Jihlava památky: Objevte skryté poklady Vysočiny

Jihlava Památky

Tajemné Jihlavské Katakomby

Jihlava, město s bohatou historií a spoustou památek, skrývá pod svými ulicemi tajemný labyrint – Jihlavské katakomby. Tyto podzemní chodby a sklepení, budované od 13. století, dosahují délky přes 25 kilometrů a řadí se tak mezi nejrozsáhlejší v České republice. Původně sloužily především k hospodářským účelům, jako sklady potravin a piva, později se staly i úkrytem obyvatel před nepřáteli a místem posledního odpočinku.

Atmosféra v katakombách je vskutku magická. Chladný vzduch, vlhké zdi a tlumené osvětlení vytváří dojem tajemna a dávných časů. Návštěvníci se zde mohou projít částí historického podzemí, obdivovat gotické klenby a dozvědět se více o životě ve středověké Jihlavě. Jedním z nejzajímavějších míst je tzv. svítící chodba, kde se na stěnách nachází minerál zvaný wulfrenit, který ve tmě světélkuje.

Jihlavské katakomby jsou bezesporu fascinujícím místem, které by si žádný milovník historie a záhad neměl nechat ujít. Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici denně a nabízejí nevšední zážitek pro malé i velké.

Gotická krása: Kostel sv. Jakuba

Dominantou historického centra Jihlavy je bezpochyby kostel svatého Jakuba Většího. Jeho štíhlá silueta se tyčí nad okolní zástavbou a připomíná slavné období jihlavského stříbra. Stavba kostela začala ve 13. století a nesla znaky rané gotiky. Postupně, s rostoucím bohatstvím města, se kostel rozrůstal a procházel přestavbami. Obdiv budí především jeho 83 metrů vysoká jižní věž, která je druhou nejvyšší kostelní věží v Čechách. Uvnitř kostela na návštěvníky čeká dechberoucí prostor s hvězdovou klenbou a bohatou výzdobou. Zaujmou gotické fresky, barokní oltáře i vzácné sochy. Mezi nejcennější památky patří pozdně gotická socha Madony s dítětem zvaná Jihlavská Piéta. Kostel sv. Jakuba není jen architektonickým skvostem, ale také němým svědkem historie Jihlavy. V jeho zdech se odehrály důležité události, konaly se zde královské návštěvy a dodnes slouží svému původnímu účelu. Prohlídka kostela je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, umění i duchovní atmosféry.

Procházka historií: Masarykovo náměstí

Masarykovo náměstí, to je tepoucí srdce Jihlavy. Stojí tu už od 13. století a pamatuje si kroky horníků, šlechticů i obyčejných lidí. Dominantou náměstí je bezpochyby kostel svatého Jakuba Většího, jehož věže se hrdě tyčí k nebi. Jen kousek odtud najdeme i Minoritský klášter s kostelem svatého Ignáce z Loyoly, který je němým svědkem bohaté historie města. A co by to bylo za náměstí bez radnice? Ta jihlavská, s krásnou renesanční fasádou, určitě stojí za pozornost. Procházku náměstím si můžete zpříjemnit posezením v některé z kaváren a restaurací, které lemují jeho okraje. A pokud budete mít štěstí, možná chytíte i některý z tradičních trhů, které se na Masarykově náměstí pravidelně konají.

Keywords: Masarykovo náměstí, Jihlava, památky, kostel svatého Jakuba Většího, Minoritský klášter, kostel svatého Ignáce z Loyoly, radnice, historie, trhy.

Městské opevnění: Brána Matky Boží

Jihlava, město s bohatou historií, se pyšní pozoruhodně zachovalým opevněním. Mezi jeho nejvýznamnější součásti patří Brána Matky Boží, impozantní stavba, která v minulosti sloužila jako hlavní vstup do města.

Brána Matky Boží, původně nazývaná Bránou Havlíčkovou, byla postavena ve 13. století a během staletí prošla několika rekonstrukcemi. Dnešní podobu získala v 16. století, kdy byla přestavěna v renesančním slohu. Dominantou brány je mohutná hranolová věž s ochozem a vysokou stanovou střechou. Na fasádě brány můžeme obdivovat gotické a renesanční architektonické prvky, včetně erbů významných šlechtických rodů, které se v Jihlavě vystřídaly.

