Objevte kouzlo Sydney: Průvodce po nejkrásnějších památkách

Sydney Památky

Opera v Sydney: Ikona Austrálie

Operní dům v Sydney je jednou z nejznámějších staveb 20. století a ikonou Austrálie. Nachází se na Bennelong Point v Sydney Harbour, obklopený Královskou botanickou zahradou a s výhledem na most Sydney Harbour Bridge. Jeho jedinečný design, připomínající plachetnici s rozvinutými plachtami, z něj dělá nezaměnitelný symbol města a celé země.

Harbour Bridge: Výhledy a procházky

Sydney Harbour Bridge, přezdívaný "Věšák na kabáty", je ikonou australského Sydney a nabízí dechberoucí výhledy na město, Operu a přístav. Pro ty, kteří se nebojí výšek, je tu možnost zdolat vrchol mostu s průvodcem v rámci BridgeClimb. Výstup trvá několik hodin a odměnou vám budou nezapomenutelné panoramatické výhledy. Pro méně dobrodružné duše je tu možnost procházky po východním oblouku mostu po chodníku Pylon Lookout. Z vyhlídkové plošiny Pylon Lookout, která se nachází v polovině mostu, si užijete krásný výhled na Operu a Harbour Bridge z jiné perspektivy. Procházka po mostě je skvělým způsobem, jak si užít čerstvý vzduch a nasát atmosféru rušného přístavu. Vstupenky na Pylon Lookout si můžete zakoupit online nebo přímo na místě. Ať už se rozhodnete pro BridgeClimb nebo procházku, výhledy z Harbour Bridge patří k nejpůsobivějším zážitkům, které Sydney nabízí.

Bondi Beach: Surfování a opalování

Bondi Beach je ikonická pláž nacházející se 7 kilometrů východně od centra Sydney. Je známá svými zlatavými písky, surfováním a živou atmosférou. Pláž je dlouhá přibližně jeden kilometr a nabízí dostatek prostoru pro opalování, plážové sporty a procházky. Bondi Beach je také skvělým místem pro pozorování lidí a vychutnání si kávy nebo jídla v jedné z mnoha kaváren a restaurací s výhledem na oceán. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o historii a kultuře oblasti, je zde Bondi Pavilion, historická budova, která dnes slouží jako kulturní centrum. Z Bondi Beach vede malebná pobřežní stezka Bondi Coastal Walk, která nabízí úchvatné výhledy na oceán, útesy a okolní zátoky. Tato stezka je oblíbená mezi turisty i místními obyvateli a je ideální pro procházky, jogging nebo jen relaxaci a užívání si krásy australského pobřeží. Ať už hledáte den plný slunce, písku a surfování, nebo jen chcete zažít atmosféru jednoho z nejznámějších míst v Sydney, Bondi Beach je místem, které byste si neměli nechat ujít.

Královská botanická zahrada: Oáza klidu

Sydney, pulzující metropole Austrálie, nabízí kromě ikonických staveb jako je Opera House a Harbour Bridge také oázu klidu v podobě Královské botanické zahrady. Rozkládající se na ploše 30 hektarů, zahrada představuje útočiště pro milovníky přírody i ty, kteří hledají odpočinek od ruchu velkoměsta.

sydney památky

Založena v roce 1816, Královská botanická zahrada se pyšní bohatou sbírkou rostlin z celého světa. Návštěvníci zde mohou obdivovat exotické palmy, kvetoucí ibišky, majestátní kapradiny a mnoho dalších druhů. Procházka zahradou je jako cesta kolem světa, kde každý kout nabízí nový a fascinující pohled na rozmanitost rostlinné říše.

Kromě bohaté flóry je zahrada domovem i mnoha druhů ptáků a živočichů. Papoušci Lori, kakaduové a ibisové zde volně poletují a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. Pro milovníky historie je zde k vidění i historická budova Government House, sídlo guvernéra Nového Jižního Walesu.

Královská botanická zahrada je ideálním místem pro piknik, procházku, relaxaci u kávy s výhledem na Operu nebo prohlídku s průvodcem. Vstup do zahrady je zdarma a je otevřena 365 dní v roce.

Taronga Zoo: Australská fauna

Zoo Taronga je jednou z nejlepších atrakcí Sydney a je domovem více než 4 000 zvířat z více než 350 druhů. Zoo se nachází na nádherném místě na nábřeží v Mosmanu a nabízí úchvatný výhled na přístav v Sydney a panorama města.

