Brno: Památky, které vás uchvátí

Památky Brna

Brněnský drak: Legenda a skutečnost

Brno, město plné historie a památek, se pyšní i legendou o strašlivém drakovi. Drak, symbol zla a moci, se objevuje v mnohých pověstech a Brnu se nevyhnul. Dnes už jen těžko rozeznáme, kde končí realita a začíná mýtus. Jisté je, že Brňané se s drakem vypořádali po svém. V Staré radnici visí vycpaný krokodýl, který měl být oním drakem. Ať už je to pravda, nebo jen šikovný marketingový tah, krokodýl se stal jedním ze symbolů Brna.

Brno ale nabízí mnohem více než jen legendy. Mezi nejvýznamnější památky patří hrad Špilberk, který se tyčí nad městem a nabízí úchvatný výhled. V katedrále svatého Petra a Pavla na Petrově se nachází druhý největší kostel v Moravě. Milovníci architektury by neměli vynechat vilu Tugendhat, klenot funkcionalismu, která je zapsána na seznamu UNESCO. Brno je také městem parků a zeleně. Park Lužánky je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek. Ať už se do Brna vydáte za historií, kulturou, nebo jen tak na procházku, určitě nebudete litovat.

Hrad Špilberk: Výhledy a historie

Tyčící se nad historickým centrem Brna, Špilberk není jen dominantou města, ale také němým svědkem jeho bohaté historie. Z mohutných hradeb se otevírají úchvatné výhledy na všechny strany. Spatříte tak nejen malebné uličky centra s katedrálou svatého Petra a Pavla, ale i zelení se vinoucí Petrov, moderní budovu AZ Tower a za jasného dne i vrcholky Pálavy. Původně královský hrad ze 13. století prošel mnoha proměnami. Sloužil jako sídlo moravských markrabat, impozantní barokní pevnost, a bohužel i pověstné a obávané vězení s přezdívkou "Žalář národů". Dnes je Špilberk sídlem Muzea města Brna s expozicemi o historii města i hradu samotného. Projít si můžete kasematy, prohlédnout si hradní studnu nebo se pokochat krásou hradního parku. Špilberk je zkrátka místem, které vás přenese časem a nabídne nezapomenutelný zážitek z historie i krásy Brna.

Vila Tugendhat: Funkcionalistický skvost

Vila Tugendhat, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je ikonou moderní architektury a symbolem Brna. Nachází se v Černých Polích a pyšní se jedinečným designem od architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vila, postavená v letech 1929-1930 pro rodinu Tugendhatových, je mistrovským dílem funkcionalismu. Její čisté linie, otevřený prostor a využití moderních materiálů, jako je ocel, sklo a onyx, ji proslavily po celém světě.

Vila Tugendhat je však mnohem víc než jen krásná stavba. Je to svědectví o životním stylu a vkusu prvorepublikové elity a zároveň připomínka složité historie 20. století. Po okupaci Československa nacisty byla vila zabavena a sloužila k různým účelům. Po válce se stala majetkem státu a chátrala. Naštěstí se dočkala rekonstrukce a v roce 2001 byla znovu otevřena pro veřejnost.

Dnes je Vila Tugendhat jednou z nejnavštěvovanějších památek Brna a nabízí fascinující pohled do minulosti. Prohlídky s průvodcem vám přiblíží historii stavby, život rodiny Tugendhatových a osud vily v průběhu 20. století. Kromě prohlídek se zde konají i kulturní akce, výstavy a koncerty. Návštěva Vily Tugendhat je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky architektury, historie i designu.

Zelný trh: Srdce Brna

Zelný trh je bezpochyby jedním z nejživějších a nejznámějších míst v Brně. Toto historické náměstí, jehož počátky sahají až do 13. století, je srdcem města a místem, kde se snoubí historie s rušným životem. Dominantou náměstí je barokní kašna Parnas od Jana Bernarda Fischera z Erlachu, mistrovské dílo zdobené alegorickými postavami. Jen pár kroků odtud se tyčí majestátní katedrála svatého Petra a Pavla, jeden z nejvýznamnějších kostelů na Moravě, jehož věže se hrdě vypínají nad městem.

