Jihočeská pohádka: Užijte si nezapomenutelnou dovolenou jižní čechy

Dovolená Jižní Čechy

Kouzlo Jihočeských rybníků

Jižní Čechy, to není jenom o historii a památkách. Je to také krajina rybníků, lesů a luk, která vybízí k odpočinku a relaxaci. Dovolená v jižních Čechách je tak ideální pro ty, kteří hledají klid a pohodu v lůně přírody. Stačí se jenom kochat tou krásou a nasávat tu jedinečnou atmosféru. Procházky kolem rybníků, projížďky na loďkách, rybaření nebo jenom posezení u vody s dobrou knihou - to vše a mnohem více si můžete užít během dovolené v jižních Čechách. Ať už se rozhodnete pro dovolenou aktivní nebo odpočinkovou, jižní Čechy vás okouzlí svou krásou a nabídnou vám nezapomenutelné zážitky.

Romantika Českého Krumlova

Český Krumlov, perla Jižních Čech, je jako stvořený pro romantickou dovolenou. Jeho malebné uličky lemované gotickými a renesančními domy vás přenesou v čase. Procházka historickým centrem s dominantou krumlovského zámku je nezapomenutelným zážitkem. Z věže zámku se vám naskytne úchvatný výhled na město s řekou Vltavou, která se klikatí v údolí. Večerní procházka podél řeky s osvětleným zámkem v pozadí je pak tou pravou romantickou tečkou.

Srovnání možností ubytování pro dovolenou v Jižních Čechách
Vlastnost Penzion Hotel Chata
Průměrná cena za noc 1 200 Kč 2 500 Kč 1 000 Kč
Vzdálenost k jezeru (průměr) 1 km 300 m 50 m
Možnost vlastního vaření Často Zřídka Vždy

Dovolená v jižních Čechách a romantika jdou ruku v ruce. Užijte si plavbu na lodičkách po Vltavě, piknik v zámecké zahradě nebo večeři při svíčkách v některé z útulných restaurací. Okolí Českého Krumlova skýtá mnoho možností pro romantické výlety. Navštivte zámek Hluboká nad Vltavou, projděte se lesy a loukami CHKO Blanský les nebo se vydejte na kole po cyklostezce podél Vltavy. Ať už zvolíte jakoukoliv aktivitu, romantická atmosféra Českého Krumlova a krásy Jižních Čech vám zaručí nezapomenutelnou dovolenou ve dvou.

Pěšky či na kole Šumavou

Jižní Čechy, to není jenom o koupání v rybnících a procházkách historickými centry měst. Milovníci aktivní dovolené si přijdou na své v šumavské přírodě. Ať už zvolíte pěší turistiku nebo cyklovýlety, Šumava vám nabídne nezapomenutelné zážitky. Pro pěší je tu hustá síť značených turistických tras vedoucích přes malebná údolí, kolem horských bystřin a na vrcholky s dechberoucími výhledy. Oblíbeným cílem je například Černé jezero, Plešné jezero nebo hora Boubín. Cyklisté ocení cyklostezky vedoucí po šotolinových cestách i asfaltových silnicích s minimálním provozem. Pro náročnější cyklisty jsou tu i trasy vedoucí náročným terénem. Ať už se vydáte kamkoli, nezapomeňte na kvalitní vybavení a mapu. Po dni stráveném v přírodě si pak můžete odpočinout v některé z útulných hospůdek a restaurací, kde vás pohostí lokálními specialitami.

dovolená jižní čechy

Tajemství hlubokých lesů

Jižní Čechy, krajina rybníků, hlubokých lesů a tajemných zákoutí, lákají k prozkoumání. Dovolená v jižních Čechách tak může být i cestou za dobrodružstvím. Stačí se jen vydat po některé z lesních stezek a nasávat atmosféru klidu a tajemna. Vzduch je tu prosycen vůní jehličí a vlhké půdy, sluneční paprsky se prodírají korunami stromů a vytvářejí magickou hru světla a stínu.

Při troše štěstí narazíte na stopy lesní zvěře – srnky, divokého prasete nebo třeba i vzácného rysa. Nezapomeňte ale, že jste tu jen na návštěvě a chovejte se k lesu s respektem.

Po dni stráveném v přírodě si pak můžete odpočinout v některé z malebných vesniček, kterými jsou Jižní Čechy proslulé. Čeká vás tu pohostinnost místních obyvatel, tradiční kuchyně a útulné ubytování. Ať už zvolíte penzion, chalupu nebo třeba kemp, dovolená v jižních Čechách bude nezapomenutelným zážitkem.

Historie hradů a zámků

Jižní Čechy, to není jenom krajina rybníků a lesů, ale také oblast s bohatou historií, kterou psaly mocné rody a významné události. Právě tady, v malebném prostředí jižních Čech, se tyčí desítky hradů a zámků, z nichž každý ukrývá svá tajemství a příběhy. Na své si tu přijdou milovníci historie, romantiky i dobrodružství.

Během dovolené v jižních Čechách nesmíte vynechat návštěvu majestátního hradu Rožmberk, který se hrdě vypíná nad řekou Vltavou. Projděte se jeho nádvořími, nahlédněte do dobových interiérů a seznamte se s pohnutou historií rodu Rožmberků. Nedaleko odtud se nachází zámek Hluboká nad Vltavou, pohádkové sídlo inspirované anglickou gotikou. Jeho rozsáhlé zahrady lákají k romantickým procházkám a nádherné interiéry vás přenesou do časů šlechtických bálů.

