Objevte dechberoucí památky New Yorku!

New York Památky

Socha Svobody: Symbol svobody a demokracie

Socha Svobody, tyčící se hrdě nad Newyorským zálivem, je mnohem víc než jen památka. Je to maják naděje, symbol svobody a demokracie, který vítá návštěvníky z celého světa. Tato impozantní měděná socha, dar Francie Spojeným státům, byla slavnostně odhalena v roce 1886 a od té doby se stala ikonou amerického snu a příslibem svobody pro miliony imigrantů připlouvajících do Ellis Island.

Návštěva Sochy Svobody je nezapomenutelným zážitkem. Můžete se plavit trajektem kolem sochy, vystoupat do její koruny a vychutnat si úchvatný výhled na Manhattan, nebo se jen tak procházet po Liberty Island a obdivovat její krásu. Muzeum na ostrově vypráví fascinující příběh o vzniku a významu sochy, o její stavbě a o tom, jak se stala symbolem naděje pro celý svět. Socha Svobody je nedílnou součástí panoramatu New Yorku a památkou světového dědictví UNESCO. Její poselství svobody a demokracie rezonuje dodnes a inspiruje lidi po celém světě.

Empire State Building: Ikona panoramatu New Yorku

Empire State Building je neodmyslitelnou součástí panoramatu New Yorku a symbolem americké síly a ambicí. Tato impozantní budova, tyčící se do výšky 443 metrů, byla po dlouhá léta nejvyšší stavbou světa a dodnes patří mezi nejnavštěvovanější památky v New Yorku.

Návštěvníci si mohou užít dechberoucí výhled na město z vyhlídkových plošin ve 86. a 102. patře, odkud se otevírá panorama, které zahrnuje Central Park, Sochu svobody, Brooklynský most a mnoho dalších ikonických památek. Noční pohled na třpytivé město je pak nezapomenutelným zážitkem.

Samotná budova je architektonickým skvostem v art deco stylu, který byl v době její výstavby na vrcholu popularity. Interiér je zdobený luxusními materiály, jako je mramor, žula a zlato. Zajímavostí je, že stavba Empire State Building trvala pouhých 410 dní, což je na svou dobu neuvěřitelný výkon.

Dnes je Empire State Building nejen turistickou atrakcí, ale také významným kancelářským centrem. Její ikonický vzhled se objevil v nespočtu filmů a televizních seriálů a stal se symbolem New Yorku a celých Spojených států.

Central Park: Oáza klidu uprostřed ruchu

New York, město, které nikdy nespí, skrývá ve svém srdci oázu klidu a zeleně – Central Park. Tato ikonická památka, rozkládající se na ploše přes 340 hektarů, je doslova zelenými plícemi Manhattanu. Jeho historie sahá až do roku 1856, kdy byl park slavnostně otevřen. Od té doby se stal nedílnou součástí života Newyorčanů i magnetem pro turisty z celého světa.

Central Park nabízí nepřeberné možnosti odpočinku i zábavy. Projděte se po klikatých cestičkách, obdivujte rozkvetlé louky, nebo se usaďte na lavičku a pozorujte ruch velkoměsta z bezpečné vzdálenosti. Pro sportovce je tu nepřeberné množství běžeckých tras, cyklostezek a hřišť. Rodiny s dětmi ocení krásná dětská hřiště, zoologickou zahradu a možnost projet se na loďce po jezeře.

V parku se nachází i několik významných památek, jako je například Bethesda Terrace s fontánou anděla, Strawberry Fields, pamětní místo Johna Lennona, nebo Belvedere Castle s nádherným výhledem na okolí. Central Park je zkrátka místem, kde si každý najde to své. Ať už hledáte klidnou procházku, sportovní vyžití, nebo kulturní zážitek, Central Park vás nezklame.

Times Square: Křižovatka světa plná světel

Times Square, přezdívaný "Křižovatka světa", je ikonickým symbolem New Yorku a místem, které nikdy nespí. Nachází se na Manhattanu, na křižovatce Broadwaye a Sedmé Avenue, a je proslulý svými oslnivými světly, obřími obrazovkami a pulzující atmosférou. Procházka po Times Square je jako vstoupit do světa reklamy, zábavy a nekonečné energie. Mezi mrakodrapy se tyčí slavná divadla Broadwaye, kde se hrají světoznámé muzikály.

