Objevte kouzlo modrého stylu v Jičíně

Blue Style Jičín

Modrý styl: Unikátní krása Jičína

Jičín, malebné město v srdci Českého ráje, se pyšní nejen svou bohatou historií a pohádkovou atmosférou, ale také unikátním architektonickým stylem – modrým stylem Jičína. Tento specifický styl, který se objevil na počátku 20. století, vtiskl městu nezaměnitelnou tvář a dodnes okouzluje návštěvníky z celého světa.

Modrý styl, inspirovaný secesí a kubismem, se vyznačuje především použitím modré barvy v kombinaci s bílou a okrovou. Charakteristické jsou pro něj oblé tvary, geometrické vzory a rostlinné motivy. Nejvýraznějším prvkem modrého stylu jsou pak bezesporu modré fasády domů, které zdobí bílé šambrány, římsy a ornamenty.

K nejkrásnějším příkladům modrého stylu v Jičíně patří budova bývalé Občanské záložny na Valdštejnově náměstí, která je dnes sídlem Regionálního muzea a galerie. Dalšími skvosty jsou pak budova Městského divadla, hotel Grand nebo Valdštejnská lodžie.

Modrý styl Jičína je unikátním příkladem architektonické tvorby, která v sobě snoubí krásu, eleganci a originalitu. Procházka uličkami města se tak stává nezapomenutelným zážitkem pro milovníky architektury i pro všechny, kteří se rádi nechávají unášet kouzlem minulosti.

Historie a původ modrého stylu

Jičínská modrá, jak se tomuto specifickému odstínu modré říká, má kořeny hluboko v historii města Jičína. Není to jen tak ledajaká modrá, je to barva s příběhem, barva s duší. První zmínky o používání modré barvy v Jičíně sahají až do 16. století. Tehdy se modrá barva získávala z indiga a používala se především k barvení látek pro šlechtu. Modrá byla symbolem bohatství a luxusu, a proto si ji nemohli dovolit všichni.

V 19. století se v Jičíně začala rozvíjet výroba keramiky a porcelánu. Místní hrnčíři a keramikové začali experimentovat s modrou barvou a brzy se jim podařilo vytvořit unikátní odstín, který se stal typickým pro jičínskou keramiku. Tato modrá, někdy nazývána i "jičínská blankytná", se vyznačuje svou sytostí a hloubkou. Její krása tkví v její jednoduchosti a eleganci.

Dnes je modrá barva neodmyslitelně spjata s identitou města Jičína. Najdeme ji na fasádách domů, na keramice, na turistických suvenýrech i na logu města. Jičínská modrá je symbolem tradice, řemeslné zručnosti a hrdosti na místní kulturu.

Architektonické skvosty v modré

Jičín, malebné město v srdci Českého ráje, se pyšní nejen pohádkovou atmosférou, ale i unikátním architektonickým stylem – modrou jičínskou. Tento specifický odstín modré, někdy nazývaný také jičínská šeď, zdobí fasády mnoha historických domů a dodává městu nezaměnitelný ráz.

blue style jičín

Vznik modrého stylu v Jičíně se datuje do 19. století a je spojen s tehdejší prosperitou města. Obliba modré barvy souvisela s dostupností pigmentu – modré skalice, která se v té době hojně těžila v nedalekém okolí. Modrá barva se stala symbolem bohatství a elegance a brzy se rozšířila na fasády měšťanských domů, ale i na významné budovy jako je Valdštejnský zámek či kostel sv. Jakuba Většího.

Dnes je modrá barva pro Jičín typická a stala se nedílnou součástí jeho identity. Procházka historickým centrem se tak stává i nevšední architektonickou podívanou. Nechte se okouzlit krásou modrého stylu a objevte kouzlo Jičína, města pohádek a modrých fasád.

