Spacák pro komfortní a pohodlné cestování

Pobyty v přírodě jsou čím dál větším lákadlem pro spoustu cestovatelů. Stačí si sbalit stan, spacák a můžete vyrazit. A právě volbě vhodného spacáku zasvětíme tento článek. Jde totiž o jeden z důležitých kempovacích prvků, který se postará především o celkový komfort a pohodlí při noclehu, kdy můžete nabírat síly do dalšího dne cestování.

  • Musíte vědět, kde chcete spacák používat.
  • Výběr začíná u jeho tvaru.
  • Pokračuje přes velikost a hmotnost.
  • Končí u teplotních požadavků.
  • Přihlížet je třeba i k doplňkům.

Jaký výrobní materiál má spacák?

V prvopočátku všeho se můžete rozhodnout, zda dáte přednost spacím pytlům s peřím nebo syntetickou výplní. Peří má dlouhou životnost a hodí se velké zimy. Kdežto syntetické vlákno je daleko foremnější a můžete ho bez starostí prát v pračce. Ani zde však nepřijdete o patřičný teplotní komfort.

Pokud jste alergikem, potom pro Vás bude lepší volbou spacák ze syntetických vláken.

Antonín K., Praha, prodejce outdoorového vybavení.

Spacák a jeho základní tvary

Když se vydáte do obchodu pro spací pytel nebo začnete s jeho výběrem na internetu, jistě si všimnete odlišného tvarového provedení. Prvním typem jsou dekové spacáky. Ty nejsou vhodné do tvrdých venkovních podmínek a své užití nachází spíše v interiéru. Rozměrově jsou větší, takže tvorba vlastního tepla zde není na prvním místě.

Opakem toho je spacák mumiový, který vzhledem připomíná právě toto pojmenování. Uzavřeni v něm budete jako mumie, takže Vás bude dokonale obepínat a vy docílíte tvorby maximálního tepla. Po stažení hlavové části Vám bude koukat v podstatě jen obličej. Tyto spacáky jsou tedy vhodné pro venkovní použití a dle typu i pro přenocování v extrémních podmínkách.

Volba spacího pytle je při cestování hodně důležitá.

Velikost spacáku přispívá k pohodlí

Spacák je individuální záležitostí každého z nás. Pořizovat byste měli takové spacáky, ve kterých se Vám bude spát pohodlně a budou dostatečně veliké. Základní pravidlo praví, délka spacáku by měla být o 25 cm větší než Vaše postava. Označení velikosti se pak může řídit písmenem stejně, jako u oblečení. Co se týče hmotnosti, ta obvykle nabývá s rostoucím teplotním komfortem.

Vyberte si spacák pro dané roční období

Důležitou roli při volbě spacáku hraje samozřejmě teplotní odolnost, respektive to, do jakých teplotních podmínek je spacák určený. Od toho se pochopitelně odvíjí jeho výrobní materiál, výplň a provedení. V níže uvedené tabulce můžete vidět základní teplotní rozdělení spacáků, které může být u různých výrobců prezentováno trochu odlišným způsobem.

Typ spacákuTeplotní rozsah
Letní spacákyNad 10 °C
Třísezónní spacákyOd -10 °C do +20 °C
Zimní spacákyOd -30 °C do 0 °C
Expediční spacákyPro extrémní teploty až -70 °C
Teplotní parametry týkající se spacích pytlů.

V případě výběru spacáku přihlížejte ke třem důležitým údajům vztahujícím se k teplotě. Zajímat Vás bude teplota komfortní, limitní a extrémní neboli maximální. Tyto teplotní rozsahy pak určují, jakého komfortu se Vám dostane v odlišném teplotním prostředí.

Jaké další informace se Vám mohou hodit?

Když budete vybírat nový spacák, můžete se zaměřit i na některé jiné vlastnosti, které Vám přijdou vhod. Pro někoho může být podstatná například velikost spacáku v zabaleném stavu, a to v okamžiku, kdy se stane nedílnou součástí Vašeho batohu, respektive výbavy na túru. Podstatná může být informace o tom, na jaké straně se nachází zip, zda má daný model oboustranné zapínání a podobně. Níže uvedené otázky Vám možná odpoví na řadu dalších přínosných věcí.

Jaké nevýhody má péřový spací pytel?

Je to především větší náročnost na údržbu, vyšší cena a citlivost na vlhkost zvenčí.

V čem jsou horší dutá vlákna?

Oproti jiným materiálům jsou těžší a mají zhoršené izolační vlastnosti.

Na co si dát pozor u spacáku z mikrovláken?

Důležité je jeho správné skladování a používání. Obojí se totiž promítá do životnosti a izolačních vlastností.

Existují spacáky pro dva?

Ano, ty mají šířku kolem 110 až 140 cm.

Jaká je nejnižší hmotnost spacáků?

Ty nejlehčí letní spacáky váží kolem 450 g, takže jsou ideální na túry, na kolo a podobně.