Nedaleko se nachází Rockefeller Center s vyhlídkou Top of the Rock, která nabízí úchvatný panoramatický výhled na město. Jen pár bloků na jih se rozkládá Central Park, zelená oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Times Square je také domovem mnoha obchodů, restaurací a pouličních umělců, kteří dotvářejí jeho jedinečnou atmosféru. Ať už sem zavítáte ve dne nebo v noci, Times Square vás uchvátí svou energií a nezapomenutelnou atmosférou.

Metropolitní muzeum umění: Poklady z celého světa

Metropolitní muzeum umění v New Yorku, zkráceně Met, je skutečným pokladem mezi památkami New Yorku. Stojí hrdě na okraji Central Parku a nabízí úchvatnou cestu historií umění napříč kulturami a kontinenty. Od staroegyptských hrobek a řeckých soch až po mistrovská díla evropských malířů a moderního umění – Met má co nabídnout každému. Projděte se starověkými chrámy, obdivujte třpytivé šperky z celého světa a nechte se unést krásou impresionistických pláten. Návštěva Met není jen procházka muzeem, ale spíše dobrodružství, které vás přenese do jiných světů a epoch. Nezapomeňte si naplánovat dostatek času, protože prozkoumat všechny jeho poklady zabere hodiny, ne-li dny. Ať už jste milovníci umění, historie nebo jen hledáte nezapomenutelný zážitek, Metropolitní muzeum umění by mělo být na vašem seznamu míst k vidění v New Yorku.

Muzeum moderního umění (MoMA): Stálice moderního umění

V srdci rušného Manhattanu, mezi mrakodrapy Midtownu, se nachází chrám moderního a současného umění - Muzeum moderního umění, zkráceně MoMA. Tato ikonická instituce, založená v roce 1929, se pyšní jednou z nejucelenějších a nejvlivnějších sbírek moderního umění na světě. Od impresionismu a postimpresionismu, přes kubismus a surrealismus až po abstraktní expresionismus a pop-art, MoMA nabízí fascinující cestu dějinami umění 20. a 21. století.

Mezi nejznámější díla v trvalé sbírce muzea patří mistrovská díla od umělců jako Vincent van Gogh ("Hvězdná noc"), Pablo Picasso ("Slečny z Avignonu"), Salvador Dalí ("Stálost paměti"), Frida Kahlo ("Autoportrét s trnovým náhrdelníkem a kolibříkem") a Andy Warhol ("Campbell's Soup Cans"). Kromě obrazů a soch se MoMA může pochlubit také rozsáhlou sbírkou fotografií, filmů, kreseb, architektonických modelů a designových objektů.

MoMA není jen muzeem, ale také živým centrem uměleckého dění. Pravidelně se zde konají výstavy světoznámých i začínajících umělců, filmové projekce, přednášky, workshopy a vzdělávací programy pro všechny věkové kategorie. Návštěva MoMA je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky umění i zvědavé návštěvníky New Yorku, kteří se chtějí seznámit s nejvýznamnějšími uměleckými směry a díly moderní doby.

Památník a muzeum 11. září: Pocta obětem teroru

V samém srdci New Yorku, tam kde kdysi stály věže Světového obchodního centra, dnes stojí dvě monumentální kašny, tichá připomínka tragédie z 11. září 2001. Památník a muzeum 11. září je místem hluboké úcty k obětem teroristických útoků, které navždy změnily tvář města i světa. Návštěvníci zde mohou stanout na samém okraji někdejších základů věží, zvaných Ground Zero, a vnímat tíhu událostí, jež se zde odehrály. Jména všech 2 977 obětí jsou vytesána do bronzových parapetů, obklopujících kašny, a vytvářejí tak dojemnou připomínku ztracených životů.

V podzemí památníku se nachází muzeum, které prostřednictvím fotografií, videí, osobních předmětů a trosek z trosek z věží Světového obchodního centra vypráví příběh onoho tragického dne. Expozice zachycuje nejen hrůzy útoků, ale také odvahu záchranářů a jednotu, která se v následujících dnech a týdnech projevila napříč celým světem. Pro Newyorčany je Památník a muzeum 11. září posvátným místem smutku a vzpomínek, pro návštěvníky z celého světa pak silným mementem křehkosti lidského života a důležitosti míru.

