Dovolená na Islandu: Cena a tipy na nezapomenutelnou cestu

Dovolená Na Islandu Cena

Doprava na Island

Island, země ohně a ledu, láká cestovatele svou nespoutanou krásou. Ale jak se po tomto ostrově bohů dopravovat a jak to ovlivní cenu vaší dovolené?

Zapůjčení auta je nejoblíbenější variantou, která vám dává svobodu. Počítejte s cenami od 1 000 Kč za den za menší vůz. Pro dobrodruhy je tu možnost pronájmu terénního auta, ale připravte se na ceny od 2 500 Kč za den. Nezapomeňte, že ceny benzínu jsou na Islandu vyšší než u nás.

Autobusy jsou levnější variantou, zvláště pokud cestujete sami nebo ve dvou. Za jednodenní výlet autobusem poznáte krásy Islandu za cenu od 1 500 Kč. Pro flexibilnější cestování je tu možnost zakoupení autobusových pasů.

Pokud chcete zažít Island autenticky, zkuste stopování. Je to bezpečný a běžný způsob dopravy, ale počítejte s tím, že na Islandu není tolik aut jako jinde.

Vnitrostátní lety jsou dražší, ale ideální pro cestování na delší vzdálenosti. Letenka z Reykjavíku na sever Islandu vás vyjde na 4 000 Kč a více.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, doprava bude tvořit významnou část vašeho rozpočtu na dovolenou na Islandu. Plánujte proto dopředu a porovnávejte ceny, abyste našli tu nejlepší možnost pro vás.

Letenka: Cena a tipy

Cena letenky na Island se značně liší v závislosti na ročním období a také na tom, s jakým předstihem letenku kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky na Island seženete mimo hlavní sezónu, tedy od října do dubna. Pokud plánujete dovolenou na Islandu v létě, počítejte s tím, že ceny letenek budou o poznání vyšší.

Letenky na Island se dají sehnat už od 3 000 Kč za zpáteční let, ale průměrná cena se pohybuje spíše kolem 6 000 Kč. Pokud chcete ušetřit, sledujte akční nabídky leteckých společností a porovnávejte ceny letenek na různých webech.

Tipy pro nalezení levné letenky na Island:

Buďte flexibilní s termínem dovolené.

Zkuste letět na Island mimo sezónu.

Sledujte akční nabídky leteckých společností.

Porovnávejte ceny letenek na různých webech.

Zvažte let s přestupem.

Kupte si letenku s dostatečným předstihem.

Autopůjčovna: Srovnání cen

Island je sice zemí ohně a ledu, ale pronájem auta vám rozhodně neroztaví peněženku, pokud víte, kde hledat. Ceny se liší v závislosti na sezóně, typu auta a délce pronájmu. V hlavní sezóně (červenec-srpen) počítejte s cenou od 1 500 Kč za den za menší auto. Mimo sezónu se dá sehnat i pod 1 000 Kč. Pokud plánujete dobrodružnější výlety mimo hlavní tahy, zvažte SUV s pohonem 4x4. Pro srovnání cen doporučujeme weby jako Rentalcars.com nebo GuidetoIceland.is. Nezapomeňte na pojištění! Islandské počasí je nevyzpytatelné a poškození auta od odletujících kamínků není výjimkou. S dobře zvoleným autem a cestovním pojištěním si užijete dovolenou na Islandu bez zbytečných starostí a za rozumnou cenu.