Zelný trh je ale také místem, kde ožívá brněnská tradice. Každý den se zde koná trh s čerstvým ovocem, zeleninou a květinami, který láká jak místní, tak turisty. V okolních uličkách se schovávají útulné kavárny a restaurace, kde si můžete vychutnat šálek kávy a nasát atmosféru starého Brna. Pro milovníky historie je zde Dietrichsteinský palác, sídlo Moravského muzea, které ukrývá bohaté sbírky dokumentující minulost Moravy. Zelný trh je zkrátka místem, které vás okouzlí svou krásou, historií a neopakovatelnou atmosférou.

Kapucínská hrobka: Tajemné mumie

Hluboko pod kostelem Nalezení svatého Kříže v Brně se nachází místo opředené tajemstvím a fascinací – Kapucínská hrobka. Tato unikátní památka láká návštěvníky z celého světa, aby nahlédli do minulosti a prozkoumali nevšední osudy mnichů kapucínského řádu. Hrobka, založená v 17. století, ukrývá desítky mumifikovaných těl, jejichž zachovalost je až zarážející.

Tajemství spočívá v důmyslném systému ventilace a složení půdy, která bránila rozkladu. Vzduch proudící z jeskyní Moravského krasu vysušoval těla, zatímco specifické složení zeminy zastavilo proces tlení. Díky těmto přírodním podmínkám se dochovaly nejen kostry, ale i měkké tkáně, vlasy a vousy. Mumie jsou oblečené v jednoduchých hábitě a uspořádané podle tehdejšího společenského postavení. Nalezneme zde nejen mnichy, ale i dobrodince řádu a významné osobnosti tehdejší doby.

Kapucínská hrobka není jen morbidní podívanou, ale i místem zamyšlení nad pomíjivostí lidského života. Mnichům připomínala křehkost existence a nutnost duchovní přípravy na smrt. Pro nás je dnes svědectvím o historii, víře a umění našich předků.

Petrovský dóm: Dominantní památka

Tyčící se nad historickým centrem Brna, shlíží Petrovský dóm, neboli Katedrála svatého Petra a Pavla, na město již od 13. století. Tato gotická krása, s charakteristickými 84 metrů vysokými věžemi, patří k nejvýznamnějším památkám Brna a Moravy. Její silueta je nezaměnitelným symbolem města a cílem nespočtu turistů z celého světa.

Historie dómu je spjata s mnoha významnými událostmi. Byl svědkem husitských válek, obléhání Švédy i rozkvětu Brna v 19. století. V jeho zdech se psaly dějiny Moravy a dodnes je místem konání významných církevních obřadů a kulturních akcí.

Interiér dómu ukrývá řadu uměleckých pokladů. Návštěvníky uchvátí Kaple Panny Marie Lurdské s bohatou štukovou výzdobou, barokní hlavní oltář a vzácné gotické sochy. Za pozornost stojí i krypta s hrobkami významných brněnských osobností.

Pro milovníky historie a architektury je Petrovský dóm povinnou zastávkou při návštěvě Brna. Nabízí nejen úchvatný výhled na město z ochozu věže, ale i fascinující cestu časem a vírou.

Stará radnice: Brněnský krokodýl

Brněnský drak a Stará radnice, dva symboly Brna, neodmyslitelně spjaté s historií a legendami města. Zatímco drak, visící u stropu průchodu Staré radnice, budí respekt svou mohutností, radniční věž láká návštěvníky na vyhlídkový ochoz s dechberoucí vyhlídkou na Brno. Stará radnice, jejíž počátky sahají až do 13. století, je svědkem staletí brněnských dějin. Gotická radniční věž, pyšně se tyčící nad náměstím Svobody, je nepřehlédnutelnou dominantou historického centra. Vstupní portál zdobí reliéfy znázorňující tehdejší život ve městě a uvnitř se skrývá řada historických sálů, včetně bývalé městské šatlav. Právě v těchto prostorách se psaly dějiny Brna, scházela se zde městská rada a rozhodovalo se o důležitých událostech. Dnes je Stará radnice sídlem turistického informačního centra a místem konání výstav a kulturních akcí.

