Objevte dechberoucí památky Anglicky: Cestovní průvodce

Památky Anglicky

Stonehenge: Záhada starověku

Stonehenge, kamenný kruh tyčící se nad planinami Salisbury v Anglii, je jednou z nejznámějších a nejzáhadnějších památek na světě. Tato stavba z doby bronzové, stará přes 4000 let, přitahuje miliony turistů a fascinuje archeology a historiky již po staletí. Přes intenzivní výzkum zůstává pravý účel Stonehenge stále záhadou. Existuje mnoho teorií, od pohřebiště a astronomické observatoře až po místo rituálních obřadů a shromažďování.

Nedaleko Stonehenge se nachází další fascinující památka - Avebury, největší kamenný kruh na světě. Avebury je starší než Stonehenge a je součástí rozsáhlé sítě prehistorických památek v oblasti, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi další významné památky v Anglii patří například římské lázně v Bathu, Hadriánův val, katedrála v Durhamu a Tower Bridge v Londýně. Tyto památky svědčí o bohaté historii a kulturním dědictví Anglie a nabízejí fascinující pohled do minulosti.

Londýnský Tower: Vězení i pokladnice

Londýnský Tower, tyčící se na severním břehu Temže, je symbolem Londýna a celé Anglie. Jeho historie sahá až do 11. století, kdy ho nechal vybudovat Vilém Dobyvatel. Během staletí sloužil Tower mnoha účelům – byl královským palácem, pevností, vězením i pokladnicí. Právě jeho role vězení je opředena mnoha legendami a temnými příběhy. Mezi jeho slavné vězně patřili Anna Boleynová, Thomas More, Guy Fawkes nebo králové Eduard V. a Richard ze Shrewsbury. Dodnes se traduje, že v Toweru straší duchové popravených vězňů.

Kromě temné minulosti je Tower známý také jako místo uložení korunovačních klenot britské monarchie. Návštěvníci zde mohou obdivovat královské koruny, žezla, meče a další cennosti. Za pozornost stojí i expozice věnovaná slavným havranům, kteří jsou s Towerem neodmyslitelně spjati. Podle legendy prý království padne, pokud havrani Tower opustí. Londýnský Tower je fascinující památkou, která nabízí nevšední pohled do historie Anglie.

Buckinghamský palác: Sídlo královny

Buckinghamský palác je ikonickým symbolem britské monarchie a jednou z nejnavštěvovanějších památek v Anglii. Nachází se v Londýně a slouží jako oficiální londýnská rezidence a administrativní centrum britského monarchy.

Původně postavený v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu, palác se stal královskou rezidencí v roce 1762, kdy ho král Jiří III. koupil pro svou manželku královnu Charlottu. Během let prošel palác mnoha rekonstrukcemi a rozšířeními, aby vyhovoval potřebám královské rodiny.

Dnes se Buckinghamský palác může pochlubit 775 pokoji, včetně 19 státních místností, 52 královských a hostinských ložnic, 188 ložnic pro personál, 92 kanceláří a 78 koupelen. Návštěvníci si mohou prohlédnout některé z nejkrásnějších interiérů paláce, včetně Trůnního sálu, Obrazárny a Velké přijímací síně.

Kromě nádherné architektury a bohaté historie je Buckinghamský palác také dějištěm mnoha tradičních ceremonií, jako je střídání stráží, které láká davy turistů z celého světa. Palác je obklopen rozlehlými zahradami, které jsou největšími soukromými zahradami v Londýně a nabízejí oázu klidu uprostřed rušného města.

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii britské monarchie a nahlédnout do života královské rodiny, je Buckinghamský palác nezapomenutelným zážitkem.

Westminsterský palác: Srdce demokracie

Westminsterský palác, tyčící se majestátne nad Temží, je ikonickým symbolem Londýna a celého Spojeného království. Jeho historie sahá až do 11. století, kdy sloužil jako rezidence anglických králů. Dnes je sídlem britského parlamentu, kde se píší dějiny demokracie. Jeho ikonické věže, Big Ben a Victoria Tower, jsou rozpoznávány po celém světě.

