnes je Údolí králů jednou z nejnavštěvovanějších památek Egypta a symbolem bohatství a slávy starověké civilizace. Návštěvníci z celého světa sem přicházejí, aby na vlastní oči spatřili krásu a tajemství faraonských hrobek a nechali se unést atmosférou dávno minulých časů.

Luxor - město živých a mrtvých

Luxor, rozkládající se na březích majestátního Nilu, je město, kde se minulost prolíná s přítomností. Není divu, že se mu přezdívá největší muzeum pod širým nebem. Jeho historie sahá až do období Staré říše a dodnes nás fascinuje množstvím zachovalých památek. Na východním břehu Nilu se nachází komplex chrámů v Karnaku, který je považován za největší náboženskou stavbu světa. Procházkou mezi mohutnými sloupy a zdobenými zdmi se přenesete do dob faraonů a pocítíte majestátnost starověké civilizace. Na západním břehu Nilu se rozprostírá Údolí králů, místo posledního odpočinku faraonů Nové říše. V hrobkách vytesaných do skal se ukrývají nejen ostatky panovníků, ale i nádherné malby a poklady. Mezi nejznámější patří hrobka Tutanchamona, která uchvátila svět svými poklady. Nedaleko Údolí králů se nachází Údolí královen, kde byly pohřbívány královny a královské děti. Za návštěvu stojí také Memnonovy kolosy, dva mohutné monumenty faraona Amenhotepa III., které střeží vstup do jeho zádušního chrámu. Luxor je místem, které vás okouzlí svou krásou a historií.

památky egypt

Abu Simbel a Ramses II.

Chrámový komplex Abu Simbel je důkazem síly a ega faraona Ramsese II. Vytesaný do skály v Núbii, komplex se skládá ze dvou chrámů: Velkého chrámu zasvěceného Ramsesovi II. a menšího chrámu zasvěceného jeho milované manželce Nefertari. Kolosální sochy Ramsese II. střežící vchod do Velkého chrámu patří k nejznámějším památkám Egypta. Tyto monumentální sochy, vysoké přes 20 metrů, měly demonstrovat faraonovu moc a božský status. Uvnitř chrámu se nacházejí reliéfy zobrazující Ramsesovy vojenské úspěchy, včetně slavné bitvy u Kadeše. Menší chrám zasvěcený Nefertari je zdobený reliéfy zobrazujícími královnu a bohyni Hathor. Komplex Abu Simbel byl v 60. letech 20. století přemístěn na nové místo kvůli stavbě Asuánské přehrady. Tento neuvěřitelný počin záchrany památky UNESCO je důkazem lidské vynalézavosti a odhodlání zachovat kulturní dědictví. Návštěva Abu Simbel je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do slávy a majestátnosti starověkého Egypta.

Plavba po Nilu - srdci Egypta

Nil, řeka opředená mýty a legendami, je tepnou Egypta od nepaměti. Plavba po Nilu není jen turistickou atrakcí, ale i cestou časem, která vás zavede k nejvýznamnějším památkám starověkého světa. Během plavby se vám naskytne jedinečný pohled na život v údolí Nilu, od rušných měst po poklidnou atmosféru venkova.

Luxusní lodě vyplouvají z Luxoru, někdejší Théby, hlavního města faraonů. Zde se nachází chrámový komplex Karnak, labyrint nádvoří, sloupů a svatyní zasvěcených Amon-Reovi, Mut a Chonsovi. Na západním břehu Nilu leží Údolí králů, pohřebiště faraonů Nové říše, včetně slavné hrobky Tutanchamona. Nedaleko se tyčí Memnonovy kolosy, pozůstatky zádušního chrámu Amenhotepa III.

památky egypt

Plavba pokračuje proti proudu Nilu do Edfu, kde se nachází zachovalý chrám boha Hora, jeden z nejkrásnějších v Egyptě. Další zastávkou je Kom Ombo s dvojitým chrámem zasvěceným Horovi a Sobekovi, bohu s krokodýlí hlavou. Cesta končí v Asuánu, kde se nachází Asuánská přehrada a chrám bohyně Eset na ostrově Philae.

