Zakynthos památky: Objevte skryté poklady Jónského moře

Zakynthos Památky

Pláž Navagio, známá také jako "Pláž trosek", je bezpochyby nejznámějším místem ostrova Zakynthos a jednou z nejfotografovanějších scenérií v celém Řecku. Nachází se na severozápadním pobřeží ostrova a je přístupná pouze lodí. Její krása bere dech: tyrkysově modré vody Jónského moře omývají bílý písek pláže, na které leží vrak pašerácké lodi Panagiotis, která zde ztroskotala v roce 1980. Kontrast barev a dramatická scenérie vytváří nezapomenutelný zážitek.

Kromě Navagia nabízí Zakynthos i další pozoruhodné památky. Hlavní město Zakynthos, přestavěné po zemětřesení v roce 1953, si zachovalo benátský šarm v podobě kostelů a náměstí. Za návštěvu stojí i Byzantské muzeum s bohatou sbírkou ikon a fresek. Milovníci přírody ocení Modré jeskyně na severu ostrova, kde se sluneční paprsky odrážejí od mořské hladiny a vytvářejí magickou atmosféru. Na Zakynthosu se nachází i Národní mořský park, který chrání karety obecné, ohrožený druh mořské želvy, jež si vybírá pláže ostrova jako svá hnízdiště.

Modré Jeskyně - Podmanivá krása

Zakynthos, perla Jónského moře, se pyšní nejen úchvatnými plážemi, ale i fascinujícími památkami. Mezi ty nejpozoruhodnější patří Modré jeskyně, přírodní úkaz, který vám vyrazí dech. Nacházejí se na severním cípu ostrova, nedaleko mysu Skinari.

Už samotná plavba k jeskyním je nezapomenutelným zážitkem. Loďky vyplouvají zhruba každou hodinu z malého přístavu Agios Nikolaos. Proplouváte kolem strmých bílých útesů, které se zrcadlí v křišťálově čisté vodě. Jakmile se přiblížíte k jeskyním, spatříte fascinující hru světla a stínu. Sluneční paprsky pronikají do jeskyní a odrážejí se od hladiny moře, čímž vytváří neuvěřitelnou paletu modrých odstínů. Voda v jeskyních má díky tomu až neskutečnou, magickou barvu.

Modré jeskyně jsou oblíbeným cílem potápěčů a šnorchlařů. Průzračná voda nabízí dokonalou viditelnost a umožňuje obdivovat bohatý podmořský život. Pokud se rozhodnete pro šnorchlování, nezapomeňte si s sebou vzít vodotěsnou kameru. Pohled na jeskyně zpod hladiny je totiž ještě úchvatnější.

Návštěva Modrých jeskyní je nezapomenutelným zážitkem, který by si žádný návštěvník ostrova Zakynthos neměl nechat ujít.

Město Zakynthos - Historie a kultura

Zakynthos, perla Jónského moře, se pyšní bohatou historií a kulturou, která se odráží v jeho úchvatných památkách. Město, opakovaně zkoušené zemětřeseními, si s nezdolnou vůlí vždy znovu povstalo z trosek a zachovalo si svůj nezaměnitelný charakter.

zakynthos památky

Procházka po Solomosově náměstí, srdci města, vás přenese do dob benátské nadvlády. Obdivovat tu můžete kostel svatého Mikuláše z 16. století s jeho ikonostasem a zvonicí, která se stala symbolem města. Nedaleko se nachází Byzantské muzeum s cennými ikonami a freskami, jež přežily ničivé zemětřesení v roce 1953.

Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu benátské pevnosti, která se tyčí na kopci nad městem. Z jejích hradeb se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Zakynthos a okolní ostrovy. Za zmínku stojí i kostel Panny Marie Chrysopigi, patronky ostrova, s jeho nádherným interiérem a vzácnými ikonami.

Kultura Zakynthosu je protkána hudbou a tancem. Navštivte Muzeum Solomose a Kalvose, dvou významných řeckých básníků, kteří se na ostrově narodili, a seznamte se s jejich dílem. Večer se nechte unést rytmy tradiční hudby a tanců v některé z taveren ve městě.

Zakynthos je místem, kde se snoubí krása přírody s bohatstvím historie a kultury. Jeho památky vyprávějí příběhy minulých generací a zvou k objevování.

Pláž Laganas - Želví ráj

Pláž Laganas na ostrově Zakynthos, patřící k Jónským ostrovům v Řecku, je známá svou krásou a důležitostí pro ochranu přírody. Je to největší a nejrušnější pláž na ostrově, která láká turisty z celého světa.

