Dovolená Polsko s dětmi: Kam vyrazit za zábavou i poznáním?

Dovolená Polsko S Dětmi

Autem do Polska: Tipy na cestu

Pleskání v Baltském moři, stavění hradů z písku a večerní procházky po promenádě - dovolená v Polsku s dětmi slibuje nezapomenutelné zážitky. Cesta autem do Polska je navíc pohodlná a flexibilní. Naplánujte si zastávky u zajímavých míst, ať už je to historický Krakov, pohádkový Malbork s největším cihlovým hradem na světě, nebo fascinující solný důl ve Wieliczce. Děti ocení i návštěvu zoologické zahrady ve Vratislavi nebo zábavního parku Energylandia. Nezapomeňte na dětské autosedačky a dostatek zábavy na cestu.

Plánujete dovolenou v Polsku s dětmi a hledáte ubytování? Vybírat můžete z široké škály možností - od útulných apartmánů přes kempy až po hotely s bazény a dětskými koutky. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte si sbalit plavky, opalovací krém a dobrou náladu. Dovolená v Polsku s dětmi bude stát za to!

Dálnice v Polsku: Poplatky a pravidla

Polsko láká české rodiny s dětmi na dovolenou nejen krásnou přírodou, ale i relativně krátkou vzdáleností. Pokud se chystáte na dovolenou do Polska autem a plánujete využívat dálnice, je dobré se seznámit s místními pravidly a poplatky. Na některých úsecích polských dálnic se platí mýtné, a to buď formou elektronického mýtného systému viaTOLL (pro vozidla nad 3,5 tuny a autobusy s více než 9 místy), nebo formou klasických mýtných bran. Aktuální mapa zpoplatněných úseků a výše poplatků je k dispozici na webových stránkách provozovatelů dálnic. Děti obvykle milují cestování autem, ale dlouhé cesty je můžou unavit. Proto je vhodné plánovat pravidelné přestávky, a to nejlépe na místech, kde se děti můžou proběhnout a protáhnout. V Polsku najdete dostatek odpočívadel s dětskými hřišti a občerstvením. Nezapomeňte, že v Polsku platí na dálnicích rychlostní limit 140 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Dodržování předpisů je důležité pro bezpečnost vaší i vašich dětí.

Cestování vlakem: Pohodlně a levně

Polsko je pro rodiny s dětmi skvělou volbou i díky dostupnosti a pohodlí vlakové dopravy. Vlaky nabízejí dostatek prostoru pro děti i zavazadla a vy se nemusíte stresovat řízením v neznámém prostředí. Děti se můžou během cesty volně pohybovat, hrát hry nebo se dívat z okna na krajinu. Cesta vlakem je tak zážitkem sama o sobě. Do Polska se dostanete pohodlnými vlaky Českých drah nebo využijte nabídku soukromých dopravců jako je RegioJet nebo Leo Express. Ty často lákají na výhodné ceny jízdenek a rodinné slevy. Nezapomeňte si zkontrolovat aktuální nabídky a slevy na webových stránkách dopravce. Cestování vlakem do Polska je tak nejen pohodlné, ale i šetrné k vaší peněžence.

Autobusy do Polska: Výhody a nevýhody

Cestování autobusem do Polska za dovolenou s dětmi má své klady i zápory. Mezi největší výhody patří cenová dostupnost. Jízdenky autobusem jsou zpravidla levnější než letenky nebo vlakové jízdenky, obzvlášť pokud cestujete s celou rodinou. Navíc autobusy často nabízejí slevy pro děti. Další výhodou je pohodlí. Moderní autobusy mívají pohodlná sedadla s dostatkem prostoru pro nohy, klimatizaci a wifi připojení. Děti se tak během cesty zabaví a nebudou se nudit. Cesta autobusem také umožňuje poznat krásy polské krajiny.

