Stan je pro kempování naprostou nezbytností

Ne každý je příznivcem letní dovolené u moře v hotelu. Model, kdy sbalíte cestovní kufr a vyrazíte do teplých krajin. Stále více přibývá těch, kteří si chtějí přírodu a okolí užívat plnými doušky. A jak jinak než prostřednictvím stanování. V rámci takové dovolené však potřebujete jednu podstatnou věc, a tou je stan. S jeho výběrem Vám nyní pomůžeme.

  • Improvizovaný typ přístřeší.
  • Zhotoven z nepromokavého materiálu.
  • Slouží nejenom k rekreačním účelům.
  • Nabývá odlišných velikostí a tvarů.
  • Součástí stanu jsou nejrůznější doplňky.

K čemu budete stan využívat?

Na počátku všeho byste si měli odpovědět na zásadní otázku. K čemu stan vlastně potřebujete? Chcete ho jednou za čas vytáhnout k vodě se svými dětmi nebo toužíte po pravidelném pobytu v přírodě i za zhoršeného počasí? Chcete vyrážet s celou rodinou nebo s přáteli na náročné expedice? Právě od toho se bude odvíjet Vaše výsledná volba.

Moderní stan je obvykle tvořen nosnou konstrukcí a vhodným opláštěním. Současné materiály jsou velice lehké a hodně odolné.

František N., Praha, prodejce outdoorového vybavení.

Tvar a velikost stanu

Mezi základní parametry patří tvar. Stan nemusí být jen klasické Áčko pro dvě osoby. Nejvyhledávanější jsou Iglů. Jde o univerzální stan klidně pro čtyřčlennou rodinu. Pokud hledáte efektivní využití vnitřních prostor, nabízí se ještě konstrukce zvaná Tunel. Pro početnější rodiny jsou ideální kombinovatelné stany.

Co se týče velikosti, k dostání je stan pro jednu osobu, ale také stan pro více jak pět lidí. U větších stanů se pak vyplatí uvažovat o rozdělení jednotlivých místností pro větší klid a soukromí. Naprostou samozřejmostí by měla být i předsíňka a dobře řešený vchod do stanu. Ten ve výsledku nemusí být pouze jeden.

Stanovat lze na nejrůznějších krásných místech.

Stan a jeho základní konstrukce

Když vybíráte stan na cestování, měli byste si pohlídat také materiál konstrukce. Cenově dostupné jsou sklolaminátové pruty. Daleko propracovanější jsou durawrapové pruty, popřípadě ty duralové. V jejich případě je použit hliník, mangan, měď či hořčík. Duralové pruty volí především náročnější zákazníci vyžadující expediční stany.

Čísla hrají poměrně zásadní roli

Ať už vybíráte jakýkoliv stan, budou pro Vás rozhodující i čísla. Z nich musíte vycházet při volbě celkové velikosti, ale také hmotnosti. Abychom Vám v tomto směru přinesli co možná nejuniverzálnější pomůcku, pojmeme čísla spojená se stanem trochu obecně. To ostatně dokazuje obsah v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Počet osob+1 osoba navíc
Délka stanu+30 cm navíc u nejvyšší postavy
Výška vodního sloupceMin. 2 500 mm
HmotnostCca 2 - 3 kg při osobním nošení
Číselné hodnoty, které s výběrem stanu úzce souvisí.

Tyto údaje se pochopitelně mohou lišit v závislosti na tom, co od takového stanu očekáváte. Někdo může ve vybraných hodnotách přidat, jiný musí zase naopak ubrat. Ať tak či onak, kvalitní stan si dokáže v dnešní době vybrat naprosto každý.

Ideální stan – co byste měli ještě vědět?

V rámci výběru stanu neopomínejte třeba na svrchní část. Vedle jednoplášťových variant existují také ty dvouplášťové a využít lze i tzv. Tropico. Výjimkou nejsou spodní podlážky. V následujících otázkách a odpovědích můžete získat i další podstatné informace týkající se volby vhodného stanu.

Jaký vodní sloupec zvolit u stanu pro extrémní podmínky?

Pokud cílíte na expediční stany a jim podobné, potom by vodní sloupec Tropico měl být více jak 6 000 mm.

Kolik váží stany pro dvě až tři osoby?

V nabídkách jsou i stany s hmotností kolem 2 kg, které při nošení téměř neucítíte.

Co je to samorozkládací stan?

Takový stan jen vyjmete z obalu a ten se díky svojí velice pružné konstrukci postaví zcela sám. Vy už ho pouze zafixujete a upevníte k zemi.

Jaké jsou alternativy klasických stanů?

Vyzkoušet můžete například bivaky, stanové plachty a plážové stany. Vždy podle toho, k jakému účelu je chcete upotřebit.

Jaký stan zvolit z pohledu dobrého větrání?

Určitě jsou lepší dvouvrstvé stany, které jsou vybaveny příslušnými větracími otvory, popřípadě disponují dvěma vchody pro rychlejší větrání.

Publikováno: 12. 01. 2021

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: Áčko | Iglů | klasický stan | rodinné stany | rodinný stan | stan | stanování | stany | Tropico | vodní sloupec