Tajemství barokního skvostu: Objevte Hospodářský dvůr Bohuslavice!

Hospodářský Dvůr Bohuslavice

Malebná vesnička Bohuslavice

V malebné vesničce Bohuslavice, zasazené do malebné krajiny, se nachází impozantní památka s bohatou historií – Hospodářský dvůr Bohuslavice. Tento komplex budov, dříve sloužící potřebám velkostatku, dnes ožívá díky citlivé rekonstrukci a nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek. Hospodářský dvůr v Bohuslavicích je skvělým příkladem toho, jak lze propojit historické dědictví s moderními prvky a vytvořit tak místo s neopakovatelnou atmosférou.

Historie dvora

Bohuslavice, malebná vesnička s bohatou historií, se pyšní pozoruhodným hospodářským dvorem, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. První zmínky o existenci dvora pocházejí již z 14. století, kdy se nacházel v držení mocného rodu Pernštejnů. Ti jej spravovali po několik generací a významně přispěli k jeho rozvoji. V 16. století dvůr změnil majitele a stal se součástí majetku Žerotínů, kteří provedli rozsáhlou rekonstrukci a rozšířili jeho hospodářskou činnost.

Za třicetileté války byl dvůr bohužel těžce poškozen, ale naštěstí se jej podařilo obnovit a v 18. století zažil období nového rozkvětu pod správou Lichtenštejnů. Ti zavedli moderní zemědělské metody a vybudovali nové hospodářské budovy, čímž upevnili jeho významnou pozici v regionu. V 19. století dvůr prošel dalšími stavebními úpravami a jeho podoba se začala blížit té dnešní. Po zrušení roboty v roce 1848 se hospodářský dvůr v Bohuslavicích stal centrem moderního zemědělství a jeho produkce zásobovala široké okolí.

Architektonické skvosty

Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, to není jen tak ledajaký statek. Je to památka na doby, kdy se na polích kolem proháněli koně s povozy plnými sena a ve stájích bučel dobytek. Dneska už je to klidnější místo, ale ta atmosféra starých časů, ta tu dýchá z každého kamene. A že jich tu je! Stavení z cihel a kamene, sýpky s klenutými stropy, to všechno vypráví příběhy o píli a fortelnosti našich předků.

A co teprve ten barokní šmrnc! Ten je vidět na první pohled. Mansardová střecha, zdobené štíty, to je pastva pro oči. A když se k tomu přidá ještě zámecký park, který se rozkládá hned vedle, tak je jasné, že tady se zastavil čas. Dneska už se sice v hospodářském dvoře nehospodaří, ale o to víc je to místo plné života. Konají se tu různé kulturní akce, svatby, oslavy, a tak si tenhle architektonický skvost můžou užít i ti, co se o historii zas tak nezajímají.

Prohlídky s průvodcem

Hospodářský dvůr Bohuslavice, skvost barokní architektury, vás zve na fascinující cestu časem prostřednictvím poutavých prohlídek s průvodcem. Zkušení průvodci vám odhalí tajemství tohoto jedinečného místa a přiblíží vám život šlechty i poddaných v minulých stoletích. Prohlídkové okruhy jsou uzpůsobeny různým zájmům a věkovým kategoriím. Na své si přijdou milovníci historie, architektury, ale i rodiny s dětmi. V rámci prohlídky hlavního paláce se ponoříte do bohatství dochovaných interiérů s původními freskami a vzácným mobiliářem. Průvodce vám přiblíží osudy rodu Mittrovských z Nemyšle, kteří dvůr vlastnili po několik generací. Prohlídka hospodářského zázemí vám zase umožní nahlédnout do každodenního života na panství. Seznámíte se s fungováním pivovaru, sýpky, stájí a dalších provozů, které tvořily nedílnou součást hospodářského dvora. Pro nejmenší návštěvníky je připravena speciální dětská trasa, která hravou formou přibližuje historii dvora. Děti se zabaví při plnění úkolů, hledání pokladů a poznávání života na venkově v minulosti. Prohlídky s průvodcem jsou skvělým způsobem, jak poznat krásu a historii hospodářského dvora Bohuslavice.