Prohlídka Westminsterského paláce je nezapomenutelným zážitkem. Můžete se projít po chodbách, kde kráčeli králové a královny, nahlédnout do honosných sálů Sněmovny lordů a Sněmovny obecenstva a obdivovat nádherné umělecké díla. Zvláště působivá je Westminsterská síň, která hostila korunovace, svatby i pohřby významných osobností.

Westminsterský palác je nejen architektonickým skvostem, ale i symbolem demokracie a svobody. Jeho zdi byly svědky nespočtu důležitých událostí, které formovaly dějiny Británie i celého světa. Návštěva tohoto magického místa je tak nejenom cestou do minulosti, ale i připomínkou síly a důležitosti demokratických principů.

Tower Bridge: Symbol Londýna

Tower Bridge, postavený v letech 1886 až 1894, je mnohem víc než jen most. Je to ikona Londýna a jeden z nejznámějších mostů na světě. Jeho viktoriánská gotika s mohutnými věžemi a zdvihacím mechanismem z něj dělá nezaměnitelnou dominantu na řece Temži.

Pro turisty je Tower Bridge atrakcí, kterou si nesmí nechat ujít. Můžete se projít po jeho prosklených chodnících a užít si úchvatný výhled na město, včetně památek jako Tower of London a St. Paul's Cathedral. Uvnitř mostu se nachází Tower Bridge Exhibition, kde se dozvíte vše o jeho historii, stavbě a fungování. Prohlédnout si můžete i původní viktoriánské strojovny s parními stroji, které kdysi zvedaly most pro proplouvající lodě.

Tower Bridge je symbolem britského inženýrství a architektonického mistrovství. Jeho krása a elegance uchvacují návštěvníky z celého světa a dělají z něj nezapomenutelnou součást londýnské scenérie.

Katedrála sv. Pavla: Architektonický skvost

Katedrála svatého Pavla v Londýně je bezpochyby jedním z nejúchvatnějších architektonických skvostů Anglie i celého světa. Tato ikonická stavba s majestátní kopulí, tyčící se nad londýnskou City, je symbolem odolnosti, víry a lidské geniality. Její historie sahá až do 7. století, kdy zde byl postaven první kostel. Současnou podobu katedrála získala na konci 17. století zásluhou geniálního architekta sira Christophera Wrena. Wrenův mistrovský kousek, postavený po velkém požáru Londýna, je mistrovskou ukázkou anglického baroka. Impozantní kopule, inspirovaná chrámem svatého Petra v Římě, je dodnes největší svého druhu v Anglii a nabízí úchvatný výhled na město. Interiér katedrály je stejně ohromující jako její exteriér. Bohatě zdobené stropy, mramorové sloupy a nádherné mozaiky vytvářejí atmosféru posvátnosti a úžasu. Katedrála svatého Pavla je nejen místem náboženského významu, ale také dějištěm významných historických událostí. Konaly se zde královské svatby, pohřby národních hrdinů a oslavy vítězství. Pro svou krásu, historii a duchovní sílu je katedrála svatého Pavla jednou z nejnavštěvovanějších památek Anglie a nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka Londýna.

Britské muzeum: Cesta historií světa

Britské muzeum v Londýně je pokladnicí světové historie a kultury. Jeho rozsáhlé sbírky, čítající miliony artefaktů, pokrývají tisíciletí a kontinenty. Procházka jeho sály je jako cesta časem a prostorem. Mezi nejznámější exponáty patří Rosettská deska, klíč k rozluštění hieroglyfů, a Elginovy mramory z aténského Parthenonu. Sbírky muzea zahrnují také egyptské mumie, samurajské brnění, africké masky a mnoho dalšího. Britské muzeum není jen muzeem Británie, ale muzeem celého světa. Jeho existence je důkazem lidské touhy po poznání a uchování kulturního dědictví. Návštěva Britského muzea je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se zajímá o historii, umění a kulturu.

Oxford: Prestižní univerzita

Oxford, město proslavené svou prestižní univerzitou, je pokladnicí anglické historie a kultury. Univerzita, založená ve 12. století, se pyšní úchvatnou architekturou, která je sama o sobě památkou. Projděte se po nádvořích a uličkách, obdivujte gotické věže a klenuté stropy a ponořte se do atmosféry staleté akademické tradice. Navštivte Bodleian Library, jednu z nejstarších a největších knihoven v Evropě, a nechte se okouzlit jejím impozantním interiérem a sbírkou vzácných rukopisů.

