Objevte skryté poklady! Památky Plzeňský kraj vás uchvátí

Památky Plzeňský Kraj

Plzeň - pivovarské dědictví UNESCO

Plzeň, město proslulé zlatavým mokem, se pyšní bohatým pivovarským dědictvím, které si v roce 2015 vysloužilo zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Návštěvníci z celého světa se sem hrnou, aby poznali historii a umění vaření piva, jež se v tomto kraji rozvíjí již od středověku.

Pivovarské skvosty

Srdcem pivovarského dědictví je bezespočet památek rozesetých po celém Plzeňském kraji. Dominantou je bezpochyby Plzeňský Prazdroj, jeden z nejstarších a největších pivovarů v České republice. Jeho prohlídková travice vás provede staletími tradice, od historických sklepů až po moderní stáčírnu.

V těsné blízkosti se nachází Pivovarské muzeum v Plzni, které sídlí v původním sladovnickém domě z 16. století. Zde se ponoříte do tajů výroby piva, od pěstování chmele až po finální degustaci. Expozice zahrnuje vzácné exponáty, interaktivní prvky a audiovizuální projekce.

Více než jen pivo

Za zmínku stojí také historické centrum Plzně s malebným náměstím Republiky, kde se nachází renesanční radnice a gotická katedrála sv. Bartoloměje. V jejím stínu se skví nespočet pivnic a restaurací, kde si můžete vychutnat plzeňské pivo v autentickém prostředí.

Památky Plzeňského kraje však zdaleka nekončí u piva. Milovníci historie ocení majestátní hrad Karlštejn, zámek Kozel s překrásným anglickým parkem nebo zříceninu hradu Radyni, která nabízí úchvatné výhledy do kraje.

Poznejte kouzlo Plzeňského kraje

Ať už vás láká historie, architektura nebo jednoduše chuť lahodného piva, Plzeňský kraj vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a bohatou nabídkou zážitků.

Tajemné hrady Švihov a Rabí

Plzeňský kraj se může pochlubit mnoha historickými skvosty a mezi ty nejtajemnější bezesporu patří hrady Švihov a Rabí. Oba hrady, každý svým vlastním způsobem, lákají návštěvníky z celé země i ze zahraničí.

Vodní hrad Švihov, shlížející na stejnojmenné město, je jako vystřižený z pohádky. Obklopený vodním příkopem a s mohutnými baštami působí nedobytně a majestátně. Jeho krása vynikne obzvláště při pohledu z ptačí perspektivy, odkud je patrný jeho unikátní vodní systém. Interiéry hradu skrývají mnoho zajímavostí, včetně dochovaného systému topení a odtahů.

Zřícenina hradu Rabí, tyčící se nad řekou Otavou, je zase symbolem síly a odolnosti. Kdysi největší hradní komplex v Čechách dnes fascinuje návštěvníky svými rozlehlými ruinami, které vypovídají o jeho bohaté historii. Z hradní věže se otevírá úchvatný výhled do okolní krajiny, která si podmanila nejednoho umělce.

památky plzeňský kraj

Oba hrady jsou opřeny o bohatou historii a pověsti. Švihov byl dějištěm mnoha bitev a Rabí zase sídlem mocného rodu pánů z Rýzmberka. Dnes jsou tyto památky svědky minulosti a lákadlem pro turisty, kteří se chtějí ponořit do tajů české historie.

Romantický zámek Kozel a jeho zahrady

Zámek Kozel, nacházející se nedaleko Plzně, je ideálním cílem výletu pro milovníky historie i romantiky. Tento empírový skvost, zasazený do rozlehlého anglického parku, vás okouzlí svou pohádkovou atmosférou.

Projděte se zámeckými komnatami s dobovým nábytkem a prohlédněte si expozice, které vám přiblíží život šlechty v 19. století. Kromě samotného zámku vás uchvátí i přilehlý park s rybníky, potůčky a vzácnými dřevinami.

Objevte romantická zákoutí, užijte si klid a pohodu a navštivte oranžerii s exotickými rostlinami a Rustikální statek s bohatým kulturním programem.

