Naplánujte si perfektní trasu autem!

Trasa Autem

Znát trasu: Zkontrolujte si trasu předem a naplánujte si případné zastávky.

Před samotnou jízdou si pečlivě prostudujte mapu a naplánujte si trasu. Zjistěte si, zda cesta nevede přes uzavírky nebo zpoplatněné úseky. Pokud je cesta delší, naplánujte si přestávky na odpočinek a občerstvení. Vyhnete se tak únavě a zvýšíte bezpečnost jízdy. Zkontrolujte si také předpověď počasí a podle toho upravte své plány.

Dopravní informace: Informujte se o aktuální dopravní situaci.

Před cestou autem, autobusem nebo třeba na kole se vyplatí zkontrolovat aktuální dopravní situaci. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě kolon, uzavírek nebo zpoždění. Informace o dopravě najdete na internetu, v mobilních aplikacích nebo v rádiu.

Na internetu existuje řada webů a portálů, které se specializují na dopravní zpravodajství. Mobilní aplikace nabízejí kromě aktuálních informací o dopravě také navigaci a upozornění na nebezpečí na trase. Pokud řídíte, poslouchejte rádio, kde se pravidelně hlásí dopravní informace.

Počasí: Přizpůsobte styl jízdy aktuálnímu počasí.

Jízda v dešti nebo na sněhu je náročnější a vyžaduje zvýšenou opatrnost. Zhoršená viditelnost a kluzký povrch prodlužují brzdnou dráhu a zvyšují riziko smyku. Snižte rychlost a zvětšete odstup od vozidel před vámi. V mlze používejte mlhová světla a buďte připraveni na náhlé změny viditelnosti. Za horkého počasí hrozí přehřátí motoru a únava řidiče. Pravidelně kontrolujte hladinu chladicí kapaliny a dělejte si přestávky ve stínu. Nezapomeňte na pitný režim.

Příprava auta: Zkontrolujte stav pneumatik, kapalin a světel.

Před cestou na dovolenou věnujte čas kontrole vašeho auta. Začněte pneumatikami – zkontrolujte hloubku dezénu a tlak. Nedostatečný tlak snižuje životnost pneumatik a zvyšuje spotřebu paliva. Poté zkontrolujte hladinu provozních kapalin – motorového oleje, chladicí kapaliny, brzdové kapaliny a kapaliny do ostřikovačů. Nezapomeňte ani na světla. Zkontrolujte funkčnost všech světel – potkávacích, dálkových, brzdových i směrových. Pokud si na kontrolu netroufáte sami, svěřte auto do rukou odborníků v autoservisu.

V dnešní době chytrých telefonů se navigace stala běžnou součástí našich životů. Existuje mnoho navigačních aplikací, ale mezi nejoblíbenější patří Waze, Google Maps a Sygic. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Waze je známý svými informacemi o provozu v reálném čase, díky čemuž se snadno vyhnete zácpám. Google Maps nabízí širokou škálu funkcí, včetně Street View a navigace pro chodce. Sygic je offline navigace, která je ideální pro cestování do zahraničí bez datového připojení. Výběr té správné aplikace závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích.

Dopravní informace: Dopravní info, ŘSD

Získejte nejaktuálnější dopravní informace z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Sledujte aktuální dopravní situaci na silnicích a dálnicích v celé České republice. Získejte informace o nehodách, uzavírkách, kolonách a dalších dopravních komplikacích. Díky těmto informacím můžete lépe plánovat svou cestu a vyhnout se zbytečným zdržením. ŘSD poskytuje aktuální dopravní informace prostřednictvím svého webu a mobilní aplikace.

