Zažijte Zlín: Objevte Skryté Poklady Mezi Památkami

Zlín Památky

Baťův mrakodrap

Jednou z nejvýraznějších dominant města Zlína a symbolem jeho průmyslové historie je bezesporu Baťův mrakodrap, oficiálně budova č. 21. Tato impozantní stavba, tyčící se do výšky 77,5 metru, byla po svém dokončení v roce 1938 druhou nejvyšší budovou v Evropě. Její funkcionalistická architektura, navržená Vladimírem Karfíkem, je typická pro baťovskou éru a dodnes budí zasloužený obdiv.

Původně sloužila budova jako sídlo ředitelství firmy Baťa a ve své době představovala vrchol moderního pracovního prostředí. Unikátní je například pojízdná kancelář Tomáše Bati, umístěná ve výtahu, nebo klimatizační systém, který byl na svou dobu velmi pokrokový.

Dnes je Baťův mrakodrap sídlem Zlínského kraje a kromě administrativních prostor nabízí i kavárnu s vyhlídkou na město a Muzeum jihovýchodní Moravy. Prohlídka mrakodrapu je nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky architektury a historie.

Muzeum jihovýchodní Moravy

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, zkráceně MJVM, je důležitou kulturní institucí, která se věnuje dokumentaci a prezentaci historie, umění a přírody jihovýchodní Moravy. Muzeum spravuje několik památek ve Zlíně a okolí, které dokumentují bohatou historii a kulturní dědictví regionu.

Mezi nejvýznamnější památky ve Zlíně patří budova 21. domu, která je ukázkou funkcionalistické architektury a slouží jako hlavní budova muzea. Další významnou památkou je zámek Vizovice, renesanční skvost s krásnou zahradou, který se nachází nedaleko Zlína. Muzeum dále spravuje zámek Lešná, který je známý svou zoologickou zahradou a rozsáhlým parkem.

Kromě stálých expozic nabízí muzeum také krátkodobé výstavy, vzdělávací programy pro školy a veřejnost a další kulturní akce. Muzeum jihovýchodní Moravy je tak ideálním místem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o historii, kultuře a přírodě Zlína a jeho okolí.

Zlínský zámek

Zlínský zámek, původně gotická tvrz ze 14. století, je dominantou historického centra Zlína. Prošel mnoha přestavbami a dnes se pyšní renesanční podobou s barokními prvky. V 18. století byl zámek sídlem hraběcího rodu Šternberků, kteří se zasloužili o jeho rozsáhlou rekonstrukci. Dnes zámek slouží jako muzeum s expozicemi zaměřenými na historii Zlína, národopis a výtvarné umění. Návštěvníci se mohou pokochat dobovým nábytkem, uměleckými díly a prohlédnout si zámeckou kapli s bohatou štukovou výzdobou. Z oken zámku se otevírá krásný výhled na město a okolní kopce. Zámek je obklopen rozlehlým parkem, který je ideálním místem pro relaxaci a procházky. Park je domovem vzácných dřevin a soch. Zlínský zámek je neodmyslitelnou součástí památek ve Zlíně a láká turisty z celého světa.

zlín památky

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Kostel svatého Filipa a Jakuba je jednou z nejvýznamnějších památek ve Zlíně. Stojí na kopci nad centrem města a nabízí nádherný výhled na Zlín a jeho okolí. Kostel byl postaven v letech 1727 až 1733 v barokním slohu. Stavba je dílem architekta Jana Jiřího Etgensa. Interiér kostela je bohatě zdobený freskami od Ignáce Raaba a sochami od Ignáce Lengelachera. Hlavní oltář je zasvěcen svatému Filipovi a Jakubovi, patronům kostela.

Srovnání památek ve Zlíně
Památka Typ Rok vzniku/dokončení Architekt/Autor
Vila Tomáše Bati Funkcionalistická vila 1911 Jan Kotěra
Baťův mrakodrap (budova č. 21) Funkcionalistická výšková budova 1938 Vladimír Karfík
Památník Tomáše Bati Socha 1933 František Lýdie Gahura

Kromě hlavního oltáře se v kostele nachází i několik bočních oltářů a kazatelna. Věž kostela je vysoká 57 metrů a je z ní krásný výhled na město. Kostel svatého Filipa a Jakuba je významným poutním místem. Každoročně se zde konají poutě k uctění svatého Filipa a Jakuba. Kostel je také oblíbeným místem pro svatby a jiné církevní obřady. V roce 1992 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku.

