Letní dovolená Rakousko: Tipy na nezapomenutelný zážitek

Letní Dovolená Rakousko

Rakousko: Letní ráj

Rakousko je skvělou volbou pro letní dovolenou, ať už hledáte aktivní odpočinek, relaxaci v přírodě, nebo kulturní zážitky. S majestátními Alpami, tyrkysovými jezery a malebnými vesničkami nabízí Rakousko nezapomenutelné scenérie a širokou škálu aktivit pro všechny věkové kategorie.

Vydejte se na túru po značených stezkách s úchvatnými výhledy, svezte se lanovkou na vrcholky hor a vychutnejte si panoramatické výhledy, nebo si užijte jízdu na kole po cyklostezkách vedoucích malebnou krajinou. Pro milovníky vodních sportů jsou zde křišťálově čistá jezera ideální pro koupání, plavbu lodí, windsurfing nebo paddleboarding.

Po dni stráveném v přírodě si odpočiňte v útulné horské chatě, ochutnejte tradiční rakouskou kuchyni v některé z restaurací, nebo si užijte večer v příjemné atmosféře vinárny. Navštivte historická města jako Vídeň, Salzburg nebo Innsbruck a poznejte bohatou kulturu a historii Rakouska. Letní dovolená v Rakousku je zárukou nezapomenutelných zážitků.

Alpská krása a jezera

Rakousko, to není jen Vídeň s památkami a kavárnami. V létě se mění v zelený ráj pro milovníky hor a jezer. Alpy se pyšní majestátními vrcholky, které lákají na túry všech obtížností. Zažijte krásu Salcburska s ledovcem Kitzsteinhorn, projděte se kolem jezera Zell am See nebo se vydejte do Tyrolska s úchvatným údolím Ötztal. Ať už jste zkušení horolezci, nebo rodina s dětmi, Rakousko má co nabídnout.

Po dni stráveném v horách není nic lepšího než relax u křišťálově čistého jezera. V Rakousku jich najdete nespočet, od malých horských ples po rozlehlá jezera s plážemi a možnostmi vodních sportů. Za zmínku stojí Wörthersee s tyrkysovou vodou, jezero Achensee obklopené horami, nebo Hallstätter See s pohádkovou atmosférou. Užijte si plavání, opalování, windsurfing nebo projížďku na loďce. Večer si vychutnejte večeři v restauraci s výhledem na hladinu a užijte si tu pravou letní pohodu.

Turistika a cyklistika

Rakousko je letní ráj pro milovníky turistiky a cyklistiky. Čeká na vás hustá síť značených turistických tras vedoucích přes alpské louky, kolem křišťálově čistých jezer a na vrcholky hor s dechberoucími výhledy. Vydejte se po Stezce orlů v Tyrolsku, prozkoumejte národní park Vysoké Taury nebo se nechte okouzlit krásou Solné komory. Pro cyklisty je připraveno přes 10 000 km cyklostezek všech náročností. Vyzkoušejte si jízdu podél Dunaje, prozkoumejte vinařské stezky v Burgenlandsku nebo se vydejte na náročnější horské trasy. Po dni stráveném v přírodě si odpočiňte v útulných horských chatách, ochutnejte místní speciality a užijte si pohostinnost Rakušanů. Letní dovolená v Rakousku bude nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Po stopách Sound of Music

Letní dovolená v Rakousku nabízí mnohem víc než jen úchvatné alpské scenérie a malebná horská jezera. Pro milovníky filmové klasiky "Za zvuků hudby" se otevírá jedinečná možnost vydat se po stopách rodiny Trappů a prožít tak kouzlo filmu na vlastní kůži. Salcbursko, kde se film natáčel, je doslova protkáno místy, která si zahrála ve filmu. Začněte v Salzburgu, kde můžete navštívit zahrady zámku Mirabell, ve kterých Maria a děti zpívaly píseň "Do-Re-Mi", nebo se projděte ulicí Getreidegasse, kde rodina Trappů provozovala svůj obchod.