V zoo Taronga se můžete setkat s ikonickými australskými zvířaty, jako jsou klokani, koaly, vombati a tasmánští čerti. Můžete také prozkoumat neuvěřitelnou škálu zvířat z celého světa, včetně asijských slonů, afrických lvů a jihoamerických opic.

Zoo Taronga se zavázala k ochraně a je domovem mnoha ohrožených a zranitelných druhů. Můžete se dozvědět více o důležité práci zoo v oblasti ochrany prostřednictvím interaktivních exponátů a každodenních prezentací chovatelů.

Kromě úžasných zvířat nabízí zoo Taronga také řadu zážitků a aktivit pro všechny věkové kategorie. Můžete se vydat na projížďku lanovkou Sky Safari a už si tak užít panoramatický výhled na zoo a okolí, zúčastnit se prohlídky se průvodcem nebo se dokonce zúčastnit setkání se zvířaty.

Zoo Taronga je skvělým místem k strávení dne s rodinou a přáteli. Je to také ideální místo, kde se můžete dozvědět více o neuvěřitelné divoké zvěři Austrálie a zbytku světa.

Rocks District: Historické uličky

Sydney, to je město, kde se mísí moderní architektura s historií. A právě do historie se ponoříte v Rocks District, nejstarší čtvrti Sydney. Projděte se úzkými uličkami dlážděnými kočičími hlavami, které pamatují první osadníky. Obdivujte staré pískovcové domy, z nichž mnohé dnes hostí útulné hospůdky, restaurace a galerie. Nezapomeňte navštívit The Rocks Discovery Museum a poznejte fascinující příběh této čtvrti od dob první flotily až po současnost. Vychutnejte si atmosféru starého Sydney s výhledem na ikonický most Harbour Bridge a budovu opery. Rocks District je místem, kde se minulost snoubí s přítomností a vytváří nezapomenutelný zážitek.

sydney památky

Darling Harbour: Zábava a restaurace

Darling Harbour je srdcem zábavy v Sydney a nabízí nepřeberné možnosti, jak strávit den plný smíchu, jídla a nezapomenutelných zážitků. Pro rodiny s dětmi je tu SEA LIFE Sydney Aquarium, kde se můžete procházet tunelem obklopeni žraloky, nebo WILD LIFE Sydney Zoo, kde potkáte ikonické australské tvory jako koaly a klokany. Milovníci kultury si nenechají ujít interaktivní exponáty v Powerhouse Museum, věnovanému vědě, technologiím, designu a historii. Večer se Darling Harbour rozzáří tisíci světly a restaurace lákají na speciality z celého světa. Vyberte si z nabídky čerstvých mořských plodů, šťavnatých steaků, exotické asijské kuchyně nebo si vychutnejte sklenku vína s výhledem na osvětlený přístav. Ať už toužíte po romantické večeři, rodinné oslavě nebo jen po lahodném jídle s přáteli, Darling Harbour má pro každého něco. Nezapomeňte se po večeři projít po promenádě a užít si noční atmosféru s pouličními umělci a živou hudbou.

Srovnání vybraných památek v Sydney
Památka Výška (m) Rok otevření Vstupné
Sydney Opera House 67 1973 Placené (prohlídky)
Sydney Harbour Bridge 134 1932 Placené (výstup)
Sydney Tower Eye 309 1981 Placené

Muzeum současného umění: Moderní umění

Sydney se pyšní pulzující uměleckou scénou a muzea současného umění hrají klíčovou roli v prezentaci nejnovějších trendů. Jedním z nejvýznamnějších je Muzeum současného umění v Sydney, které se nachází v budově zrenovované elektrárny v Circular Quay. Muzeum se může pochlubit rozsáhlou sbírkou děl australských i mezinárodních umělců, včetně obrazů, soch, instalací, fotografií a videoartu. Návštěvníci se zde mohou ponořit do světa moderního a současného umění, zúčastnit se workshopů, přednášek a filmových projekcí.

sydney památky

Kromě Muzea současného umění v Sydney existuje v městě řada menších galerií a uměleckých prostor, které stojí za návštěvu. White Rabbit Gallery v Chippendale se zaměřuje na současné čínské umění, zatímco Artspace v Woolloomooloo představuje inovativní díla australských umělců. Pro milovníky pouličního umění je Newtown s jeho barevnými nástěnnými malbami a graffiti rájem. Ať už se zajímáte o jakoukoli formu moderního umění, Sydney vás jistě nezklame.

