Kde se v Česku ubytovat na zámku?

Toužíte se na chvíli vžít do kůže šlechtice a prožít noc v honosných komnatách s bohatou historií? Česká republika s rozsáhlou sítí hradů a zámků vám tuto možnost otevírá. Ubytování v zámeckých hotelech a penzionech vám zaručí jedinečný a nezapomenutelný zážitek.

Pohádková atmosféra na dosah

Představte si, jak se probouzíte v prostorné ložnici s baldachýnem, s výhledem do zámeckého parku. Procházíte se po dlážděných chodbách, obdivujete starobylé obrazy a fresky a večer si vychutnáváte večeři v opulentním zámeckém sále. To vše se může stát realitou, když si vyberete ubytování na jednom z mnoha českých zámků.

Zámecké hotely pro náročné

Některé zámky prošly rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí komfortní ubytování v moderně vybavených pokojích a apartmánech. Čeká na vás luxusní prostředí s veškerým servisem, včetně wellness center, restaurací s vynikající gastronomii a široké nabídky aktivit. Mezi nejznámější zámecké hotely patří například Chateau Mcely, Chateau St. Havel, Zamek Loučeň, nebo Chateau Herálec.

Penziony pro milovníky historie

Hledáte-li autentičtější zážitek, zvolte ubytování v zámeckém penzionu. Často se nachází přímo v historických budovách a nabízí útulné pokoje s dobovým nábytkem a zachovalou atmosférou. Můžete se těšit na osobní přístup majitelů a klidné prostředí ideální pro relaxaci. Za zmínku stojí například Penzion Pod Hradem v Ledči nad Sázavou, Zámecký penzion Zbraslav, nebo Penzion U Hradní Kaple v Červeném Lhotě.

Romantika pro dva i zábava pro celou rodinu

Ubytování na zámku se hodí pro nejrůznější příležitosti. Romantický víkend pro dva, rodinnou dovolenou, firemní akci, svatbu i oslavy. Mnoho zámků nabízí speciální balíčky a programy, které zpestří váš pobyt. Můžete se zúčastnit prohlídek s průvodcem, ochutnávek vína, zábavných programů pro děti, nebo si zahrát golf na zámeckém hřišti.

Tipy na netradiční zámecké ubytování

Toužíte po něčem netradičním? V Česku najdete i zámky, které nabízí ubytování v apartmánech ve věžích, v bývalých konírnách, nebo v romantických zámeckých zahradních domech. Zažijte něco výjimečného a zarezervujte si noc v koruně stromu v Chateau Mcely, v luxusním jurtovém táboře Chateau St. Havel, nebo v originálním Treehouse hotelu na zámku Zbiroh.

Užitečné rady pro výběr ubytování

Při výběru zámeckého ubytování zvažte vaše preference a požadavky. Určete si, zda preferujete luxusní hotel s komfortem a širokou nabídkou služeb, nebo útulný penzion s autentickou atmosférou. Zamyslete se nad aktivitami, které chcete během pobytu dělat, a vyberte si zámek v atraktivní lokalitě. Nezapomeňte si včas rezervovat termín, zvláště v hlavní turistické sezóně.

Ubytování na zámku v České republice vám zaručí nezapomenutelný zážitek a pocit luxusu. Ocitnete se v pohádkovém prostředí a budete se cítit jako králové a královny.

Za hranice luxusu: Zámecké ubytování pro dobrodruhy

Ne všechny zámky v Česku se pyšní drahými renovacemi a pětihvězdičkovým servisem. Pro ty, kteří hledají dobrodružství a rádi se ocitnou mimo vyšlapané turistické cesty, existuje celá řada zámků nabízejících ubytování v poněkud… řekněme svébytném stylu.

Lovci duchů, nastražte uši!

Pokud vás lákají tajemná místa s bohatou historií a špetkou duchařských legend, pak ubytování na některém z "zapomenutých" zámků může být tím pravým ořechovým. Můžete strávit noc na zámku s pověstí "bílé paní", objevovat tajné chodby a podzemní sklepy, nebo se jen tak kochat opršelou fasádou a zarostlým zámeckým parkem. Jen nezapomeňte na baterku a dobrou knihu – v těchto místech vás nebude rušit žádný hotelový personál a ani internet.

