Dovolená v Ománu: Orientální pohádka na dosah ruky

Dovolená Omán

Teploty Ománu

Omán, země prosluněných pláží a majestátních hor, se pyšní teplým, tropickým podnebím po celý rok. Pokud plánujete dovolenou v Ománu, potěší vás, že na koupání a opalování je ideální období od října do dubna. Teploty se v těchto měsících pohybují mezi příjemnými 25 °C až 30 °C a srážky jsou minimální.

Od května do září panuje v Ománu horké a vlhké léto s teplotami šplhajícími až k 40 °C, a to zejména ve vnitrozemí. Pobřeží je o něco snesitelnější díky mořskému vánku, i tak se ale připravte na vysokou vlhkost vzduchu. Pokud se chystáte do Ománu v letních měsících, doporučujeme zvážit pobyt v horských oblastech, kde jsou teploty o poznání nižší. Například pohoří Al-Hadžar nabízí příjemné klima i v parných letních dnech.

Nezapomeňte, že Omán je rozlehlá země s rozmanitou topografií, a proto se teploty mohou lišit i v rámci jednotlivých regionů. Před cestou si proto ověřte předpověď počasí pro konkrétní oblast, kterou chcete navštívit.

Víza do Ománu

Čeští občané potřebují pro vstup do Ománu vízum. To lze získat online prostřednictvím elektronického vízového systému nebo po příletu na mezinárodní letiště v Maskatu, Salalah a Suhar.

Pro delší pobyt v Ománu je nutné požádat o vízum na ománském velvyslanectví v Praze.

Měna v Ománu

Oficiální měnou v Ománu je ománský rijál (OMR), který se dělí na 1000 baisa. Pro turisty z České republiky je nejjednodušší směnit si peníze až na místě v Ománu. Směnárny najdete na letišti, v hotelích i ve větších obchodních centrech. Platit můžete také kreditními kartami, a to zejména ve větších městech a turistických destinacích. V menších obchodech a na trzích je ale vždy lepší mít u sebe hotovost.

Při plánování dovolené v Ománu je dobré počítat s tím, že se jedná o poměrně drahou zemi. Ceny potravin, ubytování i služeb jsou zde obecně vyšší než v České republice. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme vyhledávat ubytování v menších penzionech a stravovat se v místních restauracích.

Na závěr ještě malá rada: Nebojte se smlouvat! Zejména na trzích a v menších obchodech je smlouvání běžnou praxí a můžete tak ušetřit nemalé peníze.

Jazyk v Ománu

Oficiálním jazykem v Ománu je arabština, což je pochopitelné vzhledem k jeho geografické poloze a kulturnímu kontextu. Pro cestovatele plánující dovolenou v Ománu je užitečné znát alespoň základní fráze v arabštině, i když se s ní nesetkáte na každém kroku. V turistických oblastech, hotelech a restauracích se běžně domluvíte anglicky, která je zde druhým neoficiálním jazykem. Mnoho Ománců pracujících v cestovním ruchu hovoří anglicky plynně. Pokud se ale vydáte mimo turistické trasy, znalost angličtiny se bude snižovat. V odlehlejších oblastech se vám bude hodit alespoň pár slov v arabštině, případně pomoc místního průvodce.

dovolená omán

Bezpečnost v Ománu

Omán je obecně považován za velmi bezpečnou zemi s nízkou kriminalitou. Místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností a přátelským přístupem k turistům. Stejně jako v jakékoli jiné zemi je však důležité dbát na základní bezpečnostní opatření, abyste si dovolenou užili bez problémů. Doporučuje se zanechat cennosti v hotelovém sejfu a nenosit u sebe velké obnosy peněz. V turistických oblastech buďte obezřetní před kapsáři, zejména v přeplněných místech. Při fotografování místních obyvatel si vždy vyžádejte jejich svolení a respektujte jejich kulturu a zvyky. Pokud se chystáte na výlet do odlehlejších oblastí, informujte o tom někoho blízkého a mějte s sebou dostatek vody a zásob. Doprava v Ománu je obecně bezpečná, ale silnice v horských oblastech mohou být úzké a klikaté. Řiďte opatrně a vždy dodržujte pravidla silničního provozu. V případě nouze volejte číslo 9999.