Pokračovat můžete k jezeru Wolfgangsee, kde se natáčely scény u vily rodiny Trappů. Samotná vila je dnes hotelem a nabízí možnost ubytování v autentickém prostředí. Nedaleko jezera se nachází také kostel Mondsee, kde se odehrávala nezapomenutelná svatební scéna. Pro ty, kteří touží po aktivnějším zážitku, je tu možnost vydat se na túru do hor a pokochat se výhledy na okolní krajinu, která učarovala i filmařům před lety. Letní dovolená v Rakousku ve znamení "Za zvuků hudby" je tak nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělou příležitostí, jak spojit krásy rakouské přírody s filmovou nostalgií.

Vídeň: Kulturní metropole

Vídeň, hlavní město Rakouska, je ideální destinací pro letní dovolenou. Město nabízí bohatou historii, kulturu a zábavu pro všechny věkové kategorie. Projděte se ulicemi Starého Města a obdivujte nádhernou architekturu Hofburgu, katedrály svatého Štěpána a dalších památek. Navštivte některý z vídeňských parků, jako je Prátr s jeho slavným ruským kolem, nebo Schönbrunn s rozlehlými zahradami a zoologickou zahradou. Letní měsíce ve Vídni ožívají hudbou. Zažijte atmosféru Vídeňské filharmonie v Musikvereinu nebo si užijte operu ve Státní opeře. Pro milovníky umění je zde nepřeberné množství muzeí, jako je Muzeum historie umění s díly mistrů, jako jsou Michelangelo, Rembrandt a Rubens, nebo Albertina s rozsáhlou sbírkou grafických listů. Vídeň je také rájem pro gurmány. Ochutnejte tradiční vídeňský řízek, Sachrův dort nebo si vychutnejte kávu a zákusek v některé z historických kaváren. Letní dovolená v Rakousku ve Vídni je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Salcburk: Mozartovo město

Salcburk, přezdívaný "Mozartovo město", je ideální destinací pro letní dovolenou v Rakousku. Projděte se uličkami historického centra, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, a nechte se okouzlit barokní architekturou. Navštivte Mozartovo rodné místo a dům, kde žil, a ponořte se do světa hudby tohoto génia. Vychutnejte si procházku kouzelnými zahradami zámku Mirabell a nechte se unést krásou kašen a soch.

Letní měsíce v Salcburku ožívají festivalovou atmosférou. Slavný Salcburský festival přitahuje milovníky hudby z celého světa. Užijte si operní představení, koncerty klasické hudby a divadelní hry na nejvyšší úrovni. Pro aktivní dovolenou se vydejte do okolí Salcburku. Prozkoumejte malebnou oblast Salcburského kraje s jezery, horami a nádhernou přírodou. Vydejte se na túru do Alp, projeďte se na kole podél řeky Salzach nebo si užijte plavbu lodí po jezeře Wolfgangsee.

Letní dovolená v Salcburku a jeho okolí nabízí nezapomenutelné zážitky pro všechny. Ať už se zajímáte o kulturu, historii, hudbu nebo aktivní odpočinek, v Salcburku si přijdete na své.

Gastronomie: Štrúdl a víno

Rakousko, to není jen nádherná příroda a bohatá historie, ale také ráj pro milovníky dobrého jídla a pití. A co se k letní dovolené v Rakousku hodí víc než kombinace lahodného štrúdlu a osvěžujícího vína? Štrúdl, ten tenký jablkový závin, je v Rakousku doslova legendou. Peče se tu na nespočet způsobů, s různými druhy jablek, ořechů a rozinek. Ať už si ho dáte v tradiční kavárně, na horské chatě nebo v luxusní restauraci, vždycky si pochutnáte. A k němu sklenka rakouského vína? To je teprve ta pravá letní idylka! Rakousko se pyšní dlouhou vinařskou tradicí a nabízí širokou škálu vín, od svěžích bílých až po plná červená. V horkých letních dnech přijde vhod sklenka suchého Veltlínského zeleného nebo aromatického Muškátu. Kdo má raději červené, ten si jistě vybere z odrůd jako Zweigelt nebo Blaufränkisch. Ať už dáváte přednost sladšímu nebo suššímu vínu, v Rakousku si určitě najdete to své. Takže až se budete letos v létě toulat malebnými uličkami rakouských měst nebo zdolávat horské vrcholy, nezapomeňte si dopřát tuhle neodolatelnou kombinaci – štrúdl a víno. Vaše chuťové pohárky vám poděkují!

