Nakupovací ráj za rohem: Objevte nejlepší obchody v Polsku

Obchody V Polsku

Oblíbené polské supermarkety

Poláci milují nakupování stejně jako my Češi a supermarkety jsou nedílnou součástí jejich každodenního života. Při toulkách Polskem narazíte na známé řetězce jako Biedronka s logem roztomilé berušky, která je synonymem pro široký výběr a nízké ceny. Další stálicí je Lidl, který si získal oblibu i u nás díky své nabídce kvalitních produktů za příznivé ceny. Pokud hledáte něco extra, zamiřte do supermarketů Kaufland, které se pyšní širokým sortimentem potravin i nepotravinářského zboží. Pro milovníky prémiovějších značek je tu pak supermarket Piotr i Paweł, který sází na kvalitu a exkluzivitu. Ať už hledáte cokoli, v polských supermarketech si určitě přijdete na své. Nezapomeňte ale, že otevírací doba se může lišit od té naší, obchody jsou často zavřené v neděli a o svátcích.

Ceny potravin v Polsku

Polsko láká české zákazníky už delší dobu a za nízkými cenami potravin jezdí stále více lidí. Obchody v Polsku často nabízí srovnatelné zboží za nižší ceny než v Česku. Mezi nejnavštěvovanější patří supermarkety jako Biedronka, Lidl, Kaufland a Tesco. Tyto řetězce mají v Polsku širokou síť prodejen a nabízejí široký sortiment potravin, drogerie a dalšího zboží.

Nakupování v Polsku se vyplatí především u základních potravin, jako je pečivo, maso, mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Například ceny masa, uzenin a sýrů jsou v Polsku často o desítky procent nižší než v Čechách. Výhodnější ceny nabízí Polsko také u alkoholu a cigaret.

Při plánování nákupu v Polsku je dobré sledovat akční letáky a slevy, které obchody pravidelně nabízejí. Informace o akčních nabídkách lze najít na webových stránkách obchodů nebo v mobilních aplikacích. Pro platbu v Polsku je výhodné mít u sebe polské zloté, ale většina obchodů akceptuje i platbu v eurech.

Levnější nákupy v Polsku

Nakupování v Polsku láká Čechy stále častěji. Nižší ceny potravin, pohonných hmot a dalších produktů jsou lákavé pro obyvatele pohraničí i ty, kteří se do Polska vypraví za nákupy cíleně. Mezi nejčastější cíle patří supermarkety a hypermarkety s širokou nabídkou zboží za příznivé ceny. Oblíbené jsou i menší specializované prodejny, například s elektronikou, drogerií nebo oblečením.

Při nákupech v Polsku je dobré se orientovat v nabídce obchodů a jejich otevírací době. Většina obchodních řetězců má své webové stránky s informacemi o pobočkách, otevírací době a aktuálních akčních nabídkách. Užitečné jsou i mobilní aplikace, které usnadňují vyhledávání obchodů a srovnávání cen.

Při plánování nákupů v Polsku je vhodné zohlednit i kurz polského zlotého a poplatky za platbu kartou v zahraničí. Některé obchody akceptují i platbu v eurech, ale kurz nemusí být vždy výhodný. Pro menší nákupy je proto vhodné mít u sebe i hotovost v polských zlotých.

Drogerie a kosmetika v Polsku

Polské drogerie lákají Češky už roky. Není divu, ceny kosmetiky, parfémů a drogistického zboží jsou tam často o poznání nižší než u nás. Ať už se chystáte na velký nákup nebo jen na menší kosmetický lov, Polsko vás nezklame.

Nejznámější drogistické řetězce jako Rossmann, Hebe nebo Natura vám nabídnou široký výběr produktů od známých značek i lokálních favoritů. Obchody najdete ve větších i menších městech, často i s prodlouženou otevírací dobou.

Nezapomeňte si před nákupem porovnat ceny online. Mnoho obchodů má věrnostní programy a slevy, které vám ušetří další peníze. A pokud se vám nechce do Polska, zkuste online nákup s doručením do ČR.

Otevírací doba obchodů v Polsku

Většina obchodů v Polsku má vlastní otevírací dobu, nicméně existují obecná pravidla. Obchody jsou obvykle otevřeny od pondělí do soboty, s kratší otevírací dobou v neděli. Větší supermarkety a nákupní centra jsou často otevřeny i v neděli, některé dokonce nonstop. Menší obchody, zejména v menších městech a vesnicích, můžou mít v neděli zavřeno. V Polsku existují také tzv. "neděle bez obchodů", kdy je většina obchodů s výjimkou benzínových pump, lékáren a obchodů na letištích a nádražích zavřená. Tyto neděle jsou stanoveny zákonem a jejich cílem je chránit zaměstnance obchodů a umožnit jim trávit čas s rodinou. Před cestou do Polska je vždy dobré si ověřit otevírací dobu konkrétního obchodu, a to zejména v neděli a o svátcích. Informace o otevírací době obchodů v Polsku najdete na internetu, v turistických průvodcích nebo se můžete zeptat místních obyvatel.