Plavba po Nilu je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní poznat Egypt z jiné perspektivy a na vlastní kůži pocítit kouzlo starověké civilizace.

Barevný podmořský svět v Hurghadě

Hurghada, perla egyptské riviéry, láká turisty nejen na sluncem zalité pláže, ale i do fascinujícího světa pod mořskou hladinou. Rudé moře je proslulé svou biodiverzitou a nabízí nezapomenutelné zážitky pro potápěče i šnorchlaře. Korálové útesy, táhnoucí se podél pobřeží, jsou domovem pestrobarevných ryb, mořských želv, rejnoků a dalších mořských živočichů. Mezi nejoblíbenější lokality pro potápění patří například Giftun Island National Park, kde se můžete potápět mezi vraky lodí a obdivovat hejna barakud. Dalším lákadlem jsou delfíni, které lze v Rudém moři často spatřit i z lodi. Pro ty, kteří se nechtějí potápět, jsou tu výlety lodí s proskleným dnem, které umožňují nahlédnout do podmořského světa bez namočení. Barevný podmořský svět v Hurghadě je tak skvělým doplňkem k poznávání starověkých památek Egypta a nabízí nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu.

Oáza Siwa a pouštní dobrodružství

Hluboko v srdci Západní pouště v Egyptě leží skrytý poklad – oáza Siwa. Tato oáza, obklopená nekonečnými písečnými dunami, je jako zelený smaragd v moři zlata. Siwa je domovem unikátní kultury a historie, která se odlišuje od zbytku Egypta. Oáza je proslulá svými datlovými palmami, olivovníky a křišťálově čistými prameny, které napájejí bujnou vegetaci.

Co dělat v oáze Siwa?

  • Navštivte Chrám Amónova orákula, kam se kdysi chodili radit i Alexandr Veliký.
  • Prozkoumejte ruiny starověké pevnosti Shali s tradičními hliněnými stavbami.
  • Užíjte si koupel v horkých pramenech Kleopatřina koupelna.
  • Vydejte se na projížďku džípem do Velkého písečného moře.
  • Kempujte pod hvězdami a poznejte život nomádských kmenů.

Ať už hledáte historii, kulturu nebo dobrodružství, oáza Siwa vám nabídne nezapomenutelný zážitek.

Kláštery svatého Antonína a svatého Pavla

V srdci Egypta, obklopené písečnými dunami a tajemnou krásou Západní pouště, se nacházejí dva pozoruhodné kláštery: klášter svatého Antonína a klášter svatého Pavla. Tyto starobylé svatyně, založené ve 4. století našeho letopočtu, jsou považovány za kolébku křesťanského mnišství a dodnes lákají poutníky i cestovatele z celého světa.

památky egypt

Alexandrie - perla Středozemního moře

Alexandrie, kdysi rušné centrum helénské civilizace, si i dnes uchovává nádech své slavné minulosti. Projděte se po stopách Kleopatry a Římanů a objevte fascinující památky starověkého Egypta. Nenechte si ujít impozantní katakomby Kom El Shoqafa, labyrint chodeb a hrobek vytesaných do skály. Tyto katakomby, pocházející z 2. století našeho letopočtu, jsou důkazem bohaté historie a fúze egyptské, řecké a římské kultury. Další zastávkou by měla být pevnost Qaitbay, která se tyčí na místě slavného majáku na ostrově Faros, jednoho ze sedmi divů starověkého světa. Z hradeb pevnosti se vám naskytne úchvatný výhled na Středozemní moře. Pro milovníky historie je zde i Alexandrijské národní muzeum, které ukrývá rozsáhlou sbírku artefaktů z období faraonů až po římskou nadvládu.

Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum v Káhiře je pokladnicí staroegyptské historie a kultury. Nachází se na náměstí Tahrir a ukrývá ohromující sbírku více než 120 000 artefaktů, od monumentálních soch faraonů po drobné šperky a amulety. Muzeum bylo založeno v roce 1902 a jeho rozlehlé expozice dokumentují více než 3000 let staroegyptské civilizace.

Návštěvníci se zde mohou kochat pohledem na slavné exponáty, jako je posmrtná maska Tutanchamona, královské mumie z období Nové říše a rozsáhlá sbírka sarkofágů a pohřební výbavy. Muzeum také nabízí fascinující pohled na každodenní život ve starověkém Egyptě prostřednictvím sbírky keramiky, nástrojů, zbraní a dalších předmětů denní potřeby.

Pro milovníky historie a archeologie je Egyptské muzeum v Káhiře absolutní nutností. Poskytuje jedinečnou příležitost ponořit se do fascinujícího světa starověkého Egypta a obdivovat mistrovství a kreativitu jeho obyvatel.

Vznešené pyramidy, tajemné hrobky a majestátní chrámy – památky Egypta nejsou jen němými svědky minulosti, ale i živoucími legendami, které v nás probouzejí úžas a touhu po poznání.

Zdeněk Novotný

Khan el-Khalili - tržiště s atmosférou

Khan el-Khalili v Káhiře je jedním z nejstarších a nejživějších tržišť na světě. Jeho kořeny sahají až do 14. století a dodnes si zachovává svou magickou atmosféru. Procházet se úzkými uličkami Khan el-Khalili je jako cestovat zpět v čase. Vzduch je prosycen vůní koření, parfémů a čerstvě uvařené kávy. Obchodníci vyvolávají své zboží, turisté se smlouvají o ceny a místní popíjejí čaj v malých kavárnách.

památky egypt

Khan el-Khalili je rájem pro milovníky suvenýrů. Najdete tu vše od tradičních egyptských oděvů a šperků po ručně tkané koberce a alabastrové sošky. Pokud hledáte něco opravdu speciálního, zamiřte do některé z dílen, kde můžete sledovat řemeslníky při práci. Nezapomeňte smlouvat! Smlouvání o ceně je v Khan el-Khalili tradicí a součástí zážitku.

Kromě nakupování nabízí Khan el-Khalili i možnost ochutnat tradiční egyptskou kuchyni. Vychutnejte si lahodný koshari, falafel nebo shawarmu v některé z pouličních restaurací. Nebo si dopřejte šálek karkade, osvěžujícího ibiškového čaje, v některé z kaváren.

Návštěva Khan el-Khalili je nezapomenutelným zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Káhiry. Je to místo plné barev, vůní a zvuků, kde se snoubí historie s moderním životem.

Tradiční kuchyně - chutě Egypta

Egyptská kuchyně je stejně fascinující a pestrá jako jeho historie. Tisíce let staré kulinářské tradice se snoubí s vlivy z celého Středomoří a Blízkého východu. Při návštěvě památek, jako je úchvatný chrámový komplex v Karnaku, si nenechte ujít příležitost ochutnat tradiční pokrmy. Mezi nejoblíbenější patří koshari, syté jídlo z rýže, čočky, cibule a těstovin, dochucené pikantní rajčatovou omáčkou. Další lahůdkou je ful medames, pokrm z fazolí, česneku, citronu a kmínu, který se často podává s pita chlebem. Masožravci ocení ta'ameya, smažené fazolové placičky podobné falafelu, nebo kofta, grilované mleté maso s kořením.

Nezapomeňte ani na sladkou tečku. Basbousa, dezert z krupice nasáknutý sirupem, a konafa, sladké pečivo s ořechy a sirupem, uspokojí chuťové pohárky každého. Ochutnávka tradiční kuchyně je nedílnou součástí poznávání egyptské kultury a historie.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: cestování