Obytný vůz nabízí odlišný typ dovolené

Každý z nás dává přednost jinému typu cestování. Někdo vyrazí letadlem k moři, jiný si sbalí cestovní kufr a vydá se směrem do některého z českých kempů. Možností je v tomto případě více než dost a jednou z nich je také obytný vůz. Ten prezentuje velice originální spojení dopravního prostředku a zároveň příjemného obytného zázemí. Právě tento model cestování si dnes představíme.

  • Obytný vůz alkovna
  • Obytné auto polointegra
  • Typ vozu zvaný integra
  • Obytný přívěs
  • Vestavba

Obytný vůz alkovna

Pokud se při výběru obytného vozu setkáte s výrazem alkovna, můžete si být jisti, že jde o klasické obytné auto. To znamená s pevnou částí na spaní umístěnou nad kabinou řidiče. Obytný vůz tohoto typu nabízí jistě větší obytný prostor, obsaditelnost se pohybuje kolem pěti až sedmi osob a je ideální pro rodiny s dětmi. Počítat ovšem musíte s vyšší výškou a větší spotřebou.

Obytný vůz alkovna není povětšinou vybaven otočnými sedačkami, takže prostor v kabině řidiče moc nevyužijete.

Antonín P., Praha, prodejce obytných vozů.

Obytné vozy polointegra a integra

Obytný vůz polointegra se vyznačuje nižší spotřebou, možná i díky aerodynamickému spojleru nad kabinou, kde není prostor pro spaní. Spací místo lze obvykle spouštět ze stropu, takže nezabírá obytné působiště. Díky tomu je vozidlo nižší, na druhou stranu však může být i méně prostorné.

Když se řekne obytný vůz integra, tak v jeho případě tvoří kabina řidiče součást obytného prostoru, který je tím pádem větší. Bere si kladné vlastnosti z polointegry a zároveň přináší luxusnější provedení. I když příprava na spaní bude s největší pravděpodobností delším procesem, oceníte v takovém voze následný komfort.

S obytným vozem si můžete zastavit kdekoliv.

Náklady na plnohodnotný obytný vůz

Je pravdou, že když se cestování v obytném voze stane Vaším dlouhodobým koníčkem, musíte počítat s větší vstupní investicí. Minimálně v případě tří doposud uvedených obytných vozů. Pokud v tomto směru chcete trochu ušetřit, potom Vám představíme ještě další dvě alternativy připadající v úvahu.

Jak si stojí prodeje obytných vozů ve světě?

Cestování obytným vozem, to pochopitelně není jenom výmysl Čechů, ba naopak. Tento způsob cestování je v některých zemích Evropy hluboce zakořeněný a obytný vůz se jako součást rodinného vozového parku bere doslova za samozřejmost. O tom mohou vypovídat například prodeje obytných vozů v ostatních zemích z roku 2017.

ZeměPočet prodaných vozů
Belgie5 267
Francie29 461
Nizozemsko8 450
Německo63 270
Rakousko2 170
Jaký zájem je o obytné vozy v okolních státech?

Vedle Francie a Německa do jisté míry kraluje ještě Velká Británie, kde se v roce 2017 prodalo 38 095 kusů obytných vozů. Pravdou zároveň zůstává, že nárůst těchto čísel se pozvolna zvyšuje. Je to způsobeno jak lepší finanční situací některých lidí, tak oblibou tohoto způsobu cestování.

Obytný vůz tak trochu jinak

Zmiňovanou alternativou se může stát například obytný přívěs. Ten jednoduše zapřáhnete za automobil a jedete. Sice se s ním hůře manévruje, na druhou stranu ho necháte v kempu a můžete vyrazit osobním vozem na výlet. Jestliže Vás tematika „obytný vůz“ zajímá více, potom si přečtěte ještě níže uvedené otázky a odpovědi.

Jak vypadá vestavba?

Vestavba je víceméně upravená dodávka určená k cestování. Je méně nápadná než obytný vůz. Je menší, má nižší spotřebu a projedete s ní na více místech. To všechno na úkor malého vnitřního prostoru.

Co si představit pod pojmem odnímatelná nástavba?

Jde o malou odnímatelnou nástavbu třeba na vozidlo typu pick-up. Taková nástavba Vám zajistí omezený ubytovací prostor.

Co přesně vyjadřuje pojem karavan?

Za tímto pojmem se může skrývat jak obytný vůz, tak obytný přívěs.

Jaké jsou nevýhody řešení zvaného integra?

Takový obytný vůz má podstatně větší nároky na servisní úkony, stojí více peněz a mnohdy s ním nezaparkujete v podzemních garážích.

Jaké klady hovoří pro řešení alkovna?

V první řadě je to větší počet lůžek, takže se hodí pro početnější rodiny. Dále je to více ostatního nezbytného prostoru a vyšší variabilita vnitřních prostor, tedy interiéru.