Karlštejn je krásný středověký královský hrad

Státní hrad Karlštejn je stejně známý, jako třeba Pražský hrad. Jde o gotický a novogotický hrad, který sloužil nejenom k uložení královských pokladů, ale také k soukromým účelům císaře. Situování hradu je navíc spojeno s krásným místem, dnes již chráněnou krajinnou oblastí zvanou Český kras. Ve své podstatě je druhým nejvyhledávanějším hradem v České republice.

  • Veřejnosti je přístupný od roku 1905.
  • Spravuje ho Národní památkový ústav.
  • Hrad vlastní Česká republika.
  • Čtvrtý nejnavštěvovanější hrad v ČR.
  • Od roku 1962 je národní kulturní památkou.

Jak vznikl hrad Karlštejn?

Většina čtenářů tohoto článku bude asi správně tušit, že jeden z nejznámějších českých hradů Karlštejn byl vybudován na popud českého krále Karla IV. K založení došlo v roce 1348. Jeho následně přestavby proběhly v letech 1588 až 1597 a poté v letech 1887 až 1905. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu.

Hrad Karlštejn změnil svůj účel v roce 1355 po Karlově korunovaci. Z osobního účelu se přeměnil na hrad uchovávající říšské korunovační klenoty.

Pavlína V., Praha, historička.

Návštěvnost je stále veliká

Státní hrad Karlštejn se pyšní krásnými prostorami, kam spadá například kostel Nanebevzetí Panny Marie situovaný v Mariánské věži nebo kaple sv. Kateřiny. Freskové malby, cenné historické předměty a gotické deskové malby. Tohle všechno jistě přispívá k tomu, že hrad je každoročně vyhledávanou turistickou atrakcí. Přesvědčit se můžete z historických dat návštěvnosti.

RokPočet návštěvníků
2015217 754
2016268 532
2017228 159
2018223 895
Hrad patří k těm více navštěvovaným v České republice.

Hrad Karlštejn byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1905. Jeho pojmenování vzniklo spojením dvou německých slov, jimiž byly Karls-stein, což v překladu znamená Karlům skalní hrad. Právě z tohoto výrazu bylo utvořeno české označení Karlštejn.

Na hradě je ukryto spoustu cenných a historických pokladů.

Karlštejn a jeho současnost

Karlštejn, to je alespoň šest prohlídkových okruhů. Vedle těch stálých jsou tu i pravidelné kulturní a společenské akce nabízející pohled do starých dob. Na mysli máme Karlštejnské kulturní léto, trhy, divadla a podobně. Velkou zajímavostí je nabídka svatebních obřadů. Jen si to představte sami, mít svatbu na takové historické památce Česka.

Jednotlivé části hradu Karlštejn

Státní hrad Karlštejn je bezpochyby rozsáhlým hradním komplexem. Tento velký kamenný gotický hrad skrývá několik významných částí, které jistě stojí za návštěvu. S jednotlivými z nich Vás seznámíme díky níže uvedeným otázkám a odpovědím. Každý si můžete vybrat to, co ho bude zajímat nejvíce.

Jaké jsou věže Karlštejna?

Tento hrad má hlavní Studniční věž. Kromě ní je součástí hradu také Mariánská věž a Velká věž spojená právě s tou Mariánskou.

Jak vysoká je Studniční věž?

Tato hlavní věž dosahuje výšky až 78 metrů a zajímavostí je například to, že nemá svůj vlastní pramen, takže voda byla přiváděna z Budňanského potoka.

Jaké další části stojí za vidění?

Mezi dominanty hradu Karlštejn patří určitě Císařský palác, který sloužil pro potřeby panovníka a jeho dvora. Dále je to také mnohokrát přestavované purkrabství.

Co ukrývá Císařský palác?

V něm se nachází kupříkladu známý Lucemburský sál nebo Karlova ložnice.

Kde se nachází Viniční terasy?

Tato část leží na jižní straně hradu. Konkrétně jde o čtyři viniční terasy, jejichž součástí je i zahradní domek. V současnosti nejsou udržovány kvůli zhoršenému stavu.

Noc na Karlštejně

Je pravdou, že tento hrad si zahrál hlavní roli v mnoha filmech a objevil se v řadě literárních příběhů. Nikomu asi není třeba zdlouhavě představovat nejznámější filmové dílo s názvem Noc na Karlštejně, které vzniklo v roce 1973 a režisérem byl Zdeněk Podskalský st. Nejrůznější kratší nebo delší scény zde vznikly pro filmy Jan Hus, Velká sázka o malé pivo, Co je doma, to se počítá pánové, Údolí včel a starý film Otec Kondelík a ženich Vejvara. Tento hrad je zkrátka pokladnicí historie, zábavy, kultury a nevšedních zážitků, které si můžete dopřávat také.