Na druhou stranu, cesta autobusem může být zdlouhavá, obzvlášť pokud cestujete na delší vzdálenosti. Děti můžou být netrpělivé a cesta se jim může zdát nekonečná. Je proto důležité naplánovat si dostatek přestávek a zábavy na cestu. Další nevýhodou může být menší flexibilita. Autobusy jezdí podle jízdního řádu a vy se mu musíte přizpůsobit. Pokud cestujete s malými dětmi, může být náročné dodržovat pevný harmonogram.

Letecké spojení: Rychle, ale dražší

Letecká doprava do Polska je sice nejrychlejší variantou, ale počítejte s vyšší cenou, obzvláště pokud cestujete s celou rodinou. Letenky do turisticky oblíbených destinací jako Krakov, Gdaňsk nebo Varšava se dají sehnat i za pár stovek korun, ale ceny se liší v závislosti na sezóně a také na tom, s jakým předstihem letenky kupujete. Pokud cestujete s malými dětmi, nezapomeňte, že i pro ně budete muset pořídit letenku, i když sedí u vás na klíně.

Při cestování letadlem s dětmi je potřeba počítat s dodatečnými náklady, jako jsou například poplatky za odbavení kočárku, autosedačky nebo dětské postýlky. Některé letecké společnosti sice nabízejí přepravu dětských potřeb zdarma, ale je potřeba si to ověřit předem.

I když letecká doprava může být dražší, má i své výhody. Cesta letadlem je rychlá a pohodlná, což oceníte zejména při cestování s malými dětmi. Navíc se vyhnete dlouhým a únavným přejezdům autem. Pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu, doporučujeme sledovat akční nabídky leteckých společností, díky kterým můžete ušetřit nemalé peníze.

Půjčení auta v Polsku: Co vědět

Plavíte se s ratolestmi na dovolenou do Polska a přemýšlíte o pronájmu auta? Skvělý nápad! S vlastním autem si užijete flexibilitu a svobodu při objevování krás Polska s dětmi. Ať už míříte k Baltskému moři, do hor nebo za památkami, auto vám usnadní cestování s dětmi. Před rezervací auta si ale srovnejte pár věcí. Věk pro řízení v Polsku je 18 let, ale pro pronájem auta bývá požadován věk minimálně 21 let. Některé autopůjčovny si účtují dodatek za mladého řidiče do 25 let. Nezapomeňte na dětskou autosedačku, pokud cestujete s malými cestovateli. Je povinná pro děti do 150 cm a autopůjčovny je obvykle nabízejí za poplatek. Při výběru auta zvažte velikost kufru, abyste se vešli s kočárkem a zavazadly. Pro pohodlnější cestování s dětmi se vyplatí zvážit i klimatizaci, hlavně v letních měsících. Před podpisem smlouvy si pečlivě prostudujte podmínky pronájmu, ať vás nečekají žádná nemilá překvapení. Věnujte pozornost pojištění, limitu kilometrů a případným poplatkům. Ať už se chystáte na rodinnou dovolenou k polskému moři, do hor nebo za kulturou, s autem si ji užijete naplno.

MHD v polských městech: Praktické rady

Plánujete dovolenou v Polsku s dětmi a chcete využít MHD? Skvělá volba! Cestování městskou hromadnou dopravou v Polsku je pohodlné, cenově dostupné a děti to bude bavit. Většina polských měst má propracovaný systém autobusů, tramvají a v některých případech i metra. Lístky se dají koupit v automatech na zastávkách, trafikách nebo přímo u řidiče (za příplatek). Nezapomeňte si je označit v označovači hned po nástupu. Děti do 4 let obvykle jezdí zdarma, starší pak za snížené jízdné. Pro rodiny s dětmi se často vyplatí denní, víkendové nebo rodinné jízdenky. Před cestou si zkontrolujte webové stránky dopravního podniku daného města, kde najdete aktuální informace o cenách, trasách a případných výlukách. Ať už se chystáte do Varšavy, Krakova, Gdaňsku nebo jinam, MHD vám usnadní cestování a zbyde vám více času na objevování krás Polska s vašimi malými dobrodruhy.