Brooklynský most: Architektonický skvost spojující čtvrti

Stojí jako majestátní symbol New Yorku, spojující čtvrti Manhattan a Brooklyn nad řekou East River. Jeho gotické věže a spletitá síť ocelových lan uchvacují návštěvníky už od svého otevření v roce 1883. Jeho stavba byla na svou dobu neuvěřitelným technickým počinem a dodnes slouží jako důkaz lidské vynalézavosti. Procházka po Brooklynském mostě, ať už pěšky nebo na kole, nabízí dechberoucí výhledy na panorama Manhattanu, Socha svobody a Ellis Island. Za soumraku se most rozsvítí tisíci světly, čímž se z něj stává nezapomenutelná noční podívaná. Návštěva New Yorku by nebyla úplná bez procházky po tomto ikonickém mostě, který je právem považován za jednu z nejvýznamnějších památek města.

Grand Central Terminal: Vlakové nádraží jako z filmu

Grand Central Terminal je víc než jen vlakové nádraží, je to památka New Yorku, která vás přenese v čase. Už jenom vstoupit do hlavní haly s majestátním stropem s hvězdnou oblohou je zážitek. Můžete obdivovat mramorové podlahy, lustry a detaily, které jako by vypadly z filmu. Není divu, že se tu natáčelo tolik slavných scén. Kdo by si nepamatoval romantické shledání ve filmu „Nádraží Grand Central“?

Ať už jste milovníci filmů, historie nebo architektury, Grand Central Terminal vás okouzlí. Projděte se po jeho rušných halách, nasajte atmosféru a představte si, jak to tu vypadalo před sto lety. Nezapomeňte se podívat na informační tabuli s odjezdy a příjezdy vlaků, která je sama o sobě uměleckým dílem.

Grand Central Terminal je skvělým výchozím bodem pro objevování New Yorku. V jeho blízkosti najdete Chrysler Building, Empire State Building a další ikonické památky. Po náročném dni stráveném poznáváním města si můžete odpočinout v některé z restaurací nebo kaváren přímo v budově nádraží. Grand Central Terminal je zkrátka místo, které vás chytne za srdce a už nepustí.

Rockefeller Center: Komplex budov s vyhlídkou Top of the Rock

Rockefeller Center není jen tak ledajaký komplex budov. Je to ikona New Yorku, která se tyčí v srdci Manhattanu. Jeho historie sahá až do 30. let 20. století, kdy ho nechal postavit John D. Rockefeller Jr. Celkem 19 budov nabízí mix obchodů, divadel a kanceláří. A právě tady, na vrcholu jednoho z mrakodrapů, se nachází vyhlídka Top of the Rock.

Výhled z Top of the Rock je prostě dechberoucí. Z výšky 260 metrů se vám naskytne panoramatický pohled na celý Manhattan. Uvidíte Central Park rozprostírající se jako zelená oáza, majestátní Empire State Building a klikatící se řeku Hudson. Pro ty, co se nebojí výšek, je tu i možnost vyjít na venkovní terasu a užít si čerstvý vzduch.

Rockefeller Center je zkrátka povinnou zastávkou pro každého návštěvníka New Yorku. Ať už se rozhodnete prohlédnout si budovy zvenku, nakoupit v luxusních obchodech nebo se pokochat výhledem z Top of the Rock, určitě nebudete litovat.

Čtvrť SoHo: Trendy obchody a galerie

Čtvrť SoHo v New Yorku je proslulá svými trendy obchody a galeriemi. Původně průmyslová oblast s továrnami a sklady se SoHo v 60. letech 20. století stala útočištěm umělců. Ti hledali prostorné a cenově dostupné ateliéry v industriálních budovách s vysokými stropy a velkými okny. Postupně se SoHo proměnila v módní čtvrť plnou galerií, butiků a restaurací.

Dnes je SoHo domovem mnoha světoznámých značek a designérů. Najdete zde butiky s oblečením, šperky, doplňky a designem. Kromě obchodů je SoHo známá svými galeriemi. Mnohé z nich se zaměřují na současné umění a fotografii. Procházka SoHo je tak skvělou příležitostí k objevování nových umělců a trendů.

Kromě obchodů a galerií nabízí SoHo i řadu kaváren, restaurací a barů. Můžete si zde dát brunch, oběd, večeři nebo jen posedět s přáteli u kávy. SoHo je zkrátka čtvrť, která má co nabídnout. Ať už se zajímáte o módu, umění, gastronomii nebo jen chcete nasát atmosféru New Yorku, SoHo by neměla chybět na vašem seznamu.