Nákupy o svátcích v Polsku

Poláci si potrpí na tradice a svátky slaví ve velkém stylu. To se bohužel často pojí s omezenou otevírací dobou obchodů. Pokud se chystáte k našim severním sousedům na nákupy během svátků, je dobré se předem informovat, zda budou obchody otevřené. Většina obchodních řetězců a supermarketů má během běžných dnů otevřeno od rána do večera, a to i o víkendech. Během státních svátků jako jsou Velikonoční pondělí, 1. a 3. máj, Boží tělo, 15. srpen (Nanebevzetí Panny Marie), 1. a 11. listopad a 25. a 26. prosinec, ale narazíte na zavřené dveře. Výjimku tvoří menší obchody, benzinové pumpy a některé restaurace. Pokud si nejste jistí, zda bude váš oblíbený obchod otevřený, zkontrolujte si jeho webové stránky nebo sociální sítě. Informace o otevírací době během svátků bývají obvykle zveřejněny s dostatečným předstihem. Pamatujte, že nákupy v Polsku o svátcích můžou být trochu komplikovanější, ale s trochou plánování se vyhnete nepříjemným překvapením.

Platba kartou a hotovostí

V Polsku se nemusíte bát, že byste u sebe museli mít hromadu hotovosti. Platba kartou je zde velmi rozšířená a narazíte na ni prakticky v každém obchodě, ať už se jedná o supermarket, butik s oblečením nebo třeba malou prodejnu se suvenýry. Samozřejmě, vždy je dobré se předem informovat, obzvlášť pokud se chystáte do odlehlých oblastí nebo nakupujete na trzích. Většina obchodníků akceptuje běžné typy platebních karet jako Visa nebo Mastercard. S kartami Maestro už to může být složitější, ale i ty v některých obchodech bez problémů akceptují.

Pokud si raději držíte hotovost, polský zlotý (PLN) si snadno vyměníte v nespočtu směnáren. Najdete je na letištích, nádražích i v centrech měst. Dávejte si ale pozor na nevýhodné kurzy a skryté poplatky, obzvlášť u směnáren v turistických oblastech.

Polské zloté a směnárny

Nakupování v Polsku láká Čechy stále častěji, ať už jde o potraviny, oblečení nebo elektroniku. S tím souvisí i častá otázka: Jak je to s platbou v Polsku? Platit můžete polskými zlotými (PLN) nebo eurem (EUR), ale pozor, ne ve všech obchodech euro přijímají. Doporučujeme proto směnit si české koruny (CZK) za polské zloté.

Kde tedy vyměnit peníze? Možností je hned několik. První možností je směnárna v České republice. Zde si ale dejte pozor na nevýhodný kurz a poplatky. Výhodnější je proto směna až v Polsku. Druhou možností je výběr z bankomatu v Polsku. Většina bankomatů akceptuje mezinárodní platební karty. I zde si ale zkontrolujte poplatky vaší banky za výběr v zahraničí. Třetí možností je platba kartou přímo v obchodě. Tuto možnost akceptuje čím dál více obchodů, a navíc se vyhnete poplatkům za směnu.

Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, nezapomeňte si před cestou do Polska ověřit aktuální kurz polského zlotého.

Zákaznický servis a reklamace

Nakupování v Polsku je čím dál populárnější, ale co dělat, když nastane problém? Naštěstí, polské obchody si uvědomují rostoucí počet zákazníků z České republiky a snaží se jim vyjít vstříc. Komunikace v obchodech často probíhá v češtině nebo angličtině, a mnoho obchodů má i české webové stránky s informacemi o reklamacích.

Při reklamaci zboží je důležité mít s sebou doklad o koupi – účtenku nebo fakturu. Většina obchodů má na reklamace vyhrazené oddělení, kde vám poradí s dalším postupem. Obecně platí, že máte právo na reklamaci vadného zboží do 2 let od nákupu. Obchodník by měl vaši reklamaci vyřídit co nejdříve, nejpozději však do 30 dnů.

V případě sporu s obchodníkem se můžete obrátit na Evropské centrum spotřebitelů, které vám poskytne bezplatnou pomoc a rady. Pamatujte, že i když nakupujete v zahraničí, máte stejná práva jako spotřebitelé v České republice.

Tipy na výhodné nákupy

Pekingese are very popular companion dogs. They are known for their loyalty and affectionate nature. They do not require a lot of exercise. This makes them a good choice for people who live in apartments or small homes. Pekingese are intelligent dogs. They can be stubborn. This can make them a challenge to train. Pekingese are prone to certain health problems. These include breathing problems, eye problems, and skin problems.

Pekingese: What You Need to Know

Pekingese are small, fluffy dogs that originated in China. They were bred as companion animals for royalty. They were often considered to be sacred animals.

Pekingese are relatively small dogs. They typically weigh between 6 and 14 pounds. They have a long, flowing coat that can come in a variety of colors. They are known for their flat faces and large, expressive eyes.

Pekingese are affectionate and loyal dogs. They bond closely with their owners. They can be wary of strangers. They may bark at unfamiliar people. Early socialization can help to reduce this.

