Písečné pláže si užijete také v České republice

Nebaví Vás túry po českých horách a vyhledáváte raději písečné pláže? Pak za nimi nemusíte jezdit do vzdálených končin někam k moři. Užít si je můžete také v České republice. Dokazuje to spousta míst, kterým se budeme podrobněji věnovat. Povětšinou jde o zatopené lomy nebo vybudované vodní plochy určené právě k rekreaci.

  • Kde najdete písčité pláže?
  • Kde je voda krásně čistá a průzračná?
  • Kde objevíte dobré zázemí pro rekreaci?
  • Jsou to místa v různých částech ČR.
  • A ty Vám právě teď představíme.

Písečné pláže – jezero Milada

Takovým pomyslným odrazovým můstkem se pro Vás může stát jezero Milada, kterému se dříve říkalo Chabařovické jezero. Vzniklo po těžbě hnědého uhlí a jeho maximální hloubka je 24,7 metrů. Díky nákladné rekultivaci zde vznikly písečné pláže a vy se můžete oddávat mnohým aktivitám. Zázemí pro sportovní vyžití se nachází také v jeho okolí.

Jezero Milada je jako stvořené pro jachting, koupání, rybaření, plavání a jiné aktivity.

Milan S., Chomutov, rekreant.

Další písečné pláže

Ve výčtu zajímavých písečných pláží a dovolenkových cílů budeme samozřejmě pokračovat. Dalším jezerem je Matydla. Neprůtočná vodní plocha nacházející se v Mostu. Toto jezero nabízí také písečné pláže a mimo jiné vynikající podmínky pro windsurfing a vodní lyžování. Vedle pláže je situováno prostorné parkoviště a také zde můžete kempovat.

Vyhledávaná je Vodní nádrž Barbora v okrese Teplice. Ani zde na sebe písečné pláže nenechají čekat a vy si můžete užívat krásně průzračné vody. Ta je mimochodem využívána ke sportovnímu potápění, takže to o něčem vypovídá. Zapomínat bychom neměl ani na jezero Lhota, což je typická zatopená pískovna ležící u stejnojmenné obce v nadmořské výšce 172 metrů nad mořem.

Za písečnými plážemi nemusíte mimo Českou republiku.

Poznejte jezero Sadská

Písečné pláže na Vás samozřejmě čekají i poblíž Nymburka. V tomto případě je to zatopená pískovna obklopená borovicovými lesy navazujícími na přírodní park Kersko. Jde o spojení krásné přírody, čisté vodní plochy a písečných pláží. Travnaté plochy okolo lze využít ke slunění nebo nejrůznějším pohybovým aktivitám.

Jak velké jsou jezerní plochy s plážemi?

Doposud jmenované písečné pláže jsou nedílnou součástí odlišně velkých vodních ploch. Abyste měli představu o tom, k jak velkému jezeru vlastně cestujete, přinášíme Vám jejich stručné porovnání z pohledu velikosti. V tabulce níže se dozvíte, o jak velká jezera se jedná.

Vodní plochaVelikost v hektarech
Jezero Milada252,2
Jezero Matylda38,7
Vodní nádrž Barbora63
Jezero Lhota20,53
Jezero Kristýna14
Jak velké jsou vodní plochy s písečnými plážemi?

Písečné pláže jsou součástí nejrůznějších jezer a vodních ploch, takže se můžete vydat opravdu do odlišných koutů České republiky. Výčtem doposud uvedených příkladů to pochopitelně nekončí. Máme pro Vás ještě několik zajímavých tipů, které Vám zprostředkují příjemné koupání, téměř jako u moře.

Písečné pláže – ostatní zajímavosti

My samozřejmě budeme pokračovat a prozradíme Vám ještě další místa, kde najdete písečné pláže. Jedním z takových je třeba jezero Kristýna, jehož největší hloubka je 28 metrů. Písečná pláž se nachází především na jižním a severním břehu. Na ostatní tipy ohledně písečných jezer Vám mohou odpovědět následující otázky a odpovědi.

Kde se nachází písníky Mělice – Lohenice?

Toto přírodní písčité koupaliště vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku. Je obklopeno krásnými borovými lesy a nachází se 10 kilometrů od Pardubic.

Jaký přístup je k jezeru Lhota?

Dostat se sem můžete přímo z Lhoty autem, kde na Vás čeká parkoviště pro 1 500 vozů. Využít můžete i jízdní kolo a přijet tak lze od Hlavence.

Nachází se v Sadské nějaké občerstvení?

Ano, kolem jezera Sadská jsou pojízdné stánky a v severovýchodní části je dokonce plnohodnotná restaurace.

Kdy bylo vytvořeno jezero Matylda?

Stavba toho vodního díla po původním dole započala v roce 1986.

Kde se nachází Vodní nádrž Barbora?

Tato koupací vodní plocha se nachází 6 kilometrů od Teplic, poblíž vesnice zvané Oldřichov. Vodní nádrž spadá do lokality označované jako Mostecká pánev.