Moravské zemské muzeum: Po stopách historie

Moravské zemské muzeum, založené roku 1817, je pokladnicí moravské historie a kultury. Jeho sbírky, čítající přes 6 milionů předmětů, nabízejí fascinující pohled do minulosti Brna a Moravy. Mezi nejvýznamnější památky, které muzeum spravuje, patří Dietrichsteinský palác, skvost barokní architektury v centru Brna. V jeho zdech se nachází expozice Moravské galerie, představující vývoj výtvarného umění od gotiky po 20. století. Další významnou památkou je Biskupský dvůr, gotický komplex budov s románskými základy, kde sídlí expozice Mendeliana, věnovaná Gregoru Johannu Mendelovi, otci genetiky, který zde prováděl své slavné experimenty s hrachem. Pro milovníky historie je nutností navštívit Palác šlechtičen, renesanční skvost s bohatě zdobeným nádvorním traktem, kde se nachází expozice Anthropos, mapující vývoj lidstva od pravěku po současnost. Moravské zemské muzeum tak nabízí nevšední cestu časem a umožňuje poznat Brno a Moravu v celé jejich kráse a bohatství.

Mahenovo divadlo: Kulturní stánek

Mahenovo divadlo, chlouba Brna a skvost mezi českými divadelními budovami, stojí hrdě na Malinovského náměstí už od roku 1882. Stavba v novorenesančním slohu, původně pojmenovaná jako Městské divadlo na Královských polích, se stala symbolem kulturního rozkvětu Brna. Architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, věhlasní mistři divadelní architektury, vtiskli budově nezaměnitelný ráz. Interiéry zdobené bohatou štukovou výzdobou, mramorem a zlatem berou dech dodnes. Divadlo se pyšní i moderní technologií jeviště, která umožňuje realizovat i ty nejnáročnější inscenace. Na prknech Mahenova divadla se odehrála nespočetná premiéra a vystoupila zde řada významných osobností českého i světového divadla. Dnes je Mahenovo divadlo domovem činohry, opery i baletu Národního divadla Brno a patří k nejvýznamnějším kulturním institucím v České republice. Prohlídky honosných prostor divadla s průvodcem jsou nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie i umění.

Denisovy sady: Oáza klidu v centru

V samém srdci Brna, jen pár kroků od ruchu a shonu Masarykovy ulice, se rozkládá oáza klidu a zeleně – Denisovy sady. Tyto historické zahrady, pojmenované po svém zakladateli, hraběti Denisovi z Morzinu, patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším památkám Brna. Procházka Denisovými sady je jako malý výlet do historie. Z vyhlídkové terasy se otevírá úchvatný pohled na panorama města s dominantou katedrály svatého Petra a Pavla. Můžete obdivovat barokní kašnu Parnas, zdobenou sochami antických bohů, nebo se projít romantickými zákoutími s altánky a jezírky. V zahradách se nachází také řada vzácných dřevin a květin, které lákají k odpočinku a relaxaci. Denisovy sady jsou ideálním místem pro odpolední procházku, romantický piknik nebo jen chvíli klidu uprostřed rušného města. V letních měsících se zde konají koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Návštěva Denisových sadů je tak nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky historie, kultury i přírody.

Brněnské podzemí: Labyrint chodeb

Brno, město s bohatou historií, skrývá pod svými dlažebními kostkami tajemný svět brněnského podzemí. Labyrint chodeb, sklepů a krytů svědčí o životě našich předků a o tom, jak se město v průběhu staletí proměňovalo. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je bezesporu Mincmistrovský sklep pod Dominikánským náměstím. Zde se v minulosti razily brněnské mince a dnes se zde nachází expozice věnovaná historii ražby mincí. Dalším zajímavým místem je Kostnice u sv. Jakuba, druhá největší kostnice v Evropě. Návštěvníci zde mohou spatřit tisíce lidských kostí, které svědčí o krutých morových epidemiích, které město v minulosti postihly. Pro milovníky tajemna a legend je pak ideálním cílem prohlídka brněnského draka a krokodýla, kteří jsou uchováváni v místnosti pod radniční věží. Ať už se vydáte do brněnského podzemí za historií, legendami nebo jen pro netradiční zážitek, jedno je jisté - čeká vás fascinující cesta do hlubin brněnské minulosti.