Lázně a architektura v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně, to není jenom světoznámé lázeňské město, ale také architektonický skvost západních Čech. Město se pyšní nádhernými stavbami, které odrážejí jeho bohatou historii a lázeňskou tradici. Procházka centrem města se tak stává fascinující cestou časem, kde na vás dýchne atmosféra 19. století.

Dominantou města je bezpochyby kolonáda Maxima Gorkého, skvostná litinová stavba z konce 19. století. Kolonáda je lemována sochami znázorňujícími měsíce v roce a nabízí úchvatný výhled na Zpívající fontánu. Ta je sama o sobě dalším lákadlem, které večer ožívá hudbou a světelnými efekty.

Nedaleko kolonády se nachází Křížový pramen, jeden z nejznámějších mariánskolázeňských pramenů. Jeho voda je známá svými léčivými účinky a je oblíbeným cílem lázeňských hostů. V těsné blízkosti pramene se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, krásná barokní stavba z 18. století.

Mezi další významné památky patří Městské muzeum, které sídlí v honosné budově bývalé kasárny, a ruský kostel svatého Vladimíra, impozantní stavba v byzantském slohu. Milovníci architektury by si neměli nechat ujít ani Zpívající fontánu a Lesní pramen, které se nacházejí v krásném prostředí lázeňských lesů.

Mariánské Lázně jsou zkrátka místem, kde se snoubí krása architektury s léčivou silou přírody. Ať už se sem vydáte za odpočinkem, kulturou nebo jen tak na výlet, zaručeně na vás toto kouzelné město v srdci Plzeňského kraje zanechá nezapomenutelný dojem.

Podzemí v Plzni a okolí - prohlídky

Plzeňský kraj se pyšní nejenom slavným pivem, ale i bohatou historií, která se odráží v mnoha památkách. Vedle majestátních hradů a zámků skrývá Plzeňsko i tajemné podzemí, které láká k dobrodružnému putování.

památky plzeňský kraj

Prozkoumejte labyrint plzeňského historického podzemí, jež se rozkládá pod celým historickým centrem města. Čeká vás spletitý systém chodeb a sklepů, sahající až do hloubky 12 metrů. Dozvíte se, k čemu sloužily ve středověku a jak se v nich žilo v dobách minulých. Prohlídky s průvodcem vás zaručeně vtáhnou do tajuplné atmosféry.

Nedaleko Plzně se nachází další fascinující podzemní systém - Rabštejnská štola. Tato bývalá zlatonosná štola, dlouhá přes 2 kilometry, vám odhalí tajemství těžby zlata v 16. století. Během prohlídky se seznámíte s těžkými podmínkami práce horníků a uvidíte dochované důlní stroje a nářadí.

Pro milovníky adrenalinu je tu možnost absolvovat adrenalinovou prohlídku v Černé štole u Nýřan. Vyzbrojeni čelovkami a holínkami se vydáte do zatopených chodeb, kde na vás čeká nezapomenutelný zážitek.

Ať už se rozhodnete prozkoumat tajemné chodby plzeňského podzemí, vydat se po stopách zlata v Rabštejnské štole nebo otestovat své limity v Černé štole, jedno je jisté - podzemí Plzeňska vás zaručeně nadchne.

Technické památky - důlní díla a hutě

Plzeňský kraj, to není jen Plzeňské pivo a Škoda Plzeň. Region se pyšní bohatou průmyslovou historií, která se odráží v hojném počtu technických památek. Důlní díla a hutě tvoří významnou kapitolu této historie. Kdo se chce ponořit do časů horníků a hutníků, měl by zamířit například do Hornického muzea v Příbrami. Zde se nachází rozsáhlý komplex budov s expozicemi věnovanými těžbě stříbra a uranu. Návštěvníci si mohou prohlédnout důlní techniku, sestoupit do štoly a seznámit se s těžkými podmínkami práce horníků. Za zmínku stojí i důl Jeroným u Horažďovic, jeden z nejstarších zlatých dolů v Čechách. Dnes je zpřístupněn veřejnosti a nabízí fascinující pohled do historie těžby zlata. Milovníci hutnictví by neměli vynechat Hamry nad Sázavou s muzeem a historickou hutí. Zde se seznámí s procesem výroby železa od těžby rudy až po finální produkt. Plzeňský kraj tak nabízí nevšední výlet do historie průmyslu, který formoval nejen tento region, ale i celou zemi.

