Cyklotrasy, které musíte v Česku projet

Česká republika je semeništěm krásných a poutavých cyklistických tras, které vedou kolem řek, mezi vrcholky hor a v malebných krajinách. Některé z nich dokonce vybízí k mnohadennímu cestování a projetí, takže stačí sbalit spacák a můžete vyrazit. Jestliže Vás v tomto směru zajímá, jaké cyklotrasy patří k nejpopulárnějším, nyní Vám je představíme.

  • Cyklostezka u Baťova kanálu.
  • Okolo kláštera k zámku Hluboká nad Vltavou.
  • Okolo Třeboně na kole.
  • Výlet po Lichtenštejnské stezce.
  • Po hřebeni Radhoště.

Cyklotrasy u Baťova kanálu

Trasa u Baťova kanálu patří mezi vyhledávané cyklotrasy na Slovácku. Pohybovat se budete kolem kanálu vybudovaném v roce 1938. Díky lehké náročnosti je ideální volbou pro rodiny s dětmi. Zavítat můžete na taková místa, jakými jsou Otrokovice, Uherské Hradiště, Bohdaneč a Hodonín.

Cyklotrasy kolem Baťova kanálu jsou primárně určené pro silniční a treková kola, protože je zde vybudována kvalitní cyklistická stezka.

Martin S., Uherské Hradiště, cykloturista.

Cyklotrasy s pohledem na zámek

Jestliže patříte mezi milovníky zámecké architektury, potom se Vaším cílem stanou cyklotrasy kolem Českého Krumlova. Konkrétně ta s názvem Okolo kláštera až k zámku. Vidět můžete klášter Zlatá Koruna i zámek Hluboká nad Vltavou. A ten patří mezi dech beroucí divy České republiky. Cestou budete míjet Štěkře, Rančice, ale i Bavorovice.

Alternativou se Vám pak může stát výlet do blízkosti Třeboně. Konkrétně na hráz rybníka Svět, kde jsou mimochodem také zajímavé cyklotrasy. Na místní vyhlášené cyklistické stezce je hned několik naučných tabulí. Projíždět budete i chráněným lesním územím, a dokonce stanete před samotnými branami města Třeboň.

V Česku můžete vyrazit na nejrůznější cyklistické stezky.

Poznejte krásy Lichtenštejnů

Krásné cyklotrasy jsou samozřejmě i na Jižní Moravě. Dokazuje to pověstná Lichtenštejnská stezka. Ta je jako stvořená pro rodiny s dětmi. Na trase můžete udělat zastávku v Lednici u Janova hradu, u Tří Grácií, Lednických rybníků a ve Valticích. V Lednicko-valtickém areálu budete mít k dispozici hned dvanáct kouzelných památek.

Jak dlouhé jsou oblíbené cyklotrasy?

Jestliže Vás zaujaly některé námi prezentované cyklotrasy, jistě Vás bude zajímat také to, jak jsou dlouhé a jaká je jejich náročnost. Na takové informace pochopitelně nezapomínáme a přinášíme Vám je prostřednictvím níže uvedené tabulky, kde je zaznamenáno vše potřebné.

CyklotrasaDélkaNáročnost
Cyklotrasa u Baťova kanálu80 kmLehká
Okolo kláštera až k zámku39 kmLehká až střední
Okolo Třeboně39 kmLehká
Lichtenštejnská stezka39 kmLehká
Po hřebeni Radhoště46 kmObtížná
Jak dlouhé jsou populární cyklotrasy v Česku?

Je pravdou, že všechny prezentované cyklotrasy bez sebemenšího problému projedete na trekovém kole, v mnoha případech můžete využít to silniční. Jedinou výjimkou je Radhošť, která si díky předkládanému terénu žádá horské kolo.

Po hřebeni Radhoště a něco navíc

V rámci komplexnosti se zmíníme také o poslední cyklostezce vedoucí z Frenštátu pod Radhoštěm na Pustevny a Radhošť. Cestou jistě neminete ani sochu slavného Radegasta. Pokud Vás cestování na kole opravdu zajímá, přinášíme Vám ještě několik doplňujících informací prostřednictvím otázek a odpovědí.

Jaké zajímavosti skrývá cyklostezka u Baťova kanálu?

Kromě výše popisovaného můžete vidět třeba skanzen ve Strážnici a léčebné prameny situované v Bohdanči.

Jaké jsou hlavní cíle cyklotrasy Okolo Třeboně?

Jmenovat lze v tomto případě kapli sv. Víta, rašeliniště nebo Soví les. Právě v něm sídlí například čáp černý a orel mořský.

Jak náročná je cyklostezka Po hřebeni Radhoště?

Tato volba je obtíženější než ostatní cyklotrasy. V průběhu jízdy Vás bude čekat více jak šesti kilometrové stoupání a o terénní vložku jistě nebude nouze.

Jakou zvolit výbavu na kolo?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cyklostezku, rozhodně si se sebou nezapomeňte vzít kvalitní cyklistické oblečení, dostatek vody a cyklistické vybavení pro případné řešení jakéhokoliv defektu na cestě?

Za jak dlouho se dají projet výše uvedené cyklotrasy?

To záleží na Vaší kondici, ale projet je můžete i během jediného dne.