Čínská čtvrť: Asijská atmosféra

Sydney se pyšní jednou z nejstarších čínských čtvrtí na jižní polokouli. Nachází se v Darling Harbour a je to pulzující centrum asijské kultury, jídla a nakupování. Projděte se pod ozdobnými čínskými branami a ponořte se do světa plného barev, vůní a zvuků. Uličky lemují restaurace s voňavými nudlemi a kachnou, obchody s tradičními čínskými bylinami a čaji a stánky s nejrůznějšími suvenýry. Nezapomeňte ochutnat dim sum, pekingskou kachnu nebo lahodné nudle. Čínská čtvrť ožívá zejména během čínského Nového roku, kdy se konají tradiční taneční a dračí průvody, ohňostroje a další slavnosti. Tato čtvrť je skvělým místem pro nákupy, ochutnávku autentické asijské kuchyně a poznávání čínské kultury.

Sydney Tower: Panoramatický výhled

Dominantou panoramatu Sydney a místem, které vám vyrazí dech, je Sydney Tower. Tato ikonická stavba, známá také jako Sydney Tower Eye, se tyčí do výšky 309 metrů nad rušnými ulicemi města a nabízí nezapomenutelný 360stupňový výhled na Sydney. Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 250 metrů, spatříte ikonickou budovu Opery v Sydney, majestátní most Harbour Bridge, rozlehlý přístav i modrou hladinu Tichého oceánu. Za jasného dne dohlédnete až do vzdálenosti 80 kilometrů a užijete si panoramatický výhled na Modré hory.

Pro milovníky adrenalinu je tu možnost vyzkoušet si adrenalinovou atrakci Skywalk, procházku po skleněné podlaze ve výšce 268 metrů. Pro ty, kteří dávají přednost poklidnějšímu zážitku, je tu restaurace 360 Bar and Dining, která nabízí kromě lahodných pokrmů také úchvatný výhled na město. Sydney Tower je zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Ať už se rozhodnete pro návštěvu ve dne, kdy si užijete panoramatický výhled na město zalité sluncem, nebo večer, kdy se vám naskrine pohled na třpytivá světla nočního Sydney, tato dominanta vás zaručeně okouzlí.

Luna Park: Zábavní park

Luna Park je ikonický zábavní park na severním břehu Sydney Harbour Bridge v Austrálii. Je to oblíbená turistická atrakce s úchvatným výhledem na Opera House a Harbour Bridge. Otevřen v roce 1935, Luna Park baví návštěvníky všech věkových kategorií svými historickými horskými dráhami, vzrušujícími atrakcemi a karnevalovou atmosférou.

sydney památky

Hlavní atrakce

  • Wild Mouse: Horská dráha s prudkými zatáčkami a strmými sjezdy.
  • Rotor: Rotující stroj simulující nulovou gravitaci.

Kromě toho si užijte hry, stánky s občerstvením a zábavná představení. Luna Park je snadno dostupný veřejnou dopravou (vlakové a autobusové nádraží v docházkové vzdálenosti).

Praktické informace

  • Otevřeno celoročně (otevírací doba se liší, zkontrolujte webové stránky).

Ať už hledáte zábavu pro celou rodinu nebo romantický večer s výhledem na město, Luna Park má co nabídnout.

Manly Beach: Pláž a trajekty

Manly Beach je právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Sydney a je oblíbeným cílem turistů i místních. Nachází se na severním předměstí Sydney, Manly, a je snadno dostupná trajektem z Circular Quay. Cesta trajektem trvá přibližně 30 minut a nabízí nádherný výhled na ikonickou budovu Opery v Sydney, most Harbour Bridge a další památky přístavu. Po připlutí do Manly vás přivítá živá atmosféra pláže s množstvím restaurací, kaváren a obchodů. Samotná pláž je dlouhá přes kilometr a nabízí dostatek prostoru pro opalování, plavání, surfování a další vodní sporty. Pro ty, kteří dávají přednost klidnějšímu odpočinku, je zde k dispozici také travnatá plocha s výhledem na oceán. Kromě pláže nabízí Manly i další atrakce, jako je například Manly Sea Life Sanctuary, kde můžete obdivovat mořský život, nebo North Head National Park s úchvatnými výhledy na oceán a pobřeží. Ať už hledáte den plný zábavy na pláži, nebo klidnější odpoledne u oceánu, Manly Beach je skvělou volbou pro strávení dne v Sydney.