Brána Matky Boží je nejen architektonickou památkou, ale také svědkem důležitých historických událostí. V roce 1426 se zde Jihlavané ubránili husitskému vojsku vedenému Janem Žižkou. Dnes je brána přístupná veřejnosti a nabízí nádherný výhled na historické centrum Jihlavy. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout expozici o historii jihlavského opevnění a seznámit se s životem ve středověkém městě.

Minoritský klášter: Oáza klidu

V samém srdci Jihlavy, obklopený historickými hradbami a malebnými uličkami, se nachází oáza klidu – Minoritský klášter. Tento architektonický skvost, založený ve 13. století, je němým svědkem bohaté historie města. Původně gotický komplex prošel v průběhu staletí řadou stavebních úprav, které mu vtiskly prvky baroka a renesance. Dnes Minoritský klášter slouží jako Muzeum Vysočiny Jihlava, kde se můžete seznámit s historií regionu od pravěku až po novověk.

Kromě muzejních expozic nabízí Minoritský klášter i další lákadla. Projděte se rajským dvorem s křížovou chodbou, obdivujte gotické fresky v kapli sv. Anny nebo se pokochejte výhledem na město z věže kostela sv. Jakuba. Minoritský klášter je ideálním místem pro zastavení se v uspěchaném dni. Ať už vás zajímá historie, umění, nebo jen hledáte klidné místo k odpočinku, Minoritský klášter vás nezklame.

Muzeum Vysočiny Jihlava: Expozice regionu

Muzeum Vysočiny Jihlava se pyšní rozsáhlou expozicí věnovanou historii a kultuře Jihlavska. Návštěvníci se zde ponoří do bohaté minulosti regionu, prozkoumají archeologické nálezy z dob Keltů a Slovanů a seznámí se s významem těžby stříbra pro rozvoj Jihlavy. Expozice věnuje pozornost i slavným jihlavským rodákům, mezi něž patří například Gustav Mahler a Jiří Mahen.

Prohlídka muzea zavede návštěvníky do středověkých podzemních chodeb, které patří k nejrozsáhlejším v České republice. Tajemné chodby a sklepení pod historickým centrem města skrývají nejedno tajemství a legendu. Muzeum Vysočiny Jihlava tak nabízí fascinující cestu časem, která oživuje památky a příběhy Jihlavy a jejího okolí.

Galerie umění: Moderní a tradiční

Jihlava, město s bohatou historií a kulturou, se pyšní také pozoruhodnou galerií umění, která nabízí fascinující pohled na moderní i tradiční umělecké směry. Galerie sídlí v impozantní budově bývalé jezuitské koleje, jejíž architektura sama o sobě představuje umělecké dílo. Vkusně zrekonstruované prostory galerie poskytují důstojné zázemí pro stálou expozici i krátkodobé výstavy. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla významných českých umělců, jako jsou například František Kupka, Emil Filla, Bohumil Kubišta, ale i díla starších mistrů. Galerie se zaměřuje také na prezentaci tvorby regionálních umělců, kteří obohacují kulturní dění na Vysočině. Pro milovníky moderního umění galerie pravidelně pořádá výstavy současných umělců, a to jak českých, tak i zahraničních. Galerie umění v Jihlavě tak představuje živoucí kulturní centrum, které oslovuje širokou veřejnost a přibližuje umění ve všech jeho podobách.