Valdštejnský zámek: Dominantní perla

Jičín, malebné město v srdci Českého ráje, se pyšní nezaměnitelnou dominantou – Valdštejnským zámkem. Tato renesanční perla, tyčící se nad historickým centrem, láká návštěvníky z celého světa svou majestátností a bohatou historií. Právem je považován za jeden z nejvýznamnějších renesančních skvostů v Čechách.

Valdštejnský zámek v Jičíně je neodmyslitelně spjat s osobou Albrechta z Valdštejna, ambiciózního vojevůdce a významného politika první poloviny 17. století. Právě on nechal na místě původního gotického hradu vybudovat honosné renesanční sídlo, které mělo reprezentovat jeho moc a bohatství.

Dnes je Valdštejnský zámek sídlem muzea a galerie, které návštěvníkům nabízí fascinující expozice mapující historii zámku i celého regionu. Projděte se honosnými sály s dobovým nábytkem, obdivujte vzácné obrazy a umělecká díla a nechte se unést atmosférou dávných časů.

Nedílnou součástí zámeckého areálu je i rozlehlá zámecká zahrada, která je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů barokní zahradní architektury v Čechách. Procházka upravenými alejemi, lemovanými sochami a fontánami, je skutečným balzámem pro duši.

Valdštejnský zámek v Jičíně je místem, které vás okouzlí svou krásou a bohatou historií. Nechte se zlákat k návštěvě a objevte kouzlo tohoto renesančního skvostu.

Romantické uličky a náměstí

Jičín, malebné město v srdci Českého ráje, okouzlí každého návštěvníka svou jedinečnou atmosférou. Procházka historickým centrem s modrými domy ve stylu jičínské modři je jako cesta časem. Každá ulička, každé náměstí dýchá historií a vypráví příběhy dávno minulých časů. Romantická zákoutí lákají k zastavení a snění. Nechte se unést atmosférou starobylých domů s modrými fasádami a bílými štukovými detaily. Jičínská modř, světlý odstín tyrkysové, dodává městu nezaměnitelný charakter. Projděte se Valdštejnským náměstím, obdivujte renesanční Valdštejnský zámek a užijte si klid a pohodu v zámeckém parku. Jičín, to je město, kde se snoubí historie s romantikou a kde si každý najde to své.

blue style jičín

Modrý styl v detailech

Jičínská modrá neboli modrák je fenomén, který nelze přehlédnout. Tato specifická barva, sytá a zároveň tlumená, zdobí domy, brány i okenice v historickém centru Jičína. Není to jen tak ledajaká modrá, je to odstín, který si místní obyvatelé předávali z generace na generaci.

Tajemství jičínské modré tkví v její receptuře. Ta se v minulosti střežila jako oko v hlavě a i dnes je těžké ji odhalit do posledního detailu. Víme ale, že důležitou roli hraje kombinace přírodních pigmentů, mezi nimiž nechybí indigo, boryt a uhličan vápenatý. Ty se pak míchaly s vápnem a vodou, čímž vznikala ona nezaměnitelná barva.

Zajímavostí je, že odstín modré se lišil dům od domu. Záleželo na mnoha faktorech, jako byla expozice vůči slunci, stáří omítky nebo i osobní preference majitele. Díky tomu je každý dům v Jičíně originál a modrá barva mu dodává neopakovatelný charakter.

Jičínská modrá není jen otázkou estetiky, ale i tradice a hrdosti. Místní obyvatelé si své modré domy hýčkají a pečlivě o ně pečují. Ať už se jedná o rekonstrukci fasády nebo jen o drobné opravy, vždy dbají na to, aby byla zachována autentičnost a krása jičínské modré.

Jičín: Město pohádek a tajemství

Jičín, malebné město v srdci Českého ráje, si právem vysloužilo přezdívku "Město pohádek a tajemství". Jeho koloritní historie, úzce spjatá s postavou loupežníka Rumcajse a jeho rodiny, láká návštěvníky z celého světa. Dominantou města je bezesporu Valdštejnský zámek, jehož majestátní silueta se tyčí nad malebným náměstím. Právě zde se každoročně konají pohádkové slavnosti, které do Jičína přinášejí kouzelnou atmosféru. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení, koncerty, jarmarky a mnoho dalšího.