Kláštery Kladloby a Plasy - historie a umění

Plzeňský kraj se pyšní bohatou historií a kulturou, o čemž svědčí i množství památek rozesetých po celém regionu. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu kláštery, které po staletí utvářely duchovní, vzdělanecký i hospodářský život kraje. Dva z nich, Kladruby a Plasy, vynikají nejen svou architektonickou krásou, ale i pohnutými osudy spjatými s dějinami Čech.

památky plzeňský kraj

Klášter Kladruby, založený již ve 12. století, byl po staletí významným centrem benediktinského řádu. Jeho mohutný kostel Nanebevzetí Panny Marie, přestavěný v barokním slohu podle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichela, patří k vrcholným dílkám barokní gotiky a je považován za jeden z nejkrásnějších kostelů v Čechách. Unikátní je i klášterní knihovna s tisíci vzácných svazků a barokní lékárna.

Klášter Plasy, založený ve 12. století cisterciáky, prošel během své existence množi změnami. Jeho současná podoba pochází z 18. století, kdy byl přestavěn podle plánů významných architektů, jako byli Jan Blažej Santini-Aichel a jeho žák Kilian Ignác Dientzenhofer. Klášter je známý především svým unikátním systémem odvodnění, který je považován za technický unikát. Obdivuhodná je i klášterní knihovna s cennými rukopisy a bohatě zdobený interiér kostela.

Oba kláštery, Kladruby i Plasy, jsou dnes přístupné veřejnosti a nabízejí návštěvníkům možnost nahlédnout do fascinující historie a obdivovat krásu starých časů. Prohlídka těchto památek je nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky historie, umění a architektury.

Přírodní unikáty - Český kras a CHKO Brdy

Plzeňský kraj se může pochlubit nejen bohatou historií a krásnými městy, ale i úchvatnou přírodou. Mezi nejvýznamnější oblasti patří bezesporu Český kras a CHKO Brdy. Český kras, ležící jihozápadně od Prahy, je rájem pro milovníky krasových jevů. Najdete tu stovky jeskyní, z nichž nejznámější jsou Koněpruské jeskyně s unikátní krápníkovou výzdobou. Pro milovníky turistiky je tu připravena síť značených stezek, které vás provedou malebnými kaňony a nabídnou dechberoucí výhledy do krajiny.

Srovnání památek v Plzeňském kraji
Památka Typ Město Rok zápisu na seznam UNESCO
Historické centrum Plzně Městská památková rezervace Plzeň -
Pivovarské areály v Plzni Průmyslová památka Plzeň -
Zámek Manětín Zámek Manětín -
Hrad a zámek Horšovský Týn Hrad a zámek Horšovský Týn -

CHKO Brdy, nacházející se jihozápadně od Plzně, zase okouzlí milovníky panenské přírody. Dříve nepřístupný vojenský prostor dnes láká k objevování hlubokých lesů, rašelinišť a rybníků. Vrcholové partie Brd pak nabízejí nádherné panoramatické výhledy do okolí. Oblast je protkána sítí cyklostezek a turistických tras, které uspokojí jak náročné, tak rekreační sportovce. Nezapomeňte navštívit Padrťské rybníky, které jsou významnou ornitologickou lokalitou, nebo se vydejte po stopách keltského oppida na vrchu Hradiště.

památky plzeňský kraj

Muzea Plzeňského kraje - od umění po pivo

Plzeňský kraj, to není jenom pivo, i když to zlatavé moku je neodmyslitelnou součástí jeho identity. Region se pyšní pestrou škálou muzeí, která vás provedou historií, uměním i technikou. Nahlédněte do minulosti v Muzeu Škoda Plzeň, kde se seznámíte s vývojem slavné značky od kol až po lokomotivy. Zájemci o historii si přijdou na své v Západočeském muzeu v Plzni s expozicemi o historii regionu od pravěku po 20. století. Pro milovníky umění je tu Galerie města Plzně s kolekcí českého a evropského umění 19. a 20. století. Vychutnejte si krásu keramiky v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici, sídlícím v nádherném barokním areálu. Technické nadšence nadchne Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách. Ať už vás zajímá cokoliv, muzea Plzeňského kraje vám nabídnou nezapomenutelný zážitek a obohatí vaše znalosti o tomto fascinujícím koutu České republiky.

