Cestování se psem má určitá pravidla

Rozhodli jste se, že sbalíte svůj stan, batoh, psího miláčka a vyrazíte za dobrodružstvím po Evropě? Pak nezbývá než Vám popřát krásné cestování, a hlavně Vás upozornit na jednu podstatnou věc. A tou je povinné čipování a psí pas. Cestování se psem se totiž řídí určitými pravidly, které se Vám pokusíme trochu více přiblížit.

  • Pes musí být očipovaný.
  • To určuje příslušná legislativa.
  • Podstatné je očkování.
  • Zásadní je pas zvířete.
  • V některých zemích jsou vyžadovány i další věci.

Čip a cestování se psem

Na začátku je třeba zmínit, že od 1.1.2020 platí jedno zásadní pravidlo. Každý pes musí být očipovaný, což je zároveň nezbytné při cestování se psem do zahraničí. Jedinou výjimku mají psi, kteří jsou identifikovatelní dle viditelného tetování. Čipování psů probíhá mezi třetím a šestým měsícem jejich věku.

Cestování se psem, potažmo povinné čipování je nařízeno novelou zákona a zároveň také nařízením EU týkajícím se neobchodního přesouvání zvířat.

Marek S., Praha, veterinář.

Příprava na cestování se psem

Ještě, než se vrhneme na informace týkající se psího pasu a dalších věcí, je třeba zmínit to obecné, co vyžaduje cestování se psem. Jednou z hodně důležitých věcí je například volba odpovídající přepravky. Existuje hned několik velikostí pro to či ono plemeno. Jako určitou nápovědu v tomto směru můžete využít tabulku uvedenou níže.

Velikost boxuHmotnost boxuMaximální hmotnost psa
72x53x50 cmCca 4,5 kgDo 17 kg
79x57x59 cmCca 7 kgDo 24 kg
93x65x65 cmCca 9 kgDo 35 kg
105x72x74 cmCca 11 kgDo 45 kg
Přepravky pro přepravu psů nabývají odlišných velikostí.

Vedle přepravky byste pochopitelně neměli zapomenout ani na několik oblíbených hraček pro psa, nádoby a jídlo a pití, včetně dalšího nezbytného příslušenství. Pokud jde o vodu, je vhodné přibalit speciální mobilní nebo rozkládací nádoby umožňující pití přímo z láhve s vodou.

Psí společník Vám může zpříjemnit Vaši dovolenou.

Pas zvířete je základ

Cestování s hafanem je v mnohém podobné, jako u lidí. To znamená, že je zapotřebí Pet pas jinak označovaný jako Pet Passport čili pas zvířete. Je to očkovací průkaz zvířete, kde musí být uvedeny všechny potřebné informace. Tyto pasy jsou navíc platné v rámci všech zemí Evropské unie, takže se se psem můžete vydat na delší cestu.

Cestování se psem od A až do Z

Pojďme se na cestování s psím mazlíčkem vrhnout co možná nejkomplexněji. To znamená, že zmíníme všechny podstatné informace, které by Vás v této souvislosti mohly zajímat. A prezentovat je budeme tou nevhodnější formou, jíž představují otázky a odpovědi uvedené níže.

Je potřeba odčervení psa?

Ano, některé země vyžadují čerstvé odčervení psa v rámci posledních 24 až 120 hodin. Týká se to například Irska, Malty nebo Finska.

Jak staré může být očkování proti vzteklině?

Cestování se psem se pojí s běžným očkováním, respektive intervaly očkování. Výjimkou je třeba takové Rusko. To definuje, že očkování proti vzteklině nesmí být starší jak 5 dnů.

Kdy se lze normálních podmínek cestovat po očkování proti vzteklině?

Vycestovat do zemí Evropské unie můžete 21 dní po tomto očkování.

Jak nejlépe zjistit, jaká očkování potřebuji?

V ideálním případě navštivte veterináře, který Vás seznámí s tím, co je třeba pro cestování s hafanem do konkrétní země.

Kolik zvířat se sebou mohu vzít do zahraničí?

Pokud jde o Evropskou unii, je přístupný maximální počet pěti zvířat v zájmovém chovu. Jestliže se jedná o vyšší počet, je to možné, ale cestování se psem se musí týkat sportovních soutěží, výstav a podobně.

Co všechno obsahuje cestovní pas pro psa?

Vhod Vám jistě přijde také informace o tom, co všechno je součástí psího pasu. Kromě popisu domácího mazlíčka zde najdete jeho datum narození, barvu, rozpoznatelné rysy a zároveň informace o označení čipu. Chybět samozřejmě nesmí výpis realizovaných očkování, bez nichž by bylo cestování se psem v podstatě nemožné. V neposlední řadě je v takovém psím pasu uvedena informace o majiteli zvířete. Pokud psa bude doprovázet někdo jiný, je zapotřebí mít písemné zmocnění majitele jinak se v zahraničí vystavujete značným problémům.