Galerie umění Nového Jižního Walesu: Umělecké poklady

Galerie umění Nového Jižního Walesu, často zkracovaná na AGNSW, je jako maják kultury v rušném Sydney. Stojí hrdě v Doméně, zelené oáze klidu jen pár kroků od rušného centra města. Pro milovníky umění a zvědavé duše je návštěva galerie nutností, nabízející úchvatnou cestu dějinami umění s díly od australských mistrů až po mezinárodní ikony.

Už samotná budova galerie je pastvou pro oči. Její neoklasicistní fasáda, zdobená sloupy a sochami, vás přenese do jiné doby. Uvnitř vás čekají prostorné galerie zalité přirozeným světlem, které dávají vyniknout rozmanitým uměleckým dílům.

sydney památky

Australská sbírka je chloubou galerie a představuje umění země od domorodých počátků až po současnost. Obdivujte složité tečkování a živé barvy děl domorodých umělců, ponořte se do ikonických krajinářských maleb z období Heidelberžské školy a nechte se vtáhnout do příběhů zachycených v dílech moderních a současných australských umělců.

Galerie se však neomezuje pouze na australské umění. Její sbírka evropského umění vás provede staletími, od renesančních mistrů po impresionisty. Obdivujte díla mistrů jako jsou Botticelli, Rubens, Rembrandt, Van Gogh a Monet.

Návštěva Galerie umění Nového Jižního Walesu není jen procházkou historií umění, ale i příležitostí k zamyšlení, inspiraci a spojení s kreativitou. Ať už jste ostřílení znalci umění nebo jen hledáte kulturní zážitek, galerie vás jistě okouzlí.

Australské námořní muzeum: Námořní historie

Australské námořní muzeum v Sydney je nutností pro každého, kdo se zajímá o námořní historii nebo prostě jen chce vidět působivou sbírku lodí a artefaktů. Muzeum se nachází na nábřeží Darling Harbour a nabízí úchvatný výhled na most Sydney Harbour Bridge a operu v Sydney.

V muzeu se nachází pestrá škála exponátů, které dokumentují námořní historii Austrálie od dob prvních obyvatel až po současnost. Návštěvníci si mohou prohlédnout repliku lodi HMB Endeavour kapitána Cooka, na které připlul do Austrálie, nebo se vydat na palubu torpédoborce HMAS Vampire a ponorky HMAS Onslow.

Kromě lodí muzeum vystavuje také rozsáhlou sbírku námořních artefaktů, modelů lodí, obrazů a fotografií. Děti i dospělí si užijí interaktivní expozice, kde si mohou vyzkoušet navigaci na moři, vysílat morseovkou nebo si prohlédnout námořní uniformy.

Australské námořní muzeum je skvělým místem, kde se dozvíte více o bohaté námořní historii Austrálie a zároveň si užít den plný zábavy. Po prohlídce muzea se můžete projít po malebném Darling Harbour a vychutnat si oběd v jedné z mnoha restaurací s výhledem na vodu.

Hyde Park: Zelená oáza v centru

Hyde Park v Sydney, to není ten slavný londýnský, ale i tak je to zelená oáza klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Rozkládá se na ploše přes 16 hektarů a nabízí útočiště od shonu a hluku. Najdete ho snadno, leží hned vedle botanické zahrady Royal Botanic Garden a nabízí úchvatné výhledy na dominantu Sydney, budovu opery.

V parku se můžete procházet po upravených cestičkách, odpočívat ve stínu stromů, dát si piknik na trávníku nebo se jen tak kochat krásou okolní přírody. Pro sportovce jsou tu běžecké stezky a pro děti hřiště. V Hyde Parku najdete i památník Anzac War Memorial, památník obětem první světové války, a fontánu Archibald Fountain, která je oblíbeným místem pro focení.

sydney památky

Hyde Park je ideálním místem pro odpočinek po náročném dni stráveném poznáváním památek Sydney. Ať už si chcete jen tak odpočinout, zacvičit si nebo se jen tak projít, v Hyde Parku si přijdete na své.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: sydney památky | turistické památky v sydney