ZOO Jihlava: Zábava pro celou rodinu

Jihlava, historické město s bohatou hornickou minulostí, nabízí mnohem více než jen památky. Jedním z lákadel, které si zamiluje celá rodina, je bezesporu Zoologická zahrada Jihlava. Nachází se v malebném prostředí jihlavských lesů a pyšní se chovem více než 200 druhů zvířat z celého světa. Mezi návštěvníky jsou oblíbené zejména majestátní šelmy jako tygr ussurijský a lev pustinný, ale také hravé opičky, pestrobarevní papoušci a impozantní draví ptáci. Zoo Jihlava se aktivně zapojuje do ochrany ohrožených druhů a edukuje veřejnost o důležitosti biodiverzity. Pro děti je připravena řada interaktivních prvků, hřišť a kontaktní zoo koutek, kde se mohou seznámit s domácími zvířaty. Návštěvu zoo lze spojit s procházkou po naučné stezce, která vás provede okolními lesy a seznámí vás s faunou a flórou Českomoravské vrchoviny. Po dni plném zážitků si můžete odpočinout v příjemné restauraci s výhledem na výběh afrických kopytníků. Zoo Jihlava je ideálním místem pro rodinný výlet, kde se zábava snoubí s poznáním a láskou k přírodě.

Aquapark Vodní ráj: Relax a zábava

Jihlava, historické město s bohatou hornickou minulostí, nabízí kromě památek i relaxaci a zábavu v moderním aquaparku Vodní ráj. Po dni stráveném poznáváním krás Jihlavy, jako jsou katakomby, Minoritský klášter nebo kostel svatého Jakuba, si můžete dopřát zasloužený odpočinek v tomto vodním světě. Vodní ráj nabízí atrakce pro celou rodinu. Děti se vyřádí na tobogánu nebo ve vodním hřišti, zatímco dospělí ocení relaxační bazén s masážními tryskami nebo saunový svět. Aquapark je tak ideálním místem pro aktivní odpočinek i relaxaci po dni plném zážitků v Jihlavě.

Jihlavské podzemí: Skryté krásy

Jihlava, město s bohatou historií a malebným centrem, skrývá pod svými dlažebními kostkami tajemný svět – Jihlavské podzemí. Tato rozsáhlá síť chodeb a sklepů, budovaná po staletí od 13. století, patří k nejzachovalejším v České republice a nabízí fascinující pohled do minulosti. Původně sloužily sklepy k uskladnění piva, vína a potravin, později se staly útočištěm v dobách nebezpečí.

Prohlídková trasa Jihlavského podzemí, dlouhá téměř 500 metrů, vás provede spletitými chodbami a seznámí s legendami a pověstí, které se k tomuto místu váží. Jednou z nejznámějších je pověst o jihlavském katobijlkovi, jehož duch prý dodnes bloudí podzemím.

Kromě historických zajímavostí nabízí Jihlavské podzemí i netradiční kulturní zážitky. Konají se zde koncerty, výstavy a další akce, které v podzemních prostorách získávají jedinečnou atmosféru. Návštěva Jihlavského podzemí je tak nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělým doplněním prohlídky památek v Jihlavě.

Vyhlídková věž: Pohled na město

Jihlava, město s bohatou historií a úchvatnou architekturou, nabízí nespočet památek, které vás zanesou do minulých století. Mezi nejnavštěvovanější bezesporu patří vyhlídkové věže, jež poskytují nezapomenutelný pohled na město z ptačí perspektivy. Jednou z nich je i věž kostela svatého Jakuba Většího, dominanty Jihlavy s výškou přes 60 metrů. Po zdolání více než 200 schodů se vám naskytne dechberoucí panoramatický výhled na historické centrum s malebnými uličkami, náměstím a gotickým opevněním. Za jasného počasí dohlédnete až k vrcholkům Českomoravské vrchoviny. Další oblíbenou vyhlídkou je věž Minoritského kláštera, která sice nedosahuje takové výšky, ale i tak nabízí krásný výhled na město z jiné perspektivy. Z věže, která je součástí gotického klášterního komplexu, uvidíte nejen centrum Jihlavy, ale i přilehlé parky a zeleň. Návštěva vyhlídkových věží v Jihlavě je zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat. Poskytne vám nejen netradiční pohled na město, ale i možnost poznat jeho krásu a historii z jiné perspektivy.