Prozkoumejte také další památky, které Oxford nabízí. Například navštivte majestátní Radcliffe Camera, ikonickou kruhovou budovu knihovny, nebo se vydejte do Pitts Rivers Museum, které ukrývá fascinující sbírky antropologických a archeologických artefaktů z celého světa. Projděte se po Christ Church Meadow, malebné louce s výhledem na řeku Temži, a užijte si klidnou atmosféru. Oxford je město, které vás okouzlí svou krásou, historií a intelektuální atmosférou.

Cambridge: Město na řece Cam

Cambridge, malebné město rozprostírající se na řece Cam, je proslulé svou univerzitou, která patří mezi nejstarší a nejprestižnější na světě. Jeho historie sahající až do římských dob se odráží v úchvatné architektuře a bohaté kulturní scéně. Procházka centrem Cambridge je jako cesta časem, lemovaná majestátními univerzitními kolejemi s nádhernými nádvořími a kaplemi. Mezi nejznámější patří King's College s dechberoucí kaplí s věžemi a úchvatnými vitrážemi, Trinity College s největším nádvořím v Oxfordu a Cambridge a Queen's College s matematickým mostem, který je spíše architektonickou hříčkou než skutečným mostem.

Kromě univerzitních budov Cambridge nabízí i další památky, které stojí za vidění. Fitzwilliam Museum uchovává impozantní sbírku umění a archeologie, od starověkého Egypta po impresionisty. Botanická zahrada s rozlohou 16 hektarů láká k procházce mezi exotickými rostlinami z celého světa. Pro milovníky historie je tu možnost navštívit muzeum archeologie a antropologie, které dokumentuje historii lidstva od jeho počátků. Ať už se vydáte kamkoli v Cambridge, narazíte na kouzelná zákoutí, historické budovy a inspirativní atmosféru.

Liverpool: Město Beatles

Liverpool, město proslulé svou námořní historií a vášní pro fotbal, je také kolébkou legendární kapely Beatles. Tato čtveřice zanechala v Liverpoolu nesmazatelnou stopu a proměnila jej v poutní místo pro fanoušky z celého světa. Procházka po památkách Beatles je jako cesta časem do éry šedesátých let a hudební revoluce, kterou kapela rozpoutala.

Začít můžete v The Beatles Story, muzeu věnovaném historii kapely od jejích skromných začátků až po celosvětovou slávu. Interaktivní expozice s replikami slavných nahrávacích studií Abbey Road vás vtáhnou do světa jejich hudby. Pokračujte do Cavern Clubu, legendárního klubu, kde Beatles odehráli téměř 300 koncertů a nastartovali svou hvězdnou kariéru. Atmosféra klubu je dodnes nabitá energií a hudbou.

Projděte se po Penny Lane, ulici zdokonalené v písni Beatles, a nahlédněte do kostela sv. Barnabaše, který inspiroval píseň Strawberry Fields Forever. Navštivte domy Johna Lennona a Paula McCartneyho, dnes muzea spravavná National Trust, a nahlédněte do jejich dětství a mládí. Projděte se po místech, která inspirovala jejich tvorbu, a nechte se unést atmosférou Liverpoolu, města, které Beatles navždy proslavilo.

Stratford-upon-Avon: Shakespearův odkaz

Malebné městečko Stratford-upon-Avon v hrabství Warwickshire je proslulé jako rodiště Williama Shakespeara, nejslavnějšího dramatika všech dob. Jeho odkaz je zde všudypřítomný a láká miliony návštěvníků z celého světa.

Shakespeareovy památky

V samém srdci Stratfordu se nachází Shakespeare's Birthplace, hrázděný dům, kde se Shakespeare narodil a prožil své dětství. Nedaleko odtud stojí Anne Hathaway's Cottage, okouzlující došková chalupa, kde žila Shakespearova manželka před svatbou. Pro milovníky historie a literatury je zdejší Shakespeare's New Place, místo, kde Shakespeare strávil poslední léta svého života.

Duchovní atmosféru dýchá Holy Trinity Church, kostel, kde byl Shakespeare pokřtěn a pohřben. Jeho hrob zdobí epitaf, který varuje před jeho vyrušením. Pro milovníky divadelního umění je zde Royal Shakespeare Theatre, divadlo, kde se hrají Shakespearovy hry již od 19. století.

