Sicílie 2023: Dokonalá dovolená pod italským sluncem

Dovolená Sicílie 2023

Doprava na Sicílii

Sicílie se pyšní dobrou infrastrukturou, takže cestování po ostrově není žádný problém. Pokud preferujete pohodlí a nezávislost, ideální volbou je pronájem auta. Autopůjčovny najdete na letištích i ve městech. Pamatujte ale, že Italové jsou vášniví řidiči a provoz může být někdy chaotický. Alternativou jsou autobusy, které spojují všechna větší města a turistické atrakce. Jízdní řády jsou spolehlivé a ceny dostupné. Pro kratší vzdálenosti se nabízí vlaky, které jsou pohodlné a rychlé, ale nepokryjí celou Sicílii. Větší města jako Palermo, Catania a Messina mají také dobrou síť městské hromadné dopravy, včetně autobusů a tramvají. Nezapomeňte si ověřit ceny a jízdní řády, které se můžou lišit v závislosti na sezóně. Prozkoumávání Sicílie na kole je skvělý způsob, jak si užít krásnou krajinu, ale připravte se na kopcovitý terén. Pokud se chcete plavit na okolní ostrovy, využijte trajekty, které vyplouvají z několika přístavů. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, Sicílie vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Letecké spojení

Sicílie, perla Středozemního moře, láká svými krásami čím dál více turistů. Pokud plánujete dovolenou na Sicílii v roce 2023, jistě vás zajímá, jak se na tento krásný ostrov dostat. Letecké spojení je nejrychlejší a nejpohodlnější variantou. Na Sicílii se nachází několik letišť, z nichž ta nejvytíženější jsou v Catanii, Palermu a Trapani. Z České republiky létají na Sicílii pravidelné i sezónní linky. Mezi nejvyhledávanější letecké společnosti patří Ryanair, easyJet, Wizz Air a ČSA. Ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a termínu rezervace. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte s dostatečným předstihem a mimo hlavní sezónu. Při hledání letenek doporučujeme využít online srovnávače, které vám porovnají ceny letenek od různých dopravců. Let z Prahy na Sicílii trvá přibližně 2 hodiny. Po příletu na letiště se do centra města dostanete autobusem, vlakem nebo taxi.

Trajekty z Itálie

Sicílie, perla Středomoří, láká svými krásami čím dál více turistů. Pokud plánujete dovolenou na Sicílii v roce 2023 a chcete se vyhnout letecké dopravě, trajekty z Itálie představují skvělou alternativu. Na ostrov se dostanete pohodlně a za rozumnou cenu. Mezi nejoblíbenější trasy patří spojení z pevninské Itálie, konkrétně z Neapole a Janova. Plavba z Neapole trvá přibližně 10 hodin a nabízí úchvatné výhledy na Vesuv a pobřeží Amalfi. Z Janova je cesta delší, zhruba 20 hodin, ale i tak láká cestovatele, kteří si chtějí užít plavbu a zároveň ušetřit. Na trajektech najdete širokou škálu služeb, od restaurací a barů až po obchody a dětské koutky. Ceny trajektů se liší v závislosti na sezóně, trase a typu lodě. Obecně platí, že nejvýhodnější ceny pořídíte s dostatečným předstihem a mimo hlavní sezónu. Pro přepravu auta je nutné si připlatit. Při plánování dovolené na Sicílii v roce 2023 nezapomeňte zvážit i možnost dopravy trajektem.

Autopůjčovny na Sicílii

Sicílie je ostrov mnoha tváří a k jeho prozkoumání se vám bude hodit vlastní auto. Naštěstí je na Sicílii nepřeberné množství autopůjčoven, od mezinárodních řetězců až po lokální firmy. Ceny se liší v závislosti na sezóně, typu auta a délce pronájmu. V hlavní sezóně (červenec-srpen) počítejte s vyššími cenami.

Při výběru autopůjčovny si dejte pozor na skryté poplatky, jako jsou poplatky za pojištění, další řidiče nebo vrácení auta na jiném místě. Doporučujeme si předem porovnat nabídky od více autopůjčoven online, abyste našli tu nejvýhodnější variantu.