Tipy na výlety pro rodiny s dětmi

Plzeňský kraj je pro rodinné výlety jako stvořený. Hrad a zámek Horšovský Týn nadchne malé princezny i rytíře. Projděte si nádvoří, prozkoumejte hradní sklepení a pokochejte se krásou zámeckých zahrad. Technické nadšence uchvátí Muzeum Škoda Plzeň, kde se dozví vše o historii slavné automobilky. Děti potěší interaktivní expozice a možnost vyzkoušet si simulátor jízdy. Za zvířátky se vydejte do Zoologické a botanické zahrady Plzeň. Na ploše 21 hektarů tu na vás čekají zvířata z celého světa. Děti nadchne i DinoPark Plzeň s modely dinosaurů v životní velikosti. Pro milovníky historie je tu památník Lidice, připomínka tragických událostí druhé světové války. Na své si přijdou i turisté a milovníci přírody. Vydejte se na naučnou stezku Čertova brázda u obce Nečtiny nebo na rozhlednu Krkavec, odkud se vám naskytne úchvatný výhled do kraje. Plzeňský kraj zkrátka nabízí zábavu a poznání pro celou rodinu.

Gastronomie - plzeňské pivo a regionální speciality

Plzeňský kraj, to není jenom nádherná architektura a bohatá historie, ale také ráj pro milovníky dobrého jídla a pití. Srdcem kraje je bezpochyby Plzeň, město prohlášené za Evropské hlavní město kultury 2015, a také město piva. Plzeňský Prazdroj, jeden z nejslavnějších pivovarů na světě, láká na prohlídky a ochutnávky svého věhlasného ležáku Pilsner Urquell.

památky plzeňský kraj

Kromě piva si v Plzeňském kraji nenechte ujít ani tradiční speciality. Ochutnejte například "Chodské koláče", sladké pečivo s tvarohovou, makovou nebo povidlovou náplní, typické pro Chodsko. Za návštěvu stojí i restaurace s nabídkou zvěřinových specialit, které jsou pro tento region typické. Vychutnejte si například kančí pečeni s knedlíkem a šípkovou omáčkou, srnčí hřbet na víně nebo dančí guláš.

Nezapomeňte ani na další regionální produkty, jako jsou uzeniny z Domažlicka, sýry z Horšovského Týna nebo med z Pošumaví. Ať už se rozhodnete pro návštěvu restaurace, pivnice nebo farmářského trhu, v Plzeňském kraji si na své přijde každý gurmán.

Ubytování v Plzeňském kraji - od penzionů po hotely

Plzeňský kraj láká k objevování nejen pivem, ale i bohatou historií a nádhernou přírodou. Ať už vás lákají gotické památky, tajemné hrady a zámky nebo klid šumavských lesů, ubytování v Plzeňském kraji najdete pro každý vkus a rozpočet.

Vyznavači historie a architektury se mohou ubytovat v centru Plzně, v těsné blízkosti historického náměstí s katedrálou sv. Bartoloměje a renesanční radnicí. Využít můžete širokou nabídku hotelů, penzionů i apartmánů. Okolí Plzně skrývá skvosty jako hrad Křivoklát, zámek Kozel nebo technickou památku pivovar v Dobřanech.

Pro romantické duše a milovníky přírody jsou ideální penziony a chalupy v malebných vesničkách Šumavy a Českého lesa. Po dni stráveném turistikou v okolí Černého a Čertova jezera, na rozhledně Špičák nebo procházkou po naučné stezce Povydří si odpočinete v útulném prostředí s domácí atmosférou.

Rodiny s dětmi ocení ubytování v blízkosti atrakcí, jako je Zoologická a botanická zahrada Plzeň, Dinopark nebo Vodní svět v Plzni. Vybírat můžete z rodinných penzionů s dětskými hřišti, hotelů s bazénem nebo apartmánů s kuchyňkou.

Ať už se do Plzeňského kraje vydáte za jakýmkoliv zážitkem, nezapomeňte si včas rezervovat ubytování. V hlavní sezóně a o víkendech bývá obsazenost vysoká.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: památky plzeňský kraj | památky v plzeňském kraji