Tipy na ubytování pro odvážlivce:

  • Zámek Častolovice – impozantní, ale chátrající zámek s pohnutou historií a tajemným sklepením.
  • Zámek Brnířov – gotický skvost s kastelánem, který rád vypráví hostům strašidelné historky.
  • Zřícenina hradu Drahany – ubytování v dobových stanech přímo v areálu hradu, pro ty, kteří se nebojí nočního šumění větru.

Backpackerský ráj: Zámecké hostely a ubytovny

Ne všechny zámky jsou synonymem drahého ubytování. Některé z nich nabízejí levnější alternativu v podobě hostelů a ubytoven. Často se jedná o jednoduše zařízené pokoje s palandami nebo společnými koupelnami, ale zato za velmi přijatelné ceny.  Je to skvělý způsob, jak nasát zámeckou atmosféru a zároveň poznat ostatní cestovatele.

Tipy na levnější ubytování:

  • Zámek Třeboň – nabízí ubytování v jednoduchých, ale čistých pokojích v rámci zámeckého areálu.
  • Hrad Točník – ubytování v turistické ubytovně přímo na hradě, ideální pro milovníky historie a výletníky.
  • Zámek Kokořín – nabízí ubytování v hostelu situovaném v bývalých konírnách, skvělé pro cyklisty a pěší turisty.

Ubytování na zámku v Česku nemusí být jen o drahém luxusu. Může to být dobrodružství, návrat do historie, nebo levný a netradiční způsob cestování. Stačí jen trochu hledat a objevovat.

Zámecké speciality: Když ubytování není všechno

Ubytování na zámku není jen o samotném pokoji. Mnohé zámky lákají návštěvníky také na jedinečné zážitky a aktivity, které běžné hotely nenabízí.

Gurmánské hody v zámeckých kuchyních

Některé zámky oživily tradici zámeckých hostin a nabízejí svým hostům možnost stolovat v historických sálech, kde kdysi hodovali šlechtici.  Můžete si pochutnat na speciality regionální kuchyně připravené z čerstvých, lokálních surovin. Některé zámky pořádají i kurzy vaření, kde se naučíte tradiční zámecké pokrmy a odnesete si domů nejen kulinářský zážitek, ale i nové kuchařské dovednosti.

Wellness pobyty v historických kulisách

Spojení historie a relaxace? Proč ne! Některé zámky propojují moderní wellness procedury s historickým prostředím. Můžete si dopřát masáže, saunování, nebo vířivku v prostorách, které kdysi sloužily šlechtě k odpočinku. Představte si, jak se po náročném dni plném prohlídek a výletů ponoříte do bazénu s výhledem na zámecký park – to je teprve relaxace!

Svatby a oslavy v královském stylu

Toužíte po svatbě jako z pohádky? Mnoho zámků nabízí pronájem prostor pro svatby a oslavy. Řekněte si své "ano" v zámecké kapli, uspořádejte hostinu v Zrcadlovém sále a užijte si svatební noc v apartmánu, kde kdysi spávali králové. Zámecké hotely se postarají o veškerou organizaci a detaily, takže vy se můžete jen bavit a užívat si svůj výjimečný den.

Cestování v čase: Historické reenaktmenty a kostýmované prohlídky

Zámek ožije díky historickým reenactementům, které vás přenesou do minulosti. Setkáte se s rytíři v brnění, šlechtickými dámami v honosných róbách a budete svědky historických bitev a událostí odehrávajících se přímo na zámeckém nádvoří. Některé zámky nabízejí i kostýmované prohlídky, kde se můžete na chvíli stát součástí historie a prožít zámecký život na vlastní kůži.

LOV za poklady: Geocaching na zámeckých panstvích

Pro milovníky dobrodružství a geocachingu je řada zámeckých parků a okolí zámků protkána geocache schránkami. Můžete spojit prohlídku zámku s pátráním po virtuálních pokladech ukrytých v zámeckých zahradách a lesích. To je skvělý způsob, jak poznat zámecké panství trochu netradičně a pobavit se celá rodina.

Ať už hledáte luxusní dovolenou, dobrodružství, návrat do historie, nebo jen netradiční ubytování, české zámky vám toho mohou nabídnout mnohem víc, než jen postel a střechu nad hlavou. Tak vzhůru za novými zážitky a objevujte kouzlo českých zámeckých hotelů a penzionů!

Publikováno: 01. 04. 2024

Kategorie: dovolená

Autor: PavelPetr