Zámek Lednice v Lednicko-valtického areálu

Lednicko-valtický areál zná bezpochyby každý. Tento unikátní krajinný celek s rozlohou 300 km2 na svém území skrývá spoustu krás. A jednou z nich je zámek Lednice. Ten je hodnotný stejně jako třeba Státní zámek Hluboká nad Vltavou. V tomto případě však můžeme hovořit o nejkrásnějším zámeckém komplexu v České republice.

  • Nachází se 12 km od Mikulova.
  • Více jak 700 let patřil Lichtenštejnům.
  • Pyšní se unikátním zámeckým parkem.
  • Pojí se s ním dlouhé dějiny.
  • Celý areál je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Zámek Lednice a jeho stručná historie

Výstavba tohoto původně novogotického zámku započala v 16. století. Od roku 1249 jej vlastnili Lichtenštejnové. Později došlo k úpravám, jejichž výsledkem je novogotický zámek Lednice. Ty úpravy proběhly v polovině 19. století. Unikátní jsou například kazetové stropy, schodiště v knihovně, historický nábytek, ložnice knížat a mnohé další.

Celý Lednicko-valtický areál se na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO dostal v roce 1996.

Karel D., Brno, historik.

Jeden z nejnavštěvovanějších zámků

Není pochyb o tom, že zámek Lednice patří k těm nejnavštěvovanějším nejenom v rámci Jihomoravského kraje, ale vůbec celé České republiky. Každoročně přiláká spoustu českých i zahraničních turistů. To ostatně dokazují informace uvedené v tabulce níže, kde můžete zpozorovat návštěvnost v minulých letech.

RokPočet návštěvníků
2016430 406
2017437 783
2018394 057
2019389 620
Jak je na tom lednický zámek z pohledu návštěvnosti?

Spoustu návštěvníků lákají nejenom vyzdobené interiéry. Zámek Lednice nabízí i unikátní zámecký park, k jehož vybudování došlo v 19. století. Jeho součástí jsou další historické stavby, rozmanitá a upravená zeleň, vzácné dřeviny, krásné květiny a zajímavé vodní plochy.

Lednicko-valtický areál nabízí spoustu krásných míst.

Zámek Lednice a jeho Palmový skleník

Součástí Lednicko-valtického areálu je mimo jiné unikátní Palmový skleník. Tato pozoruhodná stavba vznikla podle architekta Jiřího Wingelmüllera v letech 1843 až 1845. K vidění jsou primárně tropické a subtropické rostliny, jichž se tu nachází více než 250 druhů. Některé cenné rostlinné exponáty jsou dokonce staré až 500 let.

Co byste měli o zámku vědět?

Zámek Lednice je bezpochyby ikonou Jihomoravského kraje. Pokud se vydáte za jeho poznáváním, určitě se Vám hodí dostatek zajímavých informací spojených s interiéry a prohlídkovými trasami. To vše a mnohé další se dozvíte skrze níže uvedené otázky a odpovědi.

Kolik prohlídkových okruhů je dostupných v rámci zámku a okolí?

Pokud vezmeme v potaz i ostatní přilehlé stavby Lednicko-valtického areálu, potom je to dohromady osm prohlídkových okruhů.

Co lze vidět v rámci zámku Lednice?

Nabízeny jsou dva základní okruhy. Ten první je zaměřen na reprezentační sály, kde se nejčastěji konaly různé akce a bály. Druhý okruh cílí na soukromé apartmány, takže můžete na vlastní oči vidět, jak tehdejší šlechta žila.

Co nabízí prohlídkový okruh Dětské pokoje a Muzeum loutek?

Tento okruh je zaměřen mimo jiné na děti. Ty mohou vidět tehdejší dětské pokoje. Muzeum loutek Milana Knížáka je pak součástí druhého patra zámku.

Jaké další okruhy lze ještě navštívit?

Zámek Lednice pochopitelně není tím jediným, co můžete vidět. Dále to může být také Grotta, Skleník, Minaret, Sály minaretu a Janohrad.

Jaké klenoty jsou součástí hlavní vstupní haly?

Dominantní je zde primárně dřevěné schodiště a také velký lutr s hmotnostní 690 kg, který obsahuje celkem 116 ramen. K jeho elektrifikaci došlo v roce 1903.

Zámek Lednice a okolí

Když se Vaším cílem stane Lednicko-valtický areál, nebude to jenom zámek Lednice, který můžete navštívit. Čas byste si měli udělat na prohlídku celého prostoru, kde se nachází třeba pseudogotická hradní zřícenina zvaná Janův hrad. Dále je to Lovecký zámeček nebo unikátní maurský Minaret. Ten pochází z roku 1798. Tato romantická rozhledna dosahuje celkové výšky 62 metrů a na seznamu kulturních památek České republiky je zapsána od roku 1958.