Tajemství pivovaru

Hospodářský dvůr Bohuslavice a zejména pak Hospodářský dvůr v Bohuslavicích skrývají nejedno tajemství. Jedním z nich je i existence původního pivovaru, jehož duch tu dodnes přetrvává. Ačkoliv se pivo v Bohuslavicích již dávno nevaří, stopy po této slavné minulosti jsou tu stále patrné. Staré sklepy s klenutými stropy dodnes uchovávají ideální teplotu a vlhkost, jež byly pro zrání piva klíčové. Místní pamětníci vypráví příběhy o lahodném moku, který se tu kdysi vařil podle tajné receptury, předávané z generace na generaci. Traduje se, že pivo z Bohuslavic bylo proslulé svou lahodnou chutí a zlatavou barvou, kterou mu dodávaly ty nejjemnější odrůdy chmele. Ačkoliv se pivovar nedochoval v plné kráse, jeho odkaz žije dál. V současnosti probíhají snahy o zmapování historie pivovarnictví v Bohuslavicích a není vyloučeno, že se v budoucnu dočkáme i obnovení této tradice. Možná se tak i nám naskytne příležitost ochutnat pivo, které si v minulosti získalo srdce nejednoho pivaře.

Ubytování v srdci dvora

Hospodářský dvůr Bohuslavice, dříve pulzující centrem zemědělské činnosti, dnes nabízí jedinečnou možnost ubytování v srdci obnoveného statku. Prožijte autentickou atmosféru venkova v komfortně zařízených pokojích a apartmánech. Každý z nich citlivě kombinuje historické prvky s moderním vybavením a poskytuje tak ideální zázemí pro odpočinek i aktivní dovolenou. Vychutnejte si klidnou atmosféru vnitřního nádvoří s jeho uklidňující fontánou nebo se vydejte na procházku do okolní malebné krajiny. Hospodářský dvůr v Bohuslavicích je ideálním místem pro rodinnou dovolenou, romantický víkend ve dvou i pro ty, kteří hledají únik od ruchu velkoměsta. Prožijte nezapomenutelné chvíle v prostředí, kde se snoubí historie s přítomností.

Restaurace s tradiční kuchyní

Hospodářský dvůr Bohuslavice, nebo také Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, není jen tak obyčejný statek. Kromě možnosti ubytování v krásném prostředí Vysočiny nabízí i restauraci s tradiční kuchyní. A věřte, že ta stojí za to! Kuchaři v čele s šéfkuchařem sází na poctivé suroviny z lokálních zdrojů. Většinu surovin, jako je maso, mléčné výrobky a zelenina, odebírají od farmářů z blízkého okolí. Díky tomu si můžete být jisti čerstvostí a kvalitou každého sousta. V nabídce najdete klasická česká jídla jako vepřovou pečeni s knedlíkem a zelím, hovězí guláš s houskovým knedlíkem nebo svíčkovou na smetaně. Nechybí ani speciality z udírny a grilu. A co teprve dezerty! Domácí buchty, koláče a dorty vás zaručeně vrátí do dětských let. Restaurace je ideálním místem pro rodinné oslavy, firemní večírky nebo jen tak pro příjemné posezení s přáteli.

Dětské hřiště a zábava

Hospodářský dvůr Bohuslavice a Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, to nejsou jen historické budovy a krásná příroda. Je to také ideální místo pro rodiny s dětmi, které hledají zábavu a dobrodružství. Na prostorných loukách si děti užijí dostatek prostoru pro běhání, hry s míčem nebo pouštění draka. Pro nejmenší je připraveno dětské hřiště s houpačkami, prolézačkami a pískovištěm. Děti se zabaví i při prozkoumávání starých zákoutí dvora a přilehlých stodol, kde si budou připadat jako skuteční objevitelé. V létě je možné využít i blízkost řeky a užít si osvěžující koupel. Hospodářský dvůr Bohuslavice a Hospodářský dvůr v Bohuslavicích tak nabízejí nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu.

