Kostnice v Kutné Hoře má své osobité kouzlo

Kutná Hora je městem, které je doslova protnuto historickými památkami. Jako je Státní hrad a zámek Český Krumlov dominantou stejnojmenného jihočeského města, tak i Kutná Hora má své jedinečné stavby. Jenou z těch nejznámějších je bezpochyby Chrám sv. Barbory. O té však tento článek pojednávat nebude. Naším cílem se stane Kostnice v Kutné Hoře.

  • Nachází se v kostele Všech svatých.
  • Jde o římskokatolický hřbitovní kostel.
  • Počátky budování začaly ve 14. století.
  • Vyjadřuje lidskou nesmrtelnost.
  • Pyšní se kosterní výzdobou.

Kostel Všech svatých

Kostnice v Kutné Hoře se nachází v kostelu Všech svatých, kterému se dnes neřekne jinak než kostnice. Ve své podstatě je to podzemní kaple hřbitovního kostela, s jehož budováním se začalo ve 14. století. Kostel byl poničen požárem v roce 1421. Přes další nejrůznější problémy došlo k obnově kaple v letech 1703 až 1710.

Současná podoba kostnice v Kutné Hoře byla realizována v roce 1784. V době, kdy stavbu odkoupili Schwarzenbergové z Orlíka.

Jan H., Praha, historik.

Kostnice v Kutné Hoře má zajímavou historii

Kostnice se pojí s velice poutavou historií. Staré pověsti praví, že tehdejší opat přinesl kus půdy z Božího hrobu v Jeruzalému a rozhodil jej na místě současné kostnice. Právě na tomto působišti se pak začali pohřbívat lidé kvůli svatosti země. Pravdou je, že zde skonalo mnoho lidí kvůli dřívější epidemii.

Podzemní kaple hřbitovního kostela Všech svatých je vyjádřením lidské nesmrtelnosti. Zároveň symbolizuje víru a vzkříšení. Toto pietní místo předkládá interiér vyzdobený kostmi. Z kostí je dokonce vytvořen erb rodu Schwarzenbergů. Právě proto je kostnice v Kutné Hoře příslibem velice jedinečné a úchvatné atmosféry.

V Kutné Hoře se nachází spousta krásných památek.

Gotická kostnice v Kutné Hoře

Při pohledu na kostel Všech svatých je každému ihned jasné, že kostnice v Kutné Hoře je tvořena v gotickém stylu. Velice často jsou nejrůznější úpravy označovány, jako Santiniho přestavby. Kosti a lebky jsou součástí jednotlivých architektonických prvků, na klenbách, lomených obloucích a podobně.

Kostnice v Kutné Hoře se pyšní velkou oblibou

V případě kostnice lze konstatovat, že jde skutečně o unikátní historické dílo velkého významu. Jsou to právě kosti a lebky, které mu dodávají na celkové jedinečnosti. To se mimochodem promítá také do návštěvnosti. Ta každým rokem sílí a v mnohém se o to postarají i zahraniční turisté. O tom se můžete přesvědčit z níže uvedených historických dat.

RokPočet návštěvníků
2015333 350
2016376 713
2017431 444
2018446 949
Kolik návštěvníků se ročně podívá na slavnou kostnici?

V posledních letech vpustí kostnice do svých útrob vždy více jak čtyři sta tisíc turistů za rok. Do značné míry k tomu přispívají i zážitkové programy, které v těchto prostorách můžete zažít. Nejsou to jen skromné a klasické prohlídky, jak by si mohl, kdo myslet.

Spojte dobré s užitečným

Pokud se Vaším cílem stane kostnice v Kutné Hoře, pak nemusíte zůstat pouze u jejích prostor. Zakoupit lze i výhodné vstupné spojené s další dominantní stavbou v tomto městě, jíž je Chrám sv. Barbory. Poznat tak můžete opravdový kus historie. Jestliže Vás zajímá, co originálního nabízí kostnice, potom se začtěte do následujících otázek a odpovědí.

Co je to prohlídka s označením TOUR77?

Jde o 77 minut plných zážitků, které jsou spojeny s kompletní prohlídkou kostela, potažmo kostnice. A to s originálním varhaním doprovodem a při svíčkách. To všemu dodává na vážnosti.

Je možné kostnici navštívit také večer?

Ano, realizovány jsou i noční prohlídky kostnice a katedrály nabývající díky noční hodině na svém kouzlu.

Kdy proběhly poslední opravy kostnice?

Tento objekt si vyžádal zásad profesionálů v letech 2014 až 2016, kdy byla opravena střecha včetně krovů, terasy a došlo i na restaurování některých kosterních výzdob.

Co předcházelo kostelu Všech svatých?

Šlo o součást církevního opatství v Sedlci, které vzniklo už v roce 1142. Teprve až ve 14. století byl vybudován kostel.

Kdo byl zakladatelem církevního opatství v Sedlci?

Byl to Miroslav z Markvartic.