Pro cestování po Sicílii vám postačí menší auto, ale pokud plánujete výlety do hor nebo cestování s více zavazadly, zvažte pronájem většího vozu. Nezapomeňte, že na Sicílii se jezdí vpravo a silnice mohou být úzké a klikaté, zvláště v horských oblastech.

Veřejná doprava

Sicílie se pyšní rozmanitou sítí veřejné dopravy, která vám umožní prozkoumat ostrov od rušných měst až po odlehlé pláže. Pokud plánujete dovolenou na Sicílii v roce 2023, určitě se seznamte s možnostmi, které máte k dispozici. Autobusy jsou zdaleka nejrozšířenějším prostředkem veřejné dopravy na Sicílii. Společnosti jako AST, Interbus a SAIS Autolinee provozují rozsáhlou síť linek, které spojují všechna hlavní města a turistické destinace. Jízdenky jsou cenově dostupné a dají se zakoupit na autobusových nádražích, v trafikách nebo přímo u řidiče. Vlaky představují pohodlný a malebný způsob, jak cestovat mezi většími městy na Sicílii. Státní železniční společnost Trenitalia provozuje jak regionální, tak i rychlé vlaky, které vás zvezou do destinací jako Palermo, Catania, Messina a Agrigento. Pro kratší vzdálenosti a cestování po pobřeží jsou ideální volbou vlaky. Pokud dáváte přednost individuální dopravě, pronájem auta je na Sicílii snadný a cenově dostupný. S vlastním autem budete mít svobodu objevovat skryté kouty ostrova a cestovat vlastním tempem. Mějte však na paměti, že řízení ve velkých městech může být chaotické a parkování může být výzvou. Pro kratší vzdálenosti ve městech jsou k dispozici taxíky. Ujistěte se, že jedete s licencovaným taxi a před jízdou si domluvte cenu. Alternativou k taxíkům jsou mobilní aplikace, jako je Uber nebo Free Now.

Autobusy a vlaky

Sicílie se může pochlubit poměrně hustou sítí autobusových linek, které propojují prakticky všechna větší města a turistické destinace. Autobusy jsou často nejlevnějším způsobem dopravy po ostrově, zvláště pokud cestujete na kratší vzdálenosti. Mezi nejoblíbenější autobusové společnosti patří AST, Interbus a SAIS Trasporti. Lístky si můžete zakoupit online, na autobusových nádražích nebo přímo u řidiče.

Cestování vlakem po Sicílii je sice o něco dražší než autobusem, ale nabízí větší komfort a malebné výhledy. Vlaková síť pokrývá většinu ostrova, včetně některých odlehlejších oblastí. Na výběr máte z regionálních vlaků, které jsou levnější, ale pomalejší, a rychlovlaků InterCity a Frecciabianca, které jsou rychlejší, ale dražší. Jízdenky na vlak si můžete zakoupit online, na vlakových nádražích nebo v cestovních kancelářích.

Při plánování dopravy po Sicílii je dobré zvážit jak autobusovou, tak vlakovou dopravu a vybrat si tu nejvhodnější variantu s ohledem na váš rozpočet, časové možnosti a cílovou destinaci.

Cestování autem

Cestování autem po Sicílii v roce 2023 nabízí jedinečnou svobodu a flexibilitu. Nasednete do auta a objevujete krásy ostrova vlastním tempem. Plánujete si vlastní itinerář a zastavujete se kdekoliv se vám zlíbí. Před cestou si ale nezapomeňte zařídit mezinárodní řidičský průkaz a zkontrolovat platnost vašeho povinného ručení. Na Sicílii se jezdí vpravo a předjíždí vlevo. Dálniční síť je na Sicílii poměrně kvalitní, ale za použití dálnic se platí mýtné. Místní silnice jsou často úzké a klikaté, obzvlášť na venkově a v horských oblastech. Buďte proto obezřetní a počítejte s delší dobou jízdy. Parkování ve městech může být náročné a často placené. Využijte raději hlídaná parkoviště. Nezapomeňte, že v Itálii platí přísné pokuty za špatné parkování. Cestování autem vám umožní poznat skryté kouty Sicílie, kam se běžný turista nedostane.