Okolní příroda láká k výletům

Hospodářský dvůr Bohuslavice i ten v sousedních Bohuslavicích skýtá ideální zázemí pro milovníky výletů do přírody. Okolní krajina Žďárských vrchů nabízí nepřeberné množství turistických tras a cyklostezek. Vydejte se například na procházku k nedalekému rybníku Velké Dářko, největšímu rybníku na Vysočině, a pokochejte se krásou zdejší přírody. Pro náročnější turisty je tu možnost zdolat vrchol Devět skal, nejvyšší horu Žďárských vrchů. Milovníci cyklistiky si přijdou na své na stezce vedoucí kolem rybníků Sykovec a Medlov. Ať už se vydáte kamkoli, okolní příroda vám poskytne klid a relaxaci po náročném dni. Nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a pití a užijte si krásy Vysočiny.

Tipy na výlety v okolí

Hospodářský dvůr Bohuslavice, a zejména pak Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, nepředstavují jen fascinující historické památky, ale také ideální výchozí bod pro poznávání krás okolní krajiny. Vydejte se na procházku či vyjížďku na kole malebnou krajinou Moravské brány a objevujte skryté poklady. Nedaleko se nachází zámek Raduň s rozlehlým parkem, který láká k romantickým procházkám. Milovníci historie si přijdou na své při návštěvě hradu Hukvaldy, rodiště světoznámého skladatele Leoše Janáčka. Za návštěvu stojí i město Příbor, pyšnící se krásným historickým centrem. Pokud toužíte po aktivním odpočinku, vydejte se do Poodří, ráje pro pěší turistiku a cykloturistiku. Zdejší lužní lesy a meandrující řeka Odra nabízejí nezapomenutelné zážitky. V letních měsících se osvěžte v přírodním koupališti v Jeseníku nad Odrou. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, okolí Hospodářského dvora Bohuslavice vám nabídne nezapomenutelné zážitky.

Ideální místo pro relaxaci

Hospodářský dvůr Bohuslavice neboli Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, to je místo jako stvořené pro odpočinek od ruchu velkoměsta. Nachází se v malebné krajině, obklopen lesy a loukami, kde si na své přijdou milovníci procházek i cyklovýletů. Samotný dvůr prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí komfortní ubytování v apartmánech s dobovým nábytkem. Atmosféra starých časů na vás dýchne hned po příjezdu. Zapomenete na stres a shon a budete si užívat klid a pohodu. Pro odpočinek je k dispozici wellness centrum s bazénem, saunou a vířivkou. Děti se zabaví na dětském hřišti nebo v herně. V restauraci dvora si pochutnáte na tradičních českých specialitách z lokálních surovin. Hospodářský dvůr Bohuslavice je ideálním místem pro rodinnou dovolenou, romantický víkend ve dvou i pro firemní akce.

Jak se sem dostat?

Hospodářský dvůr Bohuslavice i hospodářský dvůr v Bohuslavicích, ať už máte na mysli kterýkoli z nich, se nachází v malebné krajině, kam se dostanete hned několika způsoby. Autem je to nejjednodušší, ať už se sem vydáte po dálnici nebo po okresních silnicích. Cestu si naplánujte podle toho, odkud jedete, a nezapomeňte, že parkování je u dvora k dispozici. Pokud preferujete hromadnou dopravu, ověřte si spojení vlakem či autobusem do Bohuslavic nebo do blízkého města. Odtud se pak můžete vydat na krásnou procházku přírodou, která vás dovede až k cíli. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, cesta do hospodářského dvora Bohuslavice bude stát za to.

Otevírací doba a vstupné

Hospodářský dvůr Bohuslavice i Hospodářský dvůr v Bohuslavicích, ať už máte na mysli kterýkoli z nich, vás srdečně zve k návštěvě. Konkrétní otevírací doba se liší v závislosti na ročním období a aktuálním programu akcí. Doporučujeme proto vždy ověřit si aktuální informace na oficiálních webových stránkách nebo sociálních sítích. Vstupné se liší dle typu prohlídky a věku návštěvníka. Děti do určitého věku, obvykle do 6 let, mívají vstup zdarma. Pro rodiny s dětmi bývá k dispozici zvýhodněné rodinné vstupné. Studenti, senioři a ZTP pak obvykle mívají nárok na slevu. Prohlídky s průvodcem jsou dostupné v českém jazyce, pro zahraniční návštěvníky je možné domluvit prohlídku v angličtině či němčině. Vstupenky je možné zakoupit přímo na místě v pokladně dvora nebo online prostřednictvím rezervačního systému.