Pokud se chystáte do Zlína, určitě si nenechte ujít návštěvu kostela svatého Filipa a Jakuba. Je to krásná a historicky cenná památka, která vám nabídne nezapomenutelný zážitek.

Památník Tomáše Bati

Zlín, město proslulé svou baťovskou architekturou a historií obuvnictví, nabízí nepřeberné množství památek. Jednou z nejvýznamnějších je bezesporu Památník Tomáše Bati. Tato ikonická budova, stojící v samém srdci Zlína, slouží jako připomínka odkazu vizionářského podnikatele a zakladatele obuvnického impéria, Tomáše Bati.

Památník se nachází v budově bývalé ředitelny firmy Baťa, která je sama o sobě architektonickým skvostem. Stavba ve stylu konstruktivismu s charakteristickým číslem 21, symbolizujícím den úmrtí Tomáše Bati, je dílem architekta Františka Lydie Gahury. V interiéru památníku se návštěvníci mohou seznámit s životem a dílem Tomáše Bati prostřednictvím fotografií, dokumentů a osobních předmětů. Expozice přibližuje jeho inovativní podnikatelské metody, rozvoj města Zlína i tragické okolnosti jeho smrti při leteckém neštěstí.

zlín památky

Památník Tomáše Bati je nedílnou součástí prohlídky Zlína a nabízí fascinující pohled do historie jednoho z nejúspěšnějších českých podnikatelů.

ZOO Zlín - Lešná

ZOO Zlín, ležící v malebné lokalitě Lešná na okraji Zlína, patří bezesporu k nejvýznamnějším památkám a turistickým lákadlům Zlínského kraje. Není to jen obyčejná zoologická zahrada, ale spíše rozlehlý přírodní park o rozloze téměř 50 hektarů, kde se zvířata procházejí ve velkých výbězích napodobujících jejich přirozené prostředí.

Založena byla v roce 1948 a od té doby prošla mnoha proměnami, aby se stala moderním zařízením, které klade důraz na welfare zvířat a edukaci návštěvníků.

V ZOO Zlín můžete obdivovat přes 220 druhů zvířat z celého světa. K největším lákadlům patří bezesporu expozice Zátoka rejnoků, kde se můžete projít tunelem a pozorovat tyto elegantní tvory z bezprostřední blízkosti, nebo tropický pavilon Yucatan s jaguáry, opicemi a exotickým ptactvem.

Pro děti je připravena kontaktní zoo, kde si můžou pohladit domácí zvířata, a také mnoho hřišť a naučných stezek. ZOO Zlín je ideálním místem pro strávení příjemného dne s rodinou a poznávání fascinujícího světa zvířat.

Krajská galerie výtvarného umění

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, zkráceně KGVU, je nedílnou součástí kulturního dění Zlínského kraje a významnou památkou moderní architektury. Galerie sídlí v budově 14. továrního objektu firmy Baťa, postavené v letech 1935–1936. Tato stavba, typická pro baťovskou architekturu s železobetonovým skeletem a prosklenými plochami, prošla v roce 2008 rozsáhlou rekonstrukcí, jež ji proměnila v moderní galerijní prostor.

KGVU se zaměřuje především na české výtvarné umění 20. a 21. století. Ve svých sbírkách má zastoupena významná díla českého konstruktivismu, surrealismu a informelu. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla autorů, jako jsou František Kupka, Bohuslav Reynek, Toyen, Václav Cigler nebo Adriena Šimotová. Galerie se však neomezuje pouze na prezentaci své sbírky, ale pořádá také krátkodobé výstavy, přednášky, workshopy a další doprovodné programy pro širokou veřejnost.

Pro milovníky umění a architektury je návštěva Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně obohacujícím zážitkem. Spojuje v sobě totiž krásu funkcionalistické architektury s nevšední kolekcí moderního a současného umění.