Kempování vs. ubytování

Islandem hýbe turismus a s ním i ceny ubytování. Pokud plánujete dovolenou na Islandu a řešíte rozpočet, volba mezi kempováním a klasickým ubytováním bude zásadní. Cena dovolené na Islandu se výrazně liší podle vybraného typu ubytování. Kempování je zdaleka nejlevnější varianta. Za noc ve stanu zaplatíte v průměru 1 000 - 2 000 ISK na osobu. Pokud preferujete komfort, počítejte s cenou kolem 10 000 ISK za noc za pokoj pro dva v hostelu. Hotely jsou dražší, za dvoulůžkový pokoj zaplatíte od 20 000 ISK za noc výše. Kromě ceny je potřeba zvážit i další faktory. Kempování vám dává svobodu a blízký kontakt s přírodou, ale vyžaduje vlastní vybavení a toleranci k proměnlivému počasí. Ubytování v hostelu nebo hotelu nabízí pohodlí a zázemí, ale omezuje vaši flexibilitu. Při plánování dovolené na Islandu si proto dobře rozmyslete, co od svého ubytování očekáváte a jaký standard vám vyhovuje.

Ceny potravin a stravování

Islanďané si potrpí na kvalitní suroviny a jejich gastronomie je proslulá svou svěžestí a jednoduchostí. Připravte se ale na to, že ceny potravin v obchodech jsou o poznání vyšší než u nás. Záleží samozřejmě na tom, co nakupujete. Pokud se spokojíte se základními potravinami, jako je pečivo, sýry, jogurty, ovoce a zelenina, ceny nebudou tak hrozivé. Pokud si ale budete chtít dopřát maso, ryby nebo alkohol, připravte se na vyšší útratu.

Jíst venku v restauracích je na Islandu poměrně drahé. Pokud chcete ušetřit, vybírejte si restaurace mimo turistické oblasti nebo si dejte oběd v bistru či kavárně. Oblíbenou variantou je i nákup hotových jídel v supermarketech.

Mnoho cestovatelů volí ubytování v apartmánech s vlastním vařením, což jim umožňuje ušetřit nemalé peníze za stravování. Pokud se chystáte na Island s omezeným rozpočtem, určitě si s sebou přibalte i nějaké trvanlivé potraviny z domova.

Vstupy do atrakcí a aktivit

Island, země ohně a ledu, nabízí neuvěřitelné množství přírodních krás a dobrodružných aktivit. Je však důležité si uvědomit, že vstupy do atrakcí a aktivity mohou značně ovlivnit celkovou cenu dovolené na Islandu.

Vstupy do muzeí se pohybují v rozmezí od 1 500 ISK do 2 500 ISK na osobu. Mnoho muzeí však nabízí slevy pro studenty, seniory a rodiny. Přírodní rezervace a národní parky si často účtují vstupné, které se pohybuje od 750 ISK do 2 000 ISK na osobu a den. Tyto poplatky slouží k údržbě a ochraně těchto cenných oblastí.

Pokud plánujete navštívit více atrakcí, zvažte zakoupení turistické karty, jako je Reykjavík City Card nebo Iceland Tourist Pass. Tyto karty nabízejí bezplatný nebo zlevněný vstup do mnoha muzeí, galerií a dalších atrakcí, a také bezplatnou hromadnou dopravu.

Aktivity, jako je jízda na koni, pozorování velryb, ledovcové túry a potápění, mohou být poměrně drahé. Ceny se liší v závislosti na délce a typu aktivity, ale počítejte s cenou od 10 000 ISK na osobu a více.

Při plánování rozpočtu na dovolenou na Islandu je důležité zohlednit náklady na vstupy do atrakcí a aktivity. Doporučuje se provést si průzkum a rezervovat si vstupenky předem, abyste ušetřili peníze a zajistili si místo, zejména v hlavní sezóně.