Parkování: ParkMobile, MPLA

V centru Prahy je parkování často o nervy. Naštěstí existují aplikace jako ParkMobile a MPLA, které vám ušetří čas i vrásky. S ParkMobile jednoduše zaplatíte parkovné přes telefon, prodloužíte ho na dálku a máte přehled o historii parkování. Aplikace MPLA zase slouží pro rezidenty a abonenty parkovacích zón v Praze. Snadno si v ní prodloužíte platnost parkovacího oprávnění a najdete volná místa v modrých zónách. Ať už jste návštěvník nebo obyvatel Prahy, tyto aplikace vám parkování ulehčí.

Nabíjení elektromobilů: PlugShare, Chargemap

Plánování delší cesty elektromobilem? Žádný stres! Aplikace jako PlugShare a Chargemap vám ukážou všechny dostupné nabíjecí stanice ve vašem okolí i na trase. PlugShare se chlubí největší databází nabíječek na světě a užitečnými recenzemi od ostatních uživatelů. Díky tomu snadno najdete stanici s funkčním konektorem a ověříte si dostupnost. Chargemap zase boduje přehledným rozhraním a možností filtrovat stanice podle typu konektoru, rychlosti nabíjení nebo ceny. Obě aplikace jsou dostupné zdarma pro Android i iOS a ušetří vám spoustu času a nervů při hledání nabíječky.

Dodržujte rychlost: Nepřekračujte povolenou rychlost.

Bezpečnost na silnici začíná dodržováním povolené rychlosti. Rychlost je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících riziko nehody a její následky. Překračování rychlosti snižuje čas na reakci řidiče a prodlužuje brzdnou dráhu vozidla. V případě nehody pak dochází k vážnějším zraněním. Dodržování rychlostních limitů je zásadní pro bezpečnost všech účastníků silničního provozu – řidičů, cyklistů i chodců. Pamatujte, že na silnici nejste sami a vaše chování ovlivňuje i ostatní.

Pauzy na odpočinek: Dělejte si pravidelné přestávky.

Pravidelné pauzy během dne jsou důležité pro vaše zdraví a produktivitu. Dlouhé sezení u počítače nebo jakákoli jiná monotónní činnost může vést k únavě, bolestem hlavy a ztuhlosti svalů. Krátká přestávka každých 30-60 minut, během které se protáhnete, projdete nebo se jen na chvíli zadíváte do dálky, vám pomůže udržet si svěžest a soustředění. Během pauzy se odpojte od práce a dopřejte si chvilku pro sebe. Dejte si šálek čaje, poslechněte si oblíbenou píseň nebo si krátce popovídejte s kolegy. Uvidíte, že i krátká přestávka vám pomůže cítit se lépe a podávat lepší výkony.

Mobilní telefon: Telefonujte pouze s handsfree.

Používání mobilního telefonu za jízdy je v České republice zakázáno, a to z dobrého důvodu. Manipulace s telefonem odvádí pozornost od řízení a zvyšuje riziko nehody. Pokud potřebujete během jízdy telefonovat, je bezpečné pouze handsfree. Handsfree vám umožní mít volné ruce pro řízení a plně se soustředit na provoz. Na trhu je k dispozici mnoho typů handsfree, od jednoduchých sluchátek až po sofistikované systémy integrované do vozidla. Vyberte si takové handsfree, které vám bude vyhovovat a které budete během jízdy pohodlně používat. Pamatujte, že bezpečnost na silnici je vždy na prvním místě.

Bezpečnostní pásy: Používejte bezpečnostní pásy.

Bezpečnostní pásy jsou v autě nejdůležitějším bezpečnostním prvkem. Chrání vás v případě nehody před vážným zraněním nebo dokonce smrtí. Při nárazu vás pás udrží na sedadle a zabrání tak nárazu do volantu, palubní desky nebo čelního skla. Pásy také pomáhají rozložit sílu nárazu na větší plochu těla, čímž se snižuje riziko vážných zranění. Nezapomínejte, že bezpečnostní pásy jsou povinné pro všechny osoby ve vozidle, a to jak na předních, tak i na zadních sedadlech. Používáním bezpečnostních pásů chráníte nejen sebe, ale i své blízké.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: trasa autem | informace o plánování trasy autem