Baťův institut 14|15

Baťův institut 14|15 je komplex dvou budov ve Zlíně, které jsou významnými památkami funkcionalistické architektury. Budova č. 14, známá také jako Obchodní dům, byla postavena v letech 1931-1932 podle návrhu Františka Lydie Gahury. Se svými 16 podlažími a výškou 77,5 metru byla po dokončení nejvyšší budovou v Československu. Dnes slouží jako sídlo Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Moravského muzea.

zlín památky

Druhá budova, č. 15, byla postavena v letech 1949-1952 podle návrhu Jiřího Voženílka a Františka Ledra. Její součástí je Velké kino, které bylo v době svého vzniku největším kinem v republice. Dnes se v budově nachází Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a multifunkční Kongresové centrum.

Obě budovy jsou propojeny prosklenou pasáží a tvoří dominantu náměstí T. G. Masaryka. Baťův institut 14|15 je skvělým příkladem propojení funkcionalistické architektury s moderními prvky a nabízí návštěvníkům Zlína jedinečný kulturní a společenský zážitek.

Městské divadlo Zlín

Městské divadlo Zlín je významnou kulturní institucí a architektonickou dominantou města Zlína. Budova divadla, postavená v letech 1939-1941 podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury, je skvostným příkladem funkcionalistické architektury, která je pro Zlín typická. Divadlo se nachází na Divadelním náměstí a tvoří důležitou součást historického centra města. Interiér divadla je stejně působivý jako jeho exteriér. Dominantou hlediště je mohutné skleněné schodiště a strop zdobený skleněnými plastikami. Městské divadlo Zlín nabízí bohatý program divadelních představení, koncertů, baletu a dalších kulturních akcí. Návštěvníci si mohou vybrat z repertoáru klasických i moderních děl a užít si tak nezapomenutelný kulturní zážitek. Prohlídky divadla s průvodcem jsou k dispozici pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii a architektuře této památky. Městské divadlo Zlín je tak neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví Zlína a místem, které by nemělo uniknout pozornosti žádného návštěvníka tohoto města.

Galerie Deset

Galerie Deset sídlí v srdci Zlína, v památkově chráněném objektu bývalých Baťových domků na Letné. Tato unikátní lokalita, zapsaná na seznamu UNESCO, dodává galerii neopakovatelnou atmosféru. Galerie Deset se zaměřuje na prezentaci současného umění, a to jak českých, tak i zahraničních umělců. Pravidelně pořádá výstavy obrazů, soch, fotografií a dalších uměleckých děl. Kromě výstav se galerie věnuje i doprovodným programům, jako jsou komentované prohlídky, workshopy a přednášky. Galerie Deset je tak živým kulturním centrem, které propojuje umění s veřejností a přispívá k bohaté kulturní nabídce Zlína.

zlín památky

Ve Zlíně se snoubí funkcionalismus s duchem Baťovy éry, a to v takové symbióze, která nemá ve světě obdoby.

Prokop Hořejší

Vila Tomáše Bati

Vila Tomáše Bati je ikonickou památkou funkcionalistické architektury ve Zlíně. Nachází se v parku na Čepkově a byla postavena v letech 1909–1911 podle návrhu architekta Jana Kotěry. Vila sloužila jako rodinné sídlo Tomáše Bati, zakladatele obuvnické firmy Baťa, a jeho rodiny. Dnes je vila přístupná veřejnosti a nabízí expozici o životě a díle Tomáše Bati a historii firmy Baťa.

Vila je významnou ukázkou rané tvorby Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Stavba je charakteristická jednoduchými geometrickými tvary, plochou střechou a velkými okny, které zajišťují dostatek světla v interiéru. Vila je obklopena rozlehlou zahradou, která je také přístupná veřejnosti.

Návštěva Vily Tomáše Bati je fascinujícím výletem do historie Zlína a odkazu Tomáše Bati. Interiéry vily jsou zařízeny dobovým nábytkem a předměty, které patřily rodině Baťových. Expozice dokumentuje život Tomáše Bati od jeho dětství až po jeho tragickou smrt při leteckém neštěstí v roce 1932. Návštěvníci se dozvědí o jeho podnikatelských vizích, inovativních metodách řízení a sociálních reformách, které zavedl ve svém podniku. Vila Tomáše Bati je tak nejen architektonickou památkou, ale i důležitým kulturním a historickým místem, které připomíná odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých podnikatelů.

