Objevte krásy Moravy: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Dovolená Na Moravě

Jižní Morava: Vinařské stezky a památky

Jižní Morava je proslulá svými vinicemi a vínem. Najdete tu nespočet vinařských stezek, které vás provedou malebnou krajinou mezi vinohrady. Cestou můžete navštívit tradiční vinné sklípky, ochutnat místní speciality a seznámit se s procesem výroby vína. Mezi nejznámější vinařské oblasti patří Mikulovsko, Velkopavlovicko a Znojemsko. Kromě vína nabízí Jižní Morava i bohatou historii a kulturu. Navštivte Lednicko-valtický areál, zámek ve Valticích, nebo prozkoumejte tajemství hradu Pernštejn.

Jeseníky: Turistika a horská dobrodružství

Jeseníky, to není jen Praděd! Nabízí se vám nekonečné možnosti pro turistiku a horská dobrodružství. Prozkoumejte stezky vedoucí k majestátním vodopádům, jako jsou Bílá Opava nebo Vysoký vodopád. Vydejte se na túru k rašeliništi Rejvíz s jeho tajemnou atmosférou. Zažijte adrenalin na kolech v Rychlebských horách nebo se vydejte na ferraty v okolí Rabštejna. Po dni plném zážitků si odpočiňte v některé z horských chat a vychutnejte si tradiční speciality. Jeseníky, to je krása, která vás uchvátí v každém ročním období.

Olomouc: Historie a kulturní bohatství

Olomouc, původně keltská osada, se pyšní bohatou historií sahající až do dob Římské říše. Jako sídlo biskupství a později arcibiskupství se město stalo významným centrem vzdělanosti a kultury na Moravě. Svou stopu zde zanechali panovníci, umělci i církevní hodnostáři, kteří se zasloužili o výstavbu honosných paláců, kostelů a klášterů. Dodnes se můžeme kochat krásou gotické katedrály svatého Václava, renesanční radnice s orlojem či barokních kašen zdobících Horní náměstí. Olomouc je také univerzitním městem s živou atmosférou a bohatým kulturním životem.

Moravský kras: Podzemní krásy a cyklostezky

Moravský kras patří mezi nejkrásnější přírodní oblasti v České republice. Jeho podzemní svět ukrývá fascinující jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou. Mezi nejznámější patří Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Kateřinská jeskyně a Balcarka. Pro cyklisty je Moravský kras ideálním místem pro výlety. Propojená síť cyklostezek vás provede malebnou krajinou, kolem skalních útvarů a historických památek.

Lednicko-valtický areál: Zámecký komplex a příroda

Lednicko-valtický areál, zapsaný na seznamu UNESCO, je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Rozkládá se na ploše téměř 300 km² a nabízí úchvatnou kombinaci architektury a přírody. Dominantou areálu jsou dva zámky - Lednice a Valtice, které patřily k významným sídlům rodu Lichtenštejnů.

Oba zámky uchvacují svou krásou a bohatou historií. Lednický zámek, postavený v romantickém stylu, je obklopen rozlehlým parkem s jezírky, umělými jeskyněmi a romantickými stavbami, jako je Minaret nebo Janův hrad. Valtický zámek, pyšnící se barokní architekturou, sloužil jako reprezentativní sídlo a dodnes v sobě skrývá honosné sály a bohatě zdobené interiéry.

Kromě zámků Lednice a Valtice se v areálu nachází řada dalších zajímavých staveb, jako je Dianin chrám, Kolonáda na Rajstně nebo Hraniční zámeček. Pro milovníky přírody je pak k dispozici síť cyklostezek a turistických tras, které vedou malebnou krajinou Lednicko-valtického areálu.

Zlín: Architektura a Baťův kanál

Zlín je město s unikátní architekturou, která je úzce spjata s firmou Baťa. Tomáš Baťa, zakladatel firmy, prosazoval funkcionalismus, styl klaoucí důraz na praktičnost a jednoduchost. Typické pro Zlín jsou tak budovy z červených cihel s ocelovými konstrukcemi a velkými okny. Mezi nejvýznamnější památky patří například budova 21, která sloužila jako ředitelství firmy Baťa, nebo památník Tomáše Bati. Kromě architektury je Zlín známý také Baťovým kanálem, uměle vybudovanou vodní cestou, která spojuje Otrokovice s Rohatcem. Původně sloužil kanál k přepravě lignitu, dnes je využíván především k rekreační plavbě.

Beskydy: Lidové tradice a relaxace

Beskydy jsou mnohem víc než jen krásné hory. Jsou to také místo s bohatou historií a kulturou, kde se dodnes udržují lidové tradice. Zažijte atmosféru beskydských slavností s kroji, hudbou a tancem, ochutnejte tradiční speciality jako frgály a slivovici. Po dni stráveném na horských stezkách si odpočiňte v útulných dřevěnicích a nechte se hýčkat pohodou a klidem. Beskydy jsou ideálním místem pro ty, kteří hledají spojení s přírodou, autentické zážitky a zasloužený odpočinek.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená na moravě