Zámek Konopiště je národní kulturní památkou ČR

Originálních a zajímavých zámků se na území České republiky nachází více než dost. Důkazem je například velký zámek Lednice. Pokud jde o Středočeský kraj, dominuje mu jedna významná stavba, kterou je zámek Konopiště. Ten se pojí hned s několika rody a zároveň během dlouhých let zažil bohatý architektonický vývoj. A právě o tomto zámku si povíme něco více.

  • Vyznačuje se romantickým slohem.
  • Správu zajišťuje Národní památkový ústav.
  • Jde o národní kulturní památku ČR.
  • Nachází se 2 km od Benešova.
  • Pyšní se krásným zámeckým parkem.

Zámek Konopiště a jeho historie

Ještě, než došlo k vybudování zámku, stál na tomto místě šlechtický hrad. Jeho výstavba proběhla ve 13. století. Teprve až v 16. století přišla na přetřes přestavba na gotiku a následně na renesanční zámek. Ten v roce 1725 změnil podobu na barokní a po roce 1887 na romantickou. A tato krásná forma mu zůstala dodnes.

Zámek Konopiště je spojen hlavně s arcivévodou Františkem Ferdinandem d´Este a jeho manželkou Žofií Chotkovou.

Gabriela M., Praha, historička.

Jak šel čas se zámkem Konopiště?

Pokud bychom měli vypíchnout důležité milníky tohoto zámku, padne jistě zmínka o rodu Benešoviců, kteří stáli u zrodu šlechtického hradu. Zámek Konopiště se ovšem pojí i s dalšími rody, mezi něž rozhodně spadají Šternberkové. Po období pobělohorském se jej ujal rod Habsburg-d´Este. Ostatně vnučka posledního arcivévody se snaží nárokovat si tento zámek dodnes.

Byl to arcivévoda František Ferdinand d´Este, který byl zavražděn v Sarajevu, a to byla v podstatě první záminka v první světové válce. Ano, i taková historie souvisí s touto překrásnou stavbou. Zámek Konopiště je významný také pro pozůstatky zaniklých středověkých ležení pocházejících z let 1467 až 1468.

Medvěd je jednou ze součástí zámku Konopiště.

Zámecký park je další dominantou

Zámek Konopiště se pyšní i originální součástí. Tou je zámecký park, v němž nechybí ani jeho růžová zahrada. Zaměřit se zde můžete například na Křížovou cestu. Ta byla vybudována v roce 1775. Součástí zámecké zahrady je pochopitelně řada významných uměleckých děl.

Zámek Konopiště a návštěvnost

Nelze pochybovat o tom, že zámek Konopiště je dlouhodobě vyhledávanou historickou památkou, která láká na spoustu věcí. Jsou to nejenom záživné prohlídkové okruhy, ale také medvědárium nebo možnost pořádání svatebního obřadu. To všechno se promítá do celkové návštěvnosti, jíž Vám v rámci historických dat přiblížíme v tabulce.

RokPočet návštěvníků
2015137 453
2016150 947
2017173 870
2018161 172
Zámek Konopiště je poměrně hodně navštěvovaný.

Na zámku Konopiště můžete strávit nezapomenutelný čas, k čemuž samozřejmě přispějí i nejrůznější akce pořádané v prostorách a okolí. Přínosem jsou i doplňkové expozice od střelnice, přes medvědy, až po Muzeum sv. Jiří.

Co všechno Vám zámek nabízí?

Tento zámek, potažmo jeho areál je souborem mnohých zajímavostí, které můžete poznat od Až a do Z. Jestliže Vás zajímá, jaké jsou prohlídkové okruhy a co všechno je na zámku Konopiště k vidění, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Kolik prohlídkových okruhů lze využít?

Zámek Konopiště nabízí celkem čtyři okruhy odlišného charakteru.

Jaké prostory pokrývají základní okruhy?

Základní okruhy na zámku Konopiště míří do salonů jižního křídla, ale také do salonů severního křídla.

Co předkládající zbývající dva prohlídkové okruhy?

Jedním z nich je Lovecká trasa zaměřená na expozice loveckých trofejí a zbraní. Další okruh Vás přivede do soukromých pokojů rodiny Františka Ferdinanda d´Este.

Kolik stojí vstupné?

Vstupné se pohybuje mezi 210 Kč až 300 Kč podle zvoleného okruhu.

Jak velký je zámecký park?

Zámek Konopiště se pyšní zámeckým parkem o celkové rozloze 225 hektarů.

Zámek Konopiště a medvědárium

Nakonec si ještě necháme zmínku o jedné unikátní zajímavosti tohoto zámku. Je to medvědárium. Chov medvědů zde probíhá od poloviny 19. století, takže má celkem dlouhou tradici. Aktuálně můžete vidět na zámku vzácný druh medvěda ušatého, který je velice často označován, jako medvěd himalájský. Medvědy na zámku poprvé pořídili Lobkovicové.