Více než jen Shakespeare

Stratford-upon-Avon není jen o Shakespearovi. Město se pyšní krásnými zahradami, jako je například Hall's Croft, bývalý domov Shakespearovy dcery Susanny, a malebnými procházkami podél řeky Avon. Návštěvníci si zde užijí atmosféru tradičních anglických hospůdek, obchodů se suvenýry a historických památek.

Hadriánův val: Římská pevnost

Hadriánův val, impozantní stavba táhnoucí se napříč severní Anglií, je fascinujícím pozůstatkem římské nadvlády na ostrově. Tato mohutná kamenná zeď, budovaná od roku 122 n. l., měla chránit římskou provincii Británii před nájezdy kmenů Piktů ze severu. Val se táhne v délce 117 kilometrů od Wallsendu na východním pobřeží až po Bowness-on-Solway na západě. Jeho součástí byly kromě samotné zdi také strážní věže, pevnosti a příkopy, tvořící důmyslný obranný systém.

Hadriánův val nebyl jen vojenskou bariérou, ale také symbolem římské moci a organizace. Jeho stavba si vyžádala ohromné úsilí a technické dovednosti. Tisíce římských legionářů po dobu šesti let pracovaly na stavbě, která se stala jedním z nejvýznamnějších dokladů římské architektury a inženýrství v Británii.

Dnes je Hadriánův val zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám Anglie. Návštěvníci se mohou projít po zachovalých úsecích zdi, prohlédnout si ruiny pevností Housesteads, Chesters a Birdoswald, a dozvědět se více o životě na hranici římské říše v muzeích a návštěvnických centrech. Hadriánův val je tak nejen fascinující historickou památkou, ale také oknem do minulosti, které nám umožňuje nahlédnout do života v době římské nadvlády.

Jezerní oblast: Romantická krajina

Ačkoliv si Británii spojujeme spíše s majestátními hrady a historickými městy, skrývá i okouzlující jezerní oblast, která učarovala nejednomu romantickému básníkovi. Nachází se na severozápadě Anglie a pyšní se dramatickou krásou hor, lesů a třpytivých jezer. Právě zde, v srdci Lake Districtu, jak se oblast anglicky nazývá, hledali inspiraci William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge a Beatrix Potterová.

Prozkoumejte malebná městečka jako Grasmere, Keswick nebo Ambleside, kde se zastavil čas. Vydejte se na túru k vodopádům Stock Ghyll Force nebo na vrchol Scafell Pike, nejvyšší hory Anglie. Pro romantickou plavbu se nabízí plavba po jezeře Windermere, největším jezeře Anglie. Oblast je protkána sítí turistických stezek, které vás provedou kolem jezer, přes pastviny s ovcemi a nabídnou dechberoucí výhledy na okolní krajinu.

Cornwall: Dramatické pobřeží

Cornwall, nejjižnější hrabství Anglie, je proslulý svým dramatickým pobřežím, které je poseto malebnými rybářskými vesničkami, úchvatnými útesy a písečnými plážemi. Toto pobřeží je rájem pro milovníky historie a památek. Najdete zde pozůstatky keltské minulosti, impozantní hrady a opevnění z dob námořních bitev s Francouzi.

Mezi nejznámější památky patří hrad Tintagel, opředený legendami o králi Artušovi. Jeho ruiny se tyčí na dramatickém útesu a nabízejí dechberoucí výhledy na Atlantik. Další ikonickou památkou je St Michael's Mount, přílivový ostrov s hradem a kaplí, který je spojen s pevninou úzkou stezkou, která se při přílivu ocitá pod vodou. Milovníci literatury by si neměli nechat ujít návštěvu domu a zahrady Lawrence'a z Arábie v Trebahu.

Cornwallské pobřeží je také domovem mnoha menších, ale neméně zajímavých památek. Navštivte například malebnou rybářskou vesničku Polperro s úzkými uličkami a starobylými domky, nebo se vydejte na procházku po South West Coast Path, nejdelší značené turistické trase v Anglii, která nabízí úchvatné výhledy na pobřeží a jeho památky.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: památky anglicky | památky v anglii