Laganas je proslulá především jako důležité hnízdiště mořské želvy karety obecné (Caretta caretta). Každoročně od května do října připlouvají tyto ohrožené mořské želvy na pláž, aby zde nakladly svá vejce. V zájmu ochrany želv a jejich hnízd byla oblast Laganas v roce 1999 prohlášena za Národní mořský park.

Návštěvníci pláže Laganas si mohou užít slunce a koupání v křišťálově čisté vodě. Pláž nabízí širokou škálu vodních sportů, jako je windsurfing, vodní lyžování a šlapadla. V blízkosti pláže se nachází mnoho restaurací, taveren a barů, kde si můžete vychutnat tradiční řeckou kuchyni a zábavu.

Při návštěvě pláže Laganas je důležité dodržovat pravidla Národního mořského parku a chovat se ohleduplně k přírodě. Je zakázáno vstupovat do vyznačených oblastí hnízdění želv, rušit želvy nebo sbírat jejich vejce. Dodržováním těchto pravidel pomůžete chránit tyto vzácné tvory a zachovat krásu pláže Laganas pro budoucí generace.

Porto Zoro - Romantický záliv

Zakynthos, ostrov proslulý svými plážemi a tyrkysovým mořem, skrývá i klenot jménem Porto Zoro. Tento romantický záliv, zasazený do dramatické scenérie bílých útesů, je oázou klidu a krásy. Na rozdíl od rušnějších letovisek na ostrově, Porto Zoro si zachovává atmosféru poklidného rybářského přístavu.

zakynthos památky

Zdejší vody jsou křišťálově čisté a nabízejí ideální podmínky pro šnorchlování a potápění. Podmořský svět je bohatý na pestrobarevné ryby a fascinující skalní útvary. Pro ty, kteří dávají přednost odpočinku na souši, je tu malá oblázková pláž, kde se dá lenošit a nasávat sluneční paprsky.

V Porto Zoro najdete také několik taveren, kde se podávají čerstvé ryby a mořské plody, připravené podle tradičních řeckých receptur. Večer se záliv zahalí do magické atmosféry, kdy se nad mořem rozprostírá paleta barev zapadajícího slunce.

Ať už hledáte romantické útočiště, klidné místo pro odpočinek, nebo chcete prozkoumat podmořský svět, Porto Zoro je místem, které vás okouzlí.

Keri - Úchvatné západy slunce

Zakynthos, řecký ostrov opředený legendami a krásou, nabízí nespočet dechberoucích scenérií. Jedním z nezapomenutelných zážitků, které si z dovolené na Zakynthosu odvezete, jsou bezpochyby západy slunce. Ať už se rozhodnete pozorovat hru barev nad Jónským mořem z pláže, útesu nebo třeba taverny s výhledem, krása zapadajícího slunce vás uchvátí.

Zvláště magické jsou západy slunce v oblasti Keri, na jihozápadním cípu ostrova. Keri je proslulé svými strmými útesy spadajícími do tyrkysového moře, malebnými zátokami a samozřejmě i úchvatnými západy slunce. Místní maják, stojící na okraji útesu, se stává oblíbeným místem pro romantické duše a fotografy, kteří chtějí zachytit tu neopakovatelnou atmosféru.

Z Keri se vám naskytne i panoramatický výhled na slavné Mořské jeskyně a oblouk Mizithres, další z ikonických památek Zakynthosu. Právě kombinace těchto přírodních krás dělá ze západu slunce v Keri nezapomenutelný zážitek.

Nezapomeňte si tedy do batohu přibalit fotoaparát a vydejte se vstříc romantickému dobrodružství. Keri a jeho západy slunce na vás čekají.

Marathonisi - Ostrov želv

Na jihu ostrova Zakynthos, kousek od rušného letoviska Laganas, leží malý klenot Jónského moře – ostrov Marathonisi. Tento neobydlený ostrůvek, známý také jako Želví ostrov, je součástí Národního mořského parku Zakynthos a je významným hnízdištěm pro karety obecné (Caretta caretta). Tyto ohrožené mořské želvy si vybírají pláže Marathonisi pro kladení svých vajec, a tak se zde od května do října můžete stát svědky tohoto úchvatného přírodního divadla.

Kromě želv je Marathonisi domovem i dalších vzácných druhů rostlin a živočichů. Ostrov je porostlý hustou vegetací a jeho bílé písečné pláže omývají křišťálově čisté vody Jónského moře. Na Marathonisi se nacházejí dvě hlavní pláže. První, větší pláž, připomíná tvarem želvu a je ideálním místem pro relaxaci a koupání. Druhá, menší pláž, je přístupná pouze lodí a je oblíbená mezi milovníky šnorchlování.

zakynthos památky

Na Marathonisi se nenachází žádné hotely ani restaurace, a tak si sem můžete užít klid a samotu. Ostrov je přístupný pouze lodí z letoviska Laganas nebo Keri. Výlet na Marathonisi je nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělou příležitostí poznat krásu a rozmanitost řecké přírody.