Kulturní akce: Festivaly a slavnosti

Jihlava, město s bohatou historií a úchvatnými památkami, ožívá během roku řadou kulturních akcí. Festivaly a slavnosti lákají návštěvníky z blízka i z daleka, aby si užili jedinečnou atmosféru a poznali krásu tohoto historického klenotu. Mezi nejvýznamnější události patří Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, který proměňuje město v centrum dokumentární tvorby. Návštěvníci se mohou těšit na projekce filmů z celého světa, setkání s filmovými tvůrci a doprovodný program. Milovníci hudby si nenechají ujít festival Jihlavské kulturní léto, který nabízí pestrou škálu koncertů, divadelních představení a výstav. Pro rodiny s dětmi je ideální Jihlavský havířský průvod, který připomíná bohatou hornickou historii města. Barevný průvod havířů v dobových kostýmech, hudba a zábava zaručují nezapomenutelný zážitek. Za zmínku stojí také Jihlavské adventní trhy, které promění Masarykovo náměstí v kouzelné místo plné vůní svařeného vína, perníku a vánočních dekorací. Návštěvníci si zde mohou nakoupit originální dárky, ochutnat tradiční pochoutky a užít si sváteční atmosféru. Kulturní akce v Jihlavě jsou skvělou příležitostí, jak spojit poznávání historických památek s nezapomenutelnými zážitky.

Gastronomie: Tradiční pochoutky

Jihlava, historické město s bohatou minulostí, láká nejen svými památkami, ale i tradiční gastronomií. Po procházce malebnými uličkami a náměstími si nenechte ujít příležitost ochutnat některou z místních specialit. V nabídce restaurací najdete klasiku české kuchyně, jako je vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, svíčková na smetaně nebo guláš. Jihlavskou specialitou je pak tzv. "Jihlavský hrnec", vydatná polévka s masem a zeleninou, která vás zaručeně zahřeje. Milovníci sladkého si přijdou na své v podobě tradičních koláčů, jako jsou buchty s mákem, tvarohem nebo povidly. Za ochutnání stojí i "Jihlavské trubičky", křupavé trubičky plněné sladkým krémem. K příjemnému posezení v některé z jihlavských restaurací patří i sklenka dobrého piva. V okolí Jihlavy se nachází několik pivovarů s dlouhou tradicí, které vaří pivo dle tradičních receptur.

Ubytování: Hotely a penziony

Jihlava, historické město s bohatou hornickou minulostí, nabízí návštěvníkům širokou škálu ubytovacích možností. Ať už hledáte luxusní hotel, útulný penzion nebo cenově dostupný hostel, v Jihlavě si vybere každý. Pro ty, kteří chtějí být v centru dění, se nabízí ubytování v historickém centru města. Vychutnejte si ranní kávu s výhledem na Masarykovo náměstí s impozantní budovou radnice nebo se ubytujte v blízkosti gotického chrámu svatého Jakuba, dominanty Jihlavy. Milovníci klidu a přírody ocení ubytování v penzionech na okraji města, odkud se otevírají krásné výhledy na okolní lesy a kopce. Po dni stráveném objevováním jihlavských památek, jako jsou například katakomby, Minoritský klášter nebo Muzeum Vysočiny, si můžete odpočinout v komfortním prostředí vašeho hotelu či penzionu. Mnoho ubytovacích zařízení nabízí také wellness služby, restaurace s tradiční českou kuchyní a další doplňkové služby, které zpříjemní váš pobyt. Nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, obzvláště pokud plánujete návštěvu Jihlavy během turistické sezóny nebo kulturních akcí.

Tipy na výlety: Okolí Jihlavy

Jihlava, město s bohatou historií a spoustou památek, nabízí i ve svém okolí mnoho lákadel pro turisty. Jen pár kilometrů od centra města se nachází například malebný zámek v Herálci, který láká na prohlídku dobových interiérů a krásnou zámeckou zahradu. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu zříceniny hradu Rokštejn, odkud se otevírá úchvatný výhled do okolí. Pro rodiny s dětmi je ideálním cílem výletu ZOO Jihlava, která se pyšní moderními expozicemi a širokou škálou zvířat z celého světa. Pokud dáváte přednost aktivnímu odpočinku, vydejte se na turistickou stezku vedoucí podél řeky Jihlavy, která vás provede malebnou krajinou s lesy a loukami. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv výlet, okolí Jihlavy vás jistě nezklame.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: jihlava památky | památky v jihlavě