Letenky do Ománu

Omán, země tisíce vůní a pohádkových příběhů, láká k návštěvě stále více cestovatelů. Pokud i vy sníte o dovolené v této exotické destinaci, prvním krokem bude výběr letenky. Letenky do Ománu jsou dostupné z několika evropských měst, a to jak s přímými lety, tak s přestupem. Mezi nejoblíbenější a cenově nejdostupnější varianty patří lety z Vídně, Prahy nebo Budapešti.

Při výběru letenky do Ománu je důležité zvážit délku letu a počet přestupů, a to zejména pokud cestujete s dětmi. Přímý let z Prahy do Maskatu trvá přibližně 6 hodin, s přestupem se doba letu může protáhnout až na 10 a více hodin. Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně, letecké společnosti a dostupnosti volných míst. Obecně platí, že nejlevnější letenky do Ománu pořídíte s několikaměsíčním předstihem, a to zejména mimo hlavní turistickou sezónu, která trvá od října do dubna.

Při hledání letenky do Ománu doporučujeme využít online srovnávače letenek, které vám zobrazí nabídky od různých leteckých společností. Nezapomeňte si také zkontrolovat podmínky pro zavazadla a případné poplatky za jejich odbavení. S trochou plánování a srovnávání cen si tak můžete zajistit letenku do Ománu za výhodnou cenu a užít si nezapomenutelnou dovolenou v této fascinující zemi.

Ubytování v Ománu

Omán nabízí širokou škálu ubytování pro turisty, od luxusních pětihvězdičkových resortů po cenově dostupnější možnosti. Mezi nejoblíbenější volby patří:

dovolená omán
  • Hotely: Většina hotelů se nachází ve městech jako Maskat, Nizwa a Salalah, ale i v turistických destinacích jako jsou hory Al Hajar a pobřeží. Nabízejí různé úrovně komfortu a služeb, od bazénů a spa center po restaurace a bary.
  • Resorty: Pro ty, kteří hledají odpočinkovou dovolenou u moře, jsou ideální volbou resorty. Nabízejí soukromé pláže, vodní sporty a další aktivity.
  • Kemping: Omán je skvělou destinací pro kempování, s mnoha místy v horách a na poušti. Je důležité být dobře vybaven a mít dostatek vody a jídla.
  • Tradiční domy: Pro autentičtější zážitek si můžete pronajmout tradiční ománský dům. Tyto domy jsou často vybaveny nádvořím a nabízejí jedinečný pohled do ománské kultury.

Při výběru ubytování je důležité zvážit svůj rozpočet, preference a plánované aktivity. Doporučuje se rezervovat ubytování předem, zejména v hlavní sezóně.

Doprava v Ománu

Omán nabízí cestovatelům rozmanitou škálu možností dopravy, ať už dáváte přednost pohodlí, rychlosti nebo dobrodružství. Prozkoumávání této fascinující země je snadné a příjemné.

Většina turistů přilétá na mezinárodní letiště Muscat, odkud se snadno dostanete do centra města taxíkem nebo autobusem. Pokud plánujete procestovat více destinací, pronájem auta je skvělou volbou. Silnice v Ománu jsou kvalitní a dobře značené, i když jízda v terénu vyžaduje vůz s pohonem všech kol.

Pro kratší vzdálenosti jsou k dispozici cenově dostupné taxíky, které se snadno zastaví na ulici. Pro autentičtější zážitek vyzkoušejte sdílené taxi, tzv. "Baisa" autobusy, které jezdí po stanovených trasách. Větší města mají také síť autobusových linek, které jsou levné a spolehlivé.

Pokud hledáte dobrodružství, zvažte cestu trajektem na některý z ománských ostrovů, jako je Masirah nebo ostrovy Daymaniyat. Pro ty, kteří se chtějí přesunout rychle a pohodlně, jsou k dispozici vnitrostátní lety spojující hlavní města a turistické destinace.

Ať už se rozhodnete prozkoumat Omán jakýmkoli způsobem, doprava vám nezabrání užít si krásy a pohostinnosti této jedinečné země.