Obchodní dům Prior

Obchodní dům Prior patřil mezi významné dominanty Zlína a byl příkladem socialistického brutalismu v architektuře. Jeho historie sahá do 70. let 20. století, kdy byl postaven podle návrhu architektů Miroslava Kopřivy a Vladimíra Kalivody. Budova se vyznačovala mohutnou železobetonovou konstrukcí, členěným průčelím s hliníkovými panely a velkými prosklenými plochami.

Prior sloužil jako hlavní nákupní centrum ve městě a nabízel široký sortiment zboží. Po revoluci v roce 1989 prošel obchodní dům rekonstrukcí a změnil majitele. V roce 2000 byl uzavřen a od té doby chátral. Jeho osud byl dlouho nejasný a budova se stala terčem kritiky i nostalgických vzpomínek pamětníků.

V roce 2016 byl Obchodní dům Prior zbourán a na jeho místě vyrostla nová budova obchodního centra. Z původního Prioru se dochovaly pouze fragmenty, které připomínají jeho historii. Zlín tak přišel o jednu ze svých kontroverzních, ale nezapomenutelných památek.

zlín památky

Park Komenského

Park Komenského je zelenou oázou klidu uprostřed rušného Zlína a patří mezi nejvýznamnější památky ve Zlíně. Jeho historie sahá až do 20. let 20. století, kdy byl založen jako součást baťovského urbanismu. Park byl navržen tak, aby poskytoval obyvatelům města místo k odpočinku a relaxaci. Najdete zde vzrostlé stromy, upravené trávníky a květinové záhony, které vytváří příjemnou atmosféru.

Procházka parkem vám umožní obdivovat i některé zajímavé památky. Dominantou je pomník Jana Amose Komenského, významného českého pedagoga, po kterém park nese jméno. V parku se nachází také památník obětem první a druhé světové války. Děti jistě ocení dětské hřiště s řadou atrakcí. Park Komenského je ideálním místem pro odpočinek, procházku s rodinou nebo piknik. Jeho krása a klid z něj dělají oblíbené místo obyvatel i návštěvníků Zlína.

Lesopark Baťov

Lesopark Baťov je zelená oáza rozkládající se na ploše 220 hektarů v samém srdci Zlína. Tento unikátní park, založený ve 30. letech 20. století Tomášem Baťou, je skvělým příkladem propojení funkcionalistické architektury s přírodou. Původně sloužil jako rekreační oblast pro zaměstnance firmy Baťa, dnes je oblíbeným místem odpočinku a relaxace pro obyvatele i návštěvníky města.

V Lesoparku Baťov naleznete řadu zajímavých památek a atrakcí. Dominantou je bezesporu vila Tomáše Bati, která je dnes sídlem Krajské galerie výtvarného umění. Za pozornost stojí také Památník Tomáše Bati a jeho brazilského pilota Jana Antonína Bati, kteří tragicky zahynuli při leteckém neštěstí v roce 1932. Milovníci architektury ocení funkcionalistické stavby, jako je například restaurace a hotel Moskva nebo budova bývalé školy.

Lesopark Baťov je ideálním místem pro procházky, jogging, cyklistiku nebo piknik v přírodě. Pro děti je zde k dispozici dětské hřiště a minizoo. V letních měsících se v amfiteátru konají koncerty a divadelní představení. Díky své poloze v centru města a snadné dostupnosti MHD je Lesopark Baťov skvělou volbou pro trávení volného času.

Filharmonie Bohuslava Martinů

Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně je neodmyslitelně spjata s kulturní identitou města. Orchestr, nesoucí jméno slavného rodáka, skladatele Bohuslava Martinů, sídlí v unikátní budově Kongresového centra Zlín, jež je sama o sobě architektonickou památkou. Tato stavba, původně sloužící jako Baťův obchodní dům, prošla v roce 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a dnes nabízí moderní prostory pro koncerty a kulturní akce. Filharmonie Bohuslava Martinů pravidelně pořádá koncerty klasické hudby, a to jak pro dospělé, tak pro dětské publikum. Orchestr se zaměřuje na díla českých skladatelů, včetně děl svého patrona Bohuslava Martinů, ale ve svém repertoáru má i světové klasiky a díla soudobých autorů. Návštěva koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky hudby a zároveň skvělou příležitostí k poznání kulturního dědictví Zlína.

zlín památky

Publikováno: 24. 08. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: zlín památky