Rakousko láká na letní dovolenou snů

Letní Dovolená V Rakousku

Autem do Rakouska: Tipy na cestu

Letní dovolená v Rakousku láká na horské túry, průzračná jezera i malebná městečka. Cesta autem z Česka je pohodlná a nabízí flexibilitu. Než se ale vydáte na cestu, nezapomeňte na platnou dálniční známku, kterou zakoupíte na hranicích nebo online. V Rakousku platí povinnost mít v autě reflexní vestu a lékárničku. Nezapomeňte ani na dětskou autosedačku, pokud cestujete s malými dětmi.

Při plánování trasy zvažte, zda se chcete vyhnout placeným úsekům. Aplikace s navigací vám pomohou najít alternativní trasy. Rakousko je známé přísnými dopravními předpisy. Dodržujte rychlostní limity a věnujte pozornost značkám. V obydlených oblastech jezdíme 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici maximálně 130 km/h. Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké.

Během letních měsíců počítejte s hustším provozem, a to zejména o víkendech. Doporučujeme vyrazit brzy ráno nebo později večer. Nezapomeňte na dostatek občerstvení a pití, ať už se chystáte na horskou túru nebo prozkoumáváte památky. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, letní dovolená v Rakousku vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

Dálniční známka: Cena a platnost

Plánujete letní dovolenou v Rakousku a chystáte se vyrazit autem? Pak nezapomeňte na rakouskou dálniční známku! Bez ní se na rakouských dálnicích a rychlostních silnicích neobejdete. Cena dálniční známky se liší podle délky její platnosti. Pro desetidenní známku si připravte cca 310 Kč, za dvoutýdenní pak cca 420 Kč. Pokud se chystáte do Rakouska na delší dobu, vyplatí se vám roční známka za cca 2 200 Kč. Platnost dálniční známky začíná dnem, který si sami zvolíte při jejím nákupu. Pozor, známka neplatí na všech úsecích, některé tunely a horské průsmyky si vyžadují dodatečný poplatek. Dálniční známku můžete zakoupit online, na čerpacích stanicích v pohraničí nebo v Rakousku. Nezapomeňte si ji nalepit na přední sklo vašeho auta, abyste se vyhnuli pokutě. Přejeme vám příjemnou a poklidnou cestu do Rakouska!

Srovnání letní dovolené v Rakousku a Itálii
Vlastnost Rakousko Itálie
Průměrná teplota v červenci 20 °C (v horách chladněji) 25 °C (na jihu tepleji)
Cena ubytování (noc/osoba) Od 20 € Od 25 €
Jazyk Němčina Italština
Typická kuchyně Vídeňský řízek, Kaiserschmarrn Pizza, Pasta

Veřejná doprava: Vlaky a autobusy

Rakousko se může pochlubit skvělou sítí veřejné dopravy, která je ideální pro objevování krás této alpské země i během letní dovolené. Vlaky ÖBB (Rakouské spolkové dráhy) vás pohodlně a spolehlivě dopraví do všech koutů země, od rušných měst jako Vídeň a Salcburk až po malebná horská střediska v Tyrolsku a Salcbursku. Moderní a čisté vagony nabízejí komfortní cestování s krásnými výhledy na okolní krajinu. Pro flexibilnější cestování po Rakousku jsou skvělou volbou autobusy. Společnosti jako FlixBus, Postbus a Westbahn nabízejí hustou síť linek, které vás zavezou do menších měst a vesnic, kam se vlakem nedostanete. Autobusy jsou často vybaveny Wi-Fi a klimatizací, takže si i delší cestu užijete v pohodlí. Ať už se rozhodnete pro vlak nebo autobus, cestování veřejnou dopravou v Rakousku je zážitkem samo o sobě.

letní dovolená v rakousku

Letní dovolená v Rakousku je jako pohlazení po duši. Čistý vzduch, majestátní hory a křišťálově čistá jezera vám dodají energii a klid.

Eliška Procházková

Kempování v Rakousku: Pravidla a tipy

Rakousko je pro Čechy oblíbenou destinací pro letní dovolenou a kempování není výjimkou. Krásná příroda, čisté jezero a hory lákají k pobytu pod širým nebem. Než se ale vydáte do Rakouska s karavanem nebo stanem, je důležité se seznámit s místními pravidly a zvyklostmi. V Rakousku je zakázáno kempovat na divoko, mimo vyhrazená místa. Pokuta za porušení tohoto pravidla může být vysoká. Pro kempování je nutné vybrat si jeden z mnoha kempů, které se nacházejí po celé zemi.

Při výběru kempu se zaměřte na jeho vybavení a služby, které nabízí. Některé kempy jsou vhodné pro rodiny s dětmi a nabízejí hřiště, bazény a animační programy. Jiné kempy jsou určeny spíše pro klidnou dovolenou v přírodě. Většina kempů v Rakousku má otevřeno od května do září. V hlavní sezóně je vhodné si místo rezervovat předem, obzvláště pokud cestujete ve větší skupině. Ceny za ubytování v kempu se liší v závislosti na lokalitě, vybavení a sezóně.