Jídlo a pití

Omán, perla Arabského poloostrova, okouzlí nejen svou architekturou a historií, ale i pestrou kuchyní. Během dovolené v Ománu si nenechte ujít příležitost ochutnat tradiční pokrmy, které uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky. Základem ománské kuchyně je maso, především jehněčí, kuřecí a ryby, které se připravují na mnoho způsobů. Oblíbené jsou grilované speciality, dušené pokrmy s aromatickým kořením a voňavé biryáni, rýžové pokrmy s masem a zeleninou.

dovolená omán

Vegetariáni si přijdou na své díky široké nabídce zeleninových jídel, luštěnin a salátů. Ochutnejte například falafe, cizrnové karbanátky, hummus, cizrnovou pastu s tahini, nebo lahodné saláty s čerstvou zeleninou a bylinkami. Ománská kuchyně je proslulá i svou sladkou stránkou. Dopřejte si datle, pistácie, halvu nebo tradiční dezert luqaimat, smažené kuličky z těsta polité datlovým sirupem.

K jídlu si dopřejte šálek lahodné ománské kávy, která se připravuje s kardamomem a růžovou vodou. Oblíbený je i čaj s mlékem a cukrem, který se podává v malých skleničkách. Během vaší dovolené v Ománu nezapomeňte ochutnat i čerstvé ovocné šťávy, například z manga, papáji nebo granátového jablka. Ať už se rozhodnete pro tradiční restauraci, pouliční stánek nebo luxusní hotelovou restauraci, jídlo v Ománu bude nezapomenutelným zážitkem pro vaše chuťové pohárky.

Pláže a moře

Omán, to není jen země s bohatou historií a kulturou, ale také země s nádherným pobřežím omývaným průzračnými vodami Ománského zálivu a Arabského moře. Pláže v Ománu jsou jako stvořené pro relaxaci, opalování a koupání. Jemný bílý písek a tyrkysově modrá voda vám vezmou dech. Mnoho pláží je lemováno palmami, které poskytují příjemný stín během horkých dnů.

Ať už hledáte rušné pláže s bary a restauracemi, nebo odlehlé zátoky, kde budete mít absolutní klid, Omán má co nabídnout. Vyzkoušejte šnorchlování a potápění v křišťálově čisté vodě a objevte bohatý podmořský svět plný korálů a barevných ryb. Milovníci vodních sportů si užijí windsurfing, kitesurfing nebo jízdu na kajaku. Po dni stráveném na pláži si dopřejte lahodnou večeři v některé z restaurací s výhledem na moře a vychutnejte si nezapomenutelný západ slunce. Dovolená v Ománu je zárukou nezapomenutelných zážitků.

Hory a pouště

Omán není jen o nekonečných plážích a tyrkysovém moři. Jeho srdce bije v dramatické krajině hor a pouští, které lákají k dobrodružství. Vydejte se na trek do pohoří Al-Hadžar, kde se tyčí nejvyšší vrchol Ománu, Džabal Šams, s dechberoucími výhledy. Prozkoumejte kaňony Wadi Shab a Wadi Tiwi s křišťálově čistými jezírky, ideálními pro osvěžující koupel.

Zažijte noc pod hvězdami v poušti Rub al-Chálí, nekonečném moři písečných dun. Projeďte se na velbloudech, vyzkoušejte si sandboarding nebo se jen kochejte magickou atmosférou a tichem. Omán nabízí nezapomenutelné zážitky pro milovníky aktivní dovolené i ty, kteří hledají klid a spojení s přírodou.

dovolená omán

Historie a kultura

Omán, země starobylých tradic a bohaté historie, vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou. Po staletí byl Omán důležitým obchodním centrem na trase s kořením a jeho přístavy pulzovaly životem. Dnes se můžete projít po stopách slavných mořeplavců v pevnostech Nizwa a Bahla, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Prozkoumejte starobylé hrobky Bat, svědectví o dávné civilizaci, nebo se nechte okouzlit architektonickým skvostem - Velkou mešitou sultána Kábúse v Maskatu. Omán je také zemí kontrastů. Vedle moderních měst se rozkládají nekonečné písečné duny pouště Rub al-Chálí, kde můžete zažít kouzlo noci pod hvězdami. Kulturní zážitky na vás čekají na každém kroku. Ochutnejte tradiční ománskou kávu s kardamomem, nechte se zlákat vůní kadidla na trzích v Mutrah a poznejte pohostinnost místních obyvatel. Dovolená v Ománu je tak nezapomenutelnou cestou do světa historie, kultury a přírodních krás.