Ubytování pro každý vkus

Rakousko nabízí nepřeberné možnosti ubytování pro letní dovolenou, ať už toužíte po luxusu, dobrodružství, nebo něčem mezi tím. Milovníci komfortu si užijí pobyt v některém z mnoha prvotřídních hotelů s wellness centrem a gurmánskou kuchyní. Pro rodiny s dětmi jsou ideální apartmány s kuchyňkou a zahradou, kde si ti nejmenší užijí spoustu zábavy. Dobrodružné povahy ocení kempování v panenské přírodě rakouských Alp, ať už ve stanu, karavanu nebo v některém z horských chat.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si rezervovat ubytování včas, obzvlášť pokud cestujete v hlavní sezóně. Ceny se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a sezóně, proto se vyplatí porovnat si nabídky a vybrat tu nejvýhodnější variantu.

Tipy na výlety

Rakousko v létě láká na hory i jezera. Prozkoumejte malebné vesničky v Tyrolsku a užijte si turistiku v Alpách. Salcbursko nadchne milovníky kultury a historie. Navštivte Mozartovo město Salzburg nebo impozantní pevnost Hohensalzburg. Korutany lákají na koupání v křišťálově čistých jezerech. Doporučujeme Wörthersee nebo Millstätter See. Pro aktivní dovolenou je ideální oblast Solné komory s nespočtem turistických tras a cyklostezek. Navštivte ledovcovou jeskyni Eisriesenwelt nebo si užijte plavbu po jezeře Hallstätter See. Vídeň, hlavní město Rakouska, okouzlí historickým centrem, císařskými paláci a muzei. Nevynechejte prohlídku zámku Schönbrunn a zámeckých zahrad. Pro rodiny s dětmi doporučujeme zábavní park Prater nebo zoologickou zahradu Schönbrunn. Rakousko nabízí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů po útulné penziony. Ochutnejte tradiční rakouskou kuchyni s vídeňským řízkem a jablečným závinem. Nezapomeňte na lahodný Sacher dort.

Cestování do Rakouska

Rakousko je skvělou volbou pro letní dovolenou, ať už hledáte dobrodružství v přírodě, relaxaci u jezera nebo poznávání historických památek. Díky své poloze v srdci Evropy je Rakousko snadno dostupné autem, vlakem i letadlem.

Letní měsíce v Rakousku jsou teplé a slunečné, ideální pro pěší turistiku, cyklistiku nebo horolezectví v Alpách. Najdete zde nespočet značených turistických tras všech obtížností, od nenáročných procházek až po náročné horské túry. Pro cyklisty jsou k dispozici stovky kilometrů cyklostezek, které vedou malebnou krajinou podél řek a jezer.

Pokud dáváte přednost odpočinku u vody, Rakousko nabízí mnoho krásných jezer s křišťálově čistou vodou. Můžete se koupat, opalovat, věnovat se vodním sportům nebo se jen tak kochat nádhernými výhledy. Mezi nejoblíbenější jezera patří Wörthersee, Attersee a Traunsee.

Kromě přírodních krás nabízí Rakousko i bohatou historii a kulturu. Navštivte malebná historická města jako Vídeň, Salzburg nebo Innsbruck, prozkoumejte hrady a zámky nebo se vydejte po stopách Mozarta a Sisi.

V neposlední řadě si na letní dovolené v Rakousku pochutnáte na vynikající kuchyni. Ochutnejte tradiční vídeňský řízek, sladké Sacherovy dorty nebo si dopřejte sklenku lahodného rakouského vína.

Rozpočet dovolené

Rakousko nabízí širokou škálu možností ubytování, od luxusních hotelů po cenově dostupné penziony a kempy. Ceny se liší v závislosti na lokalitě, sezóně a typu ubytování. Obecně platí, že ubytování ve Vídni a Salcburku je dražší než v menších městech a vesnicích. Stravování v Rakousku je srovnatelné s cenami v České republice. V restauracích počítejte s cenou hlavního jídla od 250 Kč, pivo vás vyjde na 80 Kč. Pokud chcete ušetřit, nakupujte potraviny v supermarketech a vařte si sami. Doprava po Rakousku je pohodlná a spolehlivá. Vlaky jsou sice dražší, ale nabízejí rychlé a komfortní spojení mezi městy. Autobusy jsou levnější alternativou, ale cesta trvá déle. Pokud plánujete cestovat po vlastní ose, počítejte s poplatky za dálnice. Atraktivní možností je i Rakouská karta výhod, která nabízí slevy na dopravu, muzea a další atrakce.