Silniční síť

Sicílie se může pochlubit poměrně hustou sítí silnic, které spojují všechna významná města a turistické destinace. Pro cestování po ostrově si můžete vybrat z placených dálnic (autostrade), státních silnic (strade statali) a provinčních silnic (strade provinciali). Dálnice jsou nejrychlejší volbou, ale počítejte s poplatky. Státní silnice jsou bez poplatků, ale bývají více frekventované a klikatější, zvláště v horských oblastech. Provinční silnice jsou užší a méně udržované, ale nabízejí malebné výhledy a autentičtější zážitek z jízdy.

Prozkoumávání Sicílie autem je skvělý způsob, jak poznat krásy ostrova vlastním tempem. Nezapomeňte si ale zvyknout na temperamentní styl jízdy místních a dávejte si pozor na skútry, které se proplétají provozem. Pokud se chystáte do rušnějších měst, zvažte parkování na placených parkovištích, abyste se vyhnuli pokutám. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, jízda po Sicílii vám nabídne nezapomenutelné zážitky a úchvatné výhledy na moře, hory i malebné vesničky.

Parkování ve městech

Sicílie je sice krásný ostrov, ale pokud se tam chystáte autem, počítejte s tím, že parkování ve městech může být oříšek. Většina historických center má omezený vjezd a parkovací místa jsou často obsazená, zvlášť v hlavní sezóně.

Co se týče parkování na Sicílii v roce 2023, doporučuji se poohlédnout po placených parkovištích. Najdete je v blízkosti center měst a turistických atrakcí. Ceny se liší podle lokality a sezóny, ale počítejte s částkou kolem 1,5-2,5 eur za hodinu.

Další možností je parkování v modrých zónách, které jsou vyhrazené pro rezidenty a placené parkování pro návštěvníky. Lístky se dají koupit v trafikách nebo barech a cena se pohybuje okolo 1 eura za hodinu. Pozor, v bílých zónách je parkování zdarma, ale často bývají plné.

Než zaparkujete, vždy si zkontrolujte značení, abyste se vyhnuli pokutě. Ať už se rozhodnete pro placené parkoviště nebo modrou zónu, mějte na paměti, že parkovací místa jsou v turistických destinacích vzácná.

Tipy pro řidiče

Sicílie je nádherný ostrov, který nabízí úžasné zážitky z jízdy, ale je důležité seznámit se s místními podmínkami. Silnice na Sicílii jsou obecně v dobrém stavu, ale některé venkovské oblasti mohou mít úzké a klikaté silnice. Doporučujeme si pronajmout menší auto, se kterým se vám bude lépe manévrovat. Italové řídí temperamentně, proto buďte obezřetní a předvídejte. Dodržujte rychlostní limity, které jsou v obydlených oblastech 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na dálnicích 130 km/h. Mějte na paměti, že na dálnicích se platí mýtné. Parkování ve městech může být náročné a často placené. Využijte placená parkoviště nebo se informujte o možnostech parkování v ubytování. Nezapomeňte na doklady, řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu. Užitečná je i navigace, ať už offline mapa nebo mobilní aplikace. Ať už se vydáte kamkoli, užijte si jízdu po krásné Sicílii!

Motocykly a skútry

Sicílie, perla Středomoří, láká k prozkoumání nejen svými historickými památkami a nádhernými plážemi, ale také svými klikatými horskými cestami a malebnými pobřežními silnicemi. Pro ty, kteří touží po svobodě a dobrodružství, je pronájem motocyklu nebo skútru ideální volbou, jak zažít dovolenou na Sicílii v roce 2023 naplno.

Projížďka na skútru je ideální pro objevování skrytých zákoutí historických center měst jako Palermo, Catania nebo Syrakusy. S lehkostí se propletete úzkými uličkami a budete moci obdivovat architektonické skvosty zblízka. Motocykl vám zase poskytne svobodu vydat se i do hornatého vnitrozemí ostrova, kde na vás čekají dechberoucí výhledy, malebné vesničky a sopka Etna.