Při kempování v Rakousku nezapomeňte na dodržování nočního klidu, třídění odpadu a ohleduplnost k přírodě. Rakousko je zemí s vysokou úrovní ochrany životního prostředí a místní obyvatelé si velmi zakládají na čistotě a pořádku.

Cykloturistika: Krásy rakouské krajiny

Rakousko, to není jen lyžování v Alpách. V létě se tato země mění v ráj pro cyklisty všech úrovní. Ať už preferujete pohodové vyjížďky podél jezer a vinic, nebo adrenalinové sjezdy v horách, Rakousko vás nezklame. Pro rodiny s dětmi jsou ideální cyklostezky vedoucí podél Dunaje, například ta z Passau do Vídně. Krásné výhledy a zastávky u historických památek zaručeny. Pro náročnější cyklisty doporučujeme alpské trasy. Zkuste třeba Grossk Glockner Hochalpenstrasse s dechberoucími výhledy na nejvyšší horu Rakouska. Nezapomeňte na kvalitní vybavení a plánování trasy. Informační centra v Rakousku vám ráda poradí s výběrem vhodné cyklostezky a ubytování. Letní dovolená v Rakousku na kole, to je zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

letní dovolená v rakousku

Turistika v Alpách: Vrcholy a stezky

Rakousko je pro letní dovolenou jako stvořené, obzvlášť pokud milujete turistiku. Alpy nabízejí nespočet tras pro začátečníky i zkušené horaly. Vydejte se po stopách ledovců, pokořte vrcholy s dechberoucími výhledy nebo se projděte kolem křišťálově čistých jezer. Mezi nejoblíbenější turistické oblasti patří Tyrolsko se svými Zillertalskými Alpami a Kitzbühelskými Alpami. Zde můžete zdolat vrcholy jako Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska, nebo se vydat na trek po legendární trase Adlerweg. Salcbursko láká na majestátní Vysoké Taury s národním parkem Vysoké Taury, kde se nachází impozantní Grossvenediger. Pro rodiny s dětmi je ideální oblast Solné komory s pohádkovými jezery a mírnějšími trasami. Nezapomeňte na kvalitní turistickou obuv a oblečení do každého počasí. Před túrou si vždy ověřte předpověď počasí a naplánujte si trasu podle vašich fyzických možností. Na hřebenech si užijte zaslouženou odměnu v podobě tradičních rakouských specialit v některé z horských chat. Letní dovolená v Rakousku plná turistiky je zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Jezera v Rakousku: Koupání a sporty

Rakousko, země majestátních Alp a malebných údolí, nabízí v létě i osvěžující koupání a vodní radovánky v křišťálově čistých jezerech. Ať už toužíte po relaxaci u vody, nebo adrenalinových sportech, rakouská jezera uspokojí všechny.

Zaplavte si v tyrkysové vodě Wörthersee, nejteplejšího alpského jezera, obklopeného elegantními letovisky a nabízejícího širokou škálu vodních sportů, od windsurfingu po plachtění. Prožijte aktivní den u jezera Achensee, tyrkysového klenotu Tyrolska, kde si můžete vyzkoušet kitesurfing, jízdu na paddleboardu nebo si půjčit loďku a prozkoumat jeho břehy.

Užijte si klid a krásu jezera Millstätter See, známého svou čistotou vody a nádhernou okolní přírodou. Půjčte si kolo a projeďte se kolem jezera, nebo se vydejte na túru do okolních hor s úchvatnými výhledy. Zažijte romantickou plavbu po jezeře Wolfgangsee, obklopeném strmými horskými svahy a malebnými vesničkami. Navštivte historické město Sankt Wolfgang a užijte si tradiční rakouskou atmosféru.

letní dovolená v rakousku

Ať už se rozhodnete pro odpočinek na pláži, vodní sporty nebo objevování krás okolní přírody, rakouská jezera vám zaručí nezapomenutelnou letní dovolenou.

Rakouská města: Vídeň a Salzburg

Rakousko, země majestátních Alp a okouzlujících jezer, je ideální destinací pro letní dovolenou. Ať už toužíte po aktivní dovolené plné turistiky a cyklistiky, nebo po odpočinku u vody a procházkách malebnými městy, Rakousko vás nezklame. Mezi nejoblíbenější cíle letní dovolené v Rakousku patří bezpochyby Vídeň a Salzburg.

Vídeň

Vídeň, hlavní město Rakouska, okouzlí milovníky historie i kultury. Projděte se uličkami historického centra s impozantním chrámem sv. Štěpána, navštivte Hofburg, bývalé sídlo Habsburků, a odpočiňte si v rozlehlých zahradách zámku Schönbrunn. Letní Vídeň ožívá koncerty klasické hudby pod širým nebem a příjemnou atmosférou kaváren.