Tipy na levnější cestování

Islandi si bohužel nespletete s levnou destinací. Cena dovolené na Islandu je obecně vyšší než v jiných evropských zemích. Existuje ale pár triků, jak ušetřit a užít si dovolenou na Islandu i s menším rozpočtem. Letenky se dají sehnat za příznivější cenu s předstihem nebo během akčních nabídek nízkonákladových aerolinek. Ubytování v kempech nebo hostelech je výrazně levnější než v hotelích. Vaření si vlastních jídel z lokálních surovin je další způsob, jak ušetřit. Místo drahých restaurací vyzkoušejte pouliční stánky s jídlem nebo si nakupte v supermarketech. Využijte veřejnou dopravu, která je na Islandu spolehlivá a cenově dostupnější než pronájem auta. Mnoho přírodních krás Islandu je dostupných zdarma. Ušetřete za vstupy do muzeí a galerií a užijte si procházky v přírodě, koupání v termálních pramenech nebo pozorování velryb. Dovolená na Islandu cena nemusí být závratná, pokud se budete řídit těmito tipy. S trochou plánování a kreativity si užijete nezapomenutelnou dovolenou i s omezeným rozpočtem.

Celkové náklady na dovolenou

Islandem hýbe srdce nejednoho cestovatele, ale cenová hladina na tomto ostrově v severním Atlantiku dokáže odradit. Kolik tedy vlastně stojí dovolená na Islandu? Cena se odvíjí od délky pobytu, standardu ubytování a stravování a samozřejmě od toho, co všechno chcete vidět a zažít.

Základní náklady zahrnují letenku, ubytování, dopravu po ostrově a jídlo. Letenka se dá sehnat už od 5 000 Kč, ale počítejte spíše s cenou okolo 8 000 Kč a výše, zvláště v hlavní sezóně. Ubytování je kapitolou samo o sobě. Kemp je nejlevnější variantou, noc ve stanu vyjde na 300 Kč a výše, za noc v hostelu dáte od 1 000 Kč. Hotely jsou dražší, cena za noc začíná na 3 000 Kč.

Doprava po Islandu je nejvýhodnější autem, které si můžete pronajmout. Počítejte s cenou od 1 500 Kč za den. Jídlo na Islandu je dražší než u nás, ale dá se ušetřit nákupem v supermarketech. Za večeři v restauraci dáte od 500 Kč na osobu.

Kromě základních nákladů je potřeba počítat s výdaji za vstupy do muzeí a atrakcí, výlety a suvenýry. Vstupy do muzeí se pohybují okolo 300 Kč, výlety s průvodcem začínají na 1 500 Kč.

Celkově se dá říct, že dovolená na Islandu není levná záležitost. Pokud si ale naplánujete cestu s rozmyslem a budete se držet spíše při zemi, dá se zvládnout i s omezeným rozpočtem.

Nejlepší čas pro návštěvu Islandu

Plánujete dovolenou na Islandu a zajímá vás, kdy je nejlepší čas pro návštěvu a jak to ovlivní cenu? Island nabízí úchvatné scenérie a nezapomenutelné zážitky po celý rok, ale každé roční období má své kouzlo i specifika.

Léto (červen-srpen) je hlavní sezónou s nejvyšší koncentrací turistů a tedy i nejvyššími cenami. Dny jsou dlouhé, počasí mírné a máte možnost zažít půlnoční slunce. Nicméně i v létě počítejte s proměnlivým počasím a s tím, že ceny ubytování a dopravy budou vyšší.

Pokud preferujete klidnější atmosféru a nižší ceny, zvažte návštěvu Islandu v období ramenní sezóny – jaro (duben-květen) a podzim (září-říjen). Počasí je stále poměrně příznivé a příroda se halí do pestrých barev. Navíc se vyhnete davům turistů a ušetříte na ubytování i letech.

Zima (listopad-březen) je na Islandu magická, ale vyžaduje důkladnou přípravu. Dny jsou krátké, počasí je mrazivé a sněhové bouře nejsou výjimkou. Na druhou stranu, pokud sníte o polární záři, zasněžených sopkách a ledovcových jeskyních, zima je ideální dobou pro návštěvu. Ceny ubytování a letenek jsou v tomto období nejnižší, ale je potřeba počítat s vyššími náklady na dopravu a aktivity.