Pláž Gerakas - Hnízdění karet

Pláž Gerakas, ležící na jihovýchodním cípu ostrova Zakynthos, je skutečným klenotem Jónského moře. Tato pláž, omývaná křišťálově čistou vodou a lemovaná bílým pískem, je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších na ostrově. Avšak Gerakas není jen pastvou pro oči, je to také místo s obrovským ekologickým významem. Každoročně se sem sjíždějí stovky karet obecných (Caretta caretta), aby zde nakladly svá vejce.

Pláž Gerakas je součástí Národního mořského parku Zakynthos, který byl založen v roce 1999 s cílem chránit karety a jejich hnízdiště. Díky přísným ochranným opatřením se na pláži nesmí stavět žádné hotely ani turistické komplexy a v noci je pláž pro veřejnost uzavřena. Návštěvníci se zde mohou koupat a slunit pouze během dne a musí dodržovat určitá pravidla, aby nerušili karety.

I přes tato omezení je Gerakas oblíbeným cílem turistů, kteří sem přijíždějí obdivovat krásu zdejší přírody a s trochou štěstí zahlédnout i některou z karet. Pokud se rozhodnete Gerakas navštívit, nezapomeňte na opalovací krém, klobouk a dostatek vody. A nezapomeňte se chovat ohleduplně k přírodě, abyste pomohli zachovat toto unikátní místo i pro další generace.

Anafonitria - Klášter a historie

Na malebném ostrově Zakynthos, mezi olivovými háji a tyrkysovým mořem, se nachází klášter Anafonitria, klenot byzantské architektury a důležité poutní místo. Jeho historie sahá až do 15. století, kdy byl založen mnichem jménem Dionysios. Klášter si získal své jméno podle zázračné ikony Panny Marie Anafonitrie, o níž se věří, že ji namaloval sám evangelista Lukáš.

Zajímavé památky na Zakynthosu
Památka Typ Přibližná doba návštěvy
Pláž Navagio (Shipwreck beach) Přírodní památka, pláž Půl dne (včetně plavby lodí)
Modré jeskyně (Blue Caves) Přírodní památka, jeskyně 1-2 hodiny (včetně plavby lodí)
Benátský hrad (Venetian Castle) Historická památka, hrad 2-3 hodiny

Ikona je dodnes uctívána v klášterním kostele, který je zdoben nádhernými freskami ze 16. a 17. století. Tyto fresky, dílo krétské školy, patří k nejzachovalejším příkladům byzantského umění na Zakynthosu. Klášter Anafonitria byl v minulosti důležitým centrem vzdělanosti a kultury. Mniši se věnovali opisování knih a šíření vzdělanosti mezi obyvatele ostrova.

zakynthos památky

Klášter byl bohužel v průběhu staletí několikrát poškozen zemětřesením, které ostrov Zakynthos často postihují. Navzdory těmto pohromám si klášter Anafonitria zachoval svou duchovní a historickou hodnotu a dodnes láká poutníky i turisty z celého světa. Návštěva kláštera je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do bohaté historie a kultury ostrova Zakynthos.

Bochali - Výhledy a tradice

Bochali, malebné předměstí Zakynthosu, láká návštěvníky nejen svými úchvatnými výhledy, ale i bohatou historií a tradicemi. Z vrcholu kopce, na kterém se Bochali tyčí, se otevírá panoramatický výhled na hlavní město ostrova, Jónské moře a nedaleké ostrovy Kefalonii a Peloponés. Tento pohled je obzvláště kouzelný při západu slunce, kdy se obloha zbarví do ohnivých odstínů.

V Bochali se nachází i několik významných památek. Dominantou je benátská pevnost ze 17. století, která sloužila k obraně ostrova před piráty. Dnes je pevnost přístupná veřejnosti a nabízí fascinující pohled do minulosti. V jejích zdech se nachází i malá kaple zasvěcená Panně Marii.

Kromě pevnosti se v Bochali nachází i několik kostelů a klášterů, které svědčí o bohaté náboženské tradici ostrova. Za návštěvu stojí například kostel Zvěstování Panny Marie s krásnými freskami z byzantské éry.

