Státní hrad a zámek Český Krumlov

Statní hrad a zámek Český Krumlov patří mezi významné české památky stejně, jako Státní zámek Hluboká nad Vltavou. Dominanta stejnojmenného jihočeského města je však unikátní i díky své velikosti. Pokud bychom vzali v potaz rozlohu zámku, zabírá se svými šesti hektary druhou příčku po Pražském hradu. Tento zámek Vám nyní představíme od A až do Z.

  • Od roku 1989 je národní kulturní památkou.
  • Od roku 1992 je na seznamu Světového dědictví UNESCO.
  • Třetí nejnavštěvovanější hrad a zámek v ČR.
  • Vlastníkem je český stát.
  • Správu realizuje Národní památkový ústav.

Kdy vznikl Státní hrad a zámek Český Krumlov?

Prvopočátky této unikátní stavby se pojí se 13. stoletím. Za patrného zakladatele je považován Vítek II. z Prčice. Po vystřídání mnohých majitelů se hradu a zámku dostalo výraznější přestavby v 19. století. Pro jeho vybudování bylo zvoleno vynikající místo nad řekou Vltavou, a to ve výšce 497 metrů nad mořem.

Státní hrad a zámek Český Krumlov z pohledu návštěvnosti překoná snad jenom Pražský hrad a Státní zámek Lednice.

Antonín P., Brno, historik.

Státní hrad a zámek Český Krumlov má co nabídnout

Je pravdou, že hrad a zámek Český Krumlov je z turistického hlediska velice zajímavým cílem. Vliv na to má například řada prohlídkových okruhů, které Vás zavedou na bezpočet působivých míst. Příjemné je také to, že s jednou vstupenkou můžete rázem vidět až pět muzeí. To se pochopitelně promítá do celkové návštěvnosti zámku. Historickou návštěvnost Vám přiblížíme s pomocí tabulky.

RokPočet návštěvníků
2013296 615
2015401 555
2016428 844
2017466 429
2018429 171
Hrad a zámek Český Krumlov patří k hodně navštěvovaným.

Zájem o Státní hrad a zámek Český Krumlov je v posledních letech stále na špici a vždy se tu každoročně vystřídá více jak čtyři sta tisíc návštěvníků. Velké procento z nich je pochopitelně ze zahraničí.

Český Krumlov nabízí velice malebné historické prostředí.

Poznejte to nejlepší

Když se vydáte na Státní hrad a zámek Český Krumlov, jistě by se Vaším cílem měla stát kaple sv. Jiří, jejíž historie se pojí s rokem 1334. Poslední stavební úpravy vypovídající o současnému vzhledu se pojí s rokem 1750 až 1753. Nad oltářem se vyjímá právě socha sv. Jiřího, ale také řada ostatních historických artefaktů.

Státní hrad a zámek Český Krumlov v kostce

Jestliže chcete vědět, co nejzajímavějšího můžete na tomto hradu a zámku vidět, přinášíme Vám několik hlavních záchytných bodů, které se mohou stát zdrojem pro plánovaný itinerář. Na spoustu věcí Vám odpovíme prostřednictvím otázek a odpovědí.

Jaké jsou prohlídkové trasy?

Základem všeho je první a druhá prohlídková trasa. Každá z nich cílí na hlavní dominanty státního hradu a zámku. Průvodci je zajišťují také v cizích jazycích.

Na jaká místa je vhodné se podívat?

Tento historický objekt Vám nabídne kupříkladu hradní muzeum, konírnu, Václavské sklepy a Medvědí příkop.

Co je to Zámecké divadlo v Českém Krumlově?

Jedna z pých státního hradu a zámku, kterou lze označit za nejzachovalejší barokní divadlo světa. Z dávné doby se zachovalo jak jeviště, tak kostýmy, mašinérie, orchestřiště a další.

Jsou k vidění i venkovní prostory?

Ano, hrad a zámek Český Krumlov se samozřejmě může pochlubit svými unikátními zámeckými zahradami. Barokní zahrada pochází ze 17. století a vyznačuje se především mozaikami květinových záhonů.

Jaké další části hradu a zámku stojí za návštěvu?

Jmenovat bychom ještě mohli například Eggenberský sál, Baldachýnový salón, Znakovou chodbu, Renesanční halu a pokoje nebo Maškarní sál. V něm jsou k vidění rokokové malby pocházející z roku 1748.

Hradní muzeum si nesmíte nechat ujít

Vzhledem k jeho oblíbenosti se ještě jednou vrátíme k hradnímu muzeu, které bylo slavnostně otevřeno v roce 2009. Právě toto muzeum se pyšní vysokým expozičním standardem. Objekt Hrádku předkládá několik muzejních expozic přispívajících ke vzdělávání návštěvníků a nabízející také patřičné zázemí pro odpočinek. Expozice Hradního muzea Vás během několika minut přenese do dávné historie, jíž si budete moci užívat plnými doušky.