Turecko Antalya dovolená: Užijte si slunce a moře!

Turecko Antalya Dovolená

Počasí v Antalyi

Antalya se pyšní typickým středomořským klimatem s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. To z ní dělá ideální destinaci pro celoroční dovolenou. Hlavní sezóna trvá od dubna do října, kdy se teploty pohybují mezi 25-35 °C a srážky jsou minimální. Moře je v tomto období ideální ke koupání s teplotou vody kolem 25-28 °C. Zima je mírná s teplotami kolem 10-15 °C a občasnými srážkami. I v zimních měsících zde svítí slunce a je tak možné si užít procházky po pláži nebo výlety do okolí. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 28 °C, nejchladnějším pak leden s 9 °C. Pokud plánujete dovolenou v Antalyi, nemusíte se bát extrémního počasí.

Pláže Antalye

Antalya, perla Turecké riviéry, se pyšní nejen bohatou historií a pulzujícím životem, ale také nádhernými plážemi. Ty se táhnou v délce desítek kilometrů a nabízejí rozmanité možnosti pro všechny typy cestovatelů.

Rodiny s dětmi ocení pozvolný vstup do moře a bohaté zázemí pláží Lara a Konyaalti. Milovníci vodních sportů si přijdou na své na pláži Belek, kde si užijí windsurfing, kitesurfing nebo jízdu na vodních skútrech. Romantické duše zase okouzlí malebné zátoky a průzračné moře v oblasti Kemer.

Většina pláží v Antalyi je písečná, některé se pyšní i drobnými oblázky. Vstup na pláže je zpravidla zdarma, za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky. V okolí pláží najdete nespočet restaurací, barů a obchůdků, kde si můžete dopřát osvěžující nápoje, chutné jídlo nebo si nakoupit suvenýry.

Památky Antalye

Antalya, perla Turecké riviéry, láká nejen nádhernými plážemi, ale i bohatou historií a spoustou památek. Historické centrum Kaleiçi s úzkými uličkami a zachovalými osmanskými domy vás přenese v čase. Dominantou je Hadriánova brána, triumfální oblouk z římské éry. Za návštěvu stojí také Yivli Minare, symbol Antalye s typickým rýhovaným minaretem. Milovníci historie ocení archeologické muzeum s artefakty od prehistorie po osmanskou říši. Nedaleko Antalye se nachází starověké město Perge s ruinami římských lázní, agory a divadla.

Hotely v Antalyi

Antalya, perla Turecké riviéry, láká cestovatele svými nádhernými plážemi, průzračným mořem a bohatou historií. Výběr ubytování je v Antalyi pestrý, od luxusních pětihvězdičkových resortů s all inclusive programy až po útulné rodinné penziony. Mnoho hotelů se nachází přímo u pláže a nabízí tak komfortní dovolenou s výhledem na moře. Pro ty, kdo hledají klidnější atmosféru, se nabízí ubytování v centru starého města Kaleiçi s jeho úzkými uličkami a historickými památkami. Ať už hledáte relaxaci u bazénu, vodní sporty, poznávání historických památek nebo ochutnávku turecké kuchyně, Antalya má co nabídnout každému.

Jídlo v Antalyi

Antalya je rájem pro milovníky dobrého jídla. Tradiční turecká kuchyně je plná čerstvých surovin, aromatického koření a lahodných chutí. Ochutnejte kebab, pide nebo lahmacun, speciality z masa připravované na ohni. Nebo si dejte rybu či mořské plody, Antalya je jimi vyhlášená. Vegetariáni si pochutnají na zeleninových pokrmech s cizrnou, lilkem a jogurtem. Nezapomeňte ochutnat turecké speciality jako baklava, lokma nebo kunefe. Vychutnejte si je s tureckým čajem nebo kávou. V Antalyi najdete restaurace pro každý rozpočet, od pouličních stánků po luxusní podniky.

Aktivity v Antalyi

Antalya, perla Turecké riviéry, nabízí mnohem více než jen nádherné pláže a luxusní resorty. Milovníci historie se mohou ponořit do minulosti v malebném Starém městě Kaleiçi s úzkými uličkami a osmanskými domy. Projděte se Hadrianovou branou, symbolem římské nadvlády, a navštivte ruiny antického města Perge. Rodiny s dětmi si užijí den plný zábavy v aquaparku Aqualand Antalya s adrenalinovými tobogány a bazény. Zažijte krásu podmořského světa v Antalyjském akváriu, jednom z největších akvárií v Evropě. Doporučujeme také výlet lodí k fascinujícím Düdenským vodopádům, které se dramaticky vrhají do moře.

Doprava v Antalyi

Antalya nabízí širokou škálu možností dopravy. Pro pohyb po centru města se skvěle hodí místní autobusy, zvané dolmuş. Jsou levné a jezdí často. Taxíky jsou další pohodlnou volbou, ale nezapomeňte si před jízdou domluvit cenu. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost pronájmu auta nebo skútru, abyste prozkoumali okolní oblasti vlastním tempem. Mějte však na paměti, že provoz v Turecku může být chaotický. Pokud se chcete vyhnout shonu, zvolte tramvaj Antray, která spojuje centrum s pláží Konyaalti. Pro výlety do dalších destinací v Turecku můžete využít rozsáhlou síť autobusových linek nebo vnitrostátní lety z mezinárodního letiště Antalya.

Ceny v Antalyi

Antalya láká na sluníčko a krásné pláže, ale co ceny? Obecně platí, že Antalya je levnější než Česká republika, a to jak v restauracích, tak i v obchodech. Za oběd v levnější restauraci zaplatíte okolo 150 Kč, večeře pro dva s pitím v restauraci střední třídy vyjde zhruba na 500 Kč. Pivo v obchodě pořídíte od 20 Kč, v restauraci okolo 50 Kč. Potraviny vyjdou zhruba o 20 % levněji než u nás. Například bochník chleba stojí okolo 15 Kč, litr mléka 20 Kč a kilogram kuřecího masa 120 Kč. Ceny se liší dle lokality a sezóny, v turistických oblastech a v hlavní sezóně počítejte s vyššími cenami.

Tipy na výlety

Plánujete výlet a nevíte kam vyrazit? Inspirujte se našimi tipy! Pro milovníky historie je tu Český Krumlov s jeho impozantním zámkem a malebným historickým centrem. Pokud dáváte přednost přírodě, zamiřte do Českého Švýcarska a pokochejte se majestátními skalními útvary. Rodiny s dětmi si užijí den v Zoo Praha, která se pyšní chovem vzácných druhů zvířat. A pro ty, kteří hledají odpočinek a relaxaci, doporučujeme termální lázně Laa an der Thaya s širokou nabídkou wellness procedur. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli výlet, přejeme vám krásné zážitky!

Bezpečnost v Antalyi

Antalya je obecně považována za bezpečnou destinaci pro turisty. Stejně jako v jakémkoli jiném turistickém městě je však důležité dbát na své okolí a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se nenechávat cennosti bez dozoru, zejména na plážích a v přeplněných oblastech. Vždy si dávejte pozor na své osobní věci a buďte obezřetní vůči kapsářům. V nočních hodinách je vhodné se vyhýbat špatně osvětleným a opuštěným místům. Pokud cestujete sami, informujte někoho o svém místě pobytu a plánované trase. V případě nouze nebo podezřelého chování se obraťte na místní policii.