Jičín je však mnohem víc než jen pohádková kulisa. Jeho historické centrum s křivolakými uličkami a malebnými domy skrývá nespočet památek a zajímavostí. Za zmínku stojí například kostel sv. Jakuba Většího, Valdická brána či židovský hřbitov. Milovníci přírody ocení blízkost Českého ráje s jeho pískovcovými skalami, lesy a jezery. Oblast je protkána sítí turistických tras a cyklostezek, které lákají k aktivnímu odpočinku. Ať už se do Jičína vydáte za pohádkou, historií či přírodou, jedno je jisté - toto okouzlující město si vás získá svou jedinečnou atmosférou.

blue style jičín

Tipy na výlety a zážitky

Jičín, město pohádky, láká nejen milovníky pohádek o loupežníku Rumcajsovi. Projděte se malebným historickým centrem s Valdštejnským náměstím, kde se tyčí Valdštejnský zámek a kostel sv. Jakuba Většího. Vystoupejte na vrch Čeřovka s rozhlednou Milohlídka, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Jičín a okolí. Pro rodiny s dětmi je skvělou volbou aquapark s mnohou atrakcí. Za kulturou se vydáte do Regionálního muzea a galerie nebo do Jičínského divadla. Nedaleko Jičína se nachází známé Prachovské skály, ideální místo pro turistiku a horolezectví. Prozkoumejte bludiště skalních útvarů, které vás uchvátí svou monumentalností. Po náročném dni si dopřejte odpočinek v některé z místních restaurací, kde ochutnáte tradiční českou kuchyni. Jičín a jeho okolí nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny věkové kategorie.

Ubytování a gastronomie

Jičín, město pohádky, láká turisty nejen svou historií a kulturou, ale také pestrou nabídkou ubytování a gastronomie. Ať už hledáte romantický penzion v centru města, stylový hotel s výhledem na Valdštejnskou lodžii nebo útulný apartmán pro rodinnou dovolenou, v Jičíně si vybere opravdu každý.

Milovníci dobrého jídla a pití si v Jičíně přijdou na své. Restaurace s tradiční českou kuchyní lákají na svíčkovou omáčku, vepřovou pečeni a další speciality. V kavárnách si můžete vychutnat šálek lahodné kávy a domácí dort. A co teprve ochutnat Jičínské trubičky, sladkou pochoutku, která je s městem neodmyslitelně spjata?

Jičín je ideálním místem pro strávení příjemného víkendu i delší dovolené. Po dni plném zážitků si jistě rádi odpočinete v některém z útulných ubytovacích zařízení a načerpáte síly v některé z restaurací.

Modrý styl: Inspirace pro umělce

Jičínská modrá, sytý odstín modré barvy s nádechem zelené, je fenoménem, který sahá až do 19. století. Tato unikátní barva, inspirovaná odstíny přírody Českého ráje, se stala symbolem regionu Jičínska a dodnes fascinuje umělce, designéry i milovníky umění.

Jičínská modrá se stala nedílnou součástí tradiční lidové architektury. Najdeme ji na dřevěných lištových domech, okenicích, dveřích i drobných detailech. Tato barva dodává stavbám charakteristický vzhled a vytváří harmonii s okolní krajinou.

blue style jičín

Pro umělce představuje jičínská modrá nevyčerpatelný zdroj inspirace. Její hloubka a sytost evokují klid, tajemství i melancholii. Malíři ji s oblibou využívají k zachycení atmosféry krajiny Českého ráje, k portrétům i abstraktním kompozicím. Keramičtí mistři ji aplikují na své výrobky, čímž jim dodávají punc originality a tradice.

Zájem o jičínskou modrou v posledních letech znovu ožívá. Objevuje se v moderním designu, módě i interiérech. Stala se symbolem regionální hrdosti a připomínkou bohaté historie a kulturního dědictví Jičínska.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: blue style jičín