Státní zámek Sychrov nabízí zajímavou podívanou

Plánujete poznávat krásy Libereckého kraje? Potom při projížďkách kolem města Turnov nezapomeňte navštívit Státní zámek Sychrov. Ten je z pohledu architektury něčím zcela odlišným, než je například hrad Bouzov a jemu podobné. V tomto případě jde o prolínání slohů, jakými jsou baroko, novogotika a novorenesance.

  • Nachází se 16 km od Liberce.
  • Veřejnosti byl otevřen v roce 1950.
  • Spravuje ho Národní památkový ústav.
  • Součástí je krásný zámecký park.
  • Od roku 1995 je národní kulturní památkou.

Jak vznikal Státní zámek Sychrov?

Ještě, než vznikl zámek Sychrov, stávala na tomto místě gotická tvrz. Až v letech 1690 – 1693 zde byl vybudován barokní zámek. Baroko se následně změnilo na pozdní klasicismus a románskou gotiku. Od druhé poloviny 19. století přibyl i velice krásný zámecký park. Ve dvacátých letech 20. století to také funkcionalismus.

Státní zámek Sychrov je výjimečný pro svůj sbírkový fond historických předmětů. V roce 1998 byl druhý největší v České republice.

Karel H., Praha, historik.

Anglický park zámku

Před detailnějším představením zámku Sychrov se pojďme nejprve zaměřit na anglický zámecký park, který je skutečnou dominantou okolí. Jeho celková rozloha je 23 hektarů a vznikl právě za doby knížete Kamila. Na své si zde přijde nejenom vášnivý botanik. Tou nejviditelnější a nejvýznamnější součástí parku je oranžérie.

Kromě jiného zde můžete obdivovat vyhlídku korunního prince Rudolfa a přemíru dřevin a rostlin. Údajně je zde více jak 1 800 druhů. Zahradní architektura je řešena ve třech osách směřujících přímo od zámku Sychrov. Hned vedle parku se nabízí také Arturův hrad, kam mimochodem vedla podzemní chodba. A ve výčtu podobných zajímavostí tohoto venkovního prostoru by šlo jistě pokračovat.

Okolí zámku je plné překrásné zeleně, kterou lze obdivovat.

Sokolnictví k zámku rozhodně patří

Zámek Sychrov má samozřejmě velice poutavou historii, která pokrývá mnoho témat. Jedním z nich je sokolnictví. To zde má patřičnou tradici, a především v letních obdobích tu probíhá volné létání dravých ptáků. Jde o silný a nezapomenutelný zážitek, navíc, když jej zkombinujete ještě s prohlídkou zámeckých prostor.

Státní zámek Sychrov a jeho návštěvnost

I díky tomu, že zámek Sychrov napříč jeho historií navštívila spousta osobností, láká určitě spoustu návštěvníků i dnes. Jen pro zajímavost, tento zámek je spojen například s Antonínem Dvořákem. Navštívil jej také francouzský král Karel X., vévodkyně z Angouleme, František Josef I. a korunní princ Rudolf. A jak vypadala návštěvnost v letech minulých?

RokPočet návštěvníků
2014113 689
2015111 202
2016126 980
Kolik lidí navštíví právě Státní zámek Sychrov?

Spousta návštěvníků je na zámek Sychrov přilákána díky tomu, že zde pravidelně probíhají nejrůznější kulturní akce. Ať už jde o ty jednorázové nebo pravidelně se opakující. Svoji dlouhodobou historii tu od roku 2001 mají například skotské hry.

Poznejte Sychrov do nejmenšího detailu

Není žádných pochyb o tom, že zámek Sychrov patří k těm obsahově pestrým a bohatým, které Vám mají co nabídnout. Dokazuje to hned několik prohlídkových okruhů, s nimiž Vás blíže seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí. Díky nim se dozvíte to nejpodstatnější.

Z kolika prohlídkových okruhů lze volit?

Státní zámek jich nabízí kolem deseti, takže na své si přijdou děti i dospělí.

Jaký je základní prohlídkový okruh?

Ten nese název Novogotický klenot Rohanů a představí Vám interiéry spojené s tímto slavným rodem. Odkazuje se na druhou polovinu 19. století.

Jaké další prohlídkové okruhy lze absolvovat?

Mezi populární patří například Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových, Zlatý poklad a Areál. Poslední jmenovaný je zaměřený primárně na nádvoří a park zámku.

Jaké prohlídkové okruhy jsou vhodné pro děti?

Mladší návštěvníky mohou zaujmout prohlídkové okruhy jako Prohlídka s princeznou, Pohádka, Za Princeznou Zlatovláskou, Z dětských pokojíčků a jim podobné.

Jak vysoké je vstupné na zámku Sychrov?

Vstupné se liší podle toho, zda jde o děti, dospělé nebo je využívána nějaká sleva. Pohybuje se od 30 Kč do 300 Kč podle zvoleného prohlídkového okruhu.