Úžasná dovolená v říjnu: Kam vyrazit za sluncem i dobrodružstvím?

Dovolená V Říjnu

Kanárské ostrovy: Celoroční destinace s příjemným počasím

Říjen je ideální čas na dovolenou na Kanárských ostrovech. Počasí je stále letní s teplotami kolem 25 stupňů Celsia a moře je příjemně teplé. Na rozdíl od hlavní sezóny je v říjnu na ostrovech klidněji a ceny jsou nižší. Můžete si tak užít klidnou dovolenou na pláži, objevovat krásy sopečných ostrovů nebo se věnovat vodním sportům. Na své si přijdou i milovníci turistiky, kteří mohou zdolávat vrcholky sopek s úchvatnými výhledy. Kanárské ostrovy nabízejí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů po cenově dostupné apartmány. Díky příjemnému klimatu a rozmanitosti aktivit jsou Kanárské ostrovy skvělou volbou pro dovolenou v říjnu.

Kypr: Až 300 slunečných dní v roce

Říjen na Kypru je jako prodloužené léto. Teploty se drží okolo příjemných 25 stupňů a moře je stále vhodné ke koupání. S až 300 slunečnými dny v roce je Kypr ideální destinací pro ty, kteří si chtějí užít sluníčka i po skončení hlavní sezóny. Na podzim se na Kypru konají různé kulturní akce a festivaly. Můžete navštívit například festival vína v Limassolu nebo festival oliv a rohovníku v Lefkaře. Pokud dáváte přednost aktivní dovolené, můžete se vydat na pěší túru do pohoří Troodos, projet se na kole podél pobřeží nebo si zahrát golf na jednom z mnoha golfových hřišť. Říjen je také ideální dobou pro poznávání historických památek, jako je například hrad Kolossi nebo archeologické naleziště Kourion. V říjnu je na Kypru méně turistů než v hlavní sezóně, takže si dovolenou užijete v klidu a pohodě. Ceny ubytování a služeb jsou také příznivější. Pokud hledáte destinaci pro dovolenou v říjnu, Kypr je skvělou volbou.

Dubaj: Luxusní dovolená s teplotami kolem 30 °C

Říjen je ideální čas pro dovolenou v Dubaji. Teploty se pohybují kolem příjemných 30 °C, což je ideální pro lenošení na pláži, koupání v moři nebo objevování památek. Dubaj nabízí širokou škálu aktivit pro turisty všech věkových kategorií. Můžete navštívit nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa, obdivovat tančící fontány, vydat se na pouštní safari nebo si užít luxusní nákupy v některém z mnoha obchodních center.

Pláže v Dubaji jsou pokryté jemným bílým pískem a omývá je tyrkysově modré moře. Můžete si zde odpočinout, opalovat se, koupat se nebo si vyzkoušet některý z vodních sportů. Pokud hledáte zábavu, Dubaj nabízí nespočet možností. Navštivte některý z aquaparků, zábavních parků nebo se vydejte na projížďku lodí. Večer si můžete vychutnat večeři v některé z restaurací s výhledem na město nebo se pobavit v některém z barů a klubů.

dovolená v říjnu

Dovolená v Dubaji v říjnu je skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci slunce, moře a zábavy. Díky příjemným teplotám si zde užijí dovolenou rodiny s dětmi, páry i jednotlivci.

Egypt: Potápění a šnorchlování v Rudém moři

Říjen je v Egyptě ideální dobou pro dovolenou u Rudého moře. Teploty vzduchu se pohybují kolem příjemných 30 °C a voda má stále okolo 27 °C, což vytváří perfektní podmínky pro potápění a šnorchlování. Moře je v tomto období klidné a viditelnost pod vodou dosahuje až neuvěřitelných 30 metrů.

Oblast Rudého moře je proslulá svou bohatou biodiverzitou. Korálové útesy se hemží pestrobarevnými rybami, mořskými želvami, rejnoky a s trochou štěstí můžete narazit i na delfíny. Pro začátečníky i zkušené potápěče je zde nepřeberné množství lokalit. Za zmínku stojí například národní park Ras Mohammed na Sinajském poloostrově, který je domovem více než 1000 druhů ryb a 200 druhů korálů.

