Státní zámek Hluboká nad Vltavou stojí za návštěvu

Krásných zámků se na území České republiky nachází skutečně mnoho. Dokazuje to například zámek Sychrov a mnohé další. Jedním z těch unikátních a známých je však Státní zámek Hluboká nad Vltavou. Ten je dlouhodobě atraktivní památkou nacházející se asi patnáct kilometrů od Českých Budějovic ve stejnojmenném městě.

  • Od roku 1947 ho vlastní stát.
  • Významná je oblast Hluboké hráze.
  • Postaven je v novogotickém stylu.
  • Stavebníkem byl Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu.
  • Jde o nejatraktivnější památku Česka.

Něco málo z historie

Ještě, než byl vybudován zámek Hluboká nad Vltavou, stával na tomto místě hrad, protože šlo o strategickou lokalitu. To bylo ve 13. století. K přestavbě na renesanční zámek došlo v 16. století, o což se postarali páni z Hradce. Novodobější podobu získal zámek až ve třicátých letech 19. století. Spousta exteriérů a interiérů bylo dokončeno v roce 1871.

Než se stal majitelem zámku stát, byl posledním vlastníkem Hluboké nad Vltavou Adolf Schwarzenberg. Majetek byl zkonfiskován v roce 1939.

Jan N., Praha, historik.

Prohlídkové trasy zámku

Zámek Hluboká nad Vltavou je historickým unikátem, který polahodí především oko. Díky tomu je možné vybírat ze šesti prohlídkových okruhů. Ty Vás zavedou do těch nejzajímavějších koutů celého objektu. Základní prohlídkový okruh je zaměřen na Reprezentační prostory, v rámci nichž můžete obdivovat dřevořezby a podobné práce.

Oddávat se ovšem můžete obsahové stránce i ostatních okruhů, které nabízí zámek Hluboká nad Vltavou. Typickým příkladem jsou Soukromé apartmány v komornějším duchu. Ujít by Vám ostatně neměla ani kuchyně nebo hostinské pokoje. I ty mají své prohlídkové okruhy. Kapitolou samou o sobě je Zimní prohlídková trasa a ta zaměřená na věž zámku.

Okolí zámku je skutečné překrásné a vybízí k procházkám.

Státní zámek Hluboká nad Vltavou láká na interiéry

Zámek Hluboká nad Vltavou si Vás podmaní hlavně z pohledu interiérů. Kůže, textilní tapety, zlato, staré dřevo a přemíra uměleckých sbírek. Tohle všechno je součástí vnitřních prostor stejně, jako vzácná keramika, nábytek a portréty významných osobností spojených se zámkem.

Státní zámek Hluboká nad Vltavou – návštěvnost

Státní zámek Hluboká nad Vltavou je pochopitelně znám nejenom mezi českými, ale také zahraničními turisty. Ne nadarmo patří do skupiny těch nejnavštěvovanějších zámků v České republice, kde může konkurovat například hradu Karlštejn. Dokazují to čísla uvedená níže, která se vztahují k předešlým rokům.

RokPočet návštěvníků
2012232 803
2013237 131
2015262 532
2016293 699
2017295 608
Kolik lidí navštívilo zámek během posledních let?

I když někteří tento zámek označují jako kýč a napodobování anglického stylu, v Česku má přesto bezpočet příznivců a k naší zemi neodmyslitelně patří. Jeho historická, umělecká a kulturní hodnota je zkrátka vysoká.

Státní zámek Hluboká nad Vltavou na vlastní kůži

Tento zámek nenechá chladným jistě žádného návštěvníka. K nezapomenutelnému pocitu jistě přispívají také okrasné zahrady okolo, včetně udržovaného anglického parku. Tohle všechno dohromady tvoří překrásný celek, který musíte okusit. A pokud Vás zajímá ještě něco více, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Co je to Alšova jihočeská galerie?

Jde o galerii, která se nachází na zámku Hluboká nad Vltavou v bývalé zámecké jízdárně. Právě v ní můžete obdivovat vlámské a holandské malíře, respektive jejich díla pocházející ze 17. a 18. století.

Jak vysoká je zámecká věž?

Věž tohoto zámku dosahuje do výšky 52 metrů. Pokud se na ni chcete vydat, čeká Vás až 245 schodů.

V jakých filmech se tento zámek objevil?

Známá je například Pyšná princezna, Šípková Růženka z roku 1990, Jezerní královna a Tři Bratři.

Jaká další místa stojí za prohlídku?

Státní zámek zaujme návštěvníky různými prostorami. Za zmínku ale stojí například novogotická kaple, kam budete směřovat při prohlídkové trase Hostinské pokoje. Obdivuhodný je především oltář. Pěknou podívanou však zprostředkuje i zbrojnice.

Kde probíhá Zimní prohlídková trasa?

Jde o základní okruh v rámci temperovaných prostor, kde máte možnost vidět převážně komornější prostory zámku.