Čínská čtvrť: Exotika a asijská kuchyně

Newyorská Čínská čtvrť je pulzující a exotická oblast, která nabízí fascinující pohled do čínské kultury a kuchyně. Nachází se v srdci Manhattanu a je domovem jedné z největších čínských komunit mimo Asii. Procházka úzkými uličkami Čínské čtvrti je jako vstoupit do jiného světa. Obchody s potravinami přetékají exotickým ovocem, zeleninou a mořskými plody.

Všude voní koření a bylinky a restaurace lákají na tradiční čínské speciality. Ochutnejte autentické dim sum, nudle nebo pekingskou kachnu. Čínská čtvrť je také skvělým místem pro nákup suvenýrů, hedvábí, čaje a dalších asijských produktů.

Navštivte chrám Mahayana Buddhist Temple, abyste se ponořili do duchovní atmosféry. Čínská čtvrť v New Yorku je nezapomenutelným zážitkem pro všechny smysly a povinnou zastávkou pro každého návštěvníka New Yorku.

Malá Itálie: Autentická atmosféra Itálie

V samém srdci New Yorku, mezi rušnými ulicemi Lower Manhattanu, se nachází okouzlující čtvrť zvaná Malá Itálie. Tato oblast, proslulá svou autentickou italskou atmosférou, láká návštěvníky z celého světa svými úzkými uličkami lemovanými restauracemi, kavárnami a obchody s italskými specialitami.

Zdejší atmosféra je doslova prosycena vůní čerstvé kávy, pečiva a tradičních italských pokrmů. Procházka Malou Itálií je jako malý výlet do Itálie, kde si můžete vychutnat pravou italskou pizzu, domácí těstoviny nebo lahodné gelato.

Kromě gastronomických zážitků nabízí Malá Itálie i řadu historických památek. Jednou z nich je kostel svatého Patrika, který je významným poutním místem. V neposlední řadě je Malá Itálie i domovem mnoha umělců a řemeslníků, kteří zde prezentují svá díla v malých galeriích a obchůdcích. Návštěva Malé Itálie je tak nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do srdce italské kultury a tradic.

Wall Street: Finanční centrum světa

New York, město, které nikdy nespí, je domovem nespočetných památek a atrakcí. Jednou z nejikoničtějších a nejnavštěvovanějších oblastí je bezesporu Wall Street, finanční centrum světa. Procházka po úzkých uličkách dlážděných dlažebními kostkami vás přenese zpět v čase do dob, kdy se zde zrodil americký kapitalismus.

B budova Federal Hall, stojící na místě původní burzy cenných papírů, dýchá historií. Právě zde složil George Washington v roce 1789 prezidentskou přísahu. Nedaleko se tyčí majestátní budova Newyorské burzy cenných papírů, symbol amerického snu a finanční síly. Ikonický bronzový býk Charging Bull, dílo sochaře Artura Di Modica, je oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Atmosféra Wall Street je jedinečná – pulzující energie, shon a ruch obchodníků, historické budovy a moderní architektura vytvářejí neopakovatelný celek. Návštěva této ikonické čtvrti je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se chce seznámit s historií a současností finančního světa.

Ellis Island: Brána do Nového světa

Ellis Island, malý ostrov v New Yorské zátoce, je místem s hlubokým historickým významem, zejména pro miliony imigrantů, kteří připlouvali do Spojených států amerických mezi lety 1892 a 1954. Pro mnoho z nich to byla první zastávka na americké půdě, brána do Nového světa a příslib lepší budoucnosti. Dnes je Ellis Island součástí Národního památníku Socha svobody a Ellis Island, který spravuje Služba národních parků.

Budova imigrační stanice na Ellis Island je impozantní cihlová stavba, která sloužila jako hlavní vstupní bod pro imigranty připlouvající do New Yorku. Zde procházeli lékařskými prohlídkami, právními pohovory a dalšími administrativními procesy, které měly určit jejich osud v nové zemi. Pro mnohé to byl stresující a nejistý čas, plný naděje i obav.

Dnes si návštěvníci Ellis Islandu mohou projít zrekonstruovanými prostory imigrační stanice a seznámit se s příběhy lidí, kteří tudy prošli. Muzeum imigrační stanice nabízí fascinující expozice o historii imigrace do Spojených států, o původu imigrantů a o výzvách, kterým čelili. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobové fotografie, dokumenty a osobní předměty imigrantů, které dokreslují atmosféru doby.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: new york památky | památky v new yorku