Salzburg

Salzburg, rodiště Mozarta, láká návštěvníky svou malebnou architekturou a bohatou hudební tradicí. Prozkoumejte starobylou pevnost Hohensalzburg tyčící se nad městem, projděte se zahradami zámku Mirabell a nezapomeňte navštívit Mozartovo rodné místo. Vychutnejte si atmosféru letního Salzburgu s festivaly klasické hudby a pouličními umělci.

Tradiční kuchyně: Co ochutnat

Rakousko je proslulé svými nádhernými horami, jezery a samozřejmě také vynikající kuchyní. Během letní dovolené v Rakousku byste si neměli nechat ujít příležitost ochutnat některé z tradičních pokrmů. Začněte svůj kulinářský výlet s vídeňským řízkem, tenkým plátkem telecího masa obaleným v křupavé strouhance. Další klasikou je Tafelspitz, vařené hovězí maso podávané s jablkovým křenem a špenátem. Nezapomeňte ochutnat ani vydatné polévky, jako je hovězí vývar s játrovými knedlíčky nebo česneková polévka. V horských oblastech si pochutnáte na sýrových specialitách, jako je Kasnocken, sýrové noky s cibulkou, nebo Käsespätzle, sýrové nudle. A co by to bylo za dovolenou v Rakousku bez sladké tečky? Dopřejte si jablečný závin, Sachrův dort nebo Kaiserschmarrn, nadýchanou trhanou palačinku s povidly. Ať už se vydáte kamkoli, v Rakousku si zaručeně pochutnáte na lahodných pokrmech z čerstvých a kvalitních surovin.

Ubytování: Hotely a penziony

Rakousko nabízí širokou škálu ubytování pro letní dovolenou, od luxusních hotelů po útulné penziony. V horských oblastech jako Tyrolsko a Salcbursko najdete tradiční horské chaty a hotely s wellness centry a bazény, ideální pro relaxaci po dni stráveném turistikou nebo cyklistikou. Pro rodiny s dětmi jsou tu farmy s možností jízdy na koni a dalšími aktivitami. V okolí jezer, jako je Wörthersee a Attersee, se nacházejí hotely s přímým přístupem k vodě a nabídkou vodních sportů. Penziony, často rodinného typu, poskytují autentičtější zážitek a možnost ochutnat místní speciality. Při výběru ubytování zvažte své preference a aktivity, které chcete během dovolené podnikat. Rezervace včas se doporučuje, zejména v hlavní sezóně.

letní dovolená v rakousku

Ceny v Rakousku: Co očekávat

Rakousko je oblíbenou destinací pro letní dovolenou, ale před cestou je dobré vědět, co očekávat od cen. Obecně platí, že Rakousko je o něco dražší než Česká republika, ale stále se dá užít si dovolenou za rozumné peníze.

Ubytování v Rakousku se liší cenou v závislosti na lokalitě a typu. Luxusní hotely v Alpách budou stát mnohem více než penziony v menších městech. Kempování je cenově dostupnější variantou.

Jídlo a pití v restauracích je dražší než v Česku. Pokud chcete ušetřit, nakupujte v supermarketech a vařte si sami. Pivo a víno jsou v Rakousku levnější než v Česku, ale nealkoholické nápoje a káva mohou být dražší.

Vstupy do muzeí, hradů a dalších atrakcí se pohybují v rozmezí od několika do desítek eur. Mnoho muzeí nabízí slevy pro děti, studenty a seniory.

Doprava v Rakousku je obecně spolehlivá a efektivní. Vlaky a autobusy jsou čisté a pohodlné, ale mohou být drahé. Pokud plánujete více cest, zvažte zakoupení regionální nebo celostátní jízdenky. Cestování autem je pohodlné, ale nezapomeňte na dálniční známku.

Celkově lze říci, že ceny v Rakousku jsou vyšší než v Česku, ale s trochou plánování a rozpočtu si můžete užít skvělou letní dovolenou bez zbytečných výdajů.

Počasí v létě: Teploty a srážky

Rakousko je skvělou volbou pro letní dovolenou, a to i díky příjemnému počasí. Letní měsíce, tedy červen, červenec a srpen, obvykle přinášejí do Rakouska slunečné a teplé dny. Průměrné teploty se pohybují mezi 20 a 28 stupni Celsia, v nížinách a údolích může být i tepleji. Ve vyšších nadmořských výškách jsou teploty samozřejmě nižší a v Alpách se i v létě můžete setkat se sněhem.

Co se týče srážek, léto v Rakousku je poměrně deštivé. Prší sice spíše krátce a intenzivně, ale i tak je dobré být na přeháňky připraven. Nezapomeňte si proto přibalit pláštěnku nebo deštník. Pokud plánujete horské túry, sledujte předpověď počasí, protože bouřky v horách mohou být nebezpečné.

letní dovolená v rakousku

I přes občasné přeháňky si ale letní dovolenou v Rakousku užijete. Krásná příroda, čisté jezero a spousta možností pro aktivní odpočinek vám zaručí nezapomenutelné zážitky.

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: letní dovolená v rakousku