Plánování rozpočtu na Island

Island je sice zemí ohromujících přírodních krás, ale je proslulý i svou vysokou cenovou hladinou. Plánování rozpočtu je proto klíčové pro bezstarostnou dovolenou. Cena dovolené na Islandu se liší v závislosti na ročním období, délce pobytu a vašich preferencích. Obecně platí, že nejdražší je vrchol sezóny, tedy červenec a srpen. Pokud chcete ušetřit, zvažte cestu v květnu, červnu nebo září, kdy jsou ceny nižší a turistů méně.

Ubytování na Islandu je poměrně drahé, ať už se rozhodnete pro hotel, penzion nebo kemp. Doporučujeme rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště cestujete-li v hlavní sezóně. Stravování v restauracích je také nákladné, proto zvažte vaření vlastních jídel. Suroviny nakoupíte v supermarketech, kde jsou ceny srovnatelné s Českou republikou.

Doprava po Islandu je další položkou, která může rozpočet značně ovlivnit. Pronájem auta je sice pohodlný, ale drahý. Levnější variantou je cestování autobusem, který jezdí po celém ostrově. Pokud plánujete navštívit více památek, zvažte zakoupení turistické karty, která nabízí slevy na vstupy a dopravu.

Při plánování dovolené na Islandu nezapomeňte na skryté náklady, jako jsou například poplatky za zavazadla u leteckých společností nebo vstupy do muzeí a galerií. S pečlivým plánováním a dodržováním rozpočtu si ale i s omezeným rozpočtem užijete nezapomenutelnou dovolenou na tomto magickém ostrově.

Srovnání s jinými destinacemi

Islandem se často říká země ohně a ledu a není divu, že láká cestovatele z celého světa. Ale jak si cenově stojí ve srovnání s jinými oblíbenými destinacemi? Pokud jde o dovolenou na Islandu, cena může být pro mnohé překvapením. Island je obecně dražší než mnoho jiných evropských zemí. To platí zejména pro ubytování a stravování. Například večeře v restauraci vás může vyjít dráž než v Praze nebo Berlíně. Cena dovolené na Islandu se ale dá ovlivnit i výběrem aktivit. Zatímco některé aktivity, jako je turistika nebo návštěva termálních pramenů, jsou relativně levné, jiné, jako je jízda na koni nebo výlety lodí za pozorováním velryb, mohou být poměrně drahé.

Ve srovnání s dovolenou v Norsku nebo Švýcarsku, které jsou také známé svou krásnou přírodou, může být Island o něco dostupnější. Nicméně, pokud hledáte skutečně levnou dovolenou, existují i ​​jiné destinace, které by mohly lépe vyhovovat vašemu rozpočtu. Například země jihovýchodní Asie nebo některé části Jižní Ameriky nabízejí úžasné zážitky za zlomek ceny.

Doporučení pro cestovatele

Island je země ohromující krásy, ale také země s vysokými cenami. Cena dovolené na Islandu se může lišit v závislosti na roční době, délce pobytu a vašich preferencích. Obecně platí, že nejlevnější dovolená na Islandu bude mimo hlavní sezónu (červenec a srpen) a pokud se budete stravovat a ubytovávat sk modestněji. Letenky na Island se dají sehnat už od pár tisíc korun, ale počítejte s tím, že v hlavní sezóně a při rezervaci na poslední chvíli se cena může i zdvojnásobit. Ubytování na Islandu je drahé, a to i v hostelech. Levnější variantou je kempování, ale i za kempování si na Islandu připlatíte. Pokud jde o stravování, nejlevnější variantou je vařit si vlastní jídlo. Ceny potravin v supermarketech jsou srovnatelné s cenami v Česku, ale restaurace jsou drahé. Doporučuje se nakupovat v supermarketech Bonus, které jsou nejlevnější. Pokud si chcete půjčit auto, počítejte s vysokými cenami. Levnější variantou je stopování, které je na Islandu bezpečné a běžné.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená na islandu cena | cena dovolené na islandu