Při plánování rozpočtu na dovolenou v Rakousku nezapomeňte na vstupy do památek, muzeí a dalších atrakcí. Ceny se liší, ale počítejte s průměrnou cenou vstupenky kolem 250 Kč. Pokud plánujete navštívit více památek, zvažte zakoupení turistické karty, která nabízí slevy na vstupy. Celkově lze říci, že dovolená v Rakousku nemusí být drahá, pokud si ji dobře naplánujete. Využijte slevy, vařte si sami a zvolte cenově dostupnější ubytování.

Bezpečnostní tipy

Rakousko je obecně bezpečná země, ale i tak je dobré dodržovat základní bezpečnostní opatření, ať už se chystáte na turistiku do Alp, nebo na prohlídku památek ve Vídni. Před cestou si zkontrolujte platnost cestovního dokladu a sjednejte si cestovní pojištění. Mějte u sebe kopii důležitých dokumentů, jako je pas a letenka, odděleně od originálů. V horských oblastech si vždy zkontrolujte předpověď počasí a informujte někoho o svém plánovaném маршруте a předpokládaném čase návratu. Na túry do hor se vybavte vhodnou obuví a oblečením a nepodceňujte sílu slunce – používejte opalovací krém a pokrývku hlavy. V turisticky atraktivních oblastech si dávejte pozor na kapsáře a nenechávejte své věci bez dozoru. Cennosti, jako jsou peníze a doklady, noste v pouzdře pod oblečením. Při platbě kartou si vždy zakrývejte PIN kód. V případě jakýchkoli problémů se neváhejte obrátit na rakouskou policii. Nouzové číslo je 133, pro zdravotní pohotovost volejte 144. Dodržováním těchto základních bezpečnostních tipů si můžete užít bezstarostnou a nezapomenutelnou dovolenou v krásném Rakousku.

Užitečné fráze

Dobře vám poslouží pár základních frází, ať už se v Rakousku dorozumíte německy nebo anglicky. Na pozdrav stačí „Grüß Gott“ (dobrý den) nebo „Guten Tag“. Při loučení se používá „Auf Wiedersehen“ (na shledanou). V restauraci si snadno objednáte „Ich möchte bitte…“ (dal/a bych si prosím…). Nezapomeňte na zdvořilostní fráze jako „Danke schön“ (děkuji pěkně) a „Bitte schön“ (prosím). Pokud si nejste jistí, vždycky pomůže „Sprechen Sie Englisch?“ (mluvíte anglicky?). Většina Rakušanů, obzvláště v turistických oblastech, anglicky bez problémů hovoří. Nebojte se zeptat na cestu „Entschuldigung, wie komme ich zu…?“ (promiňte, jak se dostanu k…?). A pokud si chcete užít krásy rakouské přírody, zeptejte se na doporučení „Was können Sie mir für Wanderungen empfehlen?“ (jaké túry byste mi doporučili?).

Proč Rakousko v létě?

Rakousko není jen o lyžování a vánočních trzích. V létě se tato alpská země promění v zelený ráj s nespočtem možností pro aktivní i odpočinkovou dovolenou. Ať už toužíte po vysokohorské turistice, cyklistice, koupání v křišťálově čistých jezerech, nebo spíše po procházkách malebnými vesničkami a ochutnávání místních specialit, v Rakousku si přijdete na své.

Hory lákají k prozkoumání nespočtu turistických tras všech obtížností. Pro rodiny s dětmi jsou ideální tematické stezky, které zábavnou formou seznamují s přírodou a historií. Cyklisté ocení hustou síť cyklostezek, které vedou podél řek, jezer i přes horské průsmyky. Milovníci vodních sportů si užijí koupání, windsurfing nebo paddleboarding na jednom z mnoha jezer s pitnou vodou.

Odpoledne si můžete dopřát piknik v trávě s výhledem na majestátní vrcholky Alp, nebo se osvěžit v některé z horských chat, kde na vás čeká poctivá rakouská kuchyně. Večer pak můžete strávit v útulném penzionu, luxusním hotelu nebo v kempu pod hvězdami. Letní dovolená v Rakousku je zkrátka zážitkem pro všechny smysly.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: letní dovolená rakousko | letní dovolená v rakousku