Polsko s dětmi? Rozhodně! Krásná příroda, hory, moře, jezera, hrady, zámky a k tomu všemu milí a vstřícní lidé. Děti si užijí zábavní parky, zoologické zahrady a spoustu dalších atrakcí. A co teprve polská kuchyně! Ta si podmaní i ty nejmlsnější jazýčky. Dovolená v Polsku s dětmi je záruka nezapomenutelných zážitků pro celou rodinu.

Eliška Dvořáková

Cyklovýlety s dětmi: Krásy polské přírody

Polsko se svými rozmanitými scenériemi a dobře značenými trasami je ideální destinací pro cyklovýlety s dětmi. Ať už preferujete poklidnou jízdu po rovině, nebo dobrodružnější výpravy do kopců, Polsko má co nabídnout. Pobaltí láká klidnými cestami podél písečných pláží a malebnými rybářskými vesničkami. Pro rodiny s menšími dětmi je ideální Mazursko s jeho hustou sítí rovinatých cyklostezek protínajících lesy a jezera. Starší děti ocení výzvu v podobě horských tras v Krkonoších nebo Tatrách. Nezapomeňte na odpovídající vybavení a plánování trasy s ohledem na věk a fyzickou zdatnost dětí. S dostatkem svačinek, pití a přestávkami na odpočinek se z cyklovýletu stane nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Místo Ubytování Vzdálenost z Prahy Aktivity pro děti Cena za noc (od)
Krkonoše Hotel 150 km Turistika, cyklistika, lanovka 1000 Kč
Baltské moře Apartmán 500 km Pláž, vodní sporty, aquapark 800 Kč

Pěší turistika: Nenáročné trasy pro rodiny

Polsko se svými rozmanitými horskými oblastmi a malebnými národními parky nabízí nepřeberné možnosti pro pěší turistiku s dětmi. I ty nejmenší nožky zvládnou procházky po upravených stezkách s krásnými výhledy. Pro rodiny s dětmi je ideální volbou například Krkonošský národní park s naučnou stezkou Sněžka, která vás provede po nejvyšším vrcholu České republiky. Cestou narazíte na informační tabule o místní fauně a floře, interaktivní prvky pro děti a odpočinková místa s ohništi. Další oblíbenou destinací je Tatranský národní park s množstvím jezer a vodopádů. Pro rodiny s malými dětmi je ideální procházka k Morskému oku, největšímu plesu v Tatrách. Cesta je nenáročná a zvládnete ji i s kočárkem. Pro starší děti je pak výzvou výstup na Giewont, horu s charakteristickým tvarem spícího rytíře. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, dostatek vody a svačinu. Děti ocení i dalekohled a atlas rostlin a živočichů, aby mohly objevovat krásy polské přírody.

Lodní doprava: Prozkoumejte Mazurská jezera

Mazurská jezera jsou pro rodinnou dovolenou jako stvořená. A co teprve, když se po nich budete plavit lodí? Děti budou nadšené z dobrodružství na vodě a vy si budete moci vychutnat krásy okolní přírody. Na výběr máte z mnoha typů lodí, od malých plachetnic až po prostorné houseboaty. Pokud s plavbou nemáte zkušenosti, nezoufejte. Existuje mnoho společností, které nabízejí pronájem lodí i s kapitánem. Během plavby se můžete zastavit v některé z malebných vesniček, které leží na březích jezer. Děti se vyřádí na pláži a vy si můžete dát osvěžující drink v místní restauraci. Mazurská jezera jsou také rájem rybářů. Pokud patříte mezi milovníky rybaření, nezapomeňte si s sebou vzít rybářské náčiní.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: dovolená polsko s dětmi | dovolená v polsku s dětmi