Srovnání dovolených v Ománu a na Kanárských ostrovech
Vlastnost Omán Kanárské ostrovy
Cena za týdenní pobyt pro 2 osoby od 25 000 Kč od 15 000 Kč
Teplota vzduchu v zimě 25-30°C 20-25°C
Pláže Písečné, s korálovými útesy Písečné, sopečné
Aktivity Potápění, šnorchlování, turistika, safari Opalování, koupání, vodní sporty, turistika

Nákupy v Ománu

Omán je skutečným rájem pro milovníky nakupování. Od rušných súků po moderní nákupní centra, Omán nabízí širokou škálu možností, jak utratit své ománské riály. Tradiční súky, jako je Mutrah Souk v Maskatu, jsou skvělým místem, kde můžete nasát atmosféru a smlouvání o cenách je zde téměř povinností. Najdete zde vše od ručně tkaných koberců a šperků po kadidlo a tradiční oděvy. Pokud hledáte luxusnější zážitek, vydejte se do jednoho z mnoha nákupních center v Maskatu, jako je Oman Avenues Mall nebo Muscat Grand Mall. Zde najdete mezinárodní značky, restaurace a zábavu pro celou rodinu.

Nezapomeňte si koupit některý z tradičních ománských produktů. Mezi oblíbené suvenýry patří kadidlo, které se v Ománu pěstuje již po staletí, a stříbrné šperky s propracovanými vzory. Další skvělou volbou jsou tradiční ománské oděvy, jako je dishdasha pro muže a abaya pro ženy. Ať už hledáte cokoli, nakupování v Ománu je zážitek, na který nezapomenete. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek hotovosti, protože ne všude akceptují platební karty.

dovolená omán

Omán, země kontrastů, kde se tyčící se hory setkávají s azurovým mořem a starobylé tradice se prolínají s moderním světem. Dovolená v Ománu je jako cesta do pohádky Tisíce a jedné noci.

Eliška Dvořáková

Tipy na výlety

Omán je zemí tisíce tváří a nekonečných možností k objevování. Pokud plánujete dovolenou v Ománu a hledáte inspiraci na výlety, tady je pár tipů: Začněte svou cestu v hlavním městě Muscatu. Prozkoumejte majestátní mešitu sultána Kábúse, projděte se po tradičním trhu Mutrah Souq a nechte se okouzlit architekturou paláce Al Alam. Pokračujte do Nizwy, starobylého hlavního města s impozantní pevností a rušným trhem s datlemi. Nedaleko se nachází zelená oáza Misfat Al Abriyeen, kde se můžete procházet mezi banánovníky a datlovými palmami. Zažijte kouzlo pouště Wahiba Sands. Vydejte se na dobrodružnou jízdu džípem po písečných dunách, užijte si západ slunce nad nekonečným horizontem a přespěte v beduínském stanu. Pro milovníky historie je tu starověké město Nizwa s impozantní pevností a rušným trhem s datlemi. Nedaleko se nachází zelená oáza Misfat Al Abriyeen, kde se můžete procházet mezi banánovníky a datlovými palmami. Odpočiňte si na panenských plážích. Omán se pyšní nádherným pobřežím s křišťálově čistou vodou. Navštivte pláž Al Qurum v Muscatu, pláž Mughsail s útesy a jeskyněmi nebo pláž Ras Al Jinz, kde můžete pozorovat želvy kladoucí vejce. Objevte krásy pohoří Hajar. Vydejte se na túru do kaňonu Snake Gorge, prozkoumejte jeskyně Al Hoota s podzemním jezerem nebo se vykoupejte v přírodních tůních Wadi Shab. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, Omán vás okouzlí svou krásou, historií a pohostinností.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená omán | dovolená v ománu