Pekingese do not require a lot of exercise. They are happy with a short walk or playtime indoors. They are prone to heatstroke. It is important to avoid exercising them in hot weather.

Pekingese are intelligent dogs. They can be stubborn. This can make them a challenge to train. Patience and positive reinforcement are essential for training Pekingese.

Pekingese are prone to certain health problems. These include Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome (BOAS), eye problems, and skin problems. It is important to be aware of these potential health problems. Regular veterinary checkups are important for Pekingese.

Pekingese can be a rewarding pet for the right owner. They are loving and devoted companions. They require a moderate amount of care. They are prone to certain health problems.

Oblíbené nákupní destinace

Polsko je pro Čechy čím dál oblíbenější nákupní destinací. Není divu, ceny potravin, oblečení, elektroniky a dalších produktů jsou tam často nižší než u nás. Navíc se dá spojit příjemné s užitečným a během nákupní cesty si užít i krásy Polska. Mezi Čechy jsou oblíbené především nákupy v pohraničních městech, jako je Kudowa-Zdrój, Svídnice, Jelení Hora nebo Kłodzko. Najdete tam širokou nabídku supermarketů s potravinami, drogerie, ale i obchodní centra s módou a elektronikou.

Při nákupech v Polsku se vyplatí sledovat letáky a akce, které obchody nabízejí. Informace o nich najdete na webových stránkách obchodních řetězců nebo v mobilních aplikacích. Pokud se chystáte na větší nákup, nezapomeňte si zkontrolovat limity pro dovoz zboží z Polska do České republiky. Nezapomeňte také, že v Polsku se platí polskými zlotými. Většina obchodů akceptuje i platbu kartou, ale je dobré mít u sebe i hotovost.

Nakupování v Polsku s dětmi

Nakupování v Polsku je pro mnoho Čechů oblíbenou kratochvílí, a to nejen kvůli výhodnějším cenám potravin a dalšího zboží. Výlet za nákupy k našim severním sousedům se dá snadno spojit s rodinným výletem a užít si tak den plný zábavy i pro ty nejmenší.

Většina velkých nákupních center v Polsku je jako stvořená pro rodiny s dětmi. Najdete v nich nejen širokou škálu obchodů, ale i restaurace s dětskými koutky a často i další atrakce jako jsou kina, herny nebo zábavní parky. Děti tak zabavíte na dlouhé hodiny a vy si mezitím můžete v klidu nakoupit.

Při plánování nákupů s dětmi v Polsku je dobré myslet na pár věcí. Nezapomeňte dětem vzít s sebou dostatek jídla a pití, oblíbené hračky a případně i kočárek, pokud je to potřeba. Před cestou si také ověřte otevírací dobu obchodů, abyste se vyhnuli případnému zklamání.

Ať už se chystáte do Polska na velký nákup nebo jen na menší výlet, s dětmi si to tam užijete. Stačí jen trochu plánovat a nezapomenout na to nejdůležitější – dobrou náladu!

Bezcelní nákupy a limity

Nakupování v Polsku láká Čechy nejen na nižší ceny potravin, ale také na možnost bezcelních nákupů. Pozor ale na to, že ne všechno zboží spadá do této kategorie a existují limity, které je potřeba dodržovat. Pokud nakupujete v Polsku a vaše trvalé bydliště je v České republice, vztahuje se na vás povinnost platit DPH v Česku v případě, že hodnota vašeho nákupu přesáhne 35 000 Kč. Do této částky se nezapočítává alkohol a tabákové výrobky, na které se vztahují limity. Pro osobní potřebu si z Polska můžete dovézt 800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků, 400 kusů cigarillos, 1 kg tabáku, 10 litrů lihovin, 20 litrů vína, 90 litrů piva a 110 litrů šumivého vína. Překročení těchto limitů může mít za následek pokutu, proto je důležité se s nimi seznámit před cestou do Polska. Informace o aktuálních limitech a pravidlech pro bezcelní nákupy v Polsku najdete na webových stránkách Celní správy České republiky.

Praktické informace pro nakupující

Nakupování v Polsku je pro Čechy čím dál populárnější. Než se ale vydáte na nákupy k našim severním sousedům, je dobré si zjistit pár praktických informací. Většina obchodů v Polsku akceptuje platbu kartou, ale je dobré mít s sebou i hotovost v polských zlotých (PLN). Kurz se může lišit v závislosti na směnárně, proto se vyplatí porovnat nabídky. Větší obchody a supermarkety mívají otevřeno i o víkendech, menší obchody pak mívají zavřeno v neděli a ve svátky. Při nákupu potravin si zkontrolujte datum spotřeby. V Polsku se liší systém zálohování PET lahví a plechovek, proto je lepší si informace o zálohách zjistit přímo v obchodě. Pokud nakupujete ve větším množství, nezapomeňte si schovat účtenku pro případnou kontrolu na hranicích. V neposlední řadě je dobré se před cestou informovat o aktuálních dopravních předpisech v Polsku, ať už se chystáte jet autem, autobusem nebo vlakem.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: obchody v polsku | informace o obchodech v polsku