Katedrála sv. Petra a Pavla: Výhled na Brno

Katedrála sv. Petra a Pavla je jednou z dominant Brna a neodmyslitelnou součástí panoramatu města. Z věží katedrály se otevírá úchvatný výhled na historické centrum Brna s jeho malebnými uličkami, náměstími a památkami. Pohled z výšky 84 metrů umožňuje návštěvníkům obdivovat krásu a rozmanitost brněnské architektury. Zřetelně viditelná je například zelená kopule Kapucínského náměstí s kostelem Nalezení svatého Kříže, nebo mohutná budova Nové radnice s 73 metrů vysokou věží. V dálce se pak rýsují obrysy hradu Špilberk, který po staletí bděl nad městem a dnes slouží jako muzeum a galerie. Výhled z katedrály sv. Petra a Pavla je nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka Brna.

Kostel sv. Jakuba: Pozdně gotická krása

Dominantu Starého Brna tvoří bezpochyby kostel svatého Jakuba. Jeho štíhlá věž, tyčící se do výšky 92 metrů, je nepřehlédnutelná z mnoha míst v Brně. Stavba kostela započala na přelomu 13. a 14. století a nesla znaky rané gotiky. Během staletí však prošel kostel mnoha stavebními úpravami, které mu vtiskly jeho současnou, převážně pozdně gotickou podobu. Obdiv budí zejména jeho bohatě zdobený portál s reliéfy světců a výjevy ze života Panny Marie. Interiér kostela ukrývá řadu uměleckých děl. Za zmínku stojí pozdně gotický hlavní oltář od Jošta Dietze, renesanční náhrobky významných brněnských měšťanů či barokní kazatelna. Kostel svatého Jakuba nebyl jen místem duchovním, ale i centrem společenského dění. V jeho zdech se konaly důležité ceremonie, pohřbívali se zde významní obyvatelé města a v dobách ohrožení sloužil i jako útočiště. Dodnes je kostel svatého Jakuba živoucím místem, kde se konají bohoslužby, koncerty a další kulturní akce.

Moravská galerie: Umělecké poklady

Moravská galerie v Brně patří k předním českým muzeím výtvarného umění a pyšní se bohatou sbírkou, která dokumentuje vývoj umění od středověku po současnost. Návštěvníci zde mohou obdivovat díla zásadních postav české a moravské umělecké scény, jako jsou Alfons Mucha, Joža Uprka, Josef Čapek a mnoho dalších. Galerie sídlí v několika historických budovách, z nichž každá má svůj specifický charakter a nabízí jedinečný zážitek.

V Místodržitelském paláci, dominantě Moravského náměstí, se nachází expozice barokního umění a sochařství. V Pražákově paláci, skvostu brněnské secese, je k vidění sbírka moderního a současného umění. Uměleckoprůmyslové muzeum, sídlící v budově bývalé Německé techniky, pak nabízí fascinující pohled do světa užitého umění a designu.

Moravská galerie však není jen statickou institucí. Pořádá také řadu krátkodobých výstav, workshopů a vzdělávacích programů pro veřejnost. Díky své rozmanitosti a aktivnímu přístupu se Moravská galerie stala nedílnou součástí kulturního dění v Brně a láká návštěvníky z celého světa.

Anthropos: Muzeum člověka a jeho vývoje

Antropologické oddělení Moravského zemského muzea v Brně spravuje rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj člověka a lidské kultury od pravěku po současnost. Muzeum se nachází v centru Brna a je snadno dostupné MHD i pěšky. Jeho expozice nabízí fascinující pohled na evoluci člověka, vývoj jeho kultury a způsob života v různých historických obdobích. Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní kosterní pozůstatky pravěkých lidí, repliky nástrojů a zbraní, ale i předměty denní potřeby z různých období lidské historie.

Muzeum klade důraz na interaktivitu a edukativní charakter svých expozic. Pro děti i dospělé jsou připraveny hry, kvízy a workshopy, které jim pomohou lépe pochopit prezentovaná témata. Muzeum pořádá také doprovodné programy, přednášky a výstavy, které rozšiřují znalosti o lidské historii a kultuře. Návštěva Antropologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně je tak skvělou příležitostí, jak se dozvědět více o nás samých a o tom, odkud pocházíme.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: PavelPetr

Tagy: památky brna | památky nacházející se v brně