Bochali je ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a odpočinek od ruchu hlavního města. Procházka úzkými uličkami lemovanými tradičními domy s barevnými okenicemi je skutečným zážitkem. V místních tavernách si pak můžete vychutnat speciality řecké kuchyně a kochat se nádhernými výhledy.

Askos Stone Park - Zvířata a příroda

Askos Stone Park je úžasným místem k objevování krás flóry a fauny Zakynthu. Nachází se v severní části ostrova, blízko vesnice Volimes. Park nabízí jedinečnou kombinaci tradiční architektury a přírodních krás. Prozkoumejte kamenné stezky, obdivujte staleté olivovníky a projděte se mezi vinicemi. Askos Stone Park je domovem více než 45 druhů zvířat, včetně koní, jelenů, oslů, pávů a různých druhů ptáků. Můžete je pozorovat v jejich přirozeném prostředí a dozvědět se více o jejich zvycích. Děti si užijí krmení zvířátek a hraní si na dětském hřišti. Askos Stone Park je ideálním místem pro rodinný výlet, kde si odpočinete od ruchu pláží a zároveň se dozvíte něco nového o přírodě a kultuře Zakynthu. Nezapomeňte ochutnat tradiční produkty, jako je olivový olej, med a víno, které se v parku vyrábějí.

zakynthos památky

Vodní sporty a zábava

Zakynthos, perla Jónského moře, není jen o úchvatných památkách a historii. Ostrov nabízí i nepřeberné možnosti vodních sportů a zábavy pro všechny milovníky moře a aktivního odpočinku. Křišťálově čisté vody Jónského moře lákají k osvěžujícímu koupání na proslulých plážích jako je Navagio (Shipwreck beach) s ikonickým vrakem lodi, nebo Laganas Bay s jemným zlatavým pískem.

Pro dobrodružnější povahy je tu možnost vyzkoušet si vodní lyžování, windsurfing, kitesurfing nebo jízdu na vodním skútru. Mnoho pláží nabízí k zapůjčení potřebné vybavení a lekce s profesionálními instruktory. Po dni plném zábavy a adrenalinu si můžete dopřát romantickou plavbu lodí podél pobřeží a kochat se dechberoucími výhledy na zátoky, jeskyně a útesy, které Zakynthos nabízí. Nezapomeňte navštívit Modré jeskyně s fascinující hrou světla a barev, a pozorovat mořské želvy Caretta caretta v jejich přirozeném prostředí v Národním mořském parku Zakynthos.

Řecká kuchyně na Zakynthosu

Zakynthos je ostrov proslulý nejen svými nádhernými plážemi a tyrkysovým mořem, ale také bohatou historií a kulturou, která se odráží i v jeho gastronomii. Řecká kuchyně na Zakynthosu je pestrá a lákavá, plná čerstvých surovin a tradičních receptů.

Při návštěvě památek, jako je například slavný klášter Anafonitria, kde se vyrábí lahodný tymiánový med, nebo benátská pevnost Bochali s úchvatným výhledem na Jónské moře, si nenechte ujít příležitost ochutnat místní speciality. V tavernách s výhledem na moře si vychutnáte grilované ryby a mořské plody, olivový olej z olivových hájů, které pokrývají značnou část ostrova, a sýr Ladotyri, jehož chuť je spjata s drsnou krásou horských oblastí Zakynthosu.

Po procházce úzkými uličkami hlavního města Zakynthos Town, kde na vás dýchne atmosféra starého Řecka, se osvěžte sklenkou vína Verdea, které se pěstuje na svazích kopců. K vínu si dejte talíř meze, výběr malých chodů, jako jsou tzatziki, dolmadakia (vinné listy plněné rýží) a smažené cukety.

zakynthos památky

Tipy pro cestování na Zakynthos

Zakynthos se může pochlubit nejen nádhernými plážemi, ale i bohatou historií a kulturou. Při návštěvě ostrova si nenechte ujít hlavní město Zakynthos s jeho benátskou architekturou a náměstím Solomos. Za návštěvu stojí i Byzantské muzeum s unikátní sbírkou ikon a freskami. Milovníci historie by si neměli nechat ujít Benátskou pevnost nad městem, odkud se otevírá nádherný výhled na ostrov a moře. Pokud vás zajímají náboženské památky, navštivte klášter Anafonitria, kde se nachází zázračná ikona Panny Marie Skopiotissy. Za zmínku stojí i Modré jeskyně na severu ostrova, kam se dostanete lodí. Tyto jeskyně jsou známé svou azurovou vodou a úchvatnou hrou světel. Nezapomeňte si však s sebou vzít fotoaparát, abyste si tu krásu mohli zvěčnit.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: zakynthos památky | památky na zakynthosu