Za návštěvu stojí také zřícenina hradu Dívčí Kámen, opředená pověstmi a legendami. Z jeho hradeb se vám naskytne úchvatný výhled do okolní krajiny. Pokud se vydáte na procházku k rybníku Svět, narazíte na vodní hrad Švihov, který si zahrál v pohádkové klasice Tři oříšky pro Popelku. Jeho netradiční architektura a malebné prostředí z něj dělají oblíbený cíl turistů.

dovolená jižní čechy

Dovolená v jižních Čechách je tak skvělou příležitostí k poznávání historie a objevování krásných památek. Ať už se vydáte na výlet s rodinou, romantický víkend ve dvou nebo za dobrodružstvím s přáteli, hrady a zámky jižních Čech vám zaručeně učarují.

Aktivní dovolená pro rodiny

Jižní Čechy jsou jako stvořené pro aktivní dovolenou s rodinou. Nádherná příroda, síť cyklostezek a spousta vodních ploch lákají k objevování. Vydejte se na kolech podél břehů Lipna, projeďte se na loďce po hladině Orlíku nebo si užijte vodní radovánky na Slapech. Pro milovníky pěší turistiky jsou tu stezky Šumavy s výhledy na malebná údolí a rašeliniště. Děti nadchne návštěva zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou nebo pohádkového Království lesa na Lipně. Po dni plném zážitků si odpočiňte v některém z kempů nebo penzionů, které nabízejí komfortní ubytování a často i doplňkové služby pro rodiny s dětmi. Aktivní dovolená v jižních Čechách je zárukou nezapomenutelných chvil strávených s vašimi nejbližšími.

Relaxace v lázních

Jižní Čechy, to není jenom o putování malebnou krajinou a objevování historických památek. Je to také ideální destinace pro ty, kteří touží po relaxaci a odpočinku. Oblast se pyšní dlouhou lázeňskou tradicí a nabízí širokou škálu procedur a wellness programů. Ať už vás trápí pohybové potíže, dýchací obtíže, nebo si chcete jen dopřát zasloužený odpočinek, v jižních Čechách najdete to pravé místo. Mezi nejznámější lázeňská města patří bezesporu Třeboň, proslulá svými rašelinovými procedurami, a Bechyně, kde se specializují na léčbu pohybového aparátu.

Na své si ale přijdou i ti, kteří preferují menší a komornější lázně. Mnoho hotelů a penzionů v oblasti nabízí wellness služby, jako jsou sauny, vířivky nebo masáže. Po dni stráveném aktivním odpočinkem si tak můžete dopřát zaslouženou relaxaci a načerpat novou energii. Dovolená v jižních Čechách tak může být prospěšná nejen pro vaše tělo, ale i pro vaši duši.

Chutě jihočeské kuchyně

Jižní Čechy lákají nejen krásnou přírodou, ale i bohatou gastronomií. Na talíři se tu snoubí tradice s moderními trendy. Základem jihočeské kuchyně jsou čerstvé suroviny z lokálních zdrojů. Ryby z čistých rybníků, houby z hlubokých lesů a brambory z úrodných polí tvoří základ mnoha pokrmů. Ochutnejte tradiční jihočeskou rybí polévku, kapra na černo s knedlíkem a špenátem nebo bramboráky s povidly a tvarohem. Zapomenout nesmíme ani na sladkou tečku. Jihočeské koláče a buchty, často plněné mákem, tvarohem nebo ovocem, jsou doslova pohlazením po duši. Káva s koláčem v malebné kavárně s výhledem na rybník je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat. Dovolená v jižních Čechách je tak i skvělou příležitostí poznat a ochutnat speciality místní kuchyně.

dovolená jižní čechy

Ubytování pro každý vkus

Jižní Čechy nabízejí ubytování pro každého, ať už hledáte luxusní hotel, útulný penzion nebo kemp u vody. Milovníci komfortu si užijí širokou škálu wellness hotelů s bazény, saunami a relaxačními procedurami. Rodiny s dětmi ocení penziony s dětskými hřišti, bazény a animačními programy. Pro ty, kteří preferují aktivní dovolenou, jsou ideální kempy v blízkosti turistických tras a cyklostezek. Vybírat můžete z kempů s vlastním stanem či karavanem nebo si pronajmout chatku či apartmán. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si rezervovat ubytování včas, obzvláště pokud plánujete dovolenou v hlavní sezóně.

Tipy na nezapomenutelné zážitky

Jižní Čechy jsou jako stvořené pro nezapomenutelnou dovolenou plnou zážitků. Prozkoumejte malebná zákoutí historického Českého Krumlova s jeho majestátním zámkem a projděte se úzkými romantickými uličkami. Vydejte se na plavbu po hladině Lipna a užijte si nádherné výhledy na okolní krajinu. Milovníci aktivního odpočinku si přijdou na své při cyklovýletech po značených stezkách, které vás provedou malebnými vesničkami a kolem rybníků. Navštivte zámek Hluboká nad Vltavou, pohádkovou perlu jižních Čech, a pokochejte se jeho krásou. Ochutnejte tradiční jihočeskou kuchyni v některé z útulných restaurací a nezapomeňte ochutnat místní pivo. Pro milovníky kultury a historie je tu možnost navštívit řadu hradů, zámků a muzeí. Užijte si procházky panenskou přírodou, relaxujte u vody a objevujte krásy jižních Čech.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená jižní čechy | dovolená v jižních čechách