Ať už se rozhodnete pro skútr nebo motocykl, nezapomeňte na kvalitní helmu a vybavení. Před jízdou si pečlivě prostudujte dopravní předpisy, protože provoz na Sicílii může být pro nezkušené řidiče náročný.

S pronájmem motocyklu nebo skútru se vaše dovolená na Sicílii v roce 2023 promění v nezapomenutelné dobrodružství plné svobody a objevování.

Výlety lodí

Sicílie je ostrov plný krás a tajemství, a jak lépe je objevovat než z paluby lodi? Výlety lodí patří k nejoblíbenějším aktivitám pro turisty, kteří sem zavítají v roce 2023. Ať už toužíte po romantické plavbě při západu slunce, adrenalinovém šnorchlování v průzračných vodách, nebo objevování skrytých pláží a jeskyní, Sicílie má co nabídnout.

Vydejte se na plavbu kolem Liparských ostrovů, sopečného souostroví s aktivními vulkány Stromboli a Vulcano. Prozkoumejte ostrov Favignana s jeho tyrkysovými zátokami a proslulou pláží Cala Rossa. Nebo se nechte okouzlit krásou ostrova Ustica, ráje potápěčů s bohatým podmořským životem.

Výlety lodí seženete v každém větším letovisku. Můžete si vybrat z organizovaných výletů s průvodcem, nebo si pronajmout vlastní loď a prozkoumat ostrov vlastním tempem. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, nezapomeňte si s sebou vzít opalovací krém, plavky a fotoaparát, abyste si mohli uchovat ty nejkrásnější vzpomínky na dovolenou na Sicílii v roce 2023.

Ostrovy Egadi

Pro vaši dovolenou na Sicílii v roce 2023 zvažte návštěvu kouzelných ostrovů Egadských, které leží jen kousek od západního pobřeží ostrova. Tvoří je tři hlavní ostrovy – Favignana, Levanzo a Marettimo – a několik menších ostrůvků. Každý z nich nabízí unikátní atmosféru a nezapomenutelné zážitky.

Na Favignanu, největším z ostrovů, můžete relaxovat na nádherných plážích s křišťálově čistou vodou, jako je Cala Rossa nebo Cala Azzurra. Prozkoumejte historické centrum s malebným přístavem a navštivte bývalou továrnu na zpracování tuňáků, která vám přiblíží tradiční způsob rybolovu.

Levanzo, nejmenší z trojice, okouzlí milovníky klidu a panenské přírody. Vydejte se na pěší túru po stezkách s úchvatnými výhledy na moře a okolní ostrovy. Nevynechejte ani Grotta del Genovese, jeskyni s prehistorickými malbami.

Marettimo, nejvzdálenější a nejhornatější ostrov, je rájem pro milovníky pěší turistiky a potápění. Objevujte skryté zátoky, jeskyně a podmořské útesy s bohatým životem. Večer si vychutnejte večeři z čerstvých ryb v některé z místních restaurací.

Dovolená na Sicílii v roce 2023 by nebyla úplná bez výletu na Egadské ostrovy. Užijte si klid, krásu a pohostinnost těchto výjimečných míst a vytvořte si nezapomenutelné vzpomínky.

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy, nazývané také Lipari, jsou souostrovím vulkanického původu severně od Sicílie. Představují perfektní destinaci pro výlet lodí během vaší dovolené na Sicílii v roce 2023. Každý z ostrovů má svůj vlastní charakter a nabízí něco unikátního. Na Lipari, největším z ostrovů, se můžete projít malebným městečkem a navštívit archeologické muzeum. Vulcano láká turisty svými bahenními lázněmi a možností koupele v termálních pramenech. Na ostrově Salina si vychutnáte klidnější atmosféru, krásné pláže a procházky vinicemi s ochutnávkou vyhlášeného vína Malvasia. Stromboli, jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě, nabízí nezapomenutelnou podívanou, obzvláště v noci, kdy je vidět žhavá láva stékající do moře. Panarea je nejmenší a nejluxusnější z Liparských ostrovů, oblíbená mezi celebritami. Informace o lodních výletech na Liparské ostrovy najdete v turistických kancelářích na Sicílii.