Pokud se necítíte na potápění s přístrojem, šnorchlování je skvělou alternativou. Stačí vám maska, šnorchl a ploutve a můžete obdivovat krásy podmořského světa přímo z hladiny. Mnoho hotelů nabízí kurzy potápění pro začátečníky i půjčovny vybavení. Dovolená v Egyptě v říjnu tak slibuje nezapomenutelné zážitky pro milovníky moře a podmořského světa.

Maroko: Exotická atmosféra a teplé počasí

Říjen je ideální čas na dovolenou v Maroku. Teploty jsou stále příjemné, pohybují se okolo 25 stupňů, a slunce svítí až 8 hodin denně. To vám zaručí dokonalé podmínky pro poznávání památek, odpočinek na pláži i aktivní trávení volného času.

Maroko nabízí exotiku na dosah ruky. Projděte se úzkými uličkami Marrákeše, nechte se okouzlit vůní koření na tržištích a pokochejte se krásou tradiční architektury. Milovníci historie ocení návštěvu starobylých památek, jako je mešita Hassana II. v Casablance nebo římské ruiny ve Volubilisu.

Pokud toužíte po odpočinku, vydejte se k Atlantskému oceánu. Pláže v Agadiru a Essaouire nabízejí kilometry jemného písku a křišťálově čistou vodu. Můžete se zde věnovat vodním sportům, opalovat se nebo si jen tak užívat slunce a moře.

Pro dobrodružnější povahy je tu možnost vydat se na trek do pohoří Atlas. Čeká vás úchvatná horská scenérie, tradiční berberské vesnice a nezapomenutelné výhledy.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, dovolená v Maroku v říjnu vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

dovolená v říjnu

Itálie: Řím, Florencie a další skvosty bez davů

Říjen je ideální dobou pro dovolenou v Itálii. Vyhnete se letním davům a užijete si příjemné teploty. Řím, věčné město, vás v říjnu okouzlí bez davů turistů. Projděte se po Forum Romanum, pokochejte se krásou Kolosea a užijte si klid Vatikánských muzeí. Večer si dopřejte večeři v některé z tradičních římských trattorií a vychutnejte si pravou italskou atmosféru. Florencie, kolébka renesance, vás v říjnu okouzlí zlatavým světlem a příjemným podzimem. Projděte se po Ponte Vecchio, obdivujte Michelangelův David v Galerii Akademie a užijte si klid v zahradách Boboli. Nezapomeňte ochutnat místní speciality jako ribollita nebo lampredotto. Kromě Říma a Florencie nabízí Itálie v říjnu mnoho dalších krásných míst bez davů. Navštivte romantickou Veronu, malebné Cinque Terre nebo okouzlující Benátky. Užijte si klidnou dovolenou v Itálii a poznejte její krásy bez davů turistů.

Francie: Paříž, zámky na Loiře a vinice

Říjen ve Francii nabízí příjemné teploty a menší davy turistů, což z něj dělá ideální období pro poznávání památek a vinic. Paříž, město lásky, vás v říjnu okouzlí zlatavým listím v parcích a zahradách. Projděte se po Champs-Élysées, navštivte Eiffelovu věž a užijte si romantickou plavbu po Seině. Večer si dopřejte lahodnou večeři v některé z útulných pařížských restaurací.

Pokud toužíte po pohádkové atmosféře, vydejte se na výlet k zámkům na Loiře. Chambord, Chenonceau, Villandry – každý z těchto skvostů renesanční architektury vás ohromí svou krásou a bohatou historií. Projděte se rozlehlými zahradami, obdivujte dobové interiéry a nechte se unést atmosférou francouzského venkova.

Říjen je také ideální čas pro návštěvu vinařských oblastí, jako je například údolí Loiry. Ochutnejte vynikající vína přímo ve sklepích, seznamte se s procesem výroby a užijte si malebnou krajinu vinic zbarvených do podzimních barev. Ať už se rozhodnete pro romantický víkend v Paříži, prohlídku pohádkových zámků nebo degustaci vína, říjnová dovolená ve Francii bude nezapomenutelným zážitkem.

Španělsko: Barcelona, Madrid a Andalusie

Říjen je ideální čas pro návštěvu Španělska. Teploty jsou stále příjemné, davy turistů se ztenčují a ceny ubytování a letenek klesají. Ať už toužíte po prozkoumávání historických památek, lenošení na pláži nebo ochutnávání lahodných tapas, Španělsko má co nabídnout.

dovolená v říjnu

Barcelona

Barcelona, hlavní město Katalánska, vás okouzlí svou architekturou Antoniho Gaudího, rušným nočním životem a krásnými plážemi. V říjnu se zde koná filmový festival a festival jídla, které stojí za návštěvu.

Madrid

Madrid, hlavní město Španělska, je pulzující metropolí s bohatou historií a kulturou. Navštivte Královský palác, muzeum Prado a užijte si procházku parkem Retiro. V říjnu se zde koná filmový festival a festival jazzu.

Andalusie

Andalusie, region na jihu Španělska, je proslulá svými maurskými památkami, flamencem a krásnými plážemi. Navštivte Alhambru v Granadě, mešitu v Córdobě a užijte si slunce na pobřeží Costa del Sol. V říjnu se zde koná festival vína a festival olivového oleje.

Portugalsko: Lisabon, Porto a kouzelná zákoutí

Říjen je ideální čas pro dovolenou v Portugalsku. Teploty jsou stále příjemné, davy turistů se ztenčují a ceny ubytování a letenek klesají. Lisabon, hlavní město Portugalska, vás okouzlí svou historií, architekturou a melancholickou atmosférou. Projděte se úzkými uličkami čtvrti Alfama, navštivte hrad São Jorge s nádherným výhledem na město a ochutnejte tradiční portugalské pasteis de nata. Porto, druhé největší město Portugalska, je proslulé svými portskými víny a malebnými uličkami lemujícími řeku Douro. Vydejte se na plavbu lodí po řece, navštivte některý z vinných sklepů a užijte si nezapomenutelnou atmosféru tohoto historického města. Kromě Lisabonu a Porta nabízí Portugalsko i mnoho dalších krásných míst. Prozkoumejte kouzelné vesničky v oblasti Algarve, relaxujte na plážích s bílým pískem nebo se vydejte na túru do pohoří Serra da Estrela. Říjnová dovolená v Portugalsku je skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci kultury, historie, relaxace a gastronomie.

Výhody a nevýhody dovolené v říjnu
Vlastnost Výhody Nevýhody
Počasí v ČR Může být slunečno a teplo, ideální na výlety Častěji prší a je chladněji než v létě
Počasí v zahraničí Příjemné teploty v jižní Evropě a u moře Kratší den oproti letním měsícům
Ceny dovolených Nižší ceny než v hlavní sezóně Některé destinace a atrakce mohou být uzavřené
Turismus Méně turistů, klidnější atmosféra Některé turistické atrakce mohou mít omezenou otevírací dobu

Řecko: Antika, ostrovy a příjemné počasí

Řecko v říjnu? Skvělý nápad! Slunce už tolik nepálí, moře je stále teplé a davy turistů se pomalu rozplývají. Říjen je ideální čas pro objevování antických památek bez tlačenic a nekonečných front. Představte si, jak si vychutnáváte prohlídku Akropole v klidu a s nádherným výhledem na Atény zalité podzimním sluncem.

dovolená v říjnu

A co takhle dovolená na ostrovech? Kréta, Rhodos, Santorini – všechny nabízejí v říjnu příjemné teploty a minimum srážek. Můžete se tak nerušeně slunit na pláži, užívat si vodní sporty nebo se vydat na pěší túru do vnitrozemí. Řecké ostrovy jsou protkány sítí turistických stezek, které vás zavedou do malebných vesniček, k opuštěným klášterům a na úchvatné vyhlídky.

Říjnová dovolená v Řecku je také skvělou příležitostí ochutnat speciality místní kuchyně. Čerstvé ryby, olivový olej, lahodné sýry a šťavnaté ovoce – to vše si nejlépe vychutnáte na terase restaurace s výhledem na moře. A večer si nenechte ujít sklenku vína z místní produkce a zaposlouchejte se do zvuků řecké hudby.

Rakousko: Turistika v Alpách a cyklostezky

Říjen v Rakousku nabízí úchvatnou kulisu pro milovníky turistiky a cykloturistiky. Alpy se halí do pestrých barev podzimu a vzduch je svěží a čistý. Vydejte se na túru po značených stezkách s panoramatickými výhledy na horské štíty a jezera. Mnoho tras je vhodných i pro rodiny s dětmi. Pro náročnější turisty jsou tu zajištěné cesty via ferraty. Po dni stráveném v horách si odpočiňte v útulné horské chatě s tradiční rakouskou kuchyní.

Pro cyklisty je říjen ideální dobou pro výlety po cyklostezkách podél řek a jezer. Dunajská cyklostezka patří mezi nejoblíbenější a provede vás malebnou krajinou Wachau s vinicemi a historickými památkami. Salcbursko a Tyrolsko zase nabízejí náročnější trasy pro horská kola. Po sportovním výkonu si dopřejte relaxaci v termálních lázních, kterých je v Rakousku nespočet.

Německo: Romantické hrady a Bavorský les

Říjen v Německu nabízí kouzelnou atmosféru pro dovolenou. Romantické hrady zahalené do mlhy a zbarvené listí v Bavorském lese vytváří pohádkovou kulisu. Vydejte se na procházku podél Rýna, kde se tyčí majestátní hrady jako Cochem a Marksburg, a užijte si plavbu lodí po řece s výhledy na vinice zbarvené podzimními barvami. Bavorský les láká k turistice v panenské přírodě. Vyšlápněte na Velký Javor, nejvyšší horu Šumavy, a pokochejte se panoramatickými výhledy. Po dni stráveném v přírodě si odpočiňte v některé z tradičních hospůdek a ochutnejte speciality bavorské kuchyně. Říjnová dovolená v Německu je ideální pro milovníky historie, romantiky i aktivního odpočinku.

dovolená v říjnu

Česko: Krkonoše, Šumava a podzimní příroda

Říjen v Česku nabízí kouzelnou atmosféru pro dovolenou. Krkonoše a Šumava se halí do podzimních barev, které lákají k výletům do přírody. Vydejte se na túru po hřebenech Krkonoš a užijte si výhledy na barevné lesy a horská jezera. Navštivte Sněžku, nejvyšší horu České republiky, a nechte se okouzlit panoramatickými výhledy. Šumava láká na procházky rašeliništi a klidnými lesy. Objevte krásu Černého a Čertova jezera a užijte si klid a ticho šumavské přírody. Pro milovníky historie je tu možnost navštívit hrady a zámky, které se pyšní pohádkovou atmosférou. Vydejte se na Šumavě na hrad Kašperk nebo na zámek Hluboká nad Vltavou. V Krkonoších pak můžete navštívit zámek Vrchlabí nebo hrad Pecka. Po dni stráveném v přírodě si dopřejte relaxaci v některém z lázeňských měst. V Krkonoších láká Janské Lázně a Špindlerův Mlýn. Na Šumavě pak můžete navštívit lázně Bechyně nebo Třeboň. Říjnová dovolená v Česku je ideální pro všechny, kteří si chtějí užít klidnou atmosféru, krásnou přírodu a načerpat novou energii.

Říjen, to je taková druhá míza roku. Stromy už se chystají k zimnímu spánku, ale ještě jednou se rozzáří barvami, než se zahalí do šedi. A stejně tak i duše cestovatele, unavená z letních veder, touží po posledním doušku slunce a klidu, než se ponoří do podzimní melancholie.

Eliška Nováková

Slovensko: Vysoké Tatry a termální lázně

Říjen na Slovensku nabízí kouzelnou atmosféru s nádechem podzimu. Vysoké Tatry se halí do pestrých barev a lákají na poslední teplé sluneční paprsky. Vydejte se na túru malebnými dolinami, jako je Štrbské pleso, Skalnaté pleso nebo Popradské pleso. Užívejte si klid a krásu horské přírody, než ji zahalí sníh. Po dni stráveném na čerstvém vzduchu není nic lepšího než relaxace v některých z termálních lázní. Na výběr máte z mnoha možností, například Bešeňová, Tatralandia nebo AquaCity Poprad. Teplá voda bohatá na minerály uvolní vaše svaly a dodá vám energii. Říjnový pobyt ve Vysokých Tatrách s návštěvou termálních lázní je ideální kombinací